Zderzenie z psem - jak zlikwidować szkodę?

Aktualizacja:
zderzenie z psem

Pies na drodze to poważne niebezpieczeństwo. Gdy wbiegnie pod koła, może nie tylko spowodować duże straty materialne, ale i doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku. Kto odpowiada za zwierzę? Jak zlikwidować szkodę, gdy przytrafi Ci się zderzenie z psem? Sąd Najwyższy właśnie uznał, że że poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika, jeśli pies do niego należał. To ważna zmiana!

Zderzenie z psem – jak się po nim zachować?

Jeśli zauważysz, że na jezdnię wbiega pies, postaraj się go ominąć. Pamiętaj, że nawet spory zwierzak w konfrontacji z autem ma niewielkie szanse na przeżycie. Zachowaj jednak zimną krew i zdrowy rozsądek. Ostre hamowanie tylko wtedy, gdy za Tobą nikogo nie ma. Gwałtowny zwrot, by uniknąć zderzenia, może się skończyć w rowie, na drzewie, albo zagrozić innym uczestnikom ruchu drogowego. Musisz błyskawicznie rozważyć skutki manewru, bo być może ocalisz życie psa, ale potracisz rowerzystę lub samemu doznasz poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Jedź wolniej!

Zwierzęta najczęściej wybiegają na wsiach, w małych miejscowościach czy na osiedlach. Nie szarżuj więc w takich miejscach, stosuj się do ograniczeń prędkości. Wtedy masz szanse na skuteczny manewr i uniknięcie kolizji.

Obowiązek pomocy zwierzęciu po zderzeniu

Jeśli doszło do wypadku, nie pozostawiaj zwierzęcia samemu sobie. Pies czuje ból, bardzo cierpi! A Ty masz obowiązek pomocy, który nakłada na Ciebie ustawa o ochronie zwierząt. Gdy jej nie udzielisz, narażasz się na grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Nigdy nie uciekaj z miejsca kolizji! Zabezpiecz miejsce zderzenia, sprawdź stan zwierzęcia i wezwij odpowiednie służby. Nie musisz szukać telefonu na pogotowie weterynaryjne, zadzwoń pod 112 lub do straży miejskiej. Funkcjonariusze zajmą się psem, a notatka, którą sporządzą, bardzo Ci się przyda, by uzyskać odszkodowanie.

Czytaj także: Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto ponosi odpowiedzialność?

Kto odpowiada za psa?

Za psa odpowiada właściciel, w każdym przypadku. Niestety zdarza się, że trudno go ustalić. Jeśli zwierzę jest zaczipowane, na pewno opiekun się znajdzie. W innych przypadkach, zwłaszcza na wsiach, właściciele wypierają się zwierzęcia. Czasem pomagają zeznania świadków, powinna je zebrać policja. Jeśli właściciel się nie znajdzie, nie ma szans na dochodzenie odszkodowania od niego.

Czytaj także: Ubezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych – jak znaleźć odpowiednią ofertę? 
Ubezpieczenie psa: kaprys właściciela czy rozsądna ochrona?

OC w życiu prywatnym lub sąd

Gdy uda się właściciela znaleźć, możesz dochodzić od niego odszkodowania w ramach OC w życiu prywatnym. Taka polisa często jest elementem ubezpieczenia domu i mieszkania, więc dopytaj właściciela psa o nią. Być może sam nie wie, że ma takie ubezpieczenie. Poproś, by skontaktował się z ubezpieczycielem i sprawdził jego warunki. Jeśli nie ma polisy, pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze postępowania cywilnego.

OC rolnicze nie zadziała?

Do niedawna próbowano likwidować szkody z udziałem psów z rolniczych ubezpieczeń OC, niestety w wielu przypadkach sprawy ciągnęły się długo w sądach. Ubezpieczyciele zgłaszali zastrzeżenia, by traktować psa jako zwierzę gospodarskie, sądy powszechne stosowały tu rozbieżne orzecznictwo. Przypomnijmy, że OC rolnicze jest obowiązkowe, a to ułatwia dochodzenie odszkodowania. 20 czerwca 2017 r. Sąd Najwyższy przychylił się do opinii, że poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika. 

Sąd Najwyższy stwierdził, że „Przepis art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym.”

To oznacza lepszą ochronę dla poszkodowanych. Choć takich spraw rocznie nie jest wiele, to ich skutki są często bardzo poważne. Z OC rolnika pokryte będą renty, koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku. Poszkodowani nie zostaną zostawieni sami sobie, jak to było w wielu przypadkach do dziś.

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, pamiętaj: odpowiadasz za wszystkie szkody, które pies spowoduje, nawet jeśli przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności zwierzę zerwało się ze smyczy czy wybiegło na ulicę, bo ktoś je wystraszył.

Czytaj także: Zderzenie z psem gospodarskim. Czy dostaniesz odszkodowanie z OC rolnika?

Szybka likwidacja szkody po zderzeniu z psem

Jeśli właściciel nie posiada OC w życiu prywatnym,  nie udało się ustalić, kto nim jest, zwierzę zbiegło, nie masz świadków lub po prostu sprawa się przeciąga, a Ty masz niesprawne auto, zlikwiduj szkodę ze swojego AC. Ubezpieczyciel może dochodzić regresu, gdy sprawa się wyjaśni. AC to jedyna polisa, która pomoże Ci naprawić szkody, gdy pies okazał się bezpański.

Pamiętaj, by zgłosić szkodę jak najszybciej. Zrób zdjęcia na miejscu wypadku, zadbaj o wszelkie dokumenty, które mogą Ci pomóc, czyli notatkę policyjną, adresy i telefony świadków.

Ty też możesz być odpowiedzialny!

Jeśli zderzenie z psem zaszło z Twojej winy, bo np. nie dostosowałeś prędkości do warunków atmosferycznych, pies szedł z właścicielem, potrąciłeś zwierzę przechodzące z opiekunem na pasach, nie tylko nie otrzymasz odszkodowania z OC właściciela, ale możesz się liczyć z koniecznością rekompensaty dla niego. Jeśli pies zostanie ranny, właściciel ma prawo żądać od Ciebie np. kosztów opieki weterynaryjnej.

Czytaj także: Pies i kot w samochodzie: jak bezpiecznie przewozić zwierzęta

Podsumowanie

  • Zderzenie z psem? Staraj się wyminąć, ale ostrożnie z manewrami i ostrym hamowaniem
  • Zabezpiecz miejsce wypadku, wezwij policę
  • Notatka policji i zeznania świadków pomogą przy zgłaszaniu szkody
  • Jeśli nie ma właściciela zwierzaka, pozostaje Ci tylko likwidacja szkody z AC


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej