mfind mfind

“Check Engine”, czyli z języka angielskiego „sprawdź silnik”, to napis pojawiający się zwykle wraz z charakterystyczną grafiką nieregularnego obrysu jednostki napędowej. W zależności od samochodu oba te elementy mogą pojawić się jednocześnie lub wskazany będzie tylko jeden z nich. Niezależnie od tego, kontrolka silnika to sygnał, że doszło do nieprawidłowości na poziomie samochodowego systemu autodiagnostycznego. Komputer pokładowy, bazując na informacjach generowanych przez sterowniki, w trybie ciągłym analizuje parametry, właściwości i dziesiątki danych przetwarzanych w kontekście różnych elementów auta. W ten sposób generuje również wskazówkę “Check Engine”.

O czym świadczy zapalona kontrolka silnika?

Charakterystyczna pomarańczowa kontrolka bywa impulsem do poważnego niepokoju. Co oznacza kontrolka “Check Engine”? Przede wszystkim potencjalne problemy z silnikiem. W większości przypadków będzie to:

  • nieprawidłowe zużycie katalizatora,
  • niewłaściwe działanie EGR, czyli układu recyrkulacji spalin,
  • zużycie świec zapłonowych,
  • problemy z przepływomierzem,
  • uszkodzenie układu wtryskowego,
  • złe działanie turbosprężarki,
  • błąd sondy,
  • zapchanie lub inna usterka filtra DPF.

Należy jednak pamiętać o tym, że kontrolka “Check Engine” nie jest czymś, co pojawia się jednostkowo. Dane, które są impulsem do jej wygenerowania to efekt nie pojedynczego zdarzenia, ale ciągu wskazującego powód do obaw. Nawet najmniej awaryjne auta mogą podczas eksploatacji zasygnalizować potencjalne problemy – nie można tego lekceważyć.

Szczególne powody do czujności powinni mieć właściciele aut z LPG. Ze względu na np. nieprawidłowe dawkowanie oraz rozregulowanie szczególnie często zgłaszają samoczynnie problemy diagnostyczne. Zwykle do poprawy stanu wystarcza wymiana filtra gazu czy nowy parownik. Co zrobić, jeśli kontrolka świeci się stale? W tym przypadku nie ma wątpliwości – zużycie, zapchanie czy awaria któregoś z podzespołów jest już zbyt poważna, by ją ignorować.

Kontrolka kontrolce nierówna – o czym świadczy?

Można przyjąć, że migająca pomarańczowa kontrolka silnika świadczy o awarii drobniejszej – potencjalnym źródle większych problemów, ale aktualnie jeszcze akceptowalnym. W takiej sytuacji można nadal jechać samochodem – jeśli oczywiście jego stan na to pozwala – jednak z uwagą, że wkrótce trzeba poddać auto zaawansowanej diagnostyce.

Zdecydowanie inaczej zareagować trzeba, gdy kontrolka silnika jest czerwona. To poważna i zaawansowana awaria – bezwzględnie wymaga zatrzymania i zakończenia jazdy. Czerwona kontrolka to informacja o tym, że autodetekcja problemów w samochodzie wykryła zagrożenie, które uniemożliwia podróż. Kontynuowanie jej może oznaczać nie tylko poważne uszkodzenie pojazdu. Wpłynie również na bezpieczeństwo jazdy.

“Check Engine” – co zrobić?

Informacja “Check Engine” to sygnał, który można skasować z deski rozdzielczej samochodu. Zapewniają to warsztaty umożliwiające komputerową diagnostykę pojazdu. Koszt nie jest wysoki – to ok. 50-80 zł w zależności od specyfiki auta. Przy odrobinie zaawansowania technologicznego można to również zrobić samodzielnie, wykorzystując aplikacje diagnostyczne oraz podłączenie się do komputera pokładowego.

Tak działają popularne “apki”, takie jak Piston czy Torque Pro. Wymagają interfejsu diagnostycznego, który można zakupić nawet za kilkadziesiąt zł – trzeba mieć jednak świadomość, że nie zapewniają naprawy.

Należy pamiętać, że kasowanie “Check Engine” to tylko pozorne rozwiązanie problemu. Choć w ten sposób można ominąć bezwzględny komputer pokładowy, problem z samochodem pozostaje nadal aktywny – użytkowanie go, nawet bez irytującej wzrok ikonki, pozostanie niebezpieczne.

Na problem ten należy zwrócić również uwagę, kupując używany samochód. W tym przypadku ważne jest sprawdzenie, czy “Check Engine” pojawia się na krótko podczas uruchamiania silnika. W naturalny sposób powinno po chwili zgasnąć. Jeśli nie ma tej ikonki w ogóle, właściciel auta prawdopodobnie wyłączył tę opcję na poziomie diagnostyki – z myślą o tym, by ukryć przed potencjalnym kupującym fakt, że silnik nie działa prawidłowo.