Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę

Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę
mfind.pl

Kolizja z obcokrajowcem – jak postępować?

Kolizja zawsze będzie wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, ale odpowiednio przygotowany kierowca może je ograniczyć do minimum. Ponieważ dodatkowym utrudnieniem podczas stłuczki z obcokrajowcem w Polsce czy za granicą jest bariera językowa, warto mieć zawsze przy sobie uniwersalny druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Taki dokument dostępny jest między innymi na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody

Jest on sporządzony w dwóch językach – polskim i angielskim – tak, aby obie strony zdarzenia mogły bez problemu złożyć oświadczenie.

Jeśli przytrafiła Ci się kolizja z obcokrajowcem – czy to w Polsce czy za granicą – a masz jakiekolwiek wątpliwości co do dokumentów sprawcy lub nie potrafisz się z nim porozumieć, wezwij policję. Może Ci się zdarzyć stłuczka z obywatelem jakiegoś egzotycznego kraju, a jak spojrzysz w jego dokumenty, to nie będziesz nawet wiedział, gdzie jest jego imię, a gdzie nazwisko. Nie myśl w takich przypadkach, że „jakoś to będzie”, tylko poproś o pomoc funkcjonariuszy drogówki. Możesz także zrobić zdjęcia dokumentów sprawcy, np. telefonem komórkowym.

Uwaga! Przy likwidacji szkody nie liczy się narodowość kierowcy – obcokrajowca, tylko państwo, w którym zarejestrowany jest jego pojazd.

Istnieją zasady, które pomogą uporać się z uzyskaniem odszkodowania – inne, gdy do kolizji doszło w Polsce, a inne, gdy miała ona miejsce za granicą.

Jesteś poszkodowanym, sprawca to obcokrajowiec, kolizja w Polsce

 • Zanotuj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji.
 • Zanotuj nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC i numer polisy. Jeśli sprawca jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zapisz także numer jego Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.
 • Koniecznie sprawdź, czy ubezpieczenie sprawcy jest ważne (data ubezpieczenia na polisie).
 • Sprawdź w wyszukiwarce korespondentów PBUK, który polski zakład ubezpieczeń jest nominowanym korespondentem tego towarzystwa.
 • Zgłoś szkodę do nominowanego korespondenta.
 • Jeśli nie znajdziesz korespondenta lub nie zapisałeś nazwy ubezpieczyciela sprawcy, zgłoś szkodę do PZU S.A. lub TUiR WARTA. Te dwa zakłady ubezpieczeń pełnią funkcję agentów PBUK.

Jesteś poszkodowanym, sprawca to obcokrajowiec, kolizja za granicą

 • Zanotuj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji. Szkodę możesz zgłosić po powrocie do Polski.
 • Zanotuj nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC i numer polisy.
 • Koniecznie sprawdź, czy ubezpieczenie sprawcy jest ważne (data ubezpieczenia na polisie).
 • Dzięki PBUK, na podstawie posiadanych informacji będziesz mógł uzyskać informację o tym, który polski zakład ubezpieczeń pełni rolę reprezentanta ds. roszczeń, Możesz to sprawdzić tutaj.
 • Zgłoś szkodę do reprezentanta ds. roszczeń.
 • Jeśli towarzystwo, w którym sprawca jest ubezpieczony, nie posiada na terenie Polski reprezentanta ds. roszczeń, likwidacją Twojej szkody zajmie się PBUK.

Jesteś sprawcą, poszkodowany to obcokrajowiec (w Polsce i za granicą)

 • Podaj poszkodowanemu dane potrzebne do likwidacji szkody (dane osobowe, numer polisy i nazwa ubezpieczyciela, numer rejestracyjny auta i kraj jego rejestracji).
 • Sporządź wspólnie z poszkodowanym oświadczenie o zdarzeniu drogowym.
 • Szkoda będzie likwidowana przez zagranicznego korespondenta Twojego ubezpieczyciela.

Uwaga! Szczegóły postępowania po kolizji w konkretnych krajach można znaleźć na stronie PBUK. Warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem za granicę, żeby nie dać się zaskoczyć wyjątkom od reguły.

Jeśli wybierasz się za granicę, ściągnij na smartfon bezpłatną aplikację mobilną UFG „Na wypadek”. Apka pokaże Ci krok po kroku, co należy zrobić w przypadku stłuczki.

Kolizja drogowa czy wypadek?

Wypadkiem drogowym nazywamy zdarzenie, w którym ucierpiał co najmniej jeden jego uczestnik, ponosząc śmierć lub doznając uszczerbku na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż siedem dni. Kolizja, zgodnie z powszechną intuicją, jest mniej groźnym zdarzeniem związanym głównie z uszkodzeniami samego auta lub drobnymi obrażeniami ciała.

Postępowanie po wypadku drogowym różni się od postępowania po kolizji przede wszystkim koniecznością udzielenia pomocy rannym, wezwania służb ratowniczych i policji oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Przy zwykłej stłuczce, jeśli nie ma wątpliwości co do sprawcy, zazwyczaj nie jest konieczna interwencja drogówki.

Podsumowanie

 • W sporządzeniu oświadczenia po kolizji z obcokrajowcem może pomóc formularz w wersji polskiej i angielskiej, dostępny na stronach PBUK.
 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości obcokrajowca i jego dokumentów, wezwij policję.
 • W dochodzeniu roszczeń nie liczy się narodowość kierowcy - obcokrajowca, tylko państwo, w którym zarejestrowany i ubezpieczony jest jego pojazd.
 • Inne zasady obowiązują, gdy do kolizji z obcokrajowcem doszło w Polsce, a inne, gdy miała ona miejsce za granicą.
 • W obu przypadkach może pomóc bezpłatna aplikacja mobilna UFG „Na wypadek", która podpowie krok po kroku, co robić.

Autor artykułu:

Moją pracą jest zarządzanie, planowanie i dbanie o kontakt z klientem. W swoich czterech kątach piszę, czytam i gram na konsoli, a w większych przestrzeniach pływam i jeżdżę na łyżwach. Ale ponad wszystko jestem kinomaniakiem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Mariusz
Gość

Moja wakacyjna podróż też się skończyła nie fajnie. To prawda też korzystałęm ze strony Rzecznika, PBUK i dużo przydatnych info zanalazłem na [reklama]

Wojciech
Gość
Dzień dobry. Miałem kolizję z obcokrajowcem w Polsce w której byłem poszkodowanym . Zdarzenie obsługiwała policja. Zgłosiłem szkodę do ubezpieczyciela będącego korespondentem w Polsce. Firma ubezpieczeniowa w Polsce odmówiła przyjęcia odpowiedzialności z uwagi na fakt iż pojazd sprawcy w dniu szkody nie był ubezpieczony w ich towarzystwie w dniu szkody (polisa wcześniej wygasła). Zapytałem ubezpieczyciela czy przekaże dokumenty do UFG? – stwierdził iż nie przekaże gdyż posiadam dobrowolne AC. Jednocześnie odstawiłem auto do naprawy do ASO i auto zostało już naprawione. Ponadto poruszam się autem zastępczym. Kto mi pokryje różnicę w późniejszych składkach? Proszę o pomoc co mam robić w… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

W zaistniałej sytuacji firma ubezpieczeniowa powinna przekazać sprawę do UFG. To prawda, że jeśli ma Pan AC, wtedy szkoda powinna zostać zlikwidowana z AC, jednak te koszty, które nie zostaną zwrócone w ramach AC powinny zostać wyrównane przez UFG. Innymi słowy UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenia AC dla uszkodzonego pojazdu) Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne (np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie). Reasumując zatem, likwiduje Pan szkodę z AC, a brakujące koszty wypłaca Panu UFG.

Wojciech
Gość
Witam ponownie. Posiadając w opisanej powyżej sytuacji dobrowolne ubezpieczenie zgłosiłem szkodę do swojego ubezpieczyciela z AC. Jednakże po 3 dniach otrzymałem informację zwrotną o treści: „Informujemy, iż nie znajdujemy podstaw do wypłaty odszkodowania. Podstawą naszej decyzji jest §40.1.1. OWU Autocasco, zgodnie z którym do obowiązków Ubezpieczonego należy niedokonywanie w pojeździe żadnych zmian oraz nierozpoczynanie naprawy pojazdu bez uprzedniego przeprowadzenia oględzin przez przedstawiciela Ubezpieczyciela”. Sytuacja jest dla mnie kuriozalna. Jestem poszkodowany, pojazd został oddany do ASO po oględzinach i otrzymaniu kalkulacji przez ubezpieczyciela sprawcy, dopiero po tej sytuacji ubezpieczyciel sprawcy odmówił wypłaty. Proszę o podpowiedź co najrozsądniej zrobić w takiej sytuacji?… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Skoro nie może Pan zaspokoić roszczeń w ramach AC, bo firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania powołując się na fakt, iż auto zostało naprawione, według mnie, najrozsądniej będzie wysłać całą dokumentację do UFG (wraz z odmową wypłaty z AC).

Rafał
Gość
Witam jestem poszkodowanym w wypadku (11 maja – do dzisiaj nic), sprawca OC z Holandii. Policja byla obecna, sprawca otrzymal mandat. Mam problem z polskim odpowiednikiem ubezpieczyciela z Holandii – zbywa mnie za kazdym razem gdy prosze o jakies informacje. wczoraj tj dn 09.08.17 telefonicznie dowiedzialem sie, ze ubezpieczyciel holenderski nie potwierdza gwarancji ubezpieczyciela (dosłownie przekazano mi to tak – cyt. ” w jednym dniu otrzymalismy potwierdzenie, a na drugi dzien sie wycofal, czekamy na ostateczna decyzje”. co w takim przypadku dalej jesli nie bede mial potwierdzenia gwarancji ubezpieczyciela?? Mam AC, ale i koszt naprawy jest duzy ok 35 tys.… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Za pośrednictwem PBUK trzeba sprawdzić reprezentanta ds roszczeń holenderskiego ubezpieczyciela w Polsce. Jeśli towarzystwo, w którym sprawca jest ubezpieczony, nie posiada na terenie Polski reprezentanta ds. roszczeń, likwidacją Pana szkody zajmie się PBUK. Uprzejmie informuję, że w Pana sprawie zastosowanie ma prawo holenderskie (przy OC).
To prawda, że jeśli naprawia się z AC, to wartość naprawy nie może przekroczyć 70% wartości samochodu przed szkodą, a jeśli z OC – to 100%.
W kwestii wycofania zeznań, firma ubezpieczeniowa ma obowiązek na własną rękę przeprowadzić postępowanie likwidacyjne i ustalić swoją odpowiedzialność odszkodowawczą i zająć stanowisko w sprawie.

rafał
Gość

taki reprezentant jest to firma ubezpieczeniowa CON… i sprawdzilismy to wespol z PBUK – temat trwa jak pisalem od 11 maja tego roku.
Znajac zycie to firma ubezpieczeniowa wyda decyzje, ze sprawa ich nie dotyczy i temat zamknie. termin takiej decyzji mija wlasnie teraz na dniach – 19.08.2017. I co wlasnie wtedy? mam naprawiac auto ze swojego AC? Kiedy auto z OC byloby do naprawy a z AC na zlom?? nic z tym faktem nie moge zrobic? nie mam zadnego narzedzia by auto naprawic??

Urszula Borowiecka
Gość

Po pierwsze – sugeruję poczekać na odpowiedź od ubezpieczyciela 🙂 Jeśli jednak będzie ona negatywna, przysługuje Panu możliwość odwołania od takiego stanowiska. Może Pan również wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody bezpośrednio do sprawcy zdarzenia. Jeśli zdecyduje się Pan naprawiać auto ze swojego AC, w sytuacji gdy wartość naprawy będzie przekraczać 70% wartości samochodu przed szkodą, ubezpieczyciel ma prawo zakwalifikować szkodę jako całkowitą. Oczywiście tutaj też może Pan się odwoływać, jeżeli np. warsztat do którego wstawi Pan samochód stwierdzi, że da się naprawić samochód za mniej niż 70% jego wartości przed szkodą.

rafał
Gość

OK czekam wiec na decyzje pisemna likwidatora szkody. Bo telefonicznie zostało mi juz przekazane, że OC sprawcy jest niewazne.
Czy likwidator ma w tej decyzji obowiazek pokazania mi droge postepowania (co dalej) bo ta decyzja bedzie negatywna?
I taki sprawca w naszym kraju jest bezkarny?
Rozumiem, ze jesli mowa o wystapieniu z roszczeniem o naprawienie szkody bezposrednio od sprawcy zdarzenia w gre wchodzi sprawa cywilna??? Ktora bedzie sie ciagnac kolejne miesiace – tak?? A auto nie moze byc w miedzyczasie naprawione – no bo za czyje pieniadze?

rafał
Gość
no i ciagle nic. zaczynam wierzyc ze to nasze prawo nie jest dla uczciwych ludzi tylko dla bandytow, złodziei i tym podobnych pacanow. przepraszam – to moja bezsilnosc…. otrzymalem email od „LIKWIDATORA” – w tytule DECYZJA (mysle sobie wreszcie), po czym otwieram, a tam pismo, ktore zaczyna sie od słow …INFORMUJE… RECE OPADAJA 🙁 W pismie tym (cztery linijki tekstu!!!????!!!) wyczytalem, ze sprawe przekazuja do PBUK, bo OC sprawcy jest niewazne w dniu zdarzenia. Na takie pismo(??!!??) czekalem 3 bite miesiace. W dobie internetu, telefonow i moziliwosci bezposredniego skontaktowania sie z zainteresowanym… @#$#@ PBUK przyjal pismo – analiza moze trwac… Więcej »
wpDiscuz