Jak powszechnie wiadomo, już w pierwszej minucie od wyjazdu z salonu zanotować możemy spadek wartości samochodu. Z analizy jaką przeprowadziło carsmile.pl wynika, że auta najczęściej wybierane przez Polaków, w ciągu trzech pierwszych lat użytkowania tracą średnio aż 46,5 proc. I to właśnie na podstawie chociażby takich danych, bardzo prosto możemy oszacować wartość rezydualną samochodu. Wartość rezydualna, czyli…?

Kupno samochodu a jego cena w momencie odsprzedaży

Wartość rezydualna samochodu dla wielu z nas brzmi bardzo tajemniczo. W rzeczywistości jest to nic innego jak wartość, za jaką właściciel sprzeda samochód po okresie eksploatacji. W skrócie – jest to przewidywana cena samochodu w momencie odsprzedaży. Jest to także element, który zdaniem ekspertów powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego auta. Dokonując wyboru swoich wymarzonych czterech kółek, zwracając uwagę na jego cenę rynkową, powinniśmy pomyśleć także o tym, aby samochód, który wybierzemy wart był jak najwięcej w momencie odsprzedaży. Być może dlatego warto rozważyć zakup popularnego modelu, który później łatwiej będzie sprzedać za wyższą cenę.

Wartość rezydualna samochodu: co o niej decyduje?

Marka samochodu to jedynie jeden z wielu czynników wpływających na wartość rezydualną auta. Samochody mało popularne zdecydowanie szybciej tracą na wartości, niż te, które cieszą się zaufaniem kierowców. Nie bez znaczenia jest także wiek pojazdu czy jego cena początkowa. W przypadku tej ostatniej zależność jest prosta – im cena zakupu jest wyższa, tym większy będzie jej spadek. Miejmy także na uwadze, że pojawienie się nowych wersji samochodu, także wpływają na utratę wartości pojazdu. W jaki sposób? Im szybciej pojawia się nowa wersja auta, tym szybciej stara traci na wartości. Wartość rezydualna samochodu zależy także od pojemności silnika – ta im większa, tym większym będzie spadek wartości rezydualnej, poziomu wyposażenia pojazdu, czy chociażby typu nadwozia. Musimy także pamiętać o tym, że na jej wysokość wpływa także przebieg, historia serwisowa i wypadkowa samochodu.

Utrata wartości samochodu: jakie auta tracą najwięcej?

Mówiąc o kosztach utrzymania samochodu zazwyczaj pod uwagę bierzemy jedynie koszty ubezpieczenia czy wydatki związane z zakupem paliwa i serwisowania. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na wydatki przeznaczone na utrzymanie samochodu wpływ ma także utrata wartości pojazdu. Ta, bardzo często uzależniona jest właśnie od marki samochodu. Według wyników badań mających na celu sprawdzenie, które samochody najlepiej zachowują swoją wartość, bezapelacyjnymi wygranymi okazały się japońskie auta, w tym Honda, Mazda, Toyota czy Lexus. Nieco gorzej, jednak wciąż imponująco, swoją wartość trzyma Volkswagen, Audi, BMW czy Mercedes.

Spadek wartości auta

W sieci natkniemy się na wiele badań dotyczących potencjalnej utraty wartości samochodu. Jedne z najświeższych danych znajdziemy w raporcie carsmile.pl dotyczącym tego, czy pod względem przyszłościowego myślenia i modeli narażonych na największy spadek wartości samochodu, Polacy dokonują racjonalnych wyborów. Wyniki są optymistyczne, bowiem okazało się, że pod tym względem wcale nie radzimy sobie najgorzej. W badaniu sprawdzono dziesięć najczęściej kupowanych samochodów – z czego siedem z nich to samochody z segmentu C, a dwa pozostałe auta reprezentują segment B. Tymczasem okazuje się, że najlepiej swoją wartość trzymają właśnie samochody klasy B i C.

Czy warto kupić nowy samochód? Sprawdź, ile stracisz po 3 latach użytkowania! 

Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia: kto musi zapłacić podatek PCC?