Problem kierowców poruszających się po drogach bez ważnego ubezpieczenia OC nie dotyczy tylko Polski. W naszym kraju pojazdu nie ubezpiecza 1% czyli około 250 tys. kierowców. Są jednak kraje, gdzie ten odsetek jest znacznie wyższy. Wystarczy wspomnieć chociażby popularną wśród polskich turystów Grecję, gdzie w związku z kryzysem ekonomicznym bez tamtejszego OC jeździ już co piąty kierowca!

Czytaj także: Kryzys w Grecji przenosi się na drogi. Rośnie liczba nieubezpieczonych kierowców

Skalę problemu dostrzegły Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wspólnie tworząc portal wypadekbezOC.eu. O tym, jak może Ci pomóc, przeczytasz poniżej.

Szkody spowodowane przez kierowców bez OC w Europie to prawdziwa zmora

Jak wynika z analizy europejskiej instytucji Council of Bureaux wartość szkód spowodowanych przez kierowców bez ważnego OC w Europie przekracza miliard euro! Statystyki mogą być jednak zaniżone ze względu na szkody niezgłoszone, czyli takie, w których poszkodowany „dogadał” się ze sprawcą za plecami ubezpieczyciela, funduszu gwarancyjnego i policji. Kwota ta robi wrażenie, szczególnie jeśli zdasz sobie sprawę, że nieubezpieczeni kierowcy jeżdżą pośrednio na Twój koszt, ponieważ ubezpieczyciele odbijają sobie to ryzyko na składkach dla uczciwych kierowców.

Serwis podpowie, komu i jak zgłosić szkodę

Już sama stłuczka za granicą jest dużym stresem ze względu na problemy w komunikacji między Tobą a drugim uczestnikiem ruchu i poczucie, że z problemem jesteś pozostawiony sam sobie. Jeśli dodatkowo okaże się, że sprawca nie posiada ważnej polisy OC, uzyskanie odszkodowania może być prawdziwą gehenną. Tutaj z pomocą przychodzi nowa strona internetowa stworzona przez UFG i PBUK. Po całym zdarzeniu wystarczy wejść na stronę www.wypadekbezoc.eu i wybrać kraj, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj, w którym zarejestrowany jest pojazd, którego kierowca był sprawcą.

Jeśli kraj powstania szkody jest taki sam jak kraj, w którym zarejestrowany jest pojazd sprawcy, to strona zwróci informacje o tym, jak nazywa się tamtejszy fundusz gwarancyjny. Po kliknięciu na jego nazwę otworzy się odnośnik z jego stroną, gdzie bez problemu znajdziesz dane kontaktowe. Jeśli jednak okaże się, że stłuczka miała miejsce w kraju X, a sprawca ma zarejestrowany swój samochód w kraju Y (np. jeśli Francuz w Niemczech uszkodził Twoje auto), to portal wskaże instytucję, która pełni rolę Narodowego Biura Zielonej Karty, czyli instytucji odpowiadającej za organizację procesów likwidacji szkód wynikających z wypadków spowodowanych w danym kraju przez pojazdy zagraniczne. Tutaj również znajdziesz odnośnik do strony www organizacji.

„Ustalenie czy i skąd mają oni szansę na odszkodowanie może być dość skomplikowane, zależy to bowiem od wielu czynników. Dlatego też wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowaliśmy odrębną stronę internetową, na której poszkodowani znajdą stosowne informacje, gdzie powinni szukać pomocy” – wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.

Wyjazd za granicę nieubezpieczonym samochodem to wielkie ryzyko!

Oprócz praktycznych informacji zamieszczonych na wypadekbezOC.eu, kierowcy mogą przeczytać również o przykrych konsekwencjach, które mogą ponieść powodując wypadek prowadząc nieubezpieczone auto. Przykładowo, we Francji i Irlandii nie obowiązuje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za wyrządzoną szkodę na osobie, podczas gdy w Polsce jest to 5 mln euro za szkodę na osobie i 1 mln euro za szkodę na mieniu za jeden wypadek. Zatem sprawca wypadku, który nie będzie ubezpieczony, a wybierze się pojazdem za granicę, będzie musiał finalnie pokryć koszty odszkodowania z własnej kieszeni, gdyż zwróci się o to do niego UFG. Nie warto więc oszczędzać kilkuset złotych rocznie, ponieważ konsekwencje braku OC mogą być bardzo dotkliwe.

Czytaj także: Polscy kierowcy postrachem europejskich dróg? Powodujemy coraz więcej wypadków [RAPORT]

Strona nie tylko na laptopy

Warto dodać, że strona będzie z powodzeniem działać nie tylko na laptopach, ale i dostosuje się do mniejszych mobilnych urządzeń – tabletów i smartfonów. Mamy również nadzieję, że w miarę upływu czasu powstanie również aplikacja stanowiąca alternatywę dla klasycznej strony. Może to być o tyle przydatne, że nie wymagałoby połączenia z transmisją danych, której koszty nadal są poza granicami Polski wysokie. Poza tym z powodzeniem funkcjonują już dwie apki stworzone przez UFG:

  • UFG Baza, gdzie można sprawdzić reprezentanta ds. roszczeń oraz polisę OC pojazdu
  • UFG Na Wypadek, czyli wzbogacona wersja pierwszej aplikacji wraz z pełnym opisem postępowania w razie wypadku drogowego

Kto wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez nieubezpieczonych kierowców?

W Polsce, w przypadku stłuczki z kierowcą bez OC rolę ubezpieczyciela przejmuje UFG i to fundusz wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie. Następnie na zasadzie regresu występuje do sprawcy o zwrot kosztów poniesionych w wyniku wypłacenia odszkodowania. Proces ten wygląda praktycznie tak samo w przypadku innych krajów Europy. Również, jeśli poszkodowanym jest kierowca z innego kraju, np. z Polski.

Szkodę, która powstała za granicą przez nieubezpieczonego kierowcę, można zgłosić również do PBUK, który w określonych sytuacjach przejmuje rolę organu odszkodowawczego. Wtedy poszkodowany otrzymuje odszkodowanie od PBUK, które rozlicza się z funduszem gwarancyjnym kraju sprawcy, a ten z kolei na zasadzie regresu zgłasza się do sprawcy, który kwotę musi pokryć z własnej kieszeni. Tak było między innymi w przypadku Polaka, który został poszkodowany przez prowadzącego pojazd ciężarowy Węgra czy Polki, która zderzyła się czołowo z prowadzącym nieubezpieczony pojazd Belgiem. Poszkodowani otrzymali odpowiednio 61 i 30 tys. złotych – podaje w informacji prasowej PBUK.

Biorąc pod uwagę fakt, że Polacy coraz chętniej wybierają się na urlopy za granicę własnymi pojazdami (dane Ministerstwa Turystyki i Sportu mówią o 3,7 mln zagranicznych wyjazdów Polaków właśnie samochodami), uruchomienie takiego portalu może okazać się bardzo pomocne i powinno być promowane zarówno przez twórców jak i media związane z rynkiem motoryzacyjnym i ubezpieczeniowym.

Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę