Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Ubezpieczenie szyb w samochodzie. Czy to się opłaca?

Ubezpieczenie szyb w samochodzie. Czy to się opłaca?
mfind.pl

Wszyscy doskonale wiemy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że istnieje także dodatkowe ubezpieczenie, które obejmuje tylko i wyłącznie szyby samochodowe. Te, są jednymi z najdelikatniejszych elementów pojazdu, a ich uszkodzenia stwarzają zagrożenie dla Ciebie – i to nie tylko pod postacią mandatu.

Uszkodzenie szyby w samochodzie – czy grozi nam mandat?

Według ustawy o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w nim musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczną widoczność kierowcy. Niektórzy jednak ignorują niewielkie uszkodzenia szyby, zwlekając z jej naprawą do ostatniego momentu. Warto wiedzieć, że w przypadku kontroli auta mającego pęknięcia lub ubytki w szybie, funkcjonariusz ma pełne prawo wypisać mandat, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto, nawet najmniejsze uszkodzenie szyby może uniemożliwić przedłużenie ważności badań technicznych!

Do jakiego rodzaju uszkodzeń dochodzi najczęściej?

Zagrożeniem dla szyb samochodowych są kamyki, które odpryskują spod kół podczas jazdy, gradobicie, spadające gałęzie czy chociażby złodzieje. – Najczęściej spotykamy się z uszkodzeniami szyby przedniej – szkody te kształtują się na poziomie 95%. Przyczyną są zazwyczaj kamyki odpryskujące spod kół samochodu jadącego przed nami. Winy można także doszukiwać się w naszym zachowaniu na drodze i zbyt bliskim trzymaniu się poprzedzającego nas pojazdu. Pozostałe 5% to szkody szyb bocznych czy tylnych. Kilka lat temu sytuacja ta wyglądała nieco inaczej – częściej uszkodzeniom ulegały szyby boczne, ale było to związane raczej z wandalizmem – wyjaśnia Jacek Boćkowski z Pilkington Automotive Poland.

Co obejmuje ubezpieczenie szyb?

Zabezpieczasz się przed jedną z najczęściej występujących szkód – szkodą szybową. W przypadku uszkodzenia szyby czołowej, bocznej czy tylnej wystarczy, że zgłosisz szkodę swojemu ubezpieczycielowi, a on zorganizuje dla Ciebie jej wymianę lub naprawę.

Ubezpieczenie szyb w samochodzie – ile to kosztuje?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę szyb do obowiązkowego OC, za niewielką dodatkową opłatą. Ponieważ ubezpieczenie to jest dobrowolne, każde towarzystwo dyktuje własne warunki i zakres ochrony. Ceny ofert dostępnych na rynku wahają się od 80 do 180 złotych.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie opon – pomoc przy „złapaniu gumy”

Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…

UWAGA: W niektórych przypadkach skorzystanie z wymiany szyby samochodowej bądź jej naprawy może wiązać się z utratą zniżek w ramach ubezpieczenia AC. Szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki AC tylko w przypadku kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie. Pamiętaj, by dopytać o to swojego ubezpieczyciela!  

Wymiana szyby we własnym zakresie – ile to kosztuje?

Indywidualna wymiana szyby może odczuwalnie nadszarpnąć nasz budżet. Ostateczny koszt będzie uzależniony od jakości szyby oraz miejsca, któremu powierzymy wymianę. W tej kwestii lepiej postawić na dobry warsztat specjalistyczny, niż ASO. W tym ostatnim, koszt wymiany szyby waha się od 1000 do 2500 złotych. Kupowanie szyb oryginalnych w sklepie dilerskim to poważna inwestycja, która może obronić się tylko w przypadku odsprzedaży auta. W specjalistycznym warsztacie, cena szyby czołowej w zależności od modelu może wahać się od 300 do 700 złotych + koszty robocizny na poziomie 100-200 złotych.

W jakich krajach działa ochrona szyb samochodowych?

Zakres ochrony jest indywidualną kwestią każdego ubezpieczyciela. Dla przykładu – ubezpieczenie szyb w PZU działa zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli szyba zostanie uszkodzona na terenie naszego kraju – ubezpieczyciel zorganizuje naprawę i pokryje koszty usługi. Jeśli zaś do szkody dojdzie poza granicami Polski – sam musisz zorganizować naprawę, a jej koszty zostaną Ci zwrócone. Z kolei ubezpieczenie WARTA Auto Szyby działa tylko i wyłącznie na terenie Polski.

Ubezpieczenie szyb, choć wydaje się korzystnym rozwiązaniem, niestety nie jest normą. Jak twierdzi Jacek Boćkowski, 80% klientów to klienci gotówkowi. A na jakim poziomie kształtuje się szkodowość? – Na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowujemy spadek szkód szybowych. Ma to związek z lepszą kondycją polskich dróg, a także z naszym zachowaniem na drodze. Aktualnie, w skali roku, na 100 samochodów osobowych, 6 ulega uszkodzeniom szyb. Z nagromadzeniem takich szkód mamy do czynienia w okresie od marca do sierpnia. W przekroju całego roku jest to oczywiście czas po dłuższych, świątecznych weekendach tłumaczy Jacek Boćkowski.

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie szyb jest dodatkową umową, którą można wybrać wykupując ubezpieczenie OC.
  2. W niektórych przypadkach skorzystanie z wymiany szyby samochodowej bądź jej naprawy może wiązać się z utratą zniżek w ramach ubezpieczenia AC.
  3. Ubezpieczenie szyby gwarantuje pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany szyby samochodowej przez naszego ubezpieczyciela.

Autor artykułu:

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Zawodowe spełnienie odnalazła w słowie pisanym. Poszerza horyzonty pisząc na tematy różne - od wnętrzarskich, przez społeczne, na kryminalnych kończąc. Prywatnie miłośniczka dobrej książki, mocnej kawy, Turcji i wszystkiego, co z nią związane.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz