Na początek rozróżniaj podstawowe pojęcia, żebyś nie wzywał służb, gdy nie ma takiej potrzeby. Stłuczka to potoczne określenie kolizji drogowej, czyli zdarzenia, w którym uszkodzone zostały pojazdy, ale nic nie stało się żadnej z osób. Gdy przynajmniej jeden uczestnik ruchu drogowego został ranny – mówimy o wypadku i wtedy trzeba wezwać pomoc. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jak powinno wyglądać właściwe postępowanie w przypadku stłuczki samochodowej.

Co zrobić w razie stłuczki? Co dalej jeśli przytrafi nam się kolizja drogowa?

 1. Stłuczka samochodowa? Uspokój się!

Opanuj emocje! Bez względu na to, kto zawinił, nie zrobił tego celowo. Krzyk i nerwy w niczym nie pomogą. Ważne, byś w tej chwili myślał trzeźwo i działał sprawnie.

 1. Postaw samochód w bezpiecznym miejscu

Gdy Twoje auto jest w miarę sprawne, zjedź na pobocze lub w postaw je w miejscu, w którym nie będzie blokować ruchu innym pojazdom.

 1. Sprawdź, czy nikt nie ucierpiał

Jeśli w Twoim samochodzie są pasażerowie, upewnij się, że nic im się nie stało. Sprawdź, w jakim stanie znajdują się pozostali uczestnicy kolizji.

 1. Jeśli trzeba – wezwij pomoc

Z telefonu komórkowego wybierz numer 112, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Odpowiadaj na pytania koordynatora, który na podstawie Twoich informacji, wyśle odpowiednio przygotowane służby. Dostaniesz też instrukcje, jak postępować z rannymi.

 1. Zabezpiecz miejsce kolizji

Załóż kamizelkę odblaskową. Powinni ją mieć wszyscy, którzy poruszają się po miejscu stłuczki. Włącz światła awaryjne. Ustaw trójkąt ostrzegawczy – 1 metr za samochodem, jeśli stłuczka miała miejsce w obszarze zabudowanym. Gdy do kolizji doszło poza terenem zabudowanym, prawidłowa odległość trójkąta od miejsca zdarzenia powinna wynosić 30-50 metrów.

Policja alarmuje, źle zabezpieczone miejsce kolizji może prowadzić do kolejnych, dużo poważniejszych wypadków. Zresztą, jeśli nie oznaczysz miejsca kolizji prawidłowo, możesz zapłacić mandat. Nawet 300 złotych!

 1. Czy musisz wezwać policję?

Policję musisz powiadomić, gdy w wypadku ucierpieli ludzie lub gdy podejrzewasz popełnienie przestępstwa, np. drugi uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu. Gdy macie problem z ustaleniem sprawcy zdarzenia, również wezwijcie policję. W pozostałych sytuacjach, jej obecność nie jest wymagana, a nawet niewskazana, bo zajmowanie uwagi służbom bez potrzeby może się skończyć dodatkowymi mandatami, gdy policja dokładniej zbada sprawę.

 1. Wypełnij druk oświadczenia o kolizji

Jeśli chcesz usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela, musisz mieć oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Formularz takiego oświadczenia – na wszelki wypadek – warto wozić w samochodzie. Uniwersalny druk pobierzesz na stronach internetowych ubezpieczycieli oraz w naszej zakładce druki ubezpieczeniowe.

 1. Gdy nie masz gotowego oświadczenia o wypadku

Jeśli nikt z uczestników nie ma przy sobie odpowiedniego formularza, spisz oświadczenie o kolizji na zwykłej kartce. Ważne, by zawierało następujące informacje:

 • Dokładny opis zdarzenia i opis szkód – może on zostać wzbogacony rysunkiem i zdjęciami miejsca zdarzenia i wszystkich pojazdów,
 • Dane osobowe wszystkich kierowców – imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery praw jazdy, numery PESEL, adresy zameldowania,
 • Dokładne dane pojazdów – marki, modele, numery rejestracyjne,
 • Dane dotyczące ubezpieczenia OC – numery polis, nazwy ubezpieczycieli,
 • Podpisy uczestników zdarzenia (kierowców, ewentualnie świadków).
 1. Zgłoś szkodę

Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i zgłoś szkodę. Dane kontaktowe znajdziesz na polisie, odcinku OC, które musisz zawsze mieć przy sobie. Jest też na stronie internetowej ubezpieczyciela. Jeśli w wyniku kolizji auto zostało poważnie uszkodzone, poproś o pomoc drogową. A jeśli korzystasz z Bezpośredniej Likwidacji Szkód – poinformuj ubezpieczyciela o zdarzeniu. To spore ułatwienie, bo to Twój ubezpieczyciel wszystkim się zajmie. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem szkody, z OC zrób to natychmiast po zdarzeniu. Z AC masz na to 7 dni.