Zapewnij sobie spokojny urlop

Wyszukamy dla Ciebie najlepszą polisę turystyczną
Nawet 50% taniej za pełny pakiet ochrony

Kup online lub przez telefon
arrow

Turystów Itaki ubezpieczała międzynarodowa firma ERV Europäische Reiseversicherung AG. Polacy byli objęci standardowym ubezpieczeniem turystycznym, które obejmuje m. in. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Tego rodzaju polisa jest obowiązkowa dla wszystkich klientów biur podróży. Jednak we wszystkich ubezpieczeniach turystycznych są wyłączenia odpowiedzialności, które mówią o tym, że ubezpieczyciel nie zapłaci, jeśli do zdarzenia doszło wskutek zamieszek, rozruchów społecznych, działań wojennych i aktów terroru. Tymczasem ostrzelanie turystów w muzeum Bardo w Tunisie było aktem terroru, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W piątek 20 marca firma ERV wydała oświadczenie, w którym zapewnia o pomocy i wsparciu dla wszystkich poszkodowanych w zamachu w Tunisie. “Zarząd Europäische Reiseversicherung AG podjął taką decyzję ze względu na dramatyczną sytuację, pomimo iż szkody powstałe wskutek aktów terroru są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Konsultanci naszego Centrum Alarmowego są do dyspozycji Poszkodowanych i Rodzin ofiar tej tragedii przez całą dobę i dokładają wszelkich starań, aby profesjonalna opieka, jaką zostaną otoczeni była na jak najwyższym poziomie” – czytamy w oświadczeniu ERV.

Z oświadczenia nie wynika jasno, w jakim stopniu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia poszkodowanych w związku z tym zamachem. Tunezja i Egipt to jedne z najpopularniejszych krajów turystycznych, do których jeżdżą Polacy. Gwarantowana pogoda i niskie ceny przyciągają turystów znad Wisły pomimo że w krajach Afryki Północnej od kilku lat bywa niespokojnie. Żaden ubezpieczyciel nie chce brać odpowiedzialności za wydarzenia takie jak wojna czy terroryzm, których nie sposób przewidzieć i które mogą pociągnąć za sobą mnóstwo ofiar i wielkie straty.

Przypominamy nasz artykuł, w którym szerzej opisujemy wyłączenia odpowiedzialności związane z wojną i atakami terrorystycznymi: WOJNA, ZAMIESZKI, ATAK TERRORYSTYCZNY – TWOJE UBEZPIECZENIE NIE ZADZIAŁA