Wypowiadasz umowę OC? Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy OC:
Dziękujemy!
Na Twoj adres e-mail wysłany zostanie link do pobrania dokumentu.
mfind.pl

W skrócie: Jak wypowiedzieć OC?

1. Pismo z wypowiedzeniem OC możesz dostarczyć osobiście, pocztą, faksem, mailem oraz kurierem
2. Jeśli Twoja umowa wygasa, złóż pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy
3. Automatycznie przedłużoną polisę możesz wypowiedzieć w każdej chwili
4. OC zawarte przez internet lub telefon możesz wypowiedzieć w ciągu 30 dni
5. OC po poprzednim właścicielu możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Stara polisa nie przedłuża się automatycznie
6. OC możesz wypowiedzieć po wyrejestrowaniu pojazdu

Wypowiedzenie umowy OC jest banalnie proste, ale aby zrobić to szybko i skutecznie, musisz przestrzegać określonych zasad i terminów. Z tego poradnika dowiesz się, kiedy i w jaki sposób możesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Tutaj pobierzesz również wzór wypowiedzenia.

[Widget wzor wypowiedzenia oc]

Jeśli zdecydowałeś się na zmianę i wykupienie OC u innego ubezpieczyciela, pamiętaj, że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w określonych przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek. Poniżej wyjaśniam, kiedy i jak można to zrobić. Znajdziesz tutaj również wzory wypowiedzenia OC, przypisane do poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiedy możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC?

1. Wypowiedzenie wygasającej umowy OC

Jest to najpowszechniejszy i najbardziej typowy sposób wypowiedzenia polisy. Jeśli okres, na który wykupiłeś ubezpieczenie OC dobiega końca i chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłuży OC. Na szczęście nie oznacza to, że będziesz na nie skazany przez kolejny rok. Co zrobić w takiej sytuacji, dowiesz się z kolejnego punktu.

2. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy OC

Zgodnie z przepisami, które zaczęły obowiązywać 11 lutego 2012 r., nawet jeśli nie zdążyłeś wypowiedzieć umowy OC i Twój ubezpieczyciel automatycznie przedłużył polisę, ciągle możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Wystarczy, że wykupisz inne ubezpieczenie OC na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że wypowiedzieć możesz tylko to ubezpieczenie, które zostało przedłużone automatycznie. Zastanawiasz się pewnie, jaką część pieniędzy odzyskasz. „Naszemu dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacimy składkę tylko za ten okres, w którym faktycznie byliśmy ubezpieczeni” – tłumaczy Edyta Skórka, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind. Tzn. że jeśli np. PZU automatycznie przedłużyło Twoją polisę, a Ty wykupiłeś ubezpieczenie np. w Liberty Ubezpieczenia 21 dni później, to zapłacisz PZU składkę tylko za trzy tygodnie (oczywiście jeśli złożysz wypowiedzenie właśnie po 21 dniach).

3. Wypowiedzenie umowy OC zawartej przez telefon lub internet

Na podstawie nowych przepisów możesz w ciągu 30 dni wypowiedzieć umowę OC, którą zawarłeś w systemie direct, czyli przez telefon lub internet. Zapłacisz wtedy tylko za ten okres, w którym byłeś rzeczywiście ubezpieczony.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC 2016! Ceny OC rosną – sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście [RAPORT]

4. Wypowiedzenie umowy OC po poprzednim właścicielu samochodu

Jeśli kupiłeś samochód i polisa OC poprzedniego właściciela nadal obowiązuje, możesz wypowiedzieć ją w każdym momencie. Musisz też pamiętać, że ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu okresu, na który było wykupione! Oznacza to, że jeśli po tym terminie nie sprawisz sobie nowej polisy, Twój samochód nie będzie ubezpieczony.

Pozostanie przy polisie OC poprzedniego właściciela może być ryzykowne, ponieważ ubezpieczyciel ma prawo ponownie przeliczyć składkę dla osoby, która kupiła auto. Ubezpieczenie będzie droższe, jeśli np. nie obowiązują Cię zniżki poprzedniego właściciela lub nałożone zostaną na Ciebie dodatkowe zwyżki.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

5. Wypowiedzenie umowy OC po wyrejestrowaniu pojazdu lub zarejestrowaniu samochodu za granicą

Wypowiedzieć umowę OC możesz gdy wyrejestrujesz swój samochód. Przeważnie dochodzi do tego gdy:

  • przekażesz pojazd do stacji demontażu,

  • Twój samochód zostanie skradziony,

  • udokumentujesz trwałą i zupełną utratę pojazdu,

  • Twój samochód zostanie zarejestrowany za granicą lub sprzedany do innego kraju.

Oznacza to, że możesz wypowiedzieć umowę OC, kiedy np. udokumentujesz przekazanie samochodu do stacji demontażu, przekażesz ubezpieczycielowi zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu lub w momencie, gdy Twoje auto zostanie zarejestrowane za granicą.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

 Wypowiedzieć umowę musisz na piśmie – poniżej możesz pobrać niezbędne do tego formularze. Większość ubezpieczycieli przyjmuje wypowiedzenia wysłane:

  • pocztą

  • kurierem

  • faksem

  • mailem

Od 2012 roku wypowiedzenie możesz również przekazać agentowi Twojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Możesz oczywiście dostarczyć je również osobiście do siedziby towarzystwa. Pamiętaj, że w przypadku wysyłania wypowiedzenia mailem, będziesz musiał załączyć skan lub zdjęcie formularza z odręcznym podpisem.

Jeśli wysyłasz wypowiedzenie w ostatniej chwili mailem, faksem lub kurierem, musisz pamiętać, że ubezpieczyciel uzna formularz za dostarczony, gdy rzeczywiście go otrzyma. Nie będzie miało znaczenia, kiedy go wysłałeś. Jest to więc ryzykowne posunięcie, które odradzam. Jeśli goni Cię termin, lepiej dostarczyć wypowiedzenie osobiście lub wysłać je Pocztą Polską – w tym ostatnim przypadku ubezpieczyciel za datę doręczenia uzna datę stempla pocztowego z dnia wysyłki. Wysyłając dokument faksem lub e-mailem dobrze jest poprosić ubezpieczyciela o przesłanie potwierdzenia odbioru.

Wypowiedzenie umowy OC jest bardzo proste, jednak musisz pamiętać o obowiązujących Cię terminach. Jeśli chcesz załatwić tę sprawę skutecznie, nie rób wszystkiego na ostatnią chwilę!

[Widget wzor wypowiedzenia oc]