Utrata wartości handlowej pojazdu: czy należy się odszkodowanie?

Aktualizacja:
utrata wartości handlowej

Dbasz o swój samochód. Utrzymujesz go w świetnym stanie technicznym. Sam jesteś ostrożnym kierowcom kultywującym bezpieczną jazdę. W wyniku kolizji, której jesteś ofiarą, Twoje „cztery kółka” ulegają uszkodzeniu. Po naprawie, choć pojazd jest całkowicie sprawny, traci on na wartości. Koszty szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy, ale Ty masz prawo do odszkodowania od utraty wartości handlowej pojazdu!

Masz do sprzedaży kilkuletnie auto. Zadbane, garażowane. Świetny stan techniczny, mały przebieg. Jest tylko jeden mały szczegół – samochód jest po naprawie. Choć po wizycie w warsztacie auto zostało przywrócone do całkowitej sprawności, ciąży na nim łatka – „powypadkowe”. W tym momencie automatycznie traci ono na wartości handlowej. Co to oznacza? W przypadku jego sprzedaży dostaniesz o wiele mniej niż za taki sam model, który na swoim koncie nie ma naprawy po wypadku.

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu: co obejmuje?

Jeśli ktoś uszkodził Twój samochód, możesz starać się o zwrot kosztów naprawy auta z ubezpieczenia OC sprawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że powypadkowy samochód znacznie traci na wartości, a nawet najbardziej staranna naprawa nie będzie w stanie temu zapobiec. Jak się okazuje, nie musisz być jednak „przegranym”, bowiem oprócz zwrotu kosztów naprawy, przysługuje Ci odszkodowanie za utratę wartości rynkowej.

Czytaj także: Wartość rezydualna samochodu

Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej auta?

Uchwała Sądu Najwyższego wyraźnie mówi, że: „Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”. Wobec tego utrata wartości handlowej pojazdu to nic innego jak różnica ceny sprzedaży, jaką możesz uzyskać za taki sam pojazd, który jest bezwypadkowy, a ten który ma już na swoim koncie kolizję i naprawę.

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej: jak o nie walczyć?

Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po szkodzie nie jest wypłacane automatycznie i jest roszczeniem niezależnym od tego, w którym wnioskujemy o  pokrycie kosztów naprawy. Aby je uzyskać, sam musisz o nie zawalczyć, występując do firmy ubezpieczeniowej z należytym wnioskiem. W nim musisz wskazać, że samochód po wypadku jest wart mniej niż przed nim.

Co jednak w sytuacji, gdy ubezpieczyciel uzna, że odszkodowanie Ci się nie należy? Wówczas możesz skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, który wyceni Twoje auto i oszacuje wysokość utraty wartości. Z gotową ekspertyzą powinieneś zwrócić się do towarzystwa w ramach reklamacji. Jeśli to jednak nie przyniesie skutku pozostaje Ci zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, a w ostateczności skierować sprawę na drogę sądową.

Czytaj także: Zaniżanie odszkodować z OC

Nierówna walka o odszkodowanie: kto ma prawo do świadczenia?

O odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu może wystąpić każdy kierowca. Jak się okazuje, nie każdy jednak ma szansę na otrzymanie takiego świadczenia. Choć przepisy prawne nie określają wieku samochodu, za który może należeć się odszkodowanie, istnieje jednak pewien dokument, na którym opierają się towarzystwa ubezpieczeniowe.

Czytaj także: Spadek wartości samochodu

Największe szanse na uzyskanie odszkodowania mają właściciele nowych samochód, których  wiek nie przekracza 6 lat. Z czego to wynika? W obliczaniu wartości odszkodowania za utraconą wartość handlową pojazdu, towarzystwa posiłkują się Instrukcją Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. To w niej znajdziemy zapis, że uszkodzony samochód osobowy nie może być starszy niż 6 lat. Zależność jest prosta – im pojazd młodszy wiekiem, tym różnica wartości handlowej jest większa. Czy to oznacza jednak, że właściciele starszych pojazdów nie mają szans na odszkodowanie?

Nie do końca. Instrukcja wskazuje jednak, że w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość oszacowania ubytku wartości niezależnie od wieku pojazdu. Może się tak zdarzyć m.in. w przypadku szczególnej dbałości o stan techniczny auta czy niewielkiego przebiegu. Wyjątkiem, w którym właściciel auta nie ma szans na otrzymanie odszkodowania jest orzeczenie o szkodzie całkowitej.

Czytaj także: Wycena samochodu do ubezpieczenia

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Samochód powypadkowy znacznie traci na wartości. Jeśli do szkody nie doszło z Twojej winy, możesz starać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.
  2. Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.
  3. Odszkodowanie za utratę wartości handlowej nie jest wypłacane automatycznie i to poszkodowany sam musi zwrócić się z takim wnioskiem do ubezpieczyciela.
  4. Największe szanse na otrzymanie odszkodowania mają właściciele samochód nie starszych niż 6-letnie. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których wiek auta nie ma znaczenia.
  5. Wyjątkiem, w którym właściciel auta nie ma szans na otrzymanie odszkodowania jest orzeczenie o szkodzie całkowitej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej