SZUKASZ NAJTAŃSZEGO UBEZPIECZENIA OC? PORÓWNAJ OFERTY WIELU TOWARZYSTW W PORÓWNYWARCE MFIND I KUP POLISĘ ONLINE
Aby uzyskać zadowalające odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, powinieneś przede wszystkim wiedzieć, o co w ogóle możesz się ubiegać. Warto przeczytać poniższe porady, bo zasadą jest, że z ubezpieczenia sprawcy możesz otrzymać o wiele więcej niż z własnej polisy NNW.
Gdy zgłaszasz uszczerbek na zdrowiu z własnej polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), wszystko jest proste. Ubezpieczyciel wypłaci Ci tyle, na ile się umówiliście przy zawieraniu umowy, czyli obowiązują Cię zasady zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W przypadku zgłoszenia z ubezpieczenia OC sprawcy sytuacja się komplikuje. Musisz sam określić, o jakie świadczenie i z jakiego tytułu się ubiegasz. Oto stajesz przed koniecznością wyceny własnego zdrowia. Aby jej dokonać, możesz wykorzystać metodę trzech kroków.. Te kroki to: identyfikacja, oszacowanie, uzasadnienie.
W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać odszkodowanie za rozbity samochód z ubezpieczenia OC sprawcy.
UWAGA!
Terminy zgłoszenie szkody i odszkodowanie używane są w odniesieniu do zdarzeń, w których uszkodzone zostało mienie, np. samochód. W przypadku tzw. szkód na osobie oraz ubezpieczeń na życie zgłaszamy roszczenia, a to, co wypłaca ubezpieczyciel, nazywamy świadczeniem.
Roszczenia należy zgłaszać do zakładu ubezpieczeń sprawcy, więc po wypadku powinieneś ustalić, gdzie sprawca jest ubezpieczony i wziąć od niego numer polisy OC. Pracownicy zakładów ubezpieczeń już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej zapytają Cię, czego się domagasz. Dlatego zanim zadzwonisz do ubezpieczyciela, powinieneś spokojnie przemyśleć, jakie straty poniosłeś i spróbować je oszacować.
Krok pierwszy: identyfikacja
Poniżej wymieniam wszystkie kategorie roszczeń, które przysługują poszkodowanym z OC sprawcy. Sprawdź, o które ze świadczeń możesz się ubiegać:
zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji, lekarstw itp.,
zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne,
zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia
(w przypadku długotrwałej niesprawności po zdarzeniu może mieć formę renty wyrównawczej),renta na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją czy opieką,
jednorazowe świadczenie, które umożliwi przekwalifikowanie się lub założenie działalności gospodarczej w przypadku inwalidztwa poszkodowanego.
O dwa pierwsze świadczenia mogą się starać właściwie wszyscy poszkodowani. Kolejne dotyczą tych, którzy odnieśli w wypadku cięższe obrażenia skutkujące dłuższą przerwą w pracy zawodowej lub inwalidztwem. Oprócz powyższych roszczeń można ubiegać się również o odszkodowanie za zniszczone lub zagubione podczas wypadku ubranie i przedmioty osobiste.
Krok drugi: oszacowanie
Oszacowanie to określenie wysokości każdego ze zidentyfikowanych wcześniej roszczeń.
Powinieneś spokojnie przemyśleć, jakie niekorzystne zmiany zaszły po wypadku w życiu Twoim i Twojej rodziny oraz ustalić kwotę, która pomogłaby je zrekompensować.
Najłatwiejsze do określenia i udokumentowania są koszty leczenia, dojazdów, rehabilitacji. Radzę sporządzić ich szczegółową listę według kolejności poniesionych wydatków, a na koniec podsumować. Trzeba będzie przedstawić ubezpieczycielowi wszelkie paragony, rachunki, inne potwierdzenia zakupu towarów i usług związanych z leczeniem. Gdy nie masz jakiegoś paragonu, nie rezygnuj z ubiegania się o zwrot, tylko opisz jak najdokładniej, gdzie, kiedy i na co dokonałeś wydatku.
Ubezpieczyciel na pewno zapyta Cię o kwotę, jaką chciałbyś otrzymać tytułem zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Ile jest warta Twoja krzywda z powodu złamanej nogi i leżenia przez miesiąc w gipsie? Czy tyle samo, ile krzywda Roberta Lewandowskiego z tego samego powodu? Jeśli nie podasz kwoty, pracownicy zakładu ubezpieczeń mogą określić ją sami. Zachęcam jednak, aby po wnikliwym namyśle podać konkretną wysokość zadośćuczynienia. Właśnie dlatego, że mamy do czynienia z tak subiektywną sprawą, podana przez Ciebie kwota będzie punktem odniesienia dla ubezpieczyciela przy rozpatrywaniu Twojego roszczenia. Ponadto gdy nie będziesz zadowolony z wysokości przyznanego świadczenia, będziesz mógł w odwołaniu napisać, że wnioskowałeś o iks złotych, a dostałeś mniej. Gdy nie podasz satysfakcjonującej Cię wysokości świadczenia, trudniej będzie Ci się odwoływać.
Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
O zwrot utraconych zarobków mogą ubiegać się nie tylko zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Także pracujący na umowach zlecenia i o dzieło mają szansę na to świadczenie, o ile oszacują wspólnie z pracodawcą (zleceniodawcą), ile mogliby zarobić, gdyby nie przydarzył się wypadek.
Krok trzeci: uzasadnienie roszczeń
Po wykonaniu dwóch pierwszych kroków, czyli zidentyfikowaniu i oszacowaniu swoich roszczeń możesz zadzwonić do zakładu ubezpieczeń sprawcy i zgłosić „szkodę na osobie”. Potem na pewno zostaniesz poproszony o przysłanie paragonów i potwierdzeń opłat za leczenie. Razem z nimi powinieneś wysłać do ubezpieczyciela to, co stanowi ostatni krok postępowania, czyli uzasadnienie roszczeń powiązane ze szczegółowym opisem wypadku.
Przy wszystkich rodzajach szkód zastosowanie ma zasada, że im dokładniejszy opis sytuacji, tym większe szanse na uzyskanie odpowiedniego świadczenia od zakładu ubezpieczeń.
W przypadku szkód na osobie ważny jest nie tylko przebieg samego zdarzenia, ale także opisanie wszystkiego, co działo się po wypadku, a więc Twojego leczenia i rehabilitacji.
Częściowe uzasadnienie wydatków związanych z leczeniem znajdzie się w dokumentacji medycznej, o którą ubezpieczyciel na pewno poprosi – będą to zalecenia lekarskie i przepisane medykamenty. Nie warto jednak na tym poprzestawać. Powinieneś dodatkowo sam wymienić i uzasadnić wszystkie inne wydatki, które poniosłeś po wypadku, a których w dokumentach medycznych nie ma, jak na przykład dojazdy taksówką na rehabilitację czy zapłata za opiekę nad dzieckiem.
Aby uzasadnić żądanie zadośćuczynienia za doznane cierpienie, należy zrobić coś, czego większość z nas robić nie lubi, czyli dokładnie opisać swoją sytuację zdrowotną, rodzinną i emocjonalną. W szczególności powinieneś skupić się na niekorzystnych zmianach, jakie nastąpiły w Twoim życiu po wypadku. Powiesz: „złamałem nogę, więc chyba oczywiste, że mnie bolało i że nie mogłem zagrać w meczu o puchar!” – niestety w rozpatrywaniu roszczeń nie ma rzeczy oczywistych, wszystko musi być napisane. Gdy ubiegasz się o rekompensatę za ból i cierpienie, powinieneś opisać ból i cierpienie, a także wszelkie negatywne skutki, jakie wypadek wywarł na Twoje zdrowie, samopoczucie czy relacje rodzinne.
Jako poszkodowany w wypadku jesteś łakomym kąskiem dla kancelarii odszkodowawczych, ponieważ z ubezpieczenia OC sprawcy można uzyskać wysokie świadczenie, a co za tym idzie, zgarnąć wysoką prowizję. Tymczasem klucz do uzyskania godziwej kwoty leży w odpowiednim określeniu i uzasadnieniu roszczeń, a przecież to możesz zrobić sam, bez płacenia kancelarii. W przypadku sporu z zakładem ubezpieczeń zawsze będziesz mógł wynająć prawnika lub firmę odszkodowawczą.
Kiedy dostanę odszkodowanie z OC?
Na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy ubezpieczyciel ma 30 dni od daty zgłoszenia do niego szkody.
Termin ten może ulec wydłużeniu nawet do 90 dni, jeśli istnieją przesłanki uniemożliwiające wypłatę w ciągu miesiąca. Może to być podyktowane np. problemami z ustaleniem, kto był sprawcą wypadku. Jeśli w sprawie toczy się postępowanie karne lub cywilne, od którego zależy, czy zakład ubezpieczeń w ogóle będzie odpowiadał za daną szkodę, likwidacja szkody z OC może się wydłużyć aż do zakończenia tego postępowania.
Jeśli ubezpieczyciel nie będzie w stanie w ciągu 30 dni wypłacić odszkodowania, musi Cię o tym poinformować pisemnie i wyjaśnić przyczyny opóźnienia w wypłacie. Jeśli z kolei ubezpieczyciel postanowi odmówić odszkodowania w całości lub je obniżyć, również musi Cię o tym poinformować w ciągu 30 dni od przyjęcia zgłoszenia.
Terminy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC określone są w art. 14 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Odszkodowanie za naprawę uszkodzonego mienia
Jeśli w wyniku stłuczki lub wypadku Twoje auto zostało uszkodzone, należy Ci się odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Z założenia ma ono pokryć wszelkie koszty związane z naprawą pojazdu. Dlatego też Twoim obowiązkiem jest skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC. Zgodnie z przepisami, firma ubezpieczająca powinna zakończyć likwidację szkody w ciągu maksymalnie 30 dni od daty zgłoszenia.
Rozliczenie gotówkowe
Do wyboru masz dwa sposoby likwidacji szkody. Pierwszym z nich jest wariant kosztorysowy. Szacuje się, że ok. 70% wszystkich odszkodowań rozliczanych jest właśnie w ten sposób. W tym wariancie to Ty decydujesz, w którym warsztacie naprawisz samochód. Po zgłoszeniu szkody spotka się z Tobą rzeczoznawca ubezpieczyciela, który dokona oględzin samochodu i zgłosi ubezpieczycielowi wszelkie powypadkowe usterki.
Na tej podstawie ubezpieczyciel dokonuje wyceny i proponuje Ci wysokość odszkodowania. Pieniądze dostaniesz na konto. To jest kwota bezsporna.
Zwróć tylko uwagę, czy przy ustalaniu kosztorysu ubezpieczyciel nie wziął pod uwagę cen zamienników zamiast elementów oryginalnych. Szczegółowe stanowisko na ten temat znajduje się w uzasadnieniu postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2012 r. sygn. akt III CZP 85/11.
Ubezpieczyciel może też niesłusznie pomniejszyć wycenę o tzw. amortyzację części.
Powołaj się na ten zapis: „Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest na żądanie poszkodowanego do wypłaty, w ramach odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, odszkodowania obejmującego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Jeżeli ubezpieczyciel wykaże, że prowadzi to do wzrostu wartości pojazdu, odszkodowanie może ulec obniżeniu o kwotę odpowiadającą temu wzrostowi.” – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2012 r. sygn. akt III CZP 80/11.
Zdarza się, że obniżeniu ulegają także koszty roboczogodzin. Sąd Najwyższy jasno wskazał, że koszty przysługujące w ramach odszkodowania z tytułu OC za uszkodzenie samochodu muszą być niezbędne i ekonomicznie uzasadnione z uwzględnieniem jednak cen występujących na lokalnym rynku. O tym mówi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2003 r. sygn. akt III CZP 32/03.
Rozliczenie bezgotówkowe
Drugi wariant jest bezgotówkowy. Ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, ale możesz go poprosić o przedstawienie rozliczenia. Wybierasz warsztat z listy ubezpieczyciela. Firmy te współpracują z reguły z wyspecjalizowanymi serwisami i dbają o to, by jakość usług była jak najlepsza.
Jeśli uważasz wycenę za zbyt niską, niezależnie od sposobu rozliczenia z ubezpieczycielem, możesz się od niej odwołać. O tym, jak napisać takie odwołanie przeczytasz w artykule Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Jeśli jednak ubezpieczyciel zaproponuje Ci ugodę, a Ty ją podpiszesz, zamkniesz sobie drogę do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń.
Samochód zastępczy
Zdarza się, że w wyniku stłuczki auto będzie unieruchomione przez kilka lub nawet kilkanaście dni. Czym masz jeździć do czasu zakończenia naprawy? Przysługuje Ci samochód zastępczy, co potwierdził Sąd Najwyższy: “Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, sygn. akt III CZP 5/11).
Jeśli auto jest Ci niezbędne np. aby dojeżdżać codziennie do pracy lub odwozić dziecko do przedszkola, poinformuj o tym ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Być może współpracuje on z konkretną siecią wypożyczalni. Wówczas będziesz mógł skorzystać z takiego samochodu bezgotówkowo. Podobnie jak w przypadku naprawy uszkodzonego auta, nie będziesz musiał płacić firmie za wynajem, zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel.
Możesz także wynająć auto na własną rękę, a po zakończeniu wynajmu przedstawić ubezpieczycielowi rachunek. Pamiętaj jednak, by wypożyczony samochód nie był wyższej klasy niż Twój. Więcej na temat uzyskania samochodu zastępczego z OC sprawcy przeczytasz w artykule Samochód zastępczy z OC. Kiedy się należy i na jak długo?
Holowanie pojazdu
Gdy kolizja jest na tyle poważna, że auto nie pojedzie dalej – musisz wezwać lawetę, która odholuje samochód, np. bezpośrednio do warsztatu. Skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy i upomnij się o taką pomoc. W ten sposób zaoszczędzisz też czas na rozliczanie faktur za taką usługę. Obecnie, niemal każde większe towarzystwo ubezpieczeniowe ma podpisaną umowę z firmami zajmującymi się pomocą drogową.
Oczywiście, jeśli w momencie zgłoszenia szkody infolinia ubezpieczyciela będzie nieczynna lub nie będzie w stanie zapewnić Ci pomocy drogowej, zawsze możesz wezwać lawetę na własną rękę. Będziesz musiał zapłacić za tę usługę ze swojej kieszeni, lecz po przedstawieniu faktury ubezpieczycielowi domagaj się zwrotu kosztów.
Utrata wartości handlowej
Ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensowania całej szkody. W związku z tym, odszkodowanie musi zawierać nie tylko koszty naprawy pojazdu, lecz także kwotę odpowiadającą utraconej wartości handlowej pojazdu.
Powyższe potwierdza Sąd Najwyższy, podkreślając, że ,,(…) choć po naprawie samochód odzyskuje sprawność techniczną, to nie odzyskuje już takiej samej wartości na rynku wtórnym co przed wypadkiem. Różnica wartości pomiędzy autem bezwypadkowym, a takim które brało już udział w kolizji, to właśnie różnica handlowa, której możesz domagać się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia”.(Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001 roku sygn. akt III CZP 57/01).
Aby otrzymać zwrot kosztów z tytułu utraty wartości handlowej, musisz zgłosić firmie ubezpieczeniowej roszczenie. Ale uwaga – ubytek wartości handlowej oblicza się jedynie dla aut osobowych, których wiek nie przekracza 6 lat. Wynika to z Instrukcji określania rynkowego ubytku wartości pojazdów nr 1/2009 z dnia 12 lutego 2009 r. Obliczanie utraty wartości handlowej dla starszych pojazdów możliwe jest tylko w wyjątkowych przypadkach eksploatacji (np. szczególna wartość historyczna, niewielki przebieg i dbałość o stan techniczny).
Roszczenia związane z utratą wartości handlowej możesz składać wyłącznie w takich sytuacjach, gdy nie została orzeczona szkoda całkowita, czyli gdy naprawa pojazdu jest ekonomicznie uzasadniona.
Zwrot utraconych korzyści
Jeśli w wyniku wypadku okaże się, że jesteś tymczasowo niezdolny do pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Ci świadczenia chorobowe. Ale przysługuje Ci również odszkodowanie z OC sprawcy za utracone dochody. Utracone, czyli te, które mógłbyś osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia.
Przykładowo, jeśli jesteś taksówkarzem i po wypadku przez 3 tygodnie nie mogłeś wykonywać swojego zawodu, możesz domagać się zwrotu utraconych w ten sposób zarobków. Taka rekompensata jest wypłacana bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę, zlecenie, dzieło itd.).
Zwrot kosztów leczenia
Zgodnie z art. 444 § 1 kodeksu cywilnego ,,W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia poszkodowany ma prawo do rekompensaty wszystkich związanych z tym wydatków„. Oznacza to, że jeśli w wyniku wypadku odniosłeś obrażenia, ubezpieczyciel musi pokryć wszelkie koszty leczenia. To do Ciebie należy decyzja, czy skorzystasz z publicznej czy prywatnej placówki medycznej.
Ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów leczenia w prywatnej placówce medycznej jedynie w sytuacji, kiedy udowodni, że nie były one uzasadnione i celowe. Jeśli będzie chciał zakwestionować rachunki za leczenie w takiej placówce, musi przedstawić konkretne argumenty. W ramach tego roszczenia możesz także zwrócić się do ubezpieczyciela po zaliczkę na poczet kosztów leczenia. Co bardzo istotne, w grę wchodzi tutaj również zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji za granicą!
W razie problemów z uzyskaniem świadczenia możesz powołać się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2016 r (sygn. akt III CZP 63/15), w której Sąd stwierdził, że ,,Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.)”.
Dodatkowo, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło Ci zwrotu kosztów rehabilitacji w przeszłości, możesz zwrócić się o ich zwrot na podstawie art. 442 (1) k.c., zgodnie z którym okres przedawnienia roszczeń co do znacznej części wypadków drogowych powodujących urazy ciała wynosi nawet 20 lat.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne
Trauma i przeżycia związane z wypadkiem drogowym są czasami tak silne, że odciskają trwałe piętno na psychice. Świadczenie za doznaną krzywdę i cierpienie psychiczne możesz uzyskać przykładowo w sytuacji, gdy:
- na skutek zdarzenia odniosłeś ciężkie i trwałe uszkodzenia ciała,
- masz ograniczone możliwości wykonywania podstawowych czynności życiowych,
- Twoje cierpienia w związku z leczeniem i rehabilitacją były znaczne
- na skutek wypadku straciłeś widoki na przyszłość
W takim wypadku nie będzie to odszkodowanie, lecz zgodnie z art. 445 § 1 k.c. – zadośćuczynienie.
Ale o taką formę rekompensaty mogą ubiegać się nie tylko osoby bezpośrednio poszkodowane w zdarzeniu drogowym. Jeśli w wypadku straciłeś kogoś bliskiego, także możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za doznaną w związku z tym krzywdę na podstawie art. 446 § 4 k.c.
Bardzo ważne jest szczegółowe opisanie i uzasadnienie roszczeń. Jak wysokie może być zadośćuczynienie? Kodeks cywilny mówi jedynie o „odpowiedniej sumie„. Nie ma tutaj konkretnych wytycznych, na podstawie których można wyliczyć właściwą kwotę, ale zawsze można zerknąć do orzecznictwa sądowego.
Więcej na temat uzyskania zadośćuczynienia przeczytasz w artykule Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?
Renta wyrównawcza i tymczasowa
Jeżeli w efekcie wypadku całkowicie lub częściowo utraciłeś zdolność do pracy, albo zwiększyły się Twoje potrzeby, możesz ubiegać się o rentę wyrównawczą bądź tymczasową. Wynika to z art. 444 § 2 k.c., zgodnie z którym: „Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty”.
Jeśli w dłuższej perspektywie masz szansę na powrót do zdrowia, możesz ubiegać się o rentę czasową. Ale gdy uszkodzenia ciała są nieodwracalne, wówczas należy Ci się renta stała. Wysokość takiej renty ustala się na podstawie różnicy pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przed wypadkiem, a tymi po zdarzeniu. Od zarobków przed wypadkiem odejmuje się także rentę z ZUS.
Dla przykładu, jeśli przed zdarzeniem zarabiałeś 3 tysiące złotych, a po wypadku Twoje zarobki spadły do 1500 zł i renty z ZUS w wysokości 1000 zł, to renta uzupełniająca od ubezpieczyciela będzie wynosiła 500 zł.
Zamiast renty, jako poszkodowany możesz wystąpić o jednorazowe odszkodowanie, czyli tzw. kapitalizację renty. Na taką formę świadczenia decydują się najczęściej osoby, które w wyniku wypadku stały się niepełnosprawne. Większa kwota daje im szansę na wyuczenie się nowego zawodu, a w dalszej perspektywie możliwość samodzielnego życia.
Suma gwarancyjna w 2017 r. wynosi 1,22 mln euro w przypadku szkody na osobie i szkody materialnej oraz 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe.
Poszkodowani w wypadkach drogowych najczęściej ograniczają likwidację szkody do naprawy uszkodzonego samochodu, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że z tytułu OC przysługuje im również wiele innych świadczeń. Co ważne, roszczenia mogą wnosić nie tylko kierowcy, lecz także pasażerowie, którzy na skutek wypadku ponieśli szkody.
Czy warto się o nie starać? Zdecydowanie tak, zwłaszcza że zgłoszenie roszczeń kosztuje niewiele, a potencjalne korzyści mogą zdecydowanie pomóc, np. w powrocie do zdrowia.
Odszkodowanie z OC: Inne koszty
Jeśli w związku z wypadkiem doszło do innych uszkodzeń, strat materialnych, możesz również dochodzić rekompensaty. Możesz np. żądać zwrotu kosztu fotelika samochodowego – ten po wypadku nie nadaje się do dalszej eksploatacji, nawet jeśli nie jest fizycznie zniszczony i nie widać na nim uszkodzeń.
Jeśli w czasie wypadku zniszczone zostały przedmioty pozostające w aucie, Twoje ubranie, bagaż przewożony w bagażniku, zegarek, który miałeś na ręce czy np. nawigacja samochodowa – również możesz wystąpić z takim roszczeniem.
Tak naprawdę zakres tych roszczeń jest bardzo szeroki i warto nie tylko znać swoje prawa, ale także z nich korzystać.
Podsumowanie
- Za szkody na osobie z ubezpieczenia OC sprawcy przysługuje Ci o wiele więcej roszczeń niż z polisy NNW.
- Trzy kroki do uzyskania satysfakcjonującego świadczenia: identyfikacja, oszacowanie, uzasadnienie roszczeń.
- Po zidentyfikowaniu i oszacowaniu wartości roszczeń możesz telefonicznie zgłosić roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy. Później wyślij do ubezpieczyciela potwierdzenia zapłaty i pismo ze szczegółowym opisem zdarzenia i uzasadnieniem swoich roszczeń.
- Zbieraj paragony, rachunki, potwierdzenia opłat z całego procesu leczenia i rehabilitacji.
- Nie rezygnuj z podawania kwot roszczeń – będą dla ubezpieczyciela punktem odniesienia przy przyznawaniu świadczenia.
- Dla ubezpieczyciela nic nie jest oczywiste. Im dokładniej opiszesz zdarzenie i uzasadnisz swoje roszczenia, tym większą szansę masz na godziwe świadczenie.
Autor artykułu: Dominika Grabek
Do maja 2016 r. redaktor naczelna Akademii mfind. Z zamiłowania pomagam klientom w sporach z zakładami ubezpieczeń. Jestem ubezpieczeniowcem z sześcioletnim doświadczeniem, po studiach podyplomowych. W wolnym czasie poszukuję ciekawej muzyki i nowych roślin do ogrodu.
Witam serdecznie Moj ojciec w czasie pracy byl pasazerem firmy transportowej ,która swiadczyla uslugi przewozu na rzecz pracodawcy Doszło do wypadku z winy kierowcy taksówki -informacje zawarte w protokole wypadku z pracy Tata ,jako pasażer siedzący z tyłu stracił przytomność i obudził się w karetce. Po 6 dniach został z rozpoznaniem wypisany ze szpitala (usłyszał od lekarza, ze po co robić problemy młodemu kierowcy…)Podobno 7 dnia pobytu w szpitalu policja musiałaby wszac postepowanie? Po kolejnych dwóch dniach został z domu na wniosek lekarza zabrany karetka do szpitala i poddal sie operacji wszepienia enoprotezy w szyjnej części kręgosłupa Po operacji zostal… Więcej »
Dzień dobry, Jeśli posiada Pani numer rejestracyjny auta, to można wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i tam odnaleźć dane polisy – numer oraz nazwę towarzystwa. Jeśli się okaże, że takiej polisy nie ma, to można wtedy udać się na policję.
Witam. Czy jeśli pod czas wypadku pasażer ucierpi a ja jako kierowca będę winny zdarzenia to czy gdy pasażer będzie starał się o odszkodowania z mojego ubezpieczenia OC to moja ubezpieczalnia może domagać się abym to ja wypłacił te odszkodowanie skoro to ja zawiniłem? Mowa tu o średnim uszczerbku na zdrowiu pasażera. Dla jasności dodam że mam NNW oraz OC.
Dzień dobry, pasażer może otrzymać wypłatę odszkodowania zarówno z NNW jak i Pańskiego OC (wykupionego na pojazd). Ubezpieczyciel nie obciąży Pana wypłatą odszkodowania dla pasażera, jeśli nie prowadził Pan auta pod wpływem alkoholu, bądź bez uprawnień (i w niektórych innych sytuacjach).
Witam, wczoraj uczestniczyłam jako kierowca w kolizji drogowej, byłam w takim szoku ze nic m ie nie bolało-bałam się o dzieci i to z jednym z nich pojechałam do szpitala. Dziś w nocy zaczęly mnie boleć plecy i odcinek szyjny kręgosłupa więc pojechałam do szpitala. Mam tylko naciagniete więzadła, nic poważnego, ale zalecono mi kołnierz na 2 tygodnie. Na rękach i nogach mam liczne siniaki. Mogę się ubiegać o jakieś pieniądze z tego tytułu??
Dzień dobry, jeśli była Pani sprawcą kolizji, to może Pani skorzystać z ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (o ile posiada Pani tego typu ubezpieczenie jako dodatek do OC, lub oddzielną polisę). Jeżeli jest Pani osobą poszkodowaną, to można zgłosić szkodę z OC sprawcy.
Mój tata zginął pod kołami własnego ciągnika rolniczego , czy z tego tytułu przysługuje odszkodowanie z polisy OC Traktora ?
Dzień dobry, decyzja należy już do towarzystwa ubezpieczeniowego, tego typu sprawy wymagają indywidualnego podejścia.
Dzień dobry,sąd ustalił,że jest dwóch sprawców wypadku drogowego,poszkodowana pasażerka może ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawców,wystąpiła o takie odszkodowanie do dwóch firm ubezpieczeniowych,tylko jedna firma odpowiedziała i wypłaciła odszkodowanie.Czy mogę nadal ubiegać się o odszkodowanie od drugiej firmy ubezpieczeniowej ? czy druga firma już nie musi wypłacać odszkodowania ?
Roman
Dzień dobry, jeśli było 2 sprawców tego wypadku, to odszkodowanie powinny zapłacić solidarnie 2 Towarzystwa Ubezpieczeniowe po połowie. Jeśli otrzymał Pan pełną kwotę odszkodowania, to nie będzie mógł Pan uzyskać większej sumy, ponieważ suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.
Witam. Czy mogę się starać o odszkodowanie z OC sprawcy gdy lekarz po kontroli napisał że nie nosilismy kołnierza.?
Dzień dobry, proszę zgłosić zdarzenie, to już likwidator oceni czy roszczenia są zasadne czy też nie.
Tylko kancelaria *reklama*! Nie ma lepszych w kwestii pomocy w odzyskaniu pieniędzy z ubezpieczenia.
Zostalam poszkodowana w kolizji,szkods zgloszona do ubezpieczyciela sprawcy,czrkam na kolejke na naprawę w serwisie.Pytanie moje,czy moge dodatkowo ubiegac sie o odszkodowanie z oc sprawcy za obnizenie wartosci samochodu w wyniku stluczki(planowo w styczniu auto trafi do sprzedazy w salonie peugeot)?
Malgorzata.
Dzień dobry, jak najbardziej. Pojazd po stłuczce jest mniej warty więc może się Pani ubiegać o zwrot środków za utratę wartości pojazdu.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
dzien dobry, 06 wrześnie 2018 roku, moja teściowa została potrącona na przejściu dla pieszych (kierowca był trzeźwy), w wyniku doznanych obrażeń (m.in.zgruchotane biodro i miednica, złamana ręka i noga, zapadnięte płuco, liczne obrażenia twarzi i głowy, w tym uszkodzone oko, i jeszcze wiele innych ) jest wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną, moje pytanie dotyczy kiedy można, a nawet należy złożyć wniosek o odszkodowanie z oc sprawcy i czy ten wnosek mogą złożyć jej dzieci.
pozdrawiam
Jacek
Dzień dobry, szkodę można zgłosić do 3 lat, a jeśli doszło do przestępstwa, to nawet do 20 lat. Zgłoszenia mogą dokonać dzieci osoby poszkodowanej.
Dzień dobry.
Przy cofania uszkodziłam nieprawidłowo zaparkowane auto-jest pęknięty tylny zderzak po lewej stronie. Pionowe pęknięcie jest długości 4 cm. Właściciel auta chce nowy zderzak za 2 tyś.zł. Czy może tego żądać?
Dzień dobry, uszkodzenie powinno zostać naprawione do stanu sprzed zdarzenia. Jeśli naprawa zderzaka nie będzie możliwa, lub nie będzie skuteczna, to należy zakupić nowy. Jeśli nie będą Państwo w stanie się porozumieć, to polecam przekazać poszkodowanemu dane z ubezpieczenia aby zgłosił szkodę do Towarzystwa, w którym zakupiła Pani OC.
Dzień dobry, czy przy staraniu się o odszkodowanie na osobie trzeba pisać jakiś wniosek albo oświadczenie oprócz dokumentów od lekarza i faktur?
Pozdrawiam
Dzień dobry, każdy ubezpieczyciel powinien posiadać wzór zgłoszenia szkody, proszę skontaktować się z ubezpieczycielem i poprosić o przesłanie takiego dokumentu.
Dzień dobry, proszę o poradę. uczestniczyłam w wypadku jako pasażer, od razu zostałam przebadana w szpitalu skarżąc się na ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Z badań nie wynikało nic niepokojącego, więc mogłam wrócić do domu. Miałam jednak jeszcze kilka dni bóle i dopiero po 3 dniach zgłosiłam się do lekarza. Zalecano noszenie kołnierza, ale nie dostałam żadnych dokumentów potwierdzających od lekarza. Czy to przekreśla ubieganie się o odszkodowanie? co należy zrobić by móc uzyskać odszkodowanie? Proszę o poradę. Z góry dziękuję.
Dzień dobry, zgłosić szkodę oczywiście Pani może, jednak brak dokumentów potwierdzających uraz/leczenie będzie miał znaczący wpływ na decyzję.
Witam, dwa tygodnie temu miał wypadek samochodowy- najechano na tył mojego samochodu. Uderzenie było bardzo duże- po zdarzeniu mój samochód oraz sprawcy znajdowały się w dużej odległości (ok 7 metrów). Sprawca powiedział abyśmy zjechali na boczny pas – wiem, że to był mój błąd, ponieważ niemożna było oszacować prędkości z jaką poruszał się sprawca( a nie wydaje mi się żeby to było 30km/h tak jak twierdził ). Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie, które zabrało mnie do szpitala. Lekarz stwierdził skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zgłosiłam szkodę kierowcy do ubezpieczyciela sprawcy oraz szkodę komunikacyjną. Jeśli chodzi o szkodę na… Więcej »
Dzień dobry, ubezpieczyciel ma prawo wymagać dokumentacji medycznej i wszelkich FV, paragonów, itp. potwierdzających poniesione przez Panią koszty. Kwestia wysokości zadość uczynienia jest bardzo indywidualnie wyceniania i nie ma tabel określających ile komu się należy. Każda firma ubezpieczeniowa na własny sposób szacuje kwotę przyznanego zadośćuczynienia.
Witam Zostałem potrącony na rowerze przez tira.Kierowca nie zauważył mnie na pasach.Rower skasowany,ja poobijany,połamane 3place w prawej ręce,jeden niesprawny,rehabilitacja nie pomaga,nie można go zgiąć,ciężko z nim.Ortopeda,ze szpitala,jeszcze nie wydał mi dokumentów końcowych,czyli kończących całą procedurę medyczną.I teraz najważniejsze,sprawa w sądzie się odbyła,kierowca winny a mi 500zł chcą dać za to.Lekka przesada.Napisałem odwołanie,za miesiąc kolejna rozprawa,że chcę minimum 1500.I teraz,moje pytanie,czy jeżeli kierowca mi da od siebie osobiście tę kwotę to czy można z jego oc domagać się odszkodowania czy te pierwsze zadośćuczynienie z jego strony zamyka mi odszkodowanie z jego oc.Zaznaczę,że jak sędzia pytała,czy będę zakładał sprawę cywilną,to powiedziałem,że raczej… Więcej »
Dzień dobry, w przypadku kiedy zdecyduje się Pan na ugodę i przyjmie ustaloną kwotę, to droga do ubiegania się o większe odszkodowanie jest już zamknięta.
Panie Rafale. Moja córka 9 lat została potrącona na pasach. Była policja, pogotowie. Córce nic się nie stało tylko obicia, potłuczenia, otarcia. Sprawca nie dostał mandatu a policjant stwierdził, ze ma za to kupić prezent dziecku. Czy mimo to mogę ubiegać się o zadośćuczynienie z OC sprawcy?Dziękuję
Można się ubiegać o zadośćuczynienie, jednak w przypadku braku dokumentacji potwierdzającej uraz/leczenie prawdopodobnie decyzja będzie odmowna.
Witam, mąż miał wypadek motocyklowy, jest poszkodowanym. Sprawca przyznał się do winy, ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą wypłacił odszkodowanie z OC sprawcy,z wysokością odszkodowania mąż się nie zgadza.
Zniszczeniu uległy rzeczy osobiste tzn. ubranie, telefon itp. Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania z tego tytułu (a wcześniej rzeczoznawca ubezpieczyciela zgodził się z męża wyceną). Ubezpieczyciel żąda faktur zakupu rzeczy (jak łatwo się domyślić mąż nie posiada faktur), a do telefonu ekspertyzę serwisu telefonicznego o opłacalności naprawy lub nie.
Mam pytanie czy jest możliwe odzyskanie pieniędzy z tytułu zniszczonych rzeczy osobistych i telefonu?
Dziękuję z góry i pozdrawiam
Dzień dobry, proszę odwołać się od decyzji Ubezpieczyciela. Jeśli nie mają Państwo dowodów zakupu, to należy w jakikolwiek sposób udowodnić wartość zniszczonych rzeczy. Najprawdopodobniej Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania z tego tytułu, ponieważ nie jest w stanie oszacować poniesionych strat.
Witam,
Miałam wypadek w maju 2015r. Najechał na mnie samochód. Sprawca nie przyznawał się do winy. Sprawa karna zakończyła się dopiero w lutym 2017r. – sprawca został skazany z art. 177par.1 kk.
Do kiedy mogę ubiegać się o odszkodowanie?
Dzień dobry, czas na zgłoszenie szkody, to 3 lata od dnia zdarzenia.
Witam, mam takie pytanie czy nie mając paragonów mogę się ubiegać o poniesione koszty związane z zakupem leków ? Jeśli tak to jak ?
Pozdrawiam
Dzień dobry, aby uzyskać zwrot pieniędzy za zakup leków, należy udokumentować Ubezpieczycielowi fakt ich zakupu oraz ceny za które je Pani nabyła. Bez żadnego dowodu nie będzie raczej możliwości odzyskania pieniędzy.
Jestem osobą poszkodowaną ( rowerzystą ), chciałbym ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Na miejscu zdarzenie była policja. Zniszczeniu uległ tylko kask jednak ja trafiłem do szpitala gdzie udzielono mi pomocy. Obecnie mam skierowanie na rehabilitację. Jak uzyskać dane sprawcy oraz dane ubezpieczyciela ? Mam jakikolwiek przedział czasu na zgłoszenie ? Chciałbym wszystko podsumować po przeprowadzonej rehabilitacji.
Dzień dobry, czas na zgłoszenie szkody z OC sprawcy wynosi 3 lata. Jeśli na miejscu była policja, to można uzyskać informację o danych ubezpieczyciela od funkcjonariusza. W przypadku ubiegania się o zadośćuczynienie proszę o zachowanie wszystkich faktur, rachunków za poniesiony koszty związane z leczeniem i rehabilitacją, będzie to przydatne przy ubieganiu się o odszkodowanie.
Dziękuje, to mnie właśnie najbardziej interesowało. Co w przypadku kiedy sprawca zbył pojazd lub zmienił ubezpieczyciela ?
Policja przekażę Panu nr rej. pojazdu, na jego podstawie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można sprawdzić gdzie w danym dniu pojazd był ubezpieczony.
Dziękuję za dotychczasową pomoc, szedłem na stronę komendy Łodzi i pobrałem druk wniosku o udostępnienie zapisu wydarzeń z miejsca zdarzenia. Zastanawia mnie pkt 6. Jest Pan stanie mi pomóc wypełnić pola za pomocą komentarzy ?
https://drive.google.com/file/d/1S0P_u3Gby-3VlTf31PqeA_CduUKJodrO/view?usp=sharing
Dane sprawcy otrzymałem telefonicznie, jednak policja chcę mnie przesłuchać w związku z tym zdarzeniem. Co to może oznaczać ?
Ciężko określić w jakiej sprawie, proszę skontaktować się z komendą policji i dopytać o szczegóły.
Witam. Mam takie pytanie. Dwa dni temu mialam wypadek samochodowy z mezem i szwagrem. Wjechal w nas samochod. Nasze auto jak i auto ktore w nas wjechalo nadaja sie ttlko do kasacji. Siedzialam z tylu za kierowca. Udezylam glowa w szybe. Pogotowie chxialo mnie zabrac ale odmowialam bo nie mialabym z kim zostawic pod opieka syna. Do dziś boli mnie glowa. Czy jesli pojade do szpitala na badania i zostawia mnie na leczenie i po wcześniejszym odmowieniu leczenia moge starac sie od sprawcy wypadku o odszkodowanie? Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam.
Dzień dobry, aby zgłosić szkodę na osobie z OC sprawcy, ma Pani 3 lata od zdarzenia (w poważniejszych sprawach nawet do 20 lat). Zawsze warto zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Polecałbym jeszcze przed tym leczeniem skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Dziekuje za odpowiedz. Ale i tak musze miec zrobione badania ze cos jest nie tak i przeslac papiery do ubezpieczyciela sprawcy tak?
Tak, będzie musiała Pani w jakiś sposób udokumentować leczenie po kolizji. Najlepiej dostarczyć jak najwięcej dokumentów, które będą istotne przy podjęciu decyzji przez ubezpieczyciela.
Dobry wieczór, Kilka dni temu uczestniczyłam w wypadku samochodowym jako pasażer. Jadący za nami samochód osobowy uderzył w tył naszego pojazdu. Na miejsce nie wezwano policji. Kierowca z którym jechałam „dogadał się” ze sprawca i dostał od niego 500 złotych. Nie spisano oświadczenia. Ja uderzyłam się w głowę i od razu zrobiło mi się niedobrze. Po około 30 minutach udałam sie na SOR gdzie zostałam przebadana i pozostawiona na obserwacji przez 3 dni. Lekarz nie pozwolił mi iść do domu z powodu zaciśnięcia sie pasów, bólu podbrzusza w 3 miesiącu ciąży. Wczoraj sprawca spisał oświadczenie, w którym podaje to z… Więcej »
Dzień dobry, numer polisy nie jest niezbędny do zgłoszenia szkody. Wystarczy np. nr rejestracyjny pojazdu sprawcy. Szkodę na osobie oczywiście można zgłosić z OC sprawcy. Porozumienie między sprawcą a poszkodowanym nie zamyka Pani drogi do uzyskania odszkodowania.
Dzień dobry, ok miesiąc temu, doszło do kolizji . autem na codzień jeździ żona. szkoda wyrządzona na aucie zaparkowanym w pobliżu pracy mojej żony, nikogo w aucie moim nie było. a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. przez prawie 14 dni szukałem sprawcy aż znalazłem go. został ukarany mandatem, ponieważ przyznał się do szkody którą wyrządził. Ubezpieczalnia wypłaciła odszkodowanie z oc sprawcy. Przez 2 tygodnie kiedy szukałem sprawcy ,zwalniałem się z pracy aby go znaleźć. np. znajomi, szukanie świadków zdarzenia,szukanie monitoringów itp. wszędzie jeździłem samochodem. Żona w tym czasie kiedy auto było naprawiane, psychicznie musiała odpocząć ponieważ, do nawet do tej… Więcej »
Dzień dobry, w związku ze szkodą może Pan wnioskować o zwrot kosztów za straty poniesione przy zdarzeniu. W naszym artykule opisaliśmy konkretnie o jakie świadczenia można się starać. Kwestia zadośćuczynienia jest natomiast ciężka do określenia. Ubiegać się zawsze można o odszkodowanie za tego typu straty, jednak, to czy decyzja będzie pozytywna dla Pana zależy już od umotywowania roszczeń.
Szanowni Państwo, mam mieszkanie własnościowe hipoteczne w bloku z lat pięćdziesiątych, w którym wymieniana jest cała instalacja elektryczna. W ścianie nośnej szerokiej na 45 cm zostały wykute otwory o głębokości 32 cm, szerokości 42 cm i wysokości 270 cm. To spowodowało popękanie ściany i gładzi w moim pokoju. Popękało także w łazience około 20 flizy szkliwionych włoskich o grubości 8 mm. Nadmieniam, że po drugiej stronie ściany nośnej, w której młotem udarowym wykonywano otwory, jest mój pokój, a 180 cm dalej na tej samej ścianie nośnej jest moja łazienka. Wykonawca robót oglądał szkody trzy tygodnie temu, miał się ze mną… Więcej »
Dzień dobry, jeżeli chciałaby Pani zgłosić szkodę z ubezpieczenia wykonawcy, należy od takiej osoby pobrać dane z jego polisy. Jeżeli nie ma kontaktu z tą osobą, to polecam poprosić administratora bloku o udostępnienie danych tej osoby, aby sprawę skierować na drogę sądową. Niestety jeżeli nie mamy żadnej możliwości „ugody” z taką osobą, to nie będzie innego wyjścia.
A ja mam problem innego typu, gdyż miałem dwa wypadki następujące po sobie (odstęp między jednym a drugim wypadkiem był około 2 tygodnie). Leczyłem się prywatnie i zgłosiłem szkodę do dwóch różnych ubezpieczycieli i obaj odmówili mi wypłaty twierdząc, że to ten drugi jest odpowiedzialny. Czy czeka mnie sąd? Czy są jakieś szanse na wygraną lub na rozstrzygnięcie tego sporu? Czy ktoś miał może podobną sytuację? Pomóżcie, proszę bo jestem zrozpaczony całą ta sytuacją…
Tego typu sprawy są rzadkością i wymagają indywidualnego trybu rozpatrzenia. W przypadku braku satysfakcjonującego rozwiązania warto poprosić Rzecznika Finansowego o interwencję w tej sprawie.
Witam mam pytanie wsiadając do samochodu męża poslizgnełam się i zwichnełam palec czy w takiej sytuacji mogę starać się o odszkodowanie z ubezpieczenia oc męża ?
Niestety z ubezpieczenia OC raczej nie będzie Pani w stanie uzyskać odszkodowania z tego tytułu. Ubezpieczenie OC zgodnie z ustawą odpowiada za szkody powstałe w wypadku/kolizji. Z racji uszczerbku na zdrowiu może Pani ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.
dziękuję
Witam. Auto niespełna 22 letniego syna uczestniczyło w kolizji, w wyniku czego zostało prawie doszczętnie zniszczone. Było to stare, ale bardzo dobrze utrzymane scorpio mk1 z 1989 r. przebieg 120 tys km. Syna winy w kolizji nie było. Syn przebywa na 2 tygodniowym zwolnieniu lekarskim, jakieś niegroźne stłuczenie i podejrzenie małego krwiaka mózgu. No i trauma psychiczna bo było to jego ukochane autko. Czekamy na wycenę szkody. Mam pytanie jak wycenić wartość takiego auta, którego nie ma w katalogach. Nie była ustalona wartość auta, bo syn nie miał auto casco. Cena podobnego auta o podobnym standarcie, bo już rozpoczęliśmy poszukiwania,… Więcej »
Dzień dobry. Najlepiej będzie, jeśli przedstawią Państwo różne wyceny wartości najbardziej zbliżonych aut Ubezpieczycielowi. Jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek dokumenty potwierdzające założenie instalacji gazowej (najlepiej wraz z poniesionymi kosztami), wtedy także warto je dołączyć. Gdyby odszkodowanie było wycenione zbyt nisko, zawsze można się odwołać, uwzględniając kwotę, którą chcielibyśmy otrzymać. Co do zadośćuczynienia – jak najbardziej, można się domagać wypłaty, natomiast tutaj także ważne będzie udokumentowanie poniesionych kosztów leczenia, dojazdy do placówek, a także zażądana kwota, która zrekompensuje doznane krzywdy. Niestety takie kwoty nie są nigdzie zapisane, nie ma żadnej tabeli, którą moglibyśmy się podeprzeć przy oszacowaniu strat.
Witam,2 miesiace temu dwaj synowie mieli wypadek samochodowy bez osób trzecich w którym odnieśli bardzo ciężkie obrażenia ,najwazniejsze to złamania kręgosłupa,powoli dochodzą do zdrowia,teraz rozważamy sprawę odszkodowania oczywiście dla jednego z nich gdyż drugi prowadził auto a miał tylko OC gdzie można znależc informacje o stawkach odszkodowania za te obrażenia
Dzień dobry, kwota zadośćuczynienia powinna być „odpowiednia”, czyli ma rekompensować poniesione straty. Nie jest wyliczana na podstawie żadnych jednolitych algorytmów. Dlatego właśnie tak ważne jest obszerne i szczegółowe uzasadnienie roszczeń, które należy dołączyć do zgłoszonej szkody. Im lepiej zostaną opisane wszystkie straty, jakich doznał syn w związku z wypadkiem, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzyma takie zadośćuczynienie, jakiego zażąda. Dodatkowo, warto uwzględnić wszystkie koszty leczenia, dojazdów, rehabilitacji.
Witam,miałem stłuczkę z innym użytkownikiem drogi który zbiegł z miejsca zdarzenia,wezwałem policję i przekazałem nagranie wideo kamerki na którym widać jak jadący z przecieka pojazd wyprzedza przekraczając podwójną linię ciągłą jednak policja stwierdziła że niemożna odczytać numerów sprawcy zdarzenia.Z PZU dostałem pismo że z powodu niewykrycia sprawcy odszkodowania nie dostanę.Czy niema innej drogi aby dostać należne odszkodowanie.Na internecie czytałem że policja ma tak dobry sprzęt że potrafi znależć sprawcę chyba że im się nie chce
Witam. Jeżeli sprawca nie będzie znany, to z UFG można otrzymać jedynie zadośćuczynienie za szkodę na osobie. Aby otrzymać odszkodowanie za szkodę wyrządzoną na pojeździe, sprawca musi zostać odnaleziony. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest odnalezienie osoby, która wyrządziła szkodę.
5 12 2017 zostałam potrącona na pasach przez sam osobowy. Sprawca się przyznał. Byłam w kamizelce odblaskowej a o 16 15 było jeszcze widno. Przytomność odzyskałam w karetce, Miałam założony kołnierz, leżałam na noszach , zszywano mi ranę tłuczoną głowy, Zwracałam, dostałam zastrzyk, uskarżałam się na ból biodra. O 23 lekarz z SOR kazał zięciowi odwieźć mnie do domu i po 5 dniach zdjąć szy. Następnego ranka zwracałam po podniesieniu głowy i znowu straciłam przytomność. pogotowie zawiozło mnie w pozycji siedzącei – przywiązana pasami do fotela na ten sam sor. Zrobiono TK i okazało si, że mam złamaną miednicę, kiść… Więcej »
Witam. Proponuję zgłosić szkodę z polisy sprawcy. Przysługuje Pani odszkodowanie i proszę od razu wnioskować o pokrycie kosztów, które poniosła Pani w związku z wypadkiem.
moj przypadek na parkingu przy biedronce weczoerm pani cofajac przerysowala moje auto mam co i nw po zgloszeniu do mojeg ubezpieczyciela odeslal mnie do ubespieczyciela sprawcy zapomnialem dodac ze znam numer pojazdu sprawcy i numer polisy z ufg
Witam. Proszę zadzwonić do zakładu ubezpieczeń sprawcy i zgłosić szkodę.
Witam. Artykuł trochę pomógł mi rozwiać moje wątpliwości, ale chciałabym się jeszcze dowiedzieć kilku rzeczy. Jakiś miesiąc temu brałam udział w wypadku samochodowym jako pasażer. Jakie kroki powinnam wykonać w sprawie odszkodowania? Słyszałam że mam na to 3 lata od wypadku. I żeby zacząć domagać się odszkodowania od sprawcy najlepiej jak by całe leczenie było zakończone.
Witam. Co do zasady jest tak, że szkodę najlepiej zgłosić od razu. Ubezpieczyciel na początek wypłaci kwotę bezsporną, czyli taką, która wiadomo już teraz, że Pani przysługuje. Po zakończonym leczeniu Pani sprawa zostanie ponownie rozpatrzona. Ubezpieczyciel zapozna się z dokumentacją i ustali, czy uszczerbek na zdrowiu był poważniejszy, niż zakładali na początki, a w razie potrzeby dopłacą brakującą część odszkodowania.
Witam, artykuł bardzo mi się spodobał gdyż muszę zgłosić swoją sprawę o straty na mojej osobie. Na tą chwilę mam zgłoszoną sprawę o odszkodowanie za auto które miało 30 lat, ale niestety nie było zarejestrowane jako zabytek. Jest teraz problem z ustaleniem wartości gdyż auto było w oryginale i nie ma porównania do aut które jeszcze znajdują się na rynku i są w stanie opłakanym. Ja w wyniku wypadku trafiłem do szpitala z powierzchniowym urazem głowy, uszkodzeniami szyi oraz mostka. W wyniku wypadku jestem na zwolnieniu lekarskim musiałem zrezygnować z dnia urlopu oraz odbioru godzin który był przewidziany w tym… Więcej »
Witam chciałam zapytac o odszkodowania za / psychike /oraz za straty materialne i odnosnie auta .Wypadek był 2 razy tydzien po tygodniu z winy sprawcy /sprawca przyznał sie i notatka z Policji potwierdza/ raz sprawca auta osobowego parkujac i cofajac uderzył w przod i bok auta, drugi raz tir stojacy na drodze szybkiego ruchu za zjazdem z drogi nagle zaczął cofac jak zjezdzałam zjazdem i przez chwile mnie pchał do tyłu i obrócił auto z pionu do poziomu wgniatajac sie w szybe boczna i drzwi. Nam dzieki bogu oprocz leku i psychiki nic sie nie stało ale uraz pozostał i… Więcej »
Witam. W tej sytuacji może Pani zgłosić szkodę osobową z OC sprawcy i wnioskować o odszkodowanie z tego tytułu.
Witam chciałam zapytac o odszkodowania za / psychike /oraz za straty materialne i odnosnie auta .Wypadek był 2 razy tydzien po tygodniu z winy sprawcy /sprawca przyznał sie i notatka z Policji potwierdza/ raz sprawca auta osobowego parkujac i cofajac uderzył w przod i bok auta, drugi raz tir stojacy na drodze szybkiego ruchu za zjazdem z drogi nagle zaczął cofac jak zjezdzałam zjazdem i przez chwile mnie pchał do tyłu i obrócił auto z pionu do poziomu wgniatajac sie w szybe boczna i drzwi. Nam dzieki bogu oprocz leku i psychiki nic sie nie stało ale uraz pozostał i… Więcej »
Witam.
Chcialbym zapytac sie czy najpierw lepiej skladac pieniazki o wyplate z Zus czy z oc sprawcy? Czy te dwie sprawy nie sa od siebie zalezne?
Witam. Są niezależne od siebie. Można równocześnie zgłosić się do ubezpieczyciela z OC sprawcy i do ZUS.
Dodam że jestem poszkodowany w wypadku komunikacyjnym i miałem złamaną nogę
Witam. Przy zgłoszeniu sprawy deklaruje Pan kwotę, o jaką Pan się będzie ubiegał. Upraszczając można przyjąć, że przy kwocie do 10 000 zł jest to maksymalnie 300 zł. Powyżej tej kwoty to już 5% od kwoty, o którą będzie się Pan ubiegał. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że konieczność powołania biegłego podnosi dodatkowo koszty. Jeśli wygra Pan sprawę w sądzie, kosztami sądowymi zostanie obciążona strona przeciwna.
Witam!!!Jak przebiega sprawa sądowa o zanizone odszkodowanie i jakie koszty trzeba ponieść,przed i po sprawie?
Witam. Przejrzałem komentarze, ale nie znalazłem adekwatnego przypadku. Brat jechał jako pasażer. Prawdopodobnie wina była kierowcy auta w którym jechał, który zginął na miejscu. Brata zabrano nieprzytomnego helikopterem do szpitala. Przeżył, jest tam od kilku miesięcy, nadal jest w śpiączce. W szpitalu zarażony został nieodwracalnie patogenem, teraz szpital nie chce nawet ze względu na zaraźliwy patogen wykonywać rehabilitacji. Żaden zakład typu „Budzik” również ze względu na patogen go nie przyjmie. Chłopak 30 lat, malutkie dzieci.. Rodzina zostaje bez środków do życia, prywatna rehabilitacja jest wydatkiem którego nie jest w stanie dźwignąć. Od czego zacząć i jaką przyjąć drogę działań?
Jeśli kierowca faktycznie był sprawcą wypadku, to bratu przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. Należy zgłosić szkodę osobową z OC do zakładu ubezpieczeń i przesłać dokumenty, o które poproszą. Dodatkowo warto zgłosić szkodę z NNW pasażerów. Być może takie ubezpieczenie było wykupione i ten uszczerbek też jest objęty ochroną w ramach NNW. Otrzymają Państwo większe odszkodowanie wtedy. Jeśli chodzi o zarażenie patogenem, takiego typu przypadki są najczęściej rozwiązywane na drodze postępowania sądowego i sąd ustala wysokość odszkodowania.
Witam serdecznie, miałem wypadek, podczas jazdy rowerem samochód zajechał mi drogę w wyniku czego musiałem uciekać no i niestety upadłem i doznałem złamań kości promieniowej w lewej i prawej ręce, czy jest szsnsa na zadośćucznienie z OC kierowcy?
Proszę wystąpić z roszczeniem. Zadośćuczynienie przysługuje za cierpienia fizyczne i psychiczne, które objawiły się na skutek wypadku, zatem w mojej ocenie, ubezpieczyciel powinien wziąć je pod uwagę w opisanych przez Pana okolicznościach.
Witam mialam kolizje samochodowa w ktorej nie bylam sprawca ,przebywalam w szpitalu 6 dni z ryzykiem poronienia i ogolnymi potluczeniami pozniej uczeszczalam na rehabilitacje mialam naderwane sciegna szyjne.czy moge ubiegoc sie o zadoscuczynienie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku?
W zaistniałej sytuacji może Pani wystąpić z takim roszczeniem do ubezpieczyciela sprawcy.
Mam pytanie czy mogę się starać lub walczyć o jakie kolwiek ubezpieczenie jeśli wyszło że jestem sprawcą chodź dopiero przyjęciu mandatu okazało się że drugi kierowca był pijany czy jest jakaś szansa na odzyskanie pieniędzy za Naprawę auta ??
Proszę zgłosić szkodę w ramach OC sprawcy z polisy drugiego kierowcy. Ubezpieczyciel jest zobowiązany przeprowadzić postępowanie likwidacyjne i zająć stanowisko w sprawie. W ramach postępowania likwidacyjnego zbada okoliczności faktyczne i prawne i na ich podstawie zadecyduje, czy przyjąć odpowiedzialność za zdarzenie.
Witam,w lipcu miałam stłuczkę ,pan wymusił pierwszeństwo ,rzeczoznawca już był oszacował straty na moim aucie z OC sprawcy . Teraz ja się żle czuję boli mnie kark i prawa łopatka czy to nie jest za pózno aby zgłosić szkodę na osobie z OC sprawcy ? Właśnie jutro idę do lekarza.
Nie jest za późno, śmiało może Pani zgłaszać.
Witam,
14.04.2017 miałem kolizję, wjechał w nas kierowca tira na czerwonym świetle była wzywana policja ale obyło się bez wizyty w szpitalu i na sor. Od czerwca zaczął boleć mnie kręgosłup udałem się do lekarza i na dzień dzisiejszy czekam na badania. Czy po takim okresie mogę starać się o jakieś zadośćuczynienie ??? przebywam teraz na L4.
Tak, roszczenia z umowy ubezpieczenia, co do zasady, przedawniają się z upływem trzech lat. Roszczenie należy zgłosić do firmy ubezpieczeniowej, która zajmowała się likwidacją szkody.
Mam pytanie o możliwe źródła otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia, o które mogłabym się ubiegać. W tył mojego samochodu uderzył inny pojazd, podczas gdy razem z koleżanką wracałyśmy z pracy. Rozumiem, że oprócz szkody na pojeździe z OC sprawcy mogę zgłosić szkodę na osobie (swojej i koleżanki). Czy mogę również ubiegać się równolegle o świadczenie z ZUS a także z mojego NNW?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
W ramach szkody osobowej nie następuje kumulacja świadczeń, co oznacza, że można ubiegać się o wypłatę niezależnie ze wszystkich ww. świadczeń.
A w jaki sposób można uzyskać świadczenie z ZUS? Mam spisany protokół wypadku podczas drogi z / do pracy, ale podobno z tego tytułu nie przysługuje żadne odszkodowanie. W jaki zatem sposób można domagać się odszkodowania z ZUSu?
do ilu lat po wypadku mogę ubiegać się o świadczenie.? Pozdrawiam
W ramach OC może się Pani ubiegać o świadczenie na podstawie art. 442 ze zn. 1 § 1 k.c., z którego wynika, że roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. Zgodnie z brzmieniem art. 442 ze zn. 1 § 2 k.c., roszczenia o naprawienie szkody wynikłej ze zbrodni lub występku ulegają przedawnieniu po upływie lat 20 od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział… Więcej »
Dziękuję za odpowiedz. Wypadek był 26 lat temu więc sprawa się przedawniła. Pozdrawiam
Dzien dobry, od roku przy udziale firmy odszkodowawczej probuje uzyskac zadoscuczynienie . 2 lata temu mialam wypadek i doznanlam urazu dystorsji idcinka szyjnego kregoslupa , nosilam kolnierz odbylam rehabilitacje a Ubezpieczyciel nie chce mi zwrocic kosztow za rehabilitacje i dojazdy do placowki medycznej gdyx jak twierdzi rehabilitacja nie byla wynikiem wypadku tylko zwyrodnien kregow kregoslupa. Nie przyznano mi rowniez uszczerbku na zdrowiu . Uraz byl a wynikiem tego rehabilitacja nie rozumiem co moge zrobic jeszcze w tej sytuacji. Firma ktora wynajelam prawie rok „niby” probuje cos zrobic ale rozklada rece i twierdzi ze albo zgodze sie na marne zadoscuczynienie albo… Więcej »
Rozumiem, że szkoda likwidowana jest w ramach OC sprawcy. Firma ubezpieczeniowa powinna udokumentować, że rehabilitacja nie była wynikiem wypadku. Jeśli tego nie zrobi, zobowiązana jest do zwrotu kosztów za rehabilitację i kosztów dojazdu. Sugeruję rozważyć złożenie wniosku o podjęcie działań w Pani sprawie do Rzecznika Finansowego.
Witam jestem poszkodowana w kolizji . Zderzak i nakładka na zderzak do malowania lub wymiany. Sprawca chce płacić gotówką czy mogę się zgodzić po wizycie u mechanika, co jeśli później coś wyjdzie jeszcze?
Jeżeli coś jeszcze wyjdzie, to teoretycznie sprawca powinien pokryć koszty naprawy, najlepiej sporządzić ze sprawcą umowę na piśmie.
Witam W październiku 2016 brałem udział w kolizji drogowej.Karetka zabrała mnie i drugiego kierowcę do szpitala,obeszło się na nasze szczęście bez poważnych urazów i po oględzinach lekarskich obaj zostaliśmy zwolnieni do domu.W tym czasie oba pojazdy zostały zabezpieczone przez policję i odholowane na parking.Kolizja była dość poważna(zderzenie boczno-czołowe) i w jej wyniku oba pojazdy zdecydowanie nadają się na złom.Po kilku dniach udałem się do drogówki gdzie poinformowano mnie iż jako sprawcę uznano drugiego kierowcę,mnie nadano status poszkodowanego a sprawa zostanie przekazana do sądu ponieważ pan z drugiego auta nie przyznał się do winy zdarzenia.Odebrałem pojazd,wybecylowałem parę stówek za holowanie,parking i… Więcej »
Aby domagać się zwrotu jakichkolwiek kosztów, niezbędnym jest, by zgłosił Pan szkodę do ubezpieczyciela. W celu zgłoszenia szkody niezbędne jest posiadanie danych współuczestnika kolizji. Udostępnienie w formie pisemnej danych na temat ustaleń dokonanych na miejscu zdarzenia drogowego może mieć formę zaświadczenia wydanego na zasadzie art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten stanowi, że zaświadczenie wydaje się m.in., jeżeli osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Zaświadczenie takie może zawierać dane wskazane w art. 44 ust. 1 pkt. 4 Prd (dane personalne uczestników zdarzenia, właścicieli i ubezpieczycieli pojazdów), a… Więcej »
Rozumiem,teraz nasuwa się pytanie czy Policja wystawi mi takie zaświadczenie jeśli sprawca nie przyznaje się do winy a sprawa przekazana jest do rozstrzygnięcia przez sąd oraz czy z takim zaświadczeniem mogę zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia i dochodzić odszkodowania przed wydaniem wyroku w sądzie?
Tak, policja powinna wydać Panu takie zaświadczenie, a ubezpieczyciel powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne we własnym zakresie mimo tego, że nie ma jeszcze wyroku.
Witam, razem z zona mieliśmy stłuczkę oczywiście nie z naszej winy. Zgłoszona została szkoda do ubezpieczyciela, jednak po bardzo bolesnym dniu udaliśmy się na wizytę na pogotowiu. Otrzymaliśmy razem z żona kołnierz ortopedyczny na 7-10 dni oraz zwolnienie L4. Czy mogę się ubiegać o zadośćuczynienie z OC sprawcy? Poniosłem koszty związane z kołnierzami (80zł) oraz stratę na wynagrodzeniu ( chorobowe wypłacane jest w wysokosci 80% ) oraz premii uzyskanej od sprzedaży. Nie chciałbym naciągać sprawcy, ale jednak ja na tym stracę ponad 300 zł. Po ilu dniach należy zgłosić taką sprawę? Wizyta kontrolna jest zaplanowana po 10 dniach, a leczenie… Więcej »
Dzień dobry. W ramach OC sprawcy może Pan dochodzić ww. roszczeń, tj. roszczenia z tytułu zwrotu kosztów leczenia i utraconych korzyści. Można również dochodzić zadośćuczynienia za doznaną na skutek wypadku krzywdę (jeśli subiektywnie uznacie Państwo, że taka miała miejsce). Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem trzech lat, co oznacza, że w takim terminie należy zgłosić je do ubezpieczyciela.
Witam,
Mój nieletni syn uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do szkoły. Jakie ma prawa z OC? Czy jest szansa na odszkodowanie?
Jakie były okoliczności wypadku?