Zakupy online - co Polacy kupują w internecie?

Aktualizacja:
zakupy w internecie

Prognozy mówią, że w 2022 roku już co drugą złotówkę będziemy wydawać w internecie. Co Polacy kupują online i ile wydają na zakupy online? Czy są jeszcze branże, które nie rozwinęły sprzedaży w internecie?

Internet – wynalazek, który zrewolucjonizował nasze życie. Od czasu kiedy się pojawił, zmieniło się wszystko: inaczej się komunikujemy, inaczej czytamy, oglądamy, mamy nieograniczony dostęp do wiedzy. Zmieniły się też nasze codzienne nawyki – coraz częściej i coraz więcej spraw możemy załatwić właśnie przez internet. Od bankowości, przez codzienne zakupy spożywcze na wykupieniu ubezpieczenia skończywszy. Prognozy mówią, że w 2022 roku już co drugą złotówkę będziemy wydawać w internecie.

Zakupy przez internet – garść statystyk

Rynek sprzedaży internetowej rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Prognozy mówią, ze w tym roku będzie wart 45 mld zł, a za dwa lata już 60 mld. Aż 55 proc. Polaków kupuje w internecie. Co ciekawe, ok. 40. proc. tych, którzy korzystają z tradycyjnych sklepów, wcześniej robi rekonesans właśnie w internecie. Kupujący cenią zakupy przez internet za to, że mogą ich dokonać o każdej porze dnia i nocy (65 proc.), za wygodę (61 proc.) oraz atrakcyjne ceny (60 proc.). Odczuwalny jest jedynie brak możliwości uzyskania porady czy informacji związanych z produktami – to ważne dla 60 proc. klientów, 38 proc. chciałoby mieć produkt od razu po dokonaniu zakupu, tyle samo lubi sprawdzić jego wygląd i jakość przed zakupem.

Co ciekawe coraz więcej osób, kupujących online wybiera telefon lub tablet. Komputer wciąż jest podstawowym narzędziem, na którym korzystamy z internetu, ale telefon rośnie w siię. Wg raportu  CwP 17 proc. Polaków robi zakupy przy pomocy smartfon co najmniej raz w tygodniu, a 7 proc. codziennie. Za zakupy płaci mobilnie już prawie 40 proc. Polaków.

Czytaj także: Ubezpieczenia trafione w punkt

Co można kupić przez internet?

Prościej będzie wymienić rzeczy, których nie można kupić przez internet. Nawet mieszkania i samochody kupujemy pośrednio przez internet – to w nim znajdujemy ogłoszenia, robimy selekcję, szukamy informacji.  Sukces w handlu gwarantuje teraz multikanałowość. Stąd biura nieruchomości mają strony internetowe, producenci samochodów, sklepy odzieżowe i spożywcze również. Nawet, jeśli klient nie zamówi produktu przez internet, to po wczesniejszym sprawdzeniu wybierze się do sklepu i sfinalizuje transakcję.

Badania firmy Gemius pokazują, że najchętniej w sklepach internetowych kupujemy ubrania, dodatki i akcesoria – ponad 70 proc. Polaków właśnie takich zakupów dokonało w internecie w 2017 roku. Kolejne miejsca zajmują książki, AGD i elektronika.

W sieci kupujemy też bilety do kina czy teatru, kosmetyki i perfumy, ale też meble, części samochodowe czy materiały budowlane.

Co ciekawe, coraz częściej Polacy decydują o zakupie online ubezpieczenia , wycieczki czy leków. A na jednym z najniższych w zestawieniu miejsc znalazła się żywność i produkty spożywcze. Widać tutaj mamy do sklepów internetowych mniejsze zaufanie i wolimy mieć gwarancję, że kupiliśmy produkt świeży i dobrej jakości. Ale także to się zmienia –  czego dowodem jest rosnąca popularność sklepów takich jak FRISCO –  które dostarczają nam zakupy pod same drzwi.

Czytaj także: Ubezpieczenia OC przez internet – czy to możliwe?

Nawyki i zwyczaje zakupowe Polaków

Nasze nawyki zbadali specjaliści od marketingu i doszli do ciekawych wniosków. Okazuje się, że w ostatnich latach Polacy zaczęli wydawać więcej pieniędzy na przyjemności, a mniej na jedzenie. Zdaniem ekspertów to naturalna tendencja, która wiąże się bezpośrednio ze wzrostem dochodów Polaków.

Coraz częściej Polacy decydują się też na płatności moblilne. Z danych PwC wynika, że już 39 proc. konsumentów korzysta z tej właśnie możliwości. Warto dodać, że jeszcze dwa lata temu liczba tak oscylowała w okolicach 20 proc. Polacy kupowali przez internet, ale płacić woleli już offline. Popularne były też zakupy z możliwością zapłacenia przy odbiorze.

Cały czas jednak marketingowcy obserwują u polskich konsumentów zakupowy model zwany ROPO lub odwrócone ROPO. ROPO to skrót od Reaserch Online, Purchase Offline, czyli szukaj w sieci, kupuj w „realu”. O co chodzi? W dużym skrócie – chcemy coś kupić, chwytamy za telefon, w wyszukiwarkę internetową wpisujemy to, co chcemy kupić. Szukamy informacji, porównujemy modele, oferty, ceny. A kiedy już wszystko wiemy, to bogatsi o wiedzę ruszamy… do sklepu stacjonarnego. To ROPO. A odwrócone ROPO? Najpierw oglądamy rzeczy w sklepie, a później kupujemy je przez internet.

Eksperci nie są w stanie póki co znaleźć wytłumaczenia i reguły w stosowaniu tych modeli. Jedno co pewne to, że najczęściej z obu modeli korzystamy w przypadku zakupu sprzętu elektronicznego, mobilnego czy AGD.

Czytaj także: Szukamy ubezpieczenia w internecie, kupujemy tradycyjnie. Jak Polacy się ubezpieczają?

Usługi, ubezpieczenia – nieoczywiste ale wygodne zakupy online

Przez internet można kupić ubrania, meble, telefony komórkowe, czy zasłony, zamówić zakupy w hipermarkecie – to wiemy wszyscy i jest to dla nas codziennością. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że coraz częściej online możemy też kupić mniej oczywiste rzeczy. Np. ubezpieczenia, leki i produkty farmaceutyczne czy podróże. I coraz więcej osób z takiej możliwości korzysta. Z porównywarek ubezpieczeń korzysta mnóstwo osób i całkiem sporo deklaruje, że zakupu dokonuje właśnie przez internet (odpowiednio 24 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet). Podróże i rezerwacje noclegów online kupuje ponad 40 proc. Polek i Polaków, a farmaceutki przez internet zamawia  41 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn.

Widać wyraźnie, że zaufanie Polaków do zakupów przez Internet rośnie, a rynek rozwija się błyskawicznie, próbując ułatwić nam życie.

Czytaj także: Jak zgłosić szkodę przez internet?

Jakie korzyści dają zakupy przez internet? 

Korzyści są oczywiste – oszczędzamy czas i często pieniądze. Dodatkowo zakupy online są świetne dla tych z nas, którym nie sprawia żadnej przyjemności wielogodzinne bieganie po sklepach.

Ubezpieczenie przez internet? Wiele osób ciągle preferuje zakup przez agenta, ponieważ ubezpieczenia wydają się trudne. Obalamy ten mit!

U nas możesz kupić ubezpieczenie OC komunikacyjne za pomocą porównywarki, wypełniając formularz, a całość procesu zajmie Ci nie więcej niż kwadrans.  To naprawdę proste i intuicyjne. W tym czasie pewnie nie zdołasz dojść, czy dojechać do agenta –  dodatkowo ubezpieczenie kupisz także wtedy, gdy agent ma wolne –  wieczorem, w wolny dzień, święto czy podczas weekendu.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC przez internet – dlaczego warto?

Masz dodatkowe pytania? Nie wiesz, którą ofertę wybrać? Nasz doradca chętnie Ci pomoże. Możesz się z nami skontaktować pod numerem telefonu:

A co Ty najczęściej kupujesz przez internet?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej