Zderzenie z psem gospodarskim. Czy dostaniesz odszkodowanie z OC rolnika?

Aktualizacja:
zderzenie-z-psem-rolnika

Za szybą auta przesuwają się malownicze krajobrazy, na drodze nie ma żywej duszy. Sielankę przerywa nie wiadomo skąd wbiegający przed maskę pies. Zwierzę nie ma żadnych szans w tym starciu, a Twój samochód ląduje na przydrożnym drzewie. Szybko orientujesz się, że psina wybiegła z pobliskiego gospodarstwa. Czy masz szanse na odszkodowanie z OC rolnika za zderzenie z psem?

Zwierzę może wbiec pod samochód zarówno w mieście – np. gdy wyrwie się ze smyczy podczas spaceru – jak i na wsi. Pierwszym kłopotem może być już samo znalezienie właściciela psa, a kolejnym – uzyskanie odszkodowania za rozbity samochód.

Należy pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym za szkody wyrządzone przez zwierzę domowe i hodowlane odpowiada ten, kto chowa zwierzę lub posługuje się nim – najczęściej jego właściciel.

Art. 431 § 1 kc: Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

Dlatego najlepiej na miejsce zderzenia ze zwierzęciem wezwać policję. Niektóre psy mogą mieć wszczepiony chip, w którym zapisane są dane właściciela – to pozwoli zidentyfikować odpowiedzialną osobę. Warto pamiętać, że właściciel psa może mieć wykupioną polisę OC w życiu prywatnym, a ta może obejmować także szkody spowodowane przez zwierzęta domowe (np. rozszerzone ubezpieczenie mieszkaniowe). W takiej sytuacji o wypłatę odszkodowania jest najłatwiej. Rolnicy mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC w związku z prowadzeniem gospodarstwa.

Czytaj także: Ubezpieczenia dla rolników. Część 1: ubezpieczenia obowiązkowe

Zderzenie z psem rolnika – czy zawsze czekają Cię nieprzyjemności?

Biuro Rzecznika Finansowego zajmowało się coraz częstszymi przypadkami skarg pochodzących od kierowców, którzy doświadczyli batalii o odszkodowanie po zderzeniu z psem rolnika. 

Część kierowców w takiej sytuacji decyduje się na naprawę auta z ubezpieczenia autocasco, ale mogą w ten sposób stracić swoje zniżki na AC. Czy masz prawo w takiej sytuacji do odszkodowania z OC rolnika?

Obowiązkowe OC rolnika

Zgodnie z art. 50 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik (ale i osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie) są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną – w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego – szkodę, będącą następstwem właśnie zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Poszkodowani w wyniku zderzenia z psem zgłaszają roszczenia o odszkodowanie na podstawie przytoczonego przepisu. A potem następuje przykra niespodzianka, czyli odmowa odszkodowania.

Dlaczego ubezpieczyciele odmawiają odszkodowania z OC rolnika?

  • Uważają, że pies nie jest zwierzęciem gospodarskim w rozumieniu Ustawy z dn. 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich;
  • Twierdzą, że szkoda nie miała związku z posiadaniem gospodarstwa przez rolnika.

Ubezpieczyciele: pies nie jest zwierzęciem gospodarskim

Zdaniem ubezpieczycieli wyłącznie szkoda, która powstała z udziałem zwierzęcia gospodarskiego, jest podstawą do wypłacenia odszkodowania. Takimi zwierzętami są na pewno koniowate i jeleniowate oraz bydło, a także takie, które są utrzymywane w fermach w celu pozyskania mięsa (m.in.: drób, świnie, owce, czy kozy). Próżno więc szukać wśród nich psa, nawet jeśli ten trzymany jest na uwięzi, w celu ochrony gospodarstwa przed intruzami.

Czytaj także: Zderzenie z psem – jak zlikwidować szkodę?

Rzecznik Finansowy: ubezpieczyciele się mylą!

„[…] ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ustanawia odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkody związane już z samym posiadaniem gospodarstwa rolnego, a nie wyłącznie z jego prowadzeniem, tj. uzyskiwaniem produkcji towarowej. Wynika stąd, iż w ustawie tej zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest szerszy, bo związany już z samym posiadaniem gospodarstwa, nie tylko z jego prowadzeniem” – pisze na łamach „Monitora Ubezpieczeniowego” Ewa Kiziewicz, główny specjalista w Biurze Rzecznika Finansowego.

Zdaniem Rzecznika odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest uzależniona w każdym przypadku od prowadzenia w gospodarstwie produkcji rolnej i przetrzymywania w gospodarstwie zwierząt wykorzystywanych do tej produkcji. Wystarczy być posiadaczem gospodarstwa rolnego, aby odpowiadać za szkody powstałe w wyniku jego posiadania.

Co więcej, Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie tylko ustanowiła bardzo szeroki zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, lecz także – w przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta – nie ograniczyła odpowiedzialności ubezpieczyciela wyłącznie do zwierząt gospodarskich, ponieważ ustawa nie odsyła wprost do żadnej definicji zwierzęcia.

Ze względu na powyższe i ze względu na rozbieżne orzecznictwo sądów Rzecznik Finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie pokrywania z ubezpieczenia OC rolnika, szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego użytkowo w gospodarstwie rolnym.

Czytaj także: Ubezpieczenia dla rolników. Część 1: ubezpieczenia obowiązkowe

Sąd Najwyższy: poszkodowany przez psa rolnika może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika!

W dniu 20 czerwca 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że

Przepis art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym.

Tym samym Sąd potwierdził stanowisko Rzecznika Finansowego w przedmiotowej sprawie.

,,Rozstrzygając podobne sprawy Sądy nie będą miały wątpliwości, jak zakwalifikować szkodę, co oznacza, że nie będą miały wątpliwości jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu. Dotychczasowa praktyka wskazywała na to, że sądy orzekały różnie. Mając do rozpatrzenia dokładnie taki sam stan faktyczny, dochodziły do rozbieżnych wniosków. Dzięki ww. uchwale linia orzecznicza z pewnością zostanie ujednolicona, a poszkodowani będą mieli szansę na większe odszkodowanie” – mówi Urszula Borowiecka z Punkta.pl 

Czytaj także: Ubezpieczenia obowiązkowe. Co to jest? Jakie są rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych?

Dzięki uchwale osoby, które w przeszłości zostały poszkodowane przez przez psa rolnika, a w stosunku do których ubezpieczyciele odmówili wypłaty odszkodowania z OC rolnika, będą mogły zwrócić się o rekompensatę szkody wraz z odsetkami. Oczywiście będzie to mogło nastąpić jeżeli roszczenie się nie przedawniło. Zgodnie z art. 442 ze zn 1 k.c. przedmiotowe roszczenie przedawnia się z upływem nawet 20 lat przy szkodach osobowych. Przy szkodach majątkowych możemy mówić o przedawnieniu roszczenia z upływem 3 lat.  Poszkodowany będzie musiał wykazać zasadność takich roszczeń.

Czytaj także: Odpowiedzialność cywilna – ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę

Podsumowanie

  • Zgodnie z kodeksem cywilnym za szkody wyrządzone przez zwierzę domowe i hodowlane odpowiada ten, kto zwierzę chowa lub posługuje się nim.
  • Rolnicy mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC w związku z prowadzeniem gospodarstwa, zatem często poszkodowani zgłaszają takie szkody z OC rolnika.
  • Ubezpieczyciele niestety często odmawiają odszkodowań, twierdząc, że pies nie jest zwierzęciem gospodarskim a jego posiadanie nie wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
  • Rzecznik Finansowy staje po stronie poszkodowanych i wskazuje na to, że Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie odsyła do żadnej definicji zwierzęcia.
  • Sądy orzekają w takich sprawach różnie - np. Sąd Okręgowy w Łomży uznał roszczenie i kazał wypłacić odszkodowanie po zderzeniu auta z psem rolnika.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
9 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej