Jak wynająć samochód w Polsce?

Aby wynająć samochód w Polsce należy mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy odpowiedniej kategorii, upoważniające do kierowania pojazdem na polskich drogach. Przy podpisywaniu umowy wymagane jest okazanie drugiego dokumentu ze zdjęciem. Musimy mieć przy sobie także kartę kredytową lub gotówkę na opłacenie wynajmu oraz kaucji.

Kwota, którą zapłacimy za wynajem pojazdu, obejmuje ubezpieczenia OC, a zazwyczaj także AC, NNW, polisę od kradzieży a także ubezpieczenie od skutków kolizji CDW (Collision Damage Waiver). Polisa CDW zmniejsza odpowiedzialność kierowcy z pełnej wartości samochodu do 1500-3000 euro, a jej lepsza wersja Super CDW obniża powyższą kwotę do 0-500 euro.

Dodatkowe usługi są, naturalnie, dodatkowo płatne. Możemy zażyczyć sobie np. system nawigacji GPS, dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy, fotelik dla dziecka, odebranie samochodu z wybranego miejsca, czy chociażby dostarczenie auta do wybranego miejsca.

Jak wynająć samochód w Europie?

Wyjeżdżając na zagraniczny urlop możemy zdać się na lokalne środki komunikacji publicznej lub wynająć samochód, który bez dwóch zdań zapewni nam większą mobilność i niezależność. Warto wiedzieć, co jest potrzebne do wynajęcia samochodu za granicą.

  1.  Jeśli chcemy wynająć samochód przez Internet, warto o tym pomyśleć kilka miesięcy przed wyjazdem. Wtedy mamy większy wybór i niższe ceny. Można skorzystać z oferty dużych firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów lub wyszukiwać mniejsze, działające na lokalnym rynku. Można też zdać się na to, co znajdziemy na miejscu, co może być ryzykowne, ale wiadomo – no risk, no fun.
  2. Należy mieć przy sobie prawo jazdy oraz drugi dokument ze zdjęciem.
  3. Opłacenie wynajmu jest możliwe kartą kredytową, nie debetową.
  4. Na koncie należy mieć także środki na kaucję – są one blokowane i rozliczane po oddaniu samochodu.
  5. Bezwzględnie należy dokładnie wczytać się w warunki wypożyczenia.

Wypożyczasz auto? O tym musisz pamiętać!

Zanim odbierzesz kluczyki do auta sprawdź w warunkach ubezpieczenia, ile wynosi minimalny wiek kierowcy i od ilu lat tenże kierowca musi posiadać prawo jazdy? Czy samochodem może kierować tylko ten, kto figuruje w umowie? Czy należy zwrócić auto z pełnym bakiem? Czy można przejechać dziennie tylko określony limit kilometrów? To wszystko jest bardzo istotne, bo każde odstępstwo od regulaminu będzie skutkowało potrąceniami z kaucji.

Podobnie jest z OWU – tylko uważna lektura tego śmiertelnie nudnego czytadła uchroni nas przed nieplanowanymi kosztami. Bo np. ochronie ubezpieczeniowej może podlegać włamanie przez drzwi, ale nie wybicie szyby w tym samym celu rabunkowym.

Co to jest wkład własny przy wynajmowanym samochodzie?

Każdy samochód, który jest zarejestrowany, musi posiadać polisę OC. Chroni ona posiadacza samochodu przed skutkami finansowymi spowodowanej przez niego szkody wobec osób trzecich. Samochody z wypożyczalni są, naturalnie, ubezpieczone, ale jeśli zostanie uszkodzony przez osobę, która go wypożyczyła, to ona zapłaci za naprawę.

    Wypożyczając samochód wpłacamy ustaloną z wypożyczalnią kaucję, z której firma potrąci środki na pokrycie spowodowanych przez nas uszkodzeń pojazdu.

Jeśli np. wkład własny to 800 euro, a uszkodzenia nie przekroczą tej kwoty, to zapłacimy za wszystko z własnej kieszeni. W takiej sytuacji ubezpieczyciel odpowiada za szkody dopiero powyżej wkładu własnego.

Dlaczego warto ubezpieczyć wkład własny?

To oczywiste: ubezpieczenie jest zawsze po to, żeby ochronić nas przed finansowymi skutkami różnorakich sytuacji losowych. Jedną z nich jest uszkodzenie wypożyczonego auta. Nie miejmy złudzeń, wypożyczalnia ściągnie z nas odszkodowanie za każdą rysę, ale także za każdy kwadrans spóźnienia przy oddawaniu samochodu, za niepełny bak itp.

Ile kosztuje wynajem samochodu? Koszt ubezpieczenia wkładu własnego

Ceny są oczywiście zmienne. W zależności od rodzaju samochodu, wypożyczenie auta w Polsce kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na dobę. Przy okazji pobierana jest kaucja – w polskich warunkach wynosi od 400 zł za malucha typu Kia Picanto do 900 zł za duże, rodzinne auto. Co więcej, w podstawowym pakiecie ubezpieczeniowym wkład własny w przypadku szkody z AC to ok. 2500 zł.

Tyle możemy stracić w razie stłuczki, a tymczasem ubezpieczenie wkładu własnego wykupimy już od kilku euro za dobę. Rachunek jest prosty.