Kolizja drogowa za granicą może bardzo uprzykrzyć urlop lub zdezorganizować służbowy wyjazd. Najczęściej kierowcy w takich przypadkach dzwonią do swojego ubezpieczyciela i pytają, jak mają postępować. Niestety nie każdy pracownik infolinii potrafi właściwie poinformować klienta o sposobie zgłaszania szkody. W internecie możesz natknąć się na różne informacje, ale nigdy do końca nie wiesz, czy są one wiarygodne.

PBUK na Facebooku

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja powołana specjalnie do tego, aby m.in. informować polskich kierowców o postępowaniu w razie wypadku za granicą lub w sytuacji, kiedy stłuczkę na terenie Polski spowoduje obcokrajowiec. Ale ile osób wie o jej istnieniu? Poza tymi, których taka nieprzyjemna sytuacja dotknęła, raczej niewielu kojarzy skrót PBUK. Teraz ma się to zmienić – Biuro, wzorem Rzecznika Ubezpieczonych, postanowiło zaistnieć w mediach społecznościowych.

Profile EuroKierowcy na Facebooku i na Twitterze zostały uruchomione w kwietniu 2015 roku. Opiekują się nimi pracownicy PBUK przy wsparciu agencji PR Good Message. Podstawowe zadania: prostym językiem przypominać o tym, co najważniejsze dla kierowców i „odczarować” problematykę związaną z ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. – Nie zamierzamy epatować przykrymi skutkami wypadków drogowych, ani zanudzać przepisami prawa, choć nie uciekniemy od sporadycznego prezentowania efektów, do jakich prowadzi beztroska i brak zdrowego rozsądku – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Na profilach EuroKierowcy możesz znaleźć m.in. mapę Systemu Zielonej Karty, z której dowiesz się, do jakich krajów wjedziesz z polskim OC, a gdzie będziesz musiał mieć Zieloną Kartę. Oprócz tego administratorzy „wrzucają” ciekawe artykuły prasowe z praktycznymi poradami dla kierowców. Organizatorzy chcą stworzyć w powszechnie dostępnym miejscu swoisty katalog obowiązków spoczywających na zmotoryzowanych, a także skrócić drogę do informacji: zainteresowani będą mogli zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź za pomocą mediów społecznościowych.

Wypadek z obcokrajowcem – przypominamy podstawowe informacje

1. Wypadek za granicą

  • Jeśli miałeś wypadek za granicą z winy obcokrajowca, możesz zgłosić szkodę po powrocie do Polski.
  • Skontaktuj się z PBUK i podaj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji. Otrzymasz informację o tym, w jakim towarzystwie sprawca ma OC i który polski zakład ubezpieczeń jest reprezentantem ds. roszczeń tego towarzystwa.
  • Zgłoś szkodę do reprezentanta ds. roszczeń.
  • Jeśli towarzystwo, w którym ubezpieczony jest sprawca, nie wyznaczyło na terenie Polski reprezentanta ds. roszczeń, likwidacją Twojej szkody zajmie się PBUK.

2. Wypadek w Polsce

  • Jeśli miałeś wypadek w Polsce, a sprawcą był obcokrajowiec, również nie będziesz musiał kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy w obcym języku.
  • Zanotuj sobie nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma OC.
  • Sprawdź w wyszukiwarce korespondentów PBUK, który polski zakład ubezpieczeń jest nominowanym korespondentem tego towarzystwa.
  • Zgłoś szkodę do nominowanego korespondenta.
  • Jeśli nie znajdziesz korespondenta lub nie zapisałeś sobie nazwy ubezpieczyciela sprawcy, zgłoś szkodę do PZU S.A. lub TUiR WARTA. Te dwa zakłady ubezpieczeń pełnią funkcję agentów PBUK.

Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?