Czytaj także: Znaki zakazu
Światła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu pojazdu i dwie czerwone lampy z tyłu
Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Światła pozycyjne mają na celu zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego aktualnej pozycji naszego samochodu. To przepisy regulują konieczność wyposażania pojazdów w tego rodzaju oświetlenie (np. światła postojowe nie są obowiązkowe) i są to dokładnie dwie lampy z przodu, emitujące światło barwy białej, oraz dwie lampy z tyłu pojazdu, emitujące światło barwy czerwonej (od 2010 roku stosowanie lamp przednich o barwie żółtej jest niedozwolone). Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości 300 m w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Tego typu wyposażenie jest obowiązkowe dla samochodów oraz przyczep, których szerokość wynosi 1,6 m i więcej, jednak pojazdy silnikowe i przyczepy, których łączna długość przekracza 6 m muszą być dodatkowo wyposażone w światła pozycyjne boczne. Warto o tym pamiętać, bo brak świateł, czy też niesprawne światła pozycyjne to ryzyko otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej, na co wskazuje wraz z wysokością ewentualnych kar aktualny taryfikator mandatów.
Światła pozycyjne – kiedy powinniśmy je włączyć?
Światła pozycyjne powinniśmy włączyć:
- podczas postoju, gdy nie używamy świateł postojowych,
- w warunkach niedostatecznej widoczności,
- podczas postoju awaryjnego, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne lub są one niesprawne,
- podczas holowania samochodu (nie dotyczy to jednak motocykli bez wózka).
A jak włączyć światła pozycyjne? Jaki symbol (ikona) określa ten typ świateł? Wystarczy odnaleźć włącznik, który określa taki znaczek :
Pamiętajmy również, że podczas postoju lub zatrzymania samochodu możemy w ogóle wyłączyć światła, pod warunkiem, że auto znajduje się w miejscu oświetlonym lub poza jezdnią i poboczem. Jeśli zatrzymanie trwa dłużej niż minutę, w takiej sytuacji także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu, jeśli na tym samym pasie ruchu przed samochodem i za nim stoją inne pojazdy.
Światła pozycyjne a światła postojowe – jaka jest między nimi różnica?
Światła pozycyjne, potocznie określane, jako postojówki, często mylone są ze światłami postojowymi. Światła postojowe nie są jednak wyposażeniem obowiązkowym samochodu. Działają z kolei podobnie, jak kierunkowskazy – można je włączyć z prawej lub z lewej strony pojazdu, zawsze jednak od strony osi środkowej jezdni (możliwe jest to jednak jedynie w przypadku samochodów poruszających się bez przyczepy i których długość nie przekracza 6 m, a szerokość 2 m).
Ze świateł postojowych korzystamy podczas postoju pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności.
Światła pozycyjne a światła mijania
Światła mijania, czyli tzw. światła krótkie, to światła, których każdy kierowca ma obowiązek używać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W Polsce obowiązuje nakaz używania tego typu świateł przez całą dobę, jednak podczas jazdy dziennej dopuszczalne jest także korzystanie ze świateł do jazdy dziennej.
Światła pozycyjne a światła drogowe
Na koniec krótko o światłach drogowych (tzw. światła długie) – to rodzaj zewnętrznego oświetlenia pojazdu, którego używamy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych. W tego typu oświetlenie musi być wyposażony każdy pojazd rozwijający prędkości powyżej 40 km/h.
Autor artykułu: mfind
Mfind to miejsce w sieci, gdzie kupisz produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych: ubezpieczenie samochodu, zdrowia, abonament medyczny, ubezpieczenie mieszkania czy podróży. Bezpiecznie poprowadzi Cię przez świat ubezpieczeń i będzie towarzyszył Ci od momentu rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej polisy, aż do sfinalizowania transakcji. Jednocześnie mfind, jest twórcą Akademii - największej na polskim rynku bazy wiedzy na temat ubezpieczeń, którą miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników.
Dodaj komentarz