Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Aktualizacja:
zmiany w egzamianach na prawo jazdy 2018

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy ogłaszane są systematycznie. Póki co, systematycznie są też odraczane. Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy miały wejść w życie na początku czerwca tego roku. Co zmieniło się od czerwca 2018 roku? Jakie zmiany dotyczą przyszłych kierowców? I w końcu jakie innowacje szykują się w egzaminach na prawo jazdy w kolejnych latach? Sprawdzamy!

Głośnym echem odbiły się planowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy, które miały wejść w życie 4 czerwca 2018 roku. Miało być ciężej – tyle w teorii. Z początkiem roku szkoły jazdy przeżywały prawdziwe oblężenie. Wszystko po to, by wyrobić się przed zmianami w egzaminach na prawo jazdy. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Do tej pory nowe przepisy na prawko nie weszły w życie, za to miesiąc po planowanych rewolucjach – w lipcu 2018 zapowiedziano kolejne. Te z kolei mają być ułatwieniem dla przyszłych kierowców.

Czytaj także: Wymiana prawa jazdy ? Kiedy jest wymagana i ile kosztuje?

Obecne zasady egzaminu na prawo jazdy: co zmieniło się od czerwca 2018?

Miało zmienić się wiele. Nowe prawo jazdy i zmiany w przepisach dotyczących kierowców miały dotyczyć wszystkich tych, którzy swój dokument odbiorą po 4 czerwca 2018 roku. Jak miały wyglądać zasady zdawania prawa jazdy? Czego dotyczyły nowe przepisy na prawo jazdy kat. B?

  • 2 lata ograniczeń w tzw. okresie próbnym

Okres próbny miałby obejmować zarówno tych, którzy uprawnienia do kierowania pojazdami na kat. B zdobywają po raz pierwszy, a także tych, którym zostały one wcześniej odebrane. Zmiany w przepisach miały na celu doszkolenie niedoświadczonych kierowców. Jednocześnie okres próbny wiązałby się z wieloma ograniczeniami. Jeśli młody kierowca podczas 2-letniego okresu próbnego popełni 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe – starosta wyda decyzję o cofnięciu mu uprawnień.

  • Obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający oraz szkolenie praktyczne

Kurs doszkalający obejmowałby zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a szkolenie praktyczne obejmowałoby zagrożenia w ruchu drogowym. Całość doszkalania została przewidziana na 2 godziny zajęć teoretycznych oraz 1 godzinę szkolenia praktycznego. Problem w tym, że kurs doszkalający byłby płatny, a to oznacza, że automatycznie wzrosłaby cena kursu na prawo jazdy, który już teraz nie jest tani. Jeśli jednak kierowca przed upływem 8 miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy nie dostarczyłby odpowiedniego zaświadczenia o odbytym kursie – straci uprawnienia.

  • Dodatkowe limity prędkości

Okres próbny czy kurs doszkalający to nie wszystkie zmiany w egzaminach na prawo jazdy, które dotyczyłyby młodego kierowcę. Jedną z bardziej odczuwalnych zmian miały być ograniczenia prędkości. Młody kierowca w obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekroczyć 50 km/h, poza obszarem zabudowanym limit wynosiłby 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/h.

  • Zielony listek

Świeżo upieczony kierowca, przez pierwsze 8 miesięcy po egzaminie będzie zobowiązany do jeżdżenia z tzw. „zielonym listkiem”. Z liściem klonowym wiąże się jeszcze jedno ograniczenie – nowy posiadacz prawa jazdy, przez wspomniane 8 miesięcy nie będzie mógł podjąć pracy w roli zawodowego kierowcy.

Czytaj także: Ile pytań trzeba opanować na egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2022?

Tyle w kwestii zmian, które były zapowiadane na czerwiec 2018 roku. Póki co nowe zasady zdawania prawa jazdy nie weszły w życie, a termin ich wprowadzenia jest uzależniony od chwili wdrożenia systemu CEPIK 2.0. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że o planowym wdrożeniu systemu poinformuje na 3 miesiące wcześniej. Pozostaje zatem czekać.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy w kolejnych latach

Wspomniane wyżej ministerstwo nie próżnuje i już w lipcu 2018 roku Polskę obiegła informacja o kolejnych zmianach. Te z kolei pozornie mają być ułatwieniem dla przyszłych kierowców. Czego mają dotyczyć zmiany w prawie jazdy? Otóż kursant nie kończyłby egzaminu po błędzie, który decyduje o negatywnym wyniku. Choć ten by się nie zmienił, młody kierowca miałby szansę dokończyć egzamin, wykonać wszystkie manewry i przekonać się, jakie inne błędy popełnia i w jakim zakresie powinien się jeszcze doszkolić. Dodatkowo miałoby to służyć obyciu młodego człowieka z samochodem, a także z samą atmosferą egzaminu, co na przyszłość być może pomogłoby lepiej radzić sobie ze stresem.

Czytaj także: Ile kosztuje prawo jazdy?

To jednak nie jedyna zmiana w planowanych nowych przepisach. Co najciekawsze – zmiany mają wprowadzić tzw. jazdy rodzicielskie. Czym one są? Ano niczym innym niż przygotowaniem do egzaminu praktycznego pod czujnym okiem rodzica. Ten siedziałby na fotelu pasażera i nadzorował jazdę swojego dziecka, które w „niedługim” (przewiduje się, że jazdy rodzicielskie mogłyby trwać od roku nawet do 2 lat) czasie podejmie próbę uzyskania uprawnień na kierowcę. Jeśli jazdy rodzicielskie staną się faktem, przepisy czeka prawdziwa rewolucja. Zdaje się, że ta najlepiej widoczna będzie na polskich drogach…

Czytaj także: Prawo jazdy – ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Młodzi kierowcy a ubezpieczenie OC: jak płacić mniej?

Ceny ubezpieczenia OC są prawdziwą zmorą dla młodych kierowców. Towarzystwa ubezpieczeniowe, zaliczając młodych kierowców do grupy podwyższonego ryzyka, stosują drastyczne zwyżki w OC. Różnicę w cenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla niedoświadczonego kierowcy, a tego ze stażem za kółkiem, można liczyć w tysiącach. Nie zawsze jednak młody kierowca musi przepłacać. Jak płacić mniej za OC? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki internetowej, która pozwoli porównać oferty wielu towarzystw i pomoże wybrać najtańsze OC dla młodego kierowcy. Pamiętajmy też, że sam samochód nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Jeśli wybierzemy auto z mniejszą mocą silnika – za OC zapłacimy mniej. Jednak jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie składki OC dla niedoświadczonego kierowcy jest zarejestrowanie samochodu na osobę z wypracowanymi zniżkami bądź też wpisanie jej jako współwłaściciela auta.

Czytaj także: Prawo jazdy 2018: ile kosztuje kurs, gdzie szukać oszczędności?

Podsumowanie

  1. Głośnym echem odbiły się planowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy, które miały wejść w życie 4 czerwca 2018 roku. Póki co zmiany te zostały odłożone w czasie, ale ministerstwo zapowiada już kolejne.
  2. Planowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy obejmowały m.in. jazdę próbą, jazdę z tzw. zielonym listkiem, ograniczenia prędkości czy obowiązkowy kurs doszkalający.
  3. W lipcu 2018 roku zapowiedziano kolejne zmiany w przepisach na prawo jazdy. Tym razem rozważa się jazdy rodzicielskie, czyli szkolenie się przyszłych kierowców pod okiem rodziców.
  4. OC dla młodego kierowcy nie musi kosztować kroci. Pewnym sposobem na obniżenie składki OC jest zarejestrowanie samochodu na osobę z wypracowanymi zniżkami bądź też wpisanie jej jako współwłaściciela auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej