UWAGA! Zmiana rekomendacji KNF w przypadku wypłat z OC! Sprawdź szczegóły

Aktualizacja:
KNF

Komisja Nadzoru Finansowego słusznie zauważyła, iż zachodzi potrzeba zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej. Dotychczas takiej przewidywalności nie było, a klienci niejednokrotnie gubili się w gąszczu przepisów i indywidualnych ustaleń. Sprawdź najnowsze rekomendacje KNF.

KNF uznał, że jest potrzeba wypracowania jednolitych standardów w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej. Często dochodziło do zupełnie odmiennego traktowania okoliczności i warunków wypłaty odszkodowań w podobnych sprawach. W efekcie klient X mógł otrzymać odszkodowanie, a klient Y,  u innego ubezpieczyciela odchodził z kwitkiem. Istniała spora dysproporcja pomiędzy wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń kwotami zadośćuczynienia, a kwotami zasądzanymi w tych samych sprawach przez sądy powszechne. Co się zmienia?

Zmiany KNF  w przypadku wypłat z OC – czy będzie sprawiedliwiej?

Rekomendacje KNF w tej sprawie znoszą przede wszystkim swoistą uznaniowość stosowaną przez zakłady ubezpieczeń. Oznacza to, między innymi, iż wysokość zadośćuczynienia wypłacona przez zakład ubezpieczeń powinna odpowiadać doznanej szkodzie niemajątkowej i przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość dla poszkodowanego. Powinna również być utrzymana w rozsądnych granicach i nie powodować nieuzasadnionego wzbogacenia.

Zadośćuczynienie powinno spełniać funkcję kompensacyjną: a więc powinno w sposób właściwy rekompensować poniesioną szkodę. Jeśli jest niewspółmierne do niej, czyli za niskie, lub za wysokie, powinno zostać zmodyfikowane.

Co ważne, stopa życiowa poszkodowanego, nie powinna wpływać na wycenę szkody. Takie samo odszkodowanie w przypadku podobnej szkody powinna otrzymać osoba zamożna jak i uboga.

Czytaj także: Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Odszkodowanie w przypadku uszkodzenia ciała, utraty zdrowia – zmiany KNF

Zakład ubezpieczeń przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanego w związku z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia powinien uwzględnić różne okoliczności, które wpływają na dalsze funkcjonowanie poszkodowanej osoby. Do tej pory nie było to regułą i zdarzało się, że ubezpieczyciele rekompensowali szkodę tylko w zakresie leczenia czy rehabilitacji osoby poszkodowanej, a nie uwzględniali np. utraconych korzyści majątkowych, okresu długotrwałej niezdolności do pracy, czy konieczności pomocy osób trzecich. KNF zaleca, aby brać pod uwagę w szczególności:

  • czas trwania oraz stopień intensywności cierpień fizycznych i psychicznych,
  • wiek poszkodowanego,
  • utratę perspektyw na przyszłość,
  • poczucie nieprzydatności społecznej,
  • niemożność czynnego uczestnictwa w sprawach rodziny,
  • konieczność korzystania z pomocy innych osób w sprawach życia codziennego.

Czytaj także: Rekomendacja U zostanie przyjęta już w czerwcu – KNF ogłasza bliski koniec prac nad projektem

Rekomendacje KNF – osoby uprawnione

KNF wprowadza także rekomendacje w sprawie osób uprawnionych do otrzymania odszkodowania w przypadku śmierci osoby bliskiej i wprowadza pojęcie badania więzi między zmarłym a osobą uprawnioną. Jeśli tej więzi się nie stwierdza, może to być podstawą do pomniejszenia /odmowy wypłaty odszkodowania.

Podobne postępowanie rekomenduje się w przypadku udowodnienia, że uprawniony, poszkodowany, lub zmarły przyczynił się do powstania szkody niemajątkowej lub zwiększenia jej rozmiaru.

Czytaj także: Ubezpieczony

Odsetki

Ważną rekomendacją jest także ta związana z odsetkami za opóźnienie w wypłacie zadośćuczynienia. Dotyczą one w szczególności sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie wypłacił zadośćuczynienia w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia roszczenia, a także w sytuacji, gdy w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia roszczenia nie miał możliwości wyjaśnienia okoliczności koniecznych do podjęcia decyzji.

Jak będą funkcjonowały te zmiany w praktyce? Czas pokaże.

Czytaj także: Zadośćuczynienia z OC po katastrofie smoleńskiej – teraz każdy chce po 250 tys. złotych

Podsumowanie

  • KNF uznał, że jest potrzeba wypracowania jednolitych standardów w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej.
  • Rekomendacje KNF w tej sprawie znoszą uznaniowość stosowaną przez zakłady ubezpieczeń.
  • Wysokość zadośćuczynienia powinna odpowiadać doznanej szkodzie niemajątkowej i przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość dla poszkodowanego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej