Planujesz wyjazd na Święta? Rozpoczęcie podróży zostawiasz na ostatni piątek przed Bożym Narodzeniem? Nawet bez pogłębionej analizy sytuacji na drodze możesz być pewien, że na niektórych trasach przyjdzie Ci spędzić nieco więcej czasu. Przecież nie tylko Ty planujesz spędzić te Święta z rodziną w innym mieście! Eksperci Yanosika przeanalizowali dane dotyczące ruchu z największych miast uniwersyteckich i na ich podstawie wyznaczyli trasy, które będą cieszyć się największą popularnością. Zatem, jakie drogi są najczęściej wybierane przez kierowców? Których tras lepiej unikać?

Wyjazd na Święta: kiedy Polacy ruszają w drogę?

Niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na taki luksus i świąteczną podróż rozpocząć nieco wcześniej niż reszta Polaków. Wówczas nie muszą przejmować się godzinami spędzonymi z korku i nie dzielą nerwowych nastrojów innych kierowców. Kiedy jednak nie mamy możliwości ruszyć na Święta wcześniej, podróż zostawiamy na ostatnią chwilę. Jak szacują eksperci z aplikacji Yanosik, wyjazdy na Święta Bożego Narodzenia 2018 rozpoczną się już w piątek, 21. grudnia. To właśnie tego dnia najpopularniejsze trasy w Polsce mogą być najbardziej zatłoczone. Z kolei zwiększoną aktywność podczas powrotów ze Świąt zauważymy prawdopodobnie 27. grudnia. A jeśli już mowa o najpopularniejszych drogach w Polsce w okresie przedświątecznym, to jakich tras powinniśmy unikać, by nie stanąć w kilkukilometrowym korku?

W analizie pod uwagę wzięto Warszawę, Kraków, Poznań i Wrocław. To właśnie z tych miast każdego roku odnotowujemy największą migrację mieszkańców na Święta. Okres, jaki wzięto pod uwagę to 3 dni przed Świętami Bożego Narodzenia poprzedniego roku: 22, 23 i 24 grudnia 2017.

Kierowcy z Warszawy: gdzie jadą na Święta?

Stolica pustoszeje na Święta Bożego Narodzenia. Jej mieszkańcy przemieszczają się we wszystkich kierunkach Polski, jednak analiza danych z Yanosika donosi, że najwięcej warszawiaków ruszy na północ, południe i wschód Polski. Spotkamy ich na drogach prowadzących m.in. do Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Krakowa czy Rzeszowa. Jednak co ciekawe, największa częstotliwość przejazdów odnotowana została do miejsc oddalonych zaledwie około 150 km od Warszawy. Mieszkańcy stolicy stosunkowo często podróżują też do pobliskiego Radomia czy Siedlec. Zauważono też ciekawą zależność – w okresie przedświątecznym wzrasta także intensywność wyjazdów za granicę – na Białoruś i Ukrainę.

Warszawa - ruch przedświąteczny

fot. Yanosik

Kierowcy z Poznania: ruch przedświąteczny 2018

W kwestii kierunków podróży przedświątecznych, poznaniacy są nieco bardziej jednomyślni. Większość z nich wybiera się albo do centrum Polski, albo na jej zachód. Największą częstotliwość przejazdów zanotowano jednak w promieniu około 150 km od Poznania. Poznaniaków spotkamy na trasie do Gniezna, Leszna, Piły czy Konina. Mieszkańców stolicy wielkopolski, którzy udają się w nieco dalsze podróże znajdziemy między innymi na drogach prowadzących do Szczecina, Łodzi, czy Warszawy. Nie zabraknie ich także na drogach w kierunku Zielonej Góry czy Wrocławia.

Poznań - ruch przedświąteczny

fot. Yanosik

Kierowcy z Wrocławia: wyjazd na Święta 2018

Mieszkańcy z Wrocławia za cel przedświątecznych podróży najczęściej obierają południowo-zachodnią część Polski. Zazwyczaj nie oddalają się jednak więcej niż 100 km od miejsca zamieszkania. W nawigację najczęściej wpisują miasta takie jak Legnica, Lublin, Opole czy Jelenia Góra – i to na tych drogach możemy utknąć w przedświątecznym korku jadąc właśnie z Wrocławia. Wrocławianie często też wybierają się do pobliskich województw i kierują się w stronę Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania czy Częstochowy. Nie oznacza to jednak, że nie zapuszczają się oni na drogi w kierunku stolicy Polski.

Wrocław - ruch przedświąteczny

fot. Yanosik

Kierowcy z Krakowa: gdzie jadą na Boże Narodzenie 2018?

Mieszkańcy Krakowa, trochę na wzór wrocławian, w okresie świątecznym najczęściej odwiedzają rodziny w miastach oddalonych nie więcej niż 100 km od stolicy Małopolski. Wyjazd na Święta prawdopodobnie rozpoczną już w piątek  i wyruszą wówczas do Tarnowa, Dąbrowy Górniczej i Nowego Sącza. Część mieszkańców Krakowa wyjedzie także na drogi w kierunki Wrocławia, Gliwic, Opola, czy Bielska-Białej. Nie zabraknie jednak osób, które tegoroczną przedświąteczną podróż rozpoczną w Krakowie, a zakończą ją w Łodzi czy Warszawie. Z analizy aplikacji Yanosik wynika także, że wzmożonego ruchu z Krakowa możemy spodziewać się także na przejściach granicznych ze Słowacją, Czechami i Ukrainą.

Kraków - ruch przedświąteczny

fot. Yanosik