Sprzedając auto chciałbyś wiedzieć, ile jesteś w stanie dostać za nie na rynku. Z kolei kupując używany samochód, dobrze byłoby, gdybyś orientował się, jaką cenę powinieneś zapłacić za dany model, aby było w miarę uczciwie. O popularności firm i programów zajmujących się wyceną pojazdów przekonamy się wpisując choćby w wyszukiwarkę hasło „jak wycenić samochód?”. Jednak czy taka wycena jest miarodajna? Dziś przyjrzymy się bliżej kwestii wartości samochodu i sprawdzimy co powinna zawierać wycena samochodów używanych.

Wycena pojazdu: jak poznać wartość samochodu?

Chcesz sprzedać lub kupić używane auto? Połowę sukcesu będziesz miał za sobą, jeśli wcześniej poznasz wartość samochodu i będziesz wiedział, jak zmienia się jego cena rynkowa. Dowiesz się, ile realnie możesz żądać za swoje auto i ile powinieneś dostać, aby nie być stratnym. Jeśli planujesz kupić auto z drugiej ręki, wycena samochodu używanego, pozwoli Ci przede wszystkim za niego nie przepłacać. Jeśli podchodzisz do całej sprawy na większym luzie, możesz oczywiście dać ogłoszenie o sprzedaży auta z oszacowaną ceną. Oszacowaną według własnego widzimisię. Skutek?

Cena albo będzie za wysoka i odstraszy potencjalnych kupców, albo okaże się za niska, co z jednej strony będzie zastanawiało i skłaniało do refleksji „w czym tkwi haczyk?”, a z drugiej może doprowadzić do sytuacji, w której swoje wypolerowane cztery kółka sprzedasz za bezcen.

Wartość samochodu możesz też oszacować przeglądając oferty na internetowych portalach. Miej jednak na uwadze to, że tak jak samochód samochodowi nierówny, tak jedna oferta drugiej. Skąd możesz wiedzieć jakimi przesłankami kierował się sprzedający wyceniając swoje auto? A w końcu – dlaczego rozpiętości cenowe pomiędzy podobnymi modelami aut sięgają często kilku, jeśli nie kilkunastu tysięcy złotych? Czerwone światło powinno Ci się zapalić także wtedy, jeśli przyjdzie Ci do głowy poprosić o wycenę handlarza czy mechanika. Weź pod uwagę, że ich wycena samochodów używanych może być mocno zaniżona, ponieważ oni sami mogą być zainteresowani kupnem Twojego auta.

Eurotax: wycena samochodów używanych

Pomyślisz zatem, w jaki sposób z wyceną samochodów radzą sobie zawodowi sprzedawcy czy chociażby pracownicy firm ubezpieczeniowych? Otóż, ci korzystają z profesjonalnych narzędzi i regularnie aktualizowanych informatorów rynkowych. Do najpopularniejszych należy Eurotax służący wycenie aut, czy chociażby Info-Expert. A na jakich danych oparty jest cennik Eurotax?

Obejmuje on większość dostępnych na rynku samochodów z ostatnich 10-12 lat. Co jednak najważniejsze – ceny podane w tabeli dotyczą konkretnego modelu w poprawnym stanie technicznym, ze standardowym wyposażeniem i średnim przebiegiem dla danego rocznika. Co więcej? Mowa tutaj tylko i wyłącznie o samochodach bezwypadkowych.

Wycena samochodów używanych: co powinna uwzględniać?

Na wartość samochodu wpływ ma wiele czynników. Wśród nich będą te kluczowe, o których wspomnieliśmy na samym początku, czyli model samochodu, silnik czy chociażby rok produkcji. Do nich zależy doliczyć jeszcze szereg innych, które mają również swój niemały udział w wycenie samochodu używanego. Jakie to czynniki?

  • Data pierwszej rejestracji – w tym przypadku zasada jest prosta – im nowszy samochód, tym jego wartość będzie wyższa
  • Typ samochodu, marka i model – czynniki na tyle oczywiste, że zdają się nie wymagać dodatkowego komentarza
  • Typ nadwozia
  • Liczba drzwi
  • Silnik
  • Rodzaj paliwa – kiedyś silniki Diesla zjednywały sobie coraz to potężniejsze grono zwolenników, zachwycając swoją ekonomicznością. Zdaje się jednak, że nie przetrwały one próby czasu i aktualnie bardziej cenić zaczynają się wersje benzynowe. W przypadku auta na gaz, na cenę może mieć wpływ także to, czy instalacja gazowa jest zamontowana fabrycznie oraz jak długo jeszcze ważna jest butla
  • Wyposażenie podstawowe, jak i dodatkowe modelu – czy auto wyposażone jest w poduszki powietrzne, alarmy i czujniki parkowania? Czy posiada hak holowniczy, klimatyzację czy chociażby skórzaną tapicerkę?
  • Poprzedni właściciel – a konkretniej, którym z kolei właścicielem był ten ostatni? W cenie są auta, które miały tylko jednego właściciela.
  • Stan samochodu  i poszczególnych elementów wyposażenia – przygotowując się do sprzedaży auta, warto wypunktować sobie wszystkie elementy, które w ostatnim czasie zostały wymienione i to, jak długo mogą jeszcze służyć przyszłemu kierowcy.
  • Przebieg – wydaje się główną wytyczną w podjęciu decyzji o kupnie używanego auta. Panuje powszechne przekonanie, że nim mniejszy przebieg tym lepszy, ponieważ auto mniej eksploatowane jest gwarancją bezawaryjności. W rzeczywistości nie wygląda to już tak kolorowo.

Auto z małym przebiegiem – co źle znosi sporadyczną eksploatację?

Oprócz powyższych czynników warto także zwrócić uwagę na te mniej oczywiste, a jednak równie istotne. W cenie będą też samochody, które zamiast trzymane pod gołym niebem, były cały czas garażowane. Na plus zadziała także wszystko to, co oprócz samego pojazdu możemy otrzymać – czy będzie to ważne ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela, czy chociażby elementy wyposażenia, takie jak apteczka, gaśnica czy zapasowa opona.

Wartość samochodu: w jaki sposób podnieść wartość auta?

Stanu faktycznego nie da się oszukać. Jeśli już na pierwszy rzut oka widać, że nasz potencjalny przyszły samochód, aby w ogóle mógł zacząć jeździć, będzie wymagał sporego nakładu finansowego, warto zastanowić się, czy w ogóle opłaca się w niego inwestować. Tak samo wartość samochodu, która jest pojęciem względnym. Wycena samochodów używanych może odbyć się na drodze samodzielnego oszacowania, ze wparciem eksperta czy też z pomocą programów umożliwiających darmową wycenę samochodu. Są jednak pewne elementy, których żaden kalkulator wyceniający pojazdy nie uwzględnia, a które przy szacowaniu wartości samochodu, uwzględnić warto. Jakie to elementy? Po pierwsze – bezwypadkowość. Nie jest tajemnicą, że większym powodzeniem cieszą się auta, które nie mają na swoim koncie większych szkód, od pojazdów będących odrestaurowanymi rozbitkami. Warto więc wiedzieć, że to właśnie bezwypadkowość jest elementem, który najmocniej podnosi wartość samochodu. Równie istotna dla potencjalnego kupca będzie historia serwisowa. Posiadając autentyczną książkę potwierdzającą serwisowanie samochodu w ASO, możemy spokojnie doliczyć około 20 proc. do podstawowej ceny auta.

Wartość rezydualna samochodu: jakie samochody tracą najwięcej na wartości?