Światła przeciwmgłowe – jak prawidłowo ich używać?

Aktualizacja:
Światła-przeciwmgłowe-–-jak-prawidłowo-ich-używać

Zmrok, rzęsisty deszcz, opady śniegu czy mgła – kierowcy podróżujący w bardzo niesprzyjających warunkach zachowują szczególną czujność. Co więcej, aby oświetlić sobie drogę i stać się widoczniejszymi dla innych uczestników ruchu, włączają światła przeciwmgielne. Czy słusznie? Przypominamy podstawowe zasady korzystania ze świateł przeciwmgłowych w mieście.

Światła przeciwmgielne tylne to standard, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu – znajdują się one w każdym modelu samochodu. Z kolei światła przeciwmgielne przednie nie są już taką oczywistością. Wielu producentów pojazdów przewiduje ich montaż wyłącznie w droższych autach. Niezależnie jednak od tego, czy podczas jazdy masz do dyspozycji tylko światła przeciwmgielne tylne, czy również przednie, powinieneś wiedzieć, jak poprawnie z nich korzystać.

Światła przeciwmgłowe tylne – kiedy ich używać?

Wielu kierowców popełnia ten sam błąd – korzystają oni ze świateł pozycyjnych czy świateł przeciwmgłowych w nieodpowiednich sytuacjach. Przykładowo światła przeciwmgielne są przez kierowców często używane po zmroku. Tymczasem używanie świateł przeciwmgłowych powinno odbywać się wyłącznie w sytuacjach przewidzianych w przepisach, a dokładnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Mimo że przepisy odnoszące się do stosowania świateł przeciwmgłowych nie zmieniają się tak często, jak Kodeks drogowy, wielu kierowców nie pamięta podstawowych zasad ich stosowania. Ponieważ zdecydowanie częściej do dyspozycji kierowców są światła przeciwmgielne tylne, to właśnie od nich zaczniemy.

Kiedy należy korzystać ze świateł przeciwmgłowych tylnych? Zgodnie z art. 30 Prawa o ruchu drogowym kierowca może używać w mieście lub poza nim tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jak ocenić odległość? Jednym z najprostszych sposobów jest posłużenie się słupkami kilometrowymi, które stoją tuż przy drodze. Są one ustawiane co 100 metrów, dzięki czemu brak możliwości dostrzeżenia kolejnego słupka może uzasadniać użycie świateł przeciwmgłowych tylnych.

Czytaj także: Światła do jazdy dziennej – jak wybrać i kiedy używać?

Światła przeciwmgłowe przednie – kiedy można z nich skorzystać?

Należący do Ciebie pojazd został wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie? Warto zatem, abyś wiedział nie tylko, jak oszczędnie jeździć samochodem, ale również kiedy będziesz mógł skorzystać właśnie z tych świateł.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich tak w mieście, jak i poza nim również zostało uregulowane w art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowca, który porusza się pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (spowodowanej m.in. mgłą czy opadami atmosferycznymi), ma obowiązek:

  • włączyć światła mijania lub światła przeciwmgielne przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Światła przeciwmgielne przednie kierowca powinien pozostawiać włączone również podczas zatrzymania, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli warunki na drodze ulegną poprawie, to używanie świateł przeciwmgłowych jest niedozwolone – kierowca powinien je niezwłocznie wyłączyć.

Czytaj także: Prawidłowe ustawienie świateł mijania – abyś widział, dokąd jedziesz

Światła przeciwmgłowe – ich nieprawidłowe używanie jest karane

Jeżeli wydaje Ci się, ze światła przeciwmgłowe przednie lub tylne możesz włączyć w każdej sytuacji, to jesteś w błędzie. Przede wszystkim nieuzasadnione użycie tych świateł w mieście czy poza strefą zamieszkania może stworzyć niebezpieczeństwo na drodze – oślepiony przez nie inny kierowca może stracić panowanie nad pojazdem.

Pobłażliwością nie wykażą się również policjanci, którzy zauważą, że włączyłeś światła przeciwmgłowe przednie lub tylne mimo braku do tego przesłanek. Kodeks drogowy za nieprawidłowe korzystanie z oświetlenia samochodowego przewiduje grzywnę w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą: 10 sytuacji, w których możesz dostać mandat


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej