Miałeś stłuczkę? Nie zwlekaj ze zgłaszaniem szkody!

Aktualizacja:
zgłaszanie szkody po stłuczce

Chwila nieuwagi, Twojej lub innego użytkownika drogi i rozlega się charakterystyczny odgłos łamanego plastiku. I oby tylko plastiku! Gdy nikomu nic się nie stało, a samochody nie wymagają odholowania, nie panikuj, to nic strasznego. Tylko jak najszybciej zgłoś szkodę! Dlaczego? Zgłaszanie szkody po stłuczce – wyjaśniamy!

Termin zgłoszenia szkody komunikacyjnej zależy od tego, z jakiego ubezpieczenia chcesz skorzystać przy likwidacji. Zanim zgłosisz szkodę, zaraz po zdarzeniu oceń czy auto nadaje się do dalszej jazdy i, jeśli to potrzebne, spisz oświadczenie z innymi uczestnikami zdarzenia.

Spisz oświadczenie

Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji, koniecznie weź od sprawcy oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Gdy sprawca przyznaje się, że to on spowodował kolizję, nie ma powodu do wzywania policji. Dla ubezpieczyciela wystarczy oświadczenie. Ważne, żeby zawierało wszystkie niezbędne dane.
Oczywiście, warto zawczasu wydrukować formularz i wozić w samochodzie. Ale zazwyczaj, gdy go potrzebujesz, okazuje się, że jednak go nie masz. Wówczas spiszcie je na kartce.

Co musi zawierać oświadczenie

Dane osobowe uczestników kolizji, czyli:

  • imiona i nazwiska sprawcy
  • imiona i nazwiska poszkodowanego
  • adresy, numery telefonów
  • dane wynikające z prawa jazdy – numery dokumentów, daty wydania i ważności

Dane z polisy sprawcy

  • nazwa ubezpieczyciela
  • numer polisy OC
  • zwróć szczególną uwagę czy polisa jest aktualna!

Dane ewentualnych świadków kolizji

  • wystarczą imiona i nazwiska oraz numer telefonu

Dokładny opis zdarzenia,
w miarę możliwości zawierający:

  • szkic sytuacyjny z zaznaczonym układem drogi, samochodami biorącymi udział w kolizji lub wpływającymi na sytuację na drodze. Zwróć uwagę na stan nawierzchni, znaki i oznaczenia poziome.
  • samochody biorące udział w kolizji powinny mieć zaznaczone uszkodzenia.
  • datę i podpisy kierujących pojazdami.

Jeśli masz w telefonie aparat fotograficzny, zrób zdjęcia pojazdów, uszkodzeń i sytuacji na drodze i dołącz je z oświadczeniem do zgłoszenia zdarzenia.  

Zgłaszanie szkody po stłuczce – z OC. Kiedy?

Jeśli kontynuowałeś jazdę po kolizji, bo samochód nie wymagał odholowania, nie musisz szkody zgłaszać tego samego dnia. Oczywiście im szybciej, tym lepiej, ale nie ma przeszkód, żebyś szkodę z OC zgłosił np. po powrocie z urlopu.

O terminach zgłoszenia szkody z OC mówi art. 442 ze zn 1 kodeksu cywilnego, który  mówi o 3 letnim terminie zgłoszenia roszczenia.Trzeba zaznaczyć jednak, że termin ten liczymy od momentu, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.  Termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od momentu powstania szkody. Dodatkowo, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie z tytułu OC można zgłosić najpóźniej 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa.

Ze zgłoszeniem szkody nie zwlekaj długo, bo szkody pokolizyjne po upływie dłuższego czasu mogą się zwiększyć i nie będą odpowiadać opisowi z oświadczenia. Mogą też z czasem stać się niebezpieczne i prowadzić do poważniejszej awarii, a nawet zagrozić bezpieczeństwu.

Sprawdź terminy w OWU

W polisach samochodowych innych niż obowiązkowe OC (chodzi tu o AC, NNW, assistance) ubezpieczyciele sami mogą określić termin zgłoszenia szkody.  Mówi o tym art. 818 par. 1 kodeksu cywilnego: umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. To zazwyczaj czas od 12 godzin do siedmiu dni.

UWAGA: W razie kradzieży zawiadom ubezpieczyciela natychmiast, nie później niż nazajutrz. Podobnie, gdy szkoda powstała w wyniku popełnieniu przestępstwa.

Jak zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi?

Szkodę możesz zgłosić ubezpieczycielowi:

  • telefonicznie
  • e-mailem
  • listem (najlepiej poleconym)
  • faksem
  • osobiście, w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

W przypadku szkody wymagającej odholowania pojazdu, powiadom ubezpieczyciela telefonicznie od razu, z miejsca zdarzenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma podpisane umowy z firmami świadczącymi usługi assistance na terenie całego kraju. Pomoc drogowa przyjeżdża zazwyczaj w ciągu godziny od zgłoszenia.

UWAGA: Sprawdź, czy Twój samochód zabiera laweta z firmy, która ma umowę z Twoim ubezpieczycielem.

Gdy nie potrzebujesz holowania, upewnij się, że szkody są niewielkie i możesz kontynuować podróż, a stan samochodu nie zagraża bezpieczeństwu Twojemu i innych użytkowników dróg. W takiej sytuacji szkodę z OC możesz zgłosić w terminie późniejszym, dogodnym dla Ciebie.

Jeśli szkodę spowodował obcokrajowiec, powinieneś skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tam dowiesz się, z którym polskim zakładem ubezpieczeń kontaktować się w sprawie odszkodowania.

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Jeśli dysponujesz wspólnym oświadczeniem o kolizji drogowej lub, jeśli to konieczne, notatką sporządzoną przez policję, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia.

Możesz też skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), czyli powierzyć naprawę auta ubezpieczycielowi, u którego masz polisę, a nie firmie, w której OC wykupił sprawca zdarzenia.

Radzimy, aby w wypadku zgłaszania szkody OC, odstęp od zdarzenia nie był dłuższy niż kilka-kilkanaście dni po kolizji. Zbierz dokumenty i spokojnie zgłoś szkodę w wybrany sposób, bez zbędnej zwłoki.

Podsumowanie

  1. Termin zgłoszenia szkody komunikacyjnej zależy od tego, z jakiego ubezpieczenia chcesz skorzystać przy likwidacji.
  2. Inne terminy obowiązują przy ubezpieczeniu obowiązkowym OC, a inne przy ubezpieczeniach dobrowolnych (AC, NNW, assitance).
  3. Jeśli zgłaszasz szkodę z obowiązkowego OC, co do zasady, masz na to trzy lata od dnia, w którym dowiesz się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia (ale nie później niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie).
  4. Jeżeli szkoda z OC powstała na skutek zbrodni lub występku,  na jej zgłoszenie masz 20 lat.
  5. Szkody z ubezpieczeń dobrowolnych musisz zgłaszać w terminach wyznaczonych przez ubezpieczyciela – sprawdź je w zawartej umowie lub w OWU.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej