Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Co grozi za brak polisy OC samochodu?

Co grozi za brak polisy OC samochodu?
mfind.pl

Co grozi za brak OC w 2018 roku

Okres bez ochrony ubezpieczeniowejSamochody osoboweSamochody ciężarowePozostałe pojazdy
Do 3 dni8401320140
Od 3 do 14 dni21003300350
Powyżej 14 dni42006300700

Ile kosztuje jazda bez OC? Za brak OC w 2018 r. zapłacisz karę w wysokości od 840 do 4200 zł. Nie mając OC narażasz się na ogromne koszty, kiedy spowodujesz kolizję. Nieubezpieczonych kierowców ściga tzw. wirtualny policjant – nie unikniesz kary. Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu? Nie ważne – jeśli pojazd jest zarejestrowany, musi posiadać polisę OC.

Jazda bez OC – konsekwencje

Kara jaką musi zapłacić kierowca jadący pojazdem bez ważnej polisy OC jest wyznaczona urzędowo i stała.  Nie da się jej obniżyć, wynegocjować, zmniejszyć, uzależnić od dochodów itp. Ile wynosi mandat za jazdę bez OC? W 2018 roku za brak OC samochodu dłużej niż 14 dni zapłacisz 4200 zł. Taką karę poniesiesz, jeśli zatrzyma Cię policja i wykaże brak OC podczas kontroli.

Bądź pewny, że nie uda się tłumaczenie, że zapomniałeś z domu kwitka potwierdzającego zawarcie polisy. Nie tylko policja, ale każdy kierowca, może bardzo łatwo sprawdzić kto ma a kto nie ma OC. Te informacje są dostępne na stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego https://zapytania.oi.ufg.pl Wystarczy znać numer rejestracyjny samochodu lub numer VIN. Nie można jednak sprawdzić, jak duży był brak ciągłości OC.

Jaka kara za brak OC? Sprawdź w poniższej tabeli:

Czytaj także: Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?

Czytaj także: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Samochód bez OC a wypadek

Wielu kierowców zastanawia się, czy samochód, nawet taki który nie jeździ, musi być ubezpieczony? Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać przynajmniej ubezpieczenie OC. A spowodowanie kolizji pojazdem bez OC powoduje naprawdę duży kłopot i często ogromne pieniądze do wyłożenia z własnej kieszeni. To nie tylko niemożliwa do uniknięcia kara za brak ubezpieczenia, o której wspomniałem powyżej. To też olbrzymie często koszty likwidacji szkody. Zastanów się – ile trzeba będzie wydać na naprawę, jeśli spowodujesz stłuczkę z luksusowym Mercedesem? I nie ma tu nic do rzeczy, że Twój samochód nie jest wart zbyt wiele.

Za naprawę samochodu osoby poszkodowanej zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ale zaraz potem zacznie Cię ścigać, bo to Ty musisz pokryć wszelkie straty ze swojej kieszeni. UFG nie zabezpiecza kierowców bez OC, tylko ich ofiary. Chodzi o to, by szybko dostali pieniądze na naprawę samochodu, ale te pieniądze musi ostatecznie wyłożyć sprawca.

Czytaj także: Ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy za odszkodowanie. Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Czy da się uciec od windykacji UFG?

Moim zdaniem to prawie niemożliwe. Kary, które UFG ściąga z kierowców bez OC, w wielu przypadkach sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ścigamy do skutku – mówi Aleksandra Biały z UFG – choć nie jest to łatwe. Sprawy ciągną się latami. Fundusz jest jednak coraz skuteczniejszy w ściganiu właścicieli nieubezpieczonych aut. W 2015 roku UFG zebrał o 1/4 więcej z tytułu kar za brak OC niż rok wcześniej. W sumie aż 55 mln zł! Co ciekawe, coraz więcej przypadków braku obowiązkowego ubezpieczenia wykrywanych jest bez udziału policji i innych służb. UFG ma narzędzie zwane wirtualnym policjantem, któremu nie umknie nawet najmniejsza przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu. To oznacza, że możesz dostać karę nawet jeśli w ogóle nie wyjeżdżasz nieubezpieczonym samochodem na drogi.

Kto składa się na UFG?

Skąd Fundusz ma środki na pokrycie gigantycznych zobowiązań? Z polis wszystkich ubezpieczających się kierowców. Fundusz dysponuje pieniędzmi od wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Mają one obowiązek przekazywania części naszych składek na rzecz UFG. A to oznacza, że im  więcej osób unika wykupienia obowiązkowej polisy, tym bardziej rośnie nasza składka na OC. Ubezpieczeni kierowcy zrzucają się po części na składki, które powinni płacić wszyscy właściciele pojazdów. Jeśli więc nie masz polisy OC, nie zachowujesz się uczciwie wobec innych kierowców.

Brak ważnego OC – głos rozsądku

Nieubezpieczone pojazdy jeżdżą po całym kraju, ale według statystyk najwięcej takich samochodów spotkać można na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obowiązkowej polisy nie wykupują najczęściej mężczyźni do 25 lat. Nie popełniaj tego błędu, jeśli nie chcesz narobić sobie problemów na długie lata. Moja rada jest jedna – opamiętaj się i zapomnij o czymś takim, jak jazda bez ubezpieczenia!

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC! Ceny OC rosną – sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście [RAPORT]

mfind.pl

Podsumowanie

 • Czy OC jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem? Niestety tak. Od 1997 roku w Polsce nie obowiązuje już czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego. Jeśli samochód jest zarejestrowany - musi posiadać ubezpieczenie OC.
 • Brak OC przy kontroli policyjnej może słono kosztować. Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC grozi surowymi konsekwencjami!
 • Gdy spowodujesz kolizję nie mając OC, zapłacisz z własnej kieszeni za naprawę samochodu poszkodowanego.
 • Polisy OC nie muszą być drogie – znajdź tanie rozwiązanie z mfind już teraz - sprawdź nasz kalkulator OC/AC!

Autor artykułu:

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

157 komentarzy do "Co grozi za brak polisy OC samochodu?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Waldemar 162
Gość

Jaka kara za brak polisy oc w czasie kontroli obcokrajowca. Pytam bo teść przyjeżdżają z Niemiec zapomniał polisy (auto na 100% jest ubezpieczone) co mu grozi w przypadku kontroli?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, na tą chwilę w Polsce można otrzymać mandat za brak takiego dokumentu w wysokości 50 zł.

Dawid94
Gość

Witam. Dostałem auto zastępcze, po powrocie do domu kazało się że nie ma ani ważnego PT ani OC.
Kto w razie kontroli na drodze poniesie tego konsekwencje ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, proszę w pierwszej kolejności skontaktować się z osobą, z którą ustalał Pan wynajem auta zastępczego. W razie kontroli drogowej kierowca odpowiada za brak dokumentów (mandat).

Damian
Gość

jeżeli auto jest po wypadku, kompletnie ziszczone policja zabrała dowód rejestracyjny w aucie nie ma silnika czy muszę płacić w dalszej mierze OC?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeżeli pojazd nie został wyrejestrowany, to nadal musi być ubezpieczony. W przypadku gdyby Pan nie chciał opłacać ubezpieczenia OC na ten pojazd, należy dokonać demontażu samochodu oraz wyrejestrować go w Wydziale Komunikacji.

Dariusz
Gość

Mam pytanie a jeżeli auto stoi bez silnika na posesji prywatnej to musi być ubezpieczone jeżeli tak to jaka kara grozi za nieubezpieczenie takiego auta

Rafał Kalinowski
Ekspert

Tak, pojazd musi posiadać ważną polisę OC, nawet jeśli stoi nieużywany lub jest niekompletny. Samochód zarejestrowany podlega obowiązku ubezpieczania. Kara za brak ważnej polisy na samochód osobowy może wynosić nawet 4200zł.

Sławek
Gość

Kto płaci za mandat związany z brakiem OC – właściciel czy kierujący pojazdem? Rzadko kiedy komis kupuje ubezpieczenie na sprowadzony samochodów a kupno bez przeprowadzenia jazdy próbnej czy wizycie w warsztacie to wielkie ryzyko.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Mandat za brak potwierdzenia zawarcia umowy OC otrzymuje kierujący pojazdem. Natomiast kara za brak ubezpieczenia, nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dotyczy właściciela pojazdu.

Grzegorz
Gość

Witam.
Rok temu wykupilem ubezpieczenie w pewnej firmie. Po roku czasu ubezpieczylem na kolejny rok lecz w drogiej firmie. Wykupujac polise pani powiedziala mi ze poprzednia polisa jest nie aktualna i ze jezdzilem rok czasu bez ubezpieczenia. Poprzednia pani sprzedala mi polise jakiegos innego pana ktora byla wazna od 2013 roku do 2014 a wzięła pieniążki. Czego moge sie spodziewac? Czy przyjdzie mi jakas kara ? Jesli tak to czy moge jakos sie wybronić czy po prostu musial bym zapłacić?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Panie Grzegorzu, jeśli zakupił Pan polisę rok temu, to powinien mieć Pan dokument. Proszę sprawdzić, jakie są informacje na tamtej polisie. Jeżeli nie są to Pańskie dane i na ubezpieczeniu nie zgadzają się informacje, to należy skontaktować się z osobą, która takie ubezpieczenie Panu wystawiła. Najlepiej wyjaśnić dodatkowo sprawę kontaktując się z infolinią danego Towarzystwa. Co do kary – jeżeli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dokonał weryfikacji i sprawdził, że Pańskie auto nie posiada ubezpieczenia, to faktycznie, może otrzymać Pan karę pieniężną.

Grzegorz
Gość

Dane na tej polisie sa moje lecz taki numer polisy byl przypisany innej osobie ponad to ona wygasła 4 lata temu. Poprostu zostalem oszukany przez ta pania. Teraz mam wykupiona nowa polise lecz od czasu 31 03 2017 do dzisiejszego dnia nie mialem oc. Dowiedziałem sie ze ta pani oszukala juz dziesiątki osob w ten sposob. Pytanie jest takie. Czy odrazu zglaszac sprawe na policję czy czekac z nadzieją ze nie przyjdzie zadna kara ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeżeli twierdzi Pan, że ta osoba oszukiwała klientów i sprzedawała tego typu polisy wielu osobom, to lepiej będzie, jeśli zgłosi Pan tą sprawę na policję. Nawet jeśli nie dostałby Pan kary, to należy jak najszybciej interweniować w tej sprawie.

Daniel
Gość

Witam. W grudniu 2017r skonczylo mi sie ubezpieczenie w ubezpoeczalni MTU. Auto do tej pory nie jest ubezpieczone. Jak duza kara moze zostac nalozona na mnie gdy bede chcial wyrejestrowac auto w maju 2018r?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeśli dojdzie do kontroli w tym roku, to kara za przerwę powyżej 14 dni wynosi 4200 zł.

Maja
Gość

WItan, a jakie będą konsekwencje jeśli samochód stoi w garażu(nikt nim nie jeździ) nie ma do niego dokumentów a właściciel zmarł i jesteśmy w trakcie nabywania spadku a to długa droga??

Rafał Kalinowski
Ekspert

Proszę pamiętać, że pojazd zarejestrowany musi być ubezpieczony.Przeniesienie prawa własności następuję już z dniem śmierci właściciela pojazdu. Kodeks cywilny jednoznacznie wskazuje, że za składkę OC odpowiadają wszyscy potencjalni spadkobiercy. Oznacza to również, że jeżeli zaistnieje przerwa w ubezpieczeniu OC, to za ewentualne kary z UFG za brak ważnego ubezpieczenia odpowiadać będą wszyscy spadkobiercy. Temat ten został już opisany w naszym artykule.

Jola
Gość
Witam 30 listopada 2016 kończyła mi się umowa leasingowa na samochód. 22 listopada kończyło mi się ubezpieczenie. Otrzymałam od brokera ubezpieczeniowego dokumenty do wykupu OC i AC z info ze jak tego nie zrobię to bank dociąży mnie vatem. Oczywiście wykupiłam, opłaciłem ubezpieczenie. W dniu 30 listopada bank jednak wycofał ubezpieczenie nie informując mnie o tym, firma PZU nie poinformowała mnie o powstałej nadpłacie co by było sygnałem ze nie mam OC. Mając certyfikat ubezpieczenia w portfelu byłam przekonana ze wszystko jest Ok. A tu mąż ma stłuczkę nie z jego winy na szczęście i przychodzi kara 4000. Dodam ze… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Witam. Proszę przedstawić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu dokumenty, na których widnieje okres zawarcia ubezpieczenia. Powinna być tam data. Jeżeli jest na cały rok, oraz nie otrzymała Pani żadnej informacji, że umowa zostaje rozwiązana, to powinni uznać takie odwołanie. UFG przy wysyłaniu kar informuje, iż można przedstawić potwierdzenie zawartego ubezpieczenia.

karol
Gość

Witam.poruszałem się pojazdem sprowadzonym z zagranicy nie zarejestrowanym w Polsce bez oc i zostałem skontrolowany przez policję. Jakie czekają mnie konsekwencje?

Grzegorz Bujański (mfind)
Gość

Witam. Może Pan otrzymać karę za brak ubezpieczenia. Nawet jeśli samochód nie jest zarejestrowany w Polsce powinien zostać ubezpieczony, jeśli uczestniczy w ruchu drogowym.

Krystyna
Gość

Ubezpieczenie kończy mi się w grudniu 2017r. Nowe ubezpieczenie na bmw po dwóch stłuczkach obliczono mi na kwotę 10000 i 15000 zl. Jak w tym wypadku wykupić oc to paranoja.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Proponuję przeliczenie składki na naszej stronie, lub kontakt telefoniczny z nami. Postaramy się znaleźć dużo tańsze ubezpieczenie.

Rafal
Gość
Dzien dobry. Kupilem w polsce nowy samochod i zarejstrowalem + ubezpieczylem od 28 marca 2012 roku. Poniewaz byl tanszy niz w niemczech (kraju ktorym mieszkam). Kupujac nowy samochod, w salonie mi powiedzieli, ze musze zarejstrowac w polsce ten pojazd a potem moge go przerejstrowac w niemczech. Wiec tak zrobilem, sam sie zameldowalem w polsce a potem samochod… Ubezpieczenie polskie sobie zostawilem na prawie rok. Samochod przerejstrowalem 11.03.2013 w niemczech. W niemieckim urzedzie komunikacji wyslali powiadomienie, ze samochod jest teraz tam zarejstrowany i wszystkie moje polskie dokumenty i tablice wyslali do polski. Wiec ja nic dalej nie robilem… Pazdziernik 2017. Postanowilem… Więcej »
Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady zgodnie z Art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych umowa OC ulega rozwiązaniu z chwilą rejestracji pojazdu za granicą. Kara o której Pan pisał to zapewne faktycznie kara z UFG za brak OC. Sytuacja powinna się wyjaśnić z chwilą dosłania odpowiednich dokumentów i UFG powinno zwrócić pieniądze. Wszystko zależy oczywiście od okoliczności i za co i przez kogo kara została faktycznie naliczona.

Adrian
Gość

Witam a co jeśli nie mam oc a samochód stoi u mechanika można po prostu wyrejestrować pojazd skoro dopóki go nie naprawie nie będzie wykorzystywany?

Adrian Glinka (mfind)
Gość

Dzień dobry,
problemem jest ograniczona lista możliwości wyrejestrowania pojazdu. Można to zrobić tylko w przypadku:
– kradzieży,
– wywozu albo sprzedaży za granicą,
– kasacji (zniszczenia) za granicą,
– wykazania trwałej utraty pojazdy,
– przekazania do stacji demontażu pojazdów albo do punktu zbierania odpadów,
– wycofania z obiegu.
W pozostałych sytuacjach, w przypadku osób fizycznych nie ma możliwości wyrejestrowania pojazdu i co za tym idzie rezygnacji czy rozwiązania umowy OC.

asd
Gość

„wysoka kara” 🙂 teraz OC kosztuje dla mnie jakies 3000 zlotych wiec prosze autora ;]

piotr
Gość

Czy jeśli pod moim blokiem jest zaparkowany samochód który wrasta sie w ziemie a nie ma ważnego OC można to gdzieś zgłosić ?

Adrian Glinka (mfind)
Gość

Jeżeli jest to własny samochód, to lepiej nie zgłaszać tego faktu. Natomiast na poważnie, jeżeli nie można ustalić właściciela pojazdu, a pojazd stwarza jednoznaczne wrażenie porzucenia go przez właściciela, to można taką sytuację zgłosić służbom porządkowym – straż miejską lub policję, które zajmą się usunięciem pojazdu z parkingu. Zgodnie z ustawą policja ma obowiązek przeprowadzenia kontroli zawarcia ubezpieczenia OC.

Jarek
Gość

Witam
Dostałem karę za brak OC, w czasie kiedy nie miałem ważnego ubezpieczenia samochód stał uszkodzony. I mam pytanie czy jest jakaś opcja anulowania kary? Miał ktoś podobną sytuacje? Lub może ktoś pomóc?

Urszula Borowiecka
Gość

Niestety nie ma możliwości anulowania kary. Może Pan wystąpić do UFG z wnioskiem o rozłożenie kary na raty.

Jack
Gość

Witam,miałem takie zdarzenie,jechałem motocyklem niezarejestrowanym,bez przeglądu oraz OC i zdarzył mi się wypadek nie z mojej winy,czy dostanę bez problemów odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku?

Urszula Borowiecka
Gość

Z przedstawionych przez Pana okoliczności wynika, że nie był Pan sprawcą zdarzenia, zatem brak przeglądu i ubezpieczenia nie powinien mieć wpływu na stanowisko ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania.

Adrian
Gość

Witam,
W styczniu kupiłem samochód od polaka ale niezarejestrowany w Polsce (dowód niemiecki z adnotacją o wymeldowaniu),. Samochód był do remontu ponieważ nie spełniał wymogów aby przejść pierwszy przegląd w kraju. Bez przeglądu nie zarejestruję się samochodu w Polsce. Bez rejestracji nie ma jak wykupić OC. Samochód stał do maja u mechanika. Gdy przeszedł przegląd udałem się zarejestrować go w naszym pięknym kraju i od razu wykupiłem OC. Otrzymałem pismo z karą za brak OC. Jak można nałożyć karę na auto które nie było nigdzie zarejestrowane?? Rozumiem że mam na to 30 dni ale było to niemożliwe. Pozdrawiam.

Karolina
Gość

Mój mąż zabrał mi 3 m-ce auto dokumenty i rejestracja są na Mnie.We wrześniu kończy się ubezpieczenie i stąd moje pytanie czy jak złapią go bez oc to kto dostanie mandat i karę? On nie chce opłacić oc a ja nie będę płacić żeby on mógł sobie nim jeździć :/ a nie chce się facet dogadać

Urszula Borowiecka
Gość

Kto jest ubezpieczającym? (kto dotychczas płacił za polisę?)

Teo
Gość

czy trzeba po rejestracji naraz zmieniać ubezpieczenie, czy można jeździć na te że była?

Urszula Borowiecka
Gość

Bardzo proszę sprecyzować pytanie.

Witek
Gość

Cześć, u mnie jest kara za brak OC 3700, ale nie opłacony, ale auto spszedalem, i chce kupić nowy, co będzie jak złapie policja?

Urszula Borowiecka
Gość

Fakt, że sprzedał Pan auto nie oznacza, że nie będzie Pan musiał zapłacić kary. Skoro kara jest naliczona, musi ją Pan zapłacić. Policja nie ma tu nic do rzeczy.

Mateusz
Gość

Mam samochód uszkodzony, bez szyb więc nie mogę nim jeździć, nie mam pieniędzy na naprawę i chcę się go jak najszybciej pozbyć a ubezpiecznie OC skończyło się 4 dni temu, co w takim wypadku pownienem zrobić i czy powinienem się już obawiać kar, czy jeśli w ciągu 2-3 dni pozbędę się auta nie będę miał problemów?

Urszula Borowiecka
Gość

Fakt, że nie jeździ Pan samochodem nie zwalnia Pana z obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Za każdy dzień bez ubezpieczenia UFG może nałożyć na Pana karę za brak polisy. Również fakt, że sprzeda Pan samochód nie spowoduje, że okres w którym nie miał Pan ubezpieczenia ,,pójdzie w zapomnienie”, zatem sugeruję ubezpieczyć auto jeszcze dziś. Jeśli sprzeda Pan samochód a nabywca wypowie umowę OC, przysługuje Panu zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Marcin
Gość

Ok ładnie pięknie ale co jeśli chciałbym olać oc nie poruszając się pojazdem? Tzn chciałbym wyłączyć go z ruchu bez wyrejestrowania.

Urszula Borowiecka
Gość

Nie można tak zrobić. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie, nawet w sytuacji, kiedy nie porusza się po drogach.

Grześ
Gość

Mam pytanie, kupiłem auto z ważnym oc do marca 2017r. , zapomniałem o wykupieniu nowej polisy już na siebie od marca i nie zarejestrowałem też auta w wydziale komun. Czy ufg wyłapie mnie i ukaże pomimo iż nie mam żadnej historii ubezpieczenia bo jestem młodym kierowcą?

Lucjan
Gość

Najlepiej napisz do [reklama]. Mi pomogli.

Urszula Borowiecka
Gość

Poprzedni właściciel był zobowiązany poinformować ubezpieczyciela o danych nabywcy samochodu, więc jest szansa, że UFG Pana ,,wyłapie”. Proszę jak najszybciej kupić ubezpieczenie, najlepiej jeszcze dziś!

Andrzej
Gość

Dzień dobry. Mam pytanko czy jak nie dopełniłem w terminie obowiązku opłaty OC i nie zostałem namierzony przez UFG samochód już złomowałem przerwa od kupna do momentu złomowania była 10 dni to czy mam możliwość opłacenia OC wstecz czyli np teraz czy już tylko czekać czy mnie ukarzą . Pozdrawiam.

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli umowa OC była zawarta, ale składka nie została opłacona, należy zapłacić za udzielaną ochronę. Jeżeli nie było zawartej umowy, nie można w tym momencie jej zawrzeć, bo nie ma już przedmiotu ubezpieczenia, zatem UFG będzie mogło żądać zapłaty za brak OC. Proszę sprawdzić na dokumencie ubezpieczenia datę obowiązywania polisy. Sprzedający powinien był przekazać Panu taki dokument.

Szymon
Gość
witam. Sprzedałem swój samochód przed końcem ubezpieczenia, ale nie dostarczyłem umowy sprzedaży do urzędu od razu, ani nie zrobił tego nabywca. Po pewnym czasie przyszedł mi mandat z UFG w wysokości 3700 zł za brak OC. Po czym dostarczyłem dokumenty do urzędu o sprzedaży i wysłałem kopie umowy z pieczątką do UFG. Od tego czasu UFG milczy, i nie wysłał mi żadnego potwierdzenia że odebrało dokument, bądź go nie przyjął. Mniemam że mandat został anulowany. Jak to sprawdzić ? ( zgubiłem wezwanie i nie mam numeru ). Drugie pytanie – Co w przypadku jesli chciałbym odkupić ten sam samochód, czy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Proszę skontaktować się z UFG w celu weryfikacji stanowiska urzędu odnośnie kary. Jeśli odkupiłby Pan samochód i udokumentował, że nie był Pan właścicielem samochodu w okresie, za który została nałożona kara, nie będzie Pan zobowiązany do jej zapłaty, ponieważ nie odpowiada Pan za działania poprzedniego właściciela.

Mateusz
Gość

Witam! Mam takie pytanie. Chodzi o to że po 3 latach kara się przedawnia, a mianowicie jak to rozumieć, np jeżeli OC jest ważne do 10.07.2011r i od tej daty nie byly placone składki to wtedy przedawnienie będzie ważne od 01.01.2015r?

Urszula Borowiecka
Gość
Roszczenia takie ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. W opisanym przez Pana przypadku roszczenie UFG przedawniło się zatem wraz z ostatnim dniem 2014 roku, chyba, że zaszły przesłanki przerywające bieg przedawnienia Są to: każda czynność organu egzekucyjnego podjętą w celu wyegzekwowania opłaty, uznanie przez zobowiązanego niespełnienia obowiązku ubezpieczenia i dochodzonej w związku z tym opłaty (np. przyznanie się, że nie spełniliśmy tego obowiązku), wszczęcie postępowania przed sądem powszechnym w sprawach ustalenia istnienia bądź nieistnienia… Więcej »
Jan
Gość

Witam,
ubezpieczenie OC kończyło mi się 10 marca jednak nowe wykupiłem dopiero 11 marca. ( samochód bez ubezpieczenia był dokładnie kilkanaście godzin). Czy takie krótkie przerwy też są „ścigane” przez UFG i zostanie na mnie nałożona kara czy raczej nie ?

Urszula Borowiecka
Gość

UFG może w tej sytuacji nałożyć na Pana karę.

Magdalena
Gość

Pół roku temu zakupiłam samochód który był ubezpieczony do 6go marca zapomniałam o ubezpieczeniu i nową polisę wykupiłam dopiero 14go marca, czyli przerwa w ubezpieczeniu wynosi 8 dni. Czy za taką przerwę zostanie nałożona jakaś kara?

Dawid
Gość

Witam . Pół roku temu wprowadziłem samochód z zagranicy . Wykupilem ubezpieczenie OC na 30 dni i następnych już nie wykupywalem . Tydzień temu zatrzymała mnie straż graniczna samochód był nie zarejstrowany w Polsce nie posiadał ubezpieczenia . Jakie konsekwencje ?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli jest Pan właścicielem samochodu a Polska jest dla Pana stałym miejscem pobytu, samochód powinien być zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce. W zaistniałych okolicznościach będzie Pan zmuszony zapłacić karę za brak ubezpieczenia.

Paweł
Gość

Witam, niedawno kupiłem auto, OC jest ważne jeszcze 2 miesiące, jeżeli do tego czasu nie wykupie nowej polisy a auto nie będzie używane w ruchu miejskim tzn zaparkowane pod domem na posesji czy z tego tytułu nabywca pojazdu może ponieść jakieś konsekwencje prawne?

Urszula Borowiecka
Gość

Prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia przechodzą na nowego właściciela wraz z kupnem samochodu. Ubezpieczyciel wraz z powzięciem informacji odnośnie zmiany właściciela pojazdu może zrekalkulować składkę. Należy pamiętać, że najpóźniej na dzień przed końcem ubezpieczenia trzeba zawrzeć nową umowę OC, bo w razie braku ciągłości ubezpieczenia UFG może nałożyć karę. Na marginesie dodam, że nie ma znaczenia,czy samochód porusza się po drodze czy stoi na parkingu pod blokiem – ubezpieczenie musi być.

moni
Gość

Kupiłam samochód ubezpieczenie poprzedniego właściciela wygasło ,skończyła się polisa nie ubezpieczałam auta na siebie i nie jeżdżę nim w ogóle czy grozi mi kara ?

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, grozi Pani kara mimo tego, że nie jeździ Pani samochodem. Należy jak najszybciej zawrzeć umowę ubezpieczenia OC.

Kasia
Gość

Witam. Czy zostanę ukarana gdyż zrezygnowałam z ubezpieczenia z końcem roku 2016 a samochód jest przeznaczony na złom i lada dzień go zabiorą.

Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli pojazd dotychczas nie został przekazany do stacji demontażu albo do punktu zbierania pojazdów, tym samym nie został wyrejestrowany (art. 79 ust 1 pkt 6 ustawy Prawo Ruchu Drogowym), UFG może nałożyć nałożyć na Panią karę.

Remigiusz
Gość

Witam, zostawiłem dokument oc na mieszkaniu. Jestem u rodzicow i teraz dostrzeglem ze nie mam oc przy sobie. Czy wystarczy dokument z ufg potwierdzający te ubezpieczenie?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
niestety taki dokument nie wystarczy. Podczas kontroli Policji powinien Pan okazać dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie. W sytuacji braku takiego dokumentu, Policja może nałożyć na Pana mandat zgodnie z przepisami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Pozdrawiam

Alvarez
Gość

Witam,
była mowa na ten temat wcześniej ale nie mam pewności, czy jeśli nie posiadałem ważnego OC podczas kontroli na początku lutego 2014, a OC wykupine było jedynie do końca 2013 roku,
to kiedy kara pieniężna ulega przedawnieniu?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
Art. 92 ust 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że roszczenia z tytułu opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później
jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Jeśli nie zostały spełnione przesłanki przerywające bieg przedawnienia, tj.
1) każda czynność organu egzekucyjnego podjęta w celu wyegzekwowania opłaty;
2) uznanie przez zobowiązanego niespełnienia obowiązku ubezpieczenia i dochodzonej w związku z tym opłaty;
3) wszczęcie postępowania przed sądem powszechnym (…);
4) zawieszenie postępowania egzekucyjnego,
roszczenie prawdopodobnie uległo przedawnieniu.
Pozdrawiam

Alvarez
Gość

A listowne wezwanie do zapłaty ma wpływ na czas przedawnienia? Jeśli tak to jaki?
Z góry dziękuję,
pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Gość

Listowne wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia, zaliczane jest bowiem jako czynność organu egzekucyjnego podjęta w celu wyegzekwowania opłaty. Powyższe oznacza, że bieg terminu przedawnienia liczymy od nowa.

Jerzy
Gość

Witam, mam takie pytanko, kupiłem samochód ok. tygodnia temu z ważnym OC, po kilku dniach on został uszkodzony i przestałem nim jeżdzić, wczoraj kończyło się OC, ale dopiero jutro go zarejestruję i zrobię OC, to mogę dostać karę za tych dwa dni bez OC?

Urszula Borowiecka
Gość

Czy samochód jest zarejestrowany w Polsce?

Małgorzata
Gość

Kupiłam samochód w październiku 2016. Pod koniec grudnia przyszło mi pismo, że kończy się ubezpieczenie na OC. Zapomniałam go opłacić do końca grudnia. Co teraz? Mogę opłacić to teraz, gry termin minął czy będę płaciła karę?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

ubezpieczenie najprawdopodobniej uległo przedłużeniu z mocy ustawy, co oznacza, że może Pani opłacić zaległą składkę teraz i nie będzie przerwy w ubezpieczeniu, kara za brak ubezpieczenia w tej sytuacji nie grozi.

Pozdrawiam

xyz
Gość
Witam. Dnia 21.09.2016 r byłam poszkodowana w wypadku, gdzie sprawca był obcokrajowiec z Rumunii bez ważnego OC kierujący tirem. Wraz ze mną poszkodowanych było 8 samochodów. Na miejscu zdarzenia była policja. Kazali nam następnego dnia zadzwonić do swoich ubezpieczycieli i poinformować o szkodzie, że jesteśmy poszkodowani, a sprawca był w/w obcokrajowiec bez ważnej polisy OC. Po upływie paru dni przyjechał rzeczoznawca i jeszcze wieczorem dostałam gotowy kosztorys na e-mail ‚ a . Widząc opis kosztorysu i pieniądze jakie możemy uzyskać za daną szkodę stwierdziliśmy, że to zbyt mała kwota na naprawę samochodu. Chcieliśmy się odwołać od tej decyzji. Zwróciliśmy się… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
W zaistniałej sytuacji można wystąpić z reklamacją do UFG. Fundusz zobowiązany jest do zaspokojenia roszczenia odszkodowawczego w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń. W przypadku, gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia
odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia w ww. terminie było niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia tych okoliczności, z tym że bezsporna część świadczenia powinna być spełniona przez Fundusz w terminie 30 dni. Odpowiedzialność za zwłokę w spełnieniu świadczenia ponoszą odpowiednio Fundusz i zakład ubezpieczeń, każdy w swoim zakresie.

Ewelina
Gość

Witam. Jestem młodym kierowcą który dostał w listopadzie darowizne – samochod, Ubezpieczenie było do 31. 12.16R. Samochod stał nieubezpieczony w garażu. Nie jeździłam nim wiec nie wiedziałam ze grozi kara za brak OC. Czy moge sie odwołać by nie dostac 4000 zł kary? Nie miałam pojecia o takich przepisach.

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
niestety istnieje obowiązek ciągłości ubezpieczenia, mimo iż samochód stał nieużywany w garażu. Może się Pani odwołać do UFG wnosząc o zmniejszenie wysokości kary albo o rozłożenie kary na raty. Niestety nie widzę w tych okolicznościach możliwości, by uniknąć zapłaty kary.

Ola
Gość

Witam! Rodzice załatwiali papiery w salonie, w związku z kupnem samochodu, następnie samochód zarejestrowali w Urzędzie Miasta, natomiast nie zostali powiadomieni, że w dniu rejestracji trzeba zapłacić OC (myśleli, że mogą opłacić OC w salonie, przed odbiorem samochodu). Po dwóch dniach udali się do salonu w celu odbioru samochodu i zostali poinformowani, że nie zostało zapłacone ubezpieczenie, natychmiast opłacili OC ale musieli też zapłacić 600 zł kary. Czy została słusznie przyznana ta kara, skoro opłacili ubezpieczenie zanim wyjechali samochodem z salonu? Czy można się gdzieś odwołać w związku z anulowaniem tej kary?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

jeśli auto nie było zarejestrowane wcześniej, to nie było też obowiązku ubezpieczenia i auto stało w salonie bez ubezpieczenia. Ustawa niestety mówi jasno, że w dniu rejestracji pojazdu w Polsce, powstaje też obowiązek jego ubezpieczenia. Można się odwołać do UFG, jednak nie wydaje mi się, żeby cofnęli karę.

Pozdrawiam

MARCIN
Gość

Witam, za brak oc w 2012r moge byc wylapany teraz jesli tak to jaka bedzie kara? Jezeli nie zostalem wylapany az do teraz slyszalem ze sie przedawnia po trzech latach.

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

okres przedawnienia roszczeń to 3 lata, w związku z tym sprawa już Pana nie dotyczy.

Pozdrawiam

Piotr
Gość

Witam serdecznie,

Mam wykupione OC na samochód, lecz nie figuruje ono w bazie UFG (generuję raport średnio tak w tygodniu).
Ubezpieczyciel twierdzi, że zgłosił moje ubezpieczenie do UFG, UFG twierdzi, że nie i odsyła mnie do ubezpieczyciela. Sytuacja trwa od pół roku, zastanawiam się co się stanie podczas choćby rutynowej kontroli policji… Z tego co wiem to policji nie interesuje moje potwierdzenie ubezpieczenia tylko to czy jestem w ich bazie, a podejrzewam że to baza taka sama jak UFG…

Proszę o pomoc.

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

jeśli ubezpieczenie jest uznawane przez ubezpieczyciela tj. widnieje w jego bazie, jest opłacone itd. to ze strony policji nie powinien Pan spodziewać się żadnych nieprzyjemności. Jednak co do zasady, to ubezpieczyciel raportuje UFG informacje o zawartych polisach i nakłada to na niego ustawa o OC, UFG i PBUK – Art. 102a. pkt 3.”Zakład ubezpieczeń będący członkiem Funduszu przekazuje do Funduszu dane, o których mowa w ust. 1, drogą elektroniczną.”

Pozdrawiam

Tomasz
Gość
Dzień dobry, Kupiłem 8.12.16 auto z kilkoma umowami i ważnym oc do 07.2017.sprzedawca zapewnił mnie ze auto jest opłacone, 3 stycznia br. zgłosiłem telefonicznie do ubezpieczyciela zakup samochodu, poproszono mnie o przesłanie skanów umów, bo do tej pory nikt nie zgłosił sprzedaży, oczywiście poinformowano mnie ze mam spokojnie czekać na przepisanie umowy i re-kalkulacje składki. Dziś tj.09.01.2017 zadzwoniłem do mtu w sprawie umowy oc …no i się zaczęło…okazało się ze polisa jest opłacona do 1.01.17. ale najgorsze jest to ze ze właściciel z dowodu kupując auto 2014 roku nie przepisał oc tylko opłacał składki wznawianej polisy która była płacona od… Więcej »
Maciej Putrzyński
Użytkownik
Dzień dobry z jakim dniem zawarł Pan nową polisę OC ? Niestety prawo w tym przypadku jest bezlitosne, ponieważ na nabywcy ciąży obowiązek ubezpieczenia i poprawnego zawarcia polisy (dowód ubezpieczenia, który Panu przekazano nie zawierał danych ostatniego właściciela, co mogło przykuć Pana uwagę). Ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę z dniem zakupu pojazdu, jednak mógłby Pan spróbować osobiście interwencji w tej sprawie i prosić o rozwiązanie tej umowy z dniem poinformowania Pana przez ubezpieczyciela o błędzie , który miał miejsce ( działał Pan w dobrej wierze, ponieważ sam się Pan zgłosił do ubezpieczyciela w celu przepisania polisy). Co do ewentualnej kary… Więcej »
Dawid
Gość

Witam mam zamiar kupic od kolegi samochod ale jest taki problem ze on jest Bez OC i przegladu od jakis 4 miesiecy czy gdybym nabym samochod to ja dostaje jakas kare ? czy poprzedni wlasciciel? z dniem podpisania Umowy Kupna-Sprzedazy

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

odpowiada Pan od momentu nabycia prawa do własności tzn. od dnia zakupu. Jeśli zakupi Pan wtedy polisę OC, to nic Panu nie grozi 🙂

Pozdrawiam

Grzegorz
Gość

Dzień dobry
jeżdżę od paru dni wypożyczonym samochodem (po stłuczce dostałem zastępczy od firmy – pomocy drogowej). Właśnie zauważyłem, że 2 dni temu skończyła się ważność OC w tym pożyczonym samochodzie.
Czy ja odpowiadam za ważność tej polisy? Samochód odstawić na parking i wracać do domu piechotą, czy mogę jechać?
pozdrawiam
Grzegorz

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

za ważność polisy odpowiada firma, której jest własnością. Proszę zgłosić się do nich niezwłocznie z tą sprawą, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że jest kontynuacja polisy, tylko w trakcie Pana użytkowania nie zdążyli wymienić dokumentów na nowe.

Pozdrawiam

Justyna
Gość

Czy mogę podpisać nowa umowę oc gdy nie zaparlam przez rok żadnej z żadną firma

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

proszę się wcześniej upewnić czy polisa nie wznowiła się samoistnie a Pani jej np. nie opłaciła, bo wtedy dojdzie do zdublowania ubezpieczenia OC. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca, to wręcz powinna Pani wykupić jak najszybciej ubezpieczenie.

Pozdrawiam

maciej
Gość

auto zarestrowalem 15/07/16 wpiatek zpowodu nieczynnego zpowodu awarisystemu komputerowego biora wkturym mam ubespieczenie drugiego samochodu auto nowo nabyte zmuszony byłem ubezpieczyć w innym biurze wdniu 16/07/16. spozniennie wynosi 11-h czy wtym wypadku musze placic kare

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

auto musi być ubezpieczone w dniu rejestracji, czyli w Pana przypadku od 15.07.2016. W związku z powyższym jest Pan zagrożony karą z UFG, oczywiście pod warunkiem, że brak ubezpieczenia zostanie zauważony.

Pozdrawiam

Zaniepokojona
Gość

Witam,

Czy firmy ubezpieczające mają obowiązek zgłoszenia, że dane auto nie miało ubezpieczenia przez dany okres czasu? Czy na jakiej zasadzie UFG „wyszukuje” osób, którym należy nałożyć kare? (w przypadku kiedy auto nie miało ubezpieczenia przez 4 miesiące; nie było żadnej kontroli policji ani żadnego wypadku stuczki itp.)

Z góry dziekuje za odpowiedz.

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam

firmy ubezpieczeniowe, jak również Wydziały Komunikacji i inne instytucje, raportują o przerwach w ubezpieczeniu i jego braku, przebiegu szkodowym ubezpieczenia, bądź bezszkodowym itd. Na tej podstawie UFG stworzyło swoją bazę danych, która na bieżąco jest aktualizowana, a. z niej wyłapywane są właśnie takie przerwy w ubezpieczeniu. Okres przedawnienia dla możliwej kary za brak OC wynosi 3 lata.

Pozdrawiam

Kamil
Gość

Witam. Sprzedalem auto w czerwcu i oc mialem do 19.07, zanioslem umowe sprzedazy do urzedu i ubezpieczenia wylecialem za granice do pracy i przylecialem do Polski i odkupilem spowrotem auto 07.08 lecz juz tym autem jechalem dwa dni wczesniej czyli auto bylo na poprzedniego wlasciciela bez oc pech chcial policja mnie zatrzymala, auto przez ten okres mialo dwoch wlascicieli i gdy odkupilem dostalem jeszcze swoj twardy dowod i moja stara polise. Grozi mi Kara finansowa ?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam

jeśli umowa odkupienia auta została zawarta z dniem 07.08 to z tym dniem powinieneś na nowo ubezpieczyć auto w zakresie OC. Odpowiedzialność za ubezpieczenie w okresie 20.07 – 06.08 spoczywała na poprzednim właścicielu i za ten okres jemu będzie grozić kara finansowa nakładana przez UFG. Jeśli ubezpieczyłeś auto z dniem 07.08 możesz spać spokojnie 🙂

Pozdrawiam

Zachariasz
Gość
Witam. Zakupiłem motocykl w tamtym roku. Poprzedni właściciel wykupił ubezpieczenie w PZU. Po kupnie motocykla, przerejestrowałem go na siebie, następnie udałem się do oddziału PZU i przepisałem polisę OC. Dostałem do ręki „kwitek” polisy OC przepisanej na mnie, widnieje moje imię i nazwisko na przepisanej polisie. PZU nie przedłużyło automatycznie ubezpieczenia i miałem przerwe bez OC dwa miesiące. Czy w takiej sytuacji, gdy polisa była przepisana na mnie czyli nowego właściciela powinna się odnowić czy wygasnąć z końcem jej obowiązywania? Czy bede musiał zapłacić karę? Czy od kary UFG nalicza odsetki? Jesli tak to od kiedy i w jakiej wysokości?… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

zgodnie z Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 115, art. 31 polisa po zbywcy ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Kary finansowe, które nakłada UFG są kwotami ustawowymi, nie są naliczane odsetki za zwłokę i nie ma możliwości jej obniżenia.

Pozdrawiam

Zachariasz
Gość

Pani Kasiu czy polisa ulega rozwiązaniu nawet jeśli była przepisana na nowego właściciela? Ustawa chyba nie zakłada takiego przypadku?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Przepisanie polisy po zbywcy to wyłącznie rekalkulacja składki do końca jej trwania. Nie traktuje się jej jako nową umowę, więc nie ulega ona przedłużeniu.

Pozdrawiam

marek
Gość

Witam.
Auto z zagranicy, nie zarejestrowane w kraju. Przywiezione na lawecie. Stało zaparkowane na ulicy przed brama warsztatu. Inny samochód lekko uderzył w mój zaparkowany pojazd. W aucie które się poruszało nie ma żadnych szkód. W moim aucie są lekkie uszkodzenia. Zdaję sobie sprawę iż uzyskanie odszkodowania będzie trudne bądź niemożliwe. Na miejscu była policja. Pytanie czy grozi mi dodatkowa kara z funduszu gwarancyjnego? Za pozostawienie na ulicy auta bez ubezpieczenia, dodam auto nie zarejestrowane w kraju.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

jeżeli auto zostało już wyrejestrowane z kraju, w którym zostało zakupione to za brak tymczasowych tablic policja może wystawić mandat w wys. 500 zł (Prawo o ruchu drogowym). Kara za przerwę w OC do 3 dni wynosi obecnie 740 zł. Proszę pamiętać, że sprowadzając auto do Polski ma Pan 30 dni na przerejestrowanie auta i ubezpieczenie go.

Pozdrawiam

marek
Gość

dziękuję za odpowiedź. Auto przyjechało do Polski wyłącznie w celu naprawy. Nie będzie rejestrowane w Polsce. Wraca z powrotem na teren Niemiec. Co w tej sytuacji z ubezpieczeniem.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

W takim razie ważne niemieckie ubezpieczenie jest wystarczającym na terenie RP. O odszkodowanie może Pan się ubiegać od TU sprawcy stłuczki, ma Pan do tego prawo jako poszkodowany.

Pozdrawiam

marek
Gość
Ponownie dziękuję za odpowiedź. Auto jest wymeldowane, czyli nie ma ważnej polisy ubezpieczeniowej. W Niemczech jest to normalna praktyka, kiedy auto trafia na sprzedaż jest wymeldowywane, i tak czeka na nowego właściciela. Kolejny nabywca ponownie auto melduję. Wymeldowane przyjechało do Polski na lawecie. W celu naprawy i dalszej sprzedaży na terenie Niemiec. Ps. Kompletnie nie zależy mi na odszkodowaniu, szkody nie są duże. Martwię się tylko o ewentualne konsekwencję z powodu braku ubezpieczenia w Polsce. O ile takowe są możliwe. Moje auto nie poruszało się po Polskich drogach, na warsztat przyjechało na lawecie i tylko z powodu braku miejsca dosłownie… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

W takim razie auto powinno mieć wykupione OC tymczasowe. Za przerwę w ubezpieczeniu lub brak OC, UFG może nałożyć karę finansową. Odpowiednio: przerwa do 3 dni- 740 zł, 4 do 14 dni- 1850 zł, powyżej 14 dni- 3700 zł.

Pozdrawiam

piotrek
Gość

A jeśli ubezpieczyciel przysle papierek do opłaty i on nie zostanie opłacony to wtedy pojazd ma ubezpieczenie czy już nie? I za nie opłacenie tego jest jeszcze jakaś kara??

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

jeżeli jest to odnowienie polisy, należy je zapłacić. W przypadku nieopłacenia składki TU może wszcząć postępowanie windykacyjne. Jeżeli jest to umowa zawarta po raz pierwszy, nie opłacając składki nie posiada Pan OC, a za brak ważnego OC UFG może nałożyć karę pieniężną.

Pozdrawiam

wpDiscuz