Sprzedaż lub kupno samochodu wydaje się banalną czynnością. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz Autocasco. Podstawowa kwestia, to czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać sprzedając lub kupując samochód.

Sprzedałem samochód, co z polisą OC?

Jeśli sprzedałeś pojazd z wykupioną polisą OC masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek! W piśmie podaj dane nabywcy pojazdu (znajdziesz je na umowie kupna-sprzedaży), a także numer polisy.

Jest to szczególnie ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za zapłatę składki. Aby nie płacić za ochronę, która nota bene już Cię nie dotyczy, najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z przekazaniem nabywcy polisy OC. Możesz jeździć z ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa.

Poza tym poprzedni właściciel pojazdu musi w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Musi też podać dane nabywcy takie jak  imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany)  lub nazwę, siedzibę i numer REGON.

Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty, sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty i mimo tego, że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tą ratę zapłacić.  – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

CZYTAJ TAKŻE

Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały

Co daje polisa AC? Jakie są składniki polisy autocasco?

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu. Jeśli kupujący wypowie umowę, Tobie jako sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.  Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie AC po sprzedaży auta

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu. Taka polisa wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta. To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych, jak np. NNW, szyb, opon czy Assistance.

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta.

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela i wszystkie prawa i obowiązki z niego wynikające przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu – zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty składki, Ty jesteś zobowiązany do jej zapłaty za okres od dnia zakupu  pojazdu.

Zakład ubezpieczeń poprzedniego właściciela  może dokonać rekalkulacji składki, aby dostosować ją do Twoich zniżek lub zwyżek.

Sprzedający powinien przekazać Ci polisę OC (najlepiej także potwierdzenie opłaty składki) razem z kluczykami do samochodu. Sprawdź koniecznie, czy to ubezpieczenie jest ważne. Jeśli nie jest ważne, wykup OC na siebie od razu w dniu zakupu pojazdu.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

  1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę biorąc pod uwagę m.in. twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd. Jeśli ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, wtedy najpewniej będzie konieczna dopłata. Za ewentualną dopłatę odpowiadasz od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej.
  2. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Porównaj oferty, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC, to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia jest właśnie jego cena.   

Pamiętaj, że auto nie może pozostać bez ważnej polisy choćby przez jeden dzień! W przypadku zakupu samochodu osobowego bez ważnej polisy OC, Twoim obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to blisko 800 zł. W najgorszym już prawie 4000 zł… Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!

Kupiłem sprowadzony samochód

Jeśli sprowadzony przez Ciebie pojazd nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta

W przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Jeśli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, sprawdź nasz kalkulator – znajdziemy polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!