Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC
mfind.pl

Sprzedaż lub kupno samochodu wydaje się banalną czynnością. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz Autocasco. Podstawowa kwestia, to czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać sprzedając lub kupując samochód.

Sprzedałem samochód, co z polisą OC?

Jeśli sprzedałeś pojazd z wykupioną polisą OC masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek! W piśmie podaj dane nabywcy pojazdu (znajdziesz je na umowie kupna-sprzedaży), a także numer polisy.

Jest to szczególnie ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za zapłatę składki. Aby nie płacić za ochronę, która nota bene już Cię nie dotyczy, najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z przekazaniem nabywcy polisy OC. Możesz jeździć z ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa.

Poza tym poprzedni właściciel pojazdu musi w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Musi też podać dane nabywcy takie jak  imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany)  lub nazwę, siedzibę i numer REGON.

Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty, sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty i mimo tego, że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tą ratę zapłacić.  – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

CZYTAJ TAKŻE

Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały

Co daje polisa AC? Jakie są składniki polisy autocasco?

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu. Jeśli kupujący wypowie umowę, Tobie jako sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.  Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie AC po sprzedaży auta

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu. Taka polisa wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta. To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych, jak np. NNW, szyb, opon czy Assistance.

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta.

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela i wszystkie prawa i obowiązki z niego wynikające przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu – zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty składki, Ty jesteś zobowiązany do jej zapłaty za okres od dnia zakupu  pojazdu.

Zakład ubezpieczeń poprzedniego właściciela  może dokonać rekalkulacji składki, aby dostosować ją do Twoich zniżek lub zwyżek.

Sprzedający powinien przekazać Ci polisę OC (najlepiej także potwierdzenie opłaty składki) razem z kluczykami do samochodu. Sprawdź koniecznie, czy to ubezpieczenie jest ważne. Jeśli nie jest ważne, wykup OC na siebie od razu w dniu zakupu pojazdu.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

 1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę biorąc pod uwagę m.in. twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd. Jeśli ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, wtedy najpewniej będzie konieczna dopłata. Za ewentualną dopłatę odpowiadasz od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej. 
 2. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Porównaj oferty, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC, to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia jest właśnie jego cena.   

Pamiętaj, że auto nie może pozostać bez ważnej polisy choćby przez jeden dzień! W przypadku zakupu samochodu osobowego bez ważnej polisy OC, Twoim obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to blisko 800 zł. W najgorszym już prawie 4000 zł… Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!

Kupiłem sprowadzony samochód

Jeśli sprowadzony przez Ciebie pojazd nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta

W przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Jeśli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, sprawdź nasz kalkulator – znajdziemy polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!

mfind.pl

Podsumowanie

 1. Polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta.
 2. Jako sprzedający poinformuj ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dniu transakcji.
 3. Ubezpieczenia dobrowolne (np. AC, NNW czy Assistance) nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela wraz z zakupem pojazdu.
 4. Nie możesz nie mieć OC - w przeciwnym wypadku czeka Cię wysoka kara finansowa.

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

48 komentarzy do "Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Rafał
Gość

Chcę kupić auto i wiem że OC nie jest opłacane od 3-4 lat. Poprzedni właściciel na skutek choroby przestał nim jeździć, auto przestało ten czas w garażu. Czy kupując takie auto narażam się na karę? Czy jeżeli w dniu zawarcia umowy wykupię też OC to co z karą za kilkuletni brak OC?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert
Panie Rafale, Pan będzie odpowiedzialny za zachowanie ciągłości w OC od dnia zakupu pojazdu. Nikt nie będzie Pana karał za to, że poprzedni właściciel nie spełnił swojego obowiązku. Jeśli umowa będzie spisana z datą na przykład 8.10.2017, to z tą datą Pan jest odpowiedzialny, żeby na samochód było wykupione ubezpieczenie OC i Pan będzie rozliczany za to od tej daty. Przeszłość ubezpieczeniowa tego samochodu to problem poprzedniego właściciela i on za to będzie rozliczany. Proszę też pamiętać, że wspomniany 8 października to niedziela i będzie Pan miał utrudniony zakup polisy. Proponuję podpisać umowę z taką datą i o takiej godzinie,… Więcej »
rafał
Gość

witam kupiłem auto z ważną polisą jeszcze 7miesięcy. lecz po 2tyg padł silnik i nie opłaca się ładować.co w związku z dalszym oc? będzie należał mi się zwrot ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeżeli auto zostanie zezłomowane, to wtedy będzie mógł Pan się ubiegać o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Trzeba będzie w tej sprawie zgłosić się do Ubezpieczyciela.

Emilia
Gość

Witam!
Mam OC na raty, kolejna raty mi przypada do 28.02 , zapłaciłam ją i prawdopodobnie dzisiaj sprzedam samochód (27.02) . Co dalej będzie z tym OC? Nabywca będzie mógł jeździć na Niej do momentu zapłaty kolejnej raty?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, zgodnie z ustawą ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu i ma on prawo do jej kontynuacji. Oczywiście jest możliwość odzyskania środków za niewykorzystany okres ubezpieczenia wiąże się to z tym, że nabywca musi złożyć wypowiedzenie umowy.

Adam
Gość

Witam kupiłem dzisiaj auto z ważną polisą oc do listopada ,czy muszę to zgłosić do ubezpieczyciela?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu jest obowiązkiem zbywcy samochodu, ma na to 14 dni. Jednak Pan również powinien się zgłosić do firmy ubezpieczeniowej w której nowo zakupiony samochód posiada polisę i dokonać rekalkulacji składki.

Adam
Gość

witam A jeżeli tego nie zgłoszę bo nie chciał bym płacić więcej po rekalkulacji mogę dalej jezdzić na tej polisie?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, można korzystać z polisy po zbywcy, natomiast nawet jak Pan nie zgłosi do Towarzystwa chęci przepisania, to mogą odezwać się z prośbą o zapłatę. Rekalkulacja też w takich przypadkach może być dokonana. Zbywca auta informuje Towarzystwo o sprzedaży pojazdu i wtedy Ubezpieczyciel wie, kto jest nabywcą.

Krzysztof
Gość

Kupiłem samochód bez aktualnych badań technicznych od miesiąca, OC ważne do 6 kwietnia, badań narazie nie zrobię gdyż samochód jest w naprawie, czy mogę wykupić polisę OC na siebie pomimo że samochód narazie jest zarejestrowany na poprzedniego właściciela? Nie zdążę przerejestrować samochodu do 6 kwietnia.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli chodzi o ubezpieczenie, to musi Pan wykupić je od 7 kwietnia. W innym przypadku naraża się Pan na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. OC powinno być zawarte na aktualnego właściciela pojazdu, po przerejestrowaniu należy poinformować ubezpieczyciela o nowych numerach rejestracyjnych.

Patrycja
Gość

Witam. Kupiłam dzisiaj samochód z ważnym OC do lipca bieżącego roku. Poprzedni właściciel pojazdu nie wypowie umowy o OC po to bym mogła jeszcze te kilka miesięcy jeździć. Ale czy nie będę musiała i tak ponieść jakiś kosztów z tym związanych??

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, w momencie sprzedaży wszelkie prawa i obowiązki wynikające z polisy przechodzą na nowego właściciela. Tylko Pani w tym momencie ma prawo do rezygnacji z umowy. Jeśli zdecyduje się Pani pozostać na tym ubezpieczeniu, to firma ubezpieczeniowa ma prawo do rekalkulacji składki czyli ponownego wyliczenia ryzyka ubezpieczeniowego i ew. zmiany składki.

Oliwia
Gość

Witam ,niedawno kupiłam samochód (jestem świeżym kierowcą ). Umowa kupna samochodu jest na mnie. Ubezpieczenie OC od poprzedniego właściciela mam jeszcze do lipca. Gdy sprzedawca samochodu zgłosi zmianę właściciela będą wiadomo moje dane(zapewne rekalkulacja wyniesie mnie sporo ) dlatego chciałaby dopisać rodzica do siebie ,aby mieć zniżkę i zapłacić niższą rekalkulację niż powinnam.Czy jest to możliwe ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Tak, jest to możliwe, natomiast należy sporządzić akt darowizny części auta, aby któryś z rodziców był współwłaścicielem pojazdu. Na początku polecam wyliczyć składkę i sprawdzić, czy będzie to duża różnica i czy warto dokonywać takiej zmiany. Proszę pamiętać, że w razie, gdyby spowodowała Pani szkodę, to współwłaściciel też traci część zniżek.

Filip
Gość

Jak to dokładnie działa w trakcie transakcji? 1.Słyszałem ze wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, podać wszystkie dane i tyle wystarczy do przepisania? Czy obowiązkowo trzeba wykonać to na piśmie?
Rozumiem ze swój kwit z ubezpieczenia przekazuje odrazu po transakcji kupującemu? 2.Czy po spisaniu umowy i uzyskaniu zapłaty, odrazu oddaje dowód rejestracyjny a do urzędu idę tylko z umowa kupna sprzedaży w celu wyrejestrowania? 3. Czy współwłaściciel będzie potrzebny gdzieś jeszcze poza podpisaniem umowy kupna sprzedaży?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Najlepiej będzie przesłać skan/zdjęcie umowy kupna-sprzedaży do danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Certyfikat ubezpieczenia przekazuje Pan od razu nowonabywcy pojazdu, tak samo dowód rejestracyjny. Auta nie może Pan wyrejestrować, dochodzi jedynie do poinformowania o zbyciu. Umowa kupna sprzedaży wystarczy. Co do zasady może być jedna osoba, aby poinformować o zbyciu pojazdu, natomiast w niektórych wydziałach komunikacji może być inaczej, dlatego też warto zadzwonić do najbliższego i dopytać.

Tom
Gość

Witam, sprzedałem auto i nie powiadomiłem o tym ubezpieczyciela. OC dobiegło końca i ubezpieczenie przedłużyło się na kolejny rok. Nowy właściciel ubezpieczył auto u innego ubezpieczyciela. Czy w dalszym ciągu jestem odpowiedzialny za opłacenie składki?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli otrzymał Pan informację z Towarzystwa Ubezpieczeniowego odnośnie odnowienia, to proszę zgłosić umowę kupna-sprzedaży do tego Ubezpieczyciela z informacją, ze nie jest Pan już właścicielem pojazdu od momentu sporządzenia umowy.

Weronika
Gość
Kupiłam auto z ważnym OC, sprzedający poinformował ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu-ja nie wypowiedziałam umowy. Otrzymałam rekalkulację-błędną ponieważ ubezpieczyciel nie miał pełnych informacji, np. o współwłaścicielu. Dla przykładu: do dopłaty miałam 200 zł. Po kontakcie telefonicznym zostałam poinformowana, że mam dosłać umowę, w której przekazuje 50% pojazdu na współwłaściciela a oni to sprawdzą i przeliczą. Wysłałam. Było to w lutym. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam ŻADNEJ informacji zwrotnej w tym temacie. Ani maila, ani telefonu, ani poczty tradycyjnej z jakąkolwiek infomacją. Uznałam, dziś wiem że błędnie, że sprawa jest zakończona, nic nie musze dopłacać. Dzisiaj dzwoniąc do ubezpieczalni z zapytaniem o… Więcej »
Weronika
Gość

Dodam jeszcze, że ta polisa już wygasła i nie została przedłużona

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, rekalkulacja, którą otrzymała Pani początkowo została wykonana na podstawie danych z umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Jeśli tam nie było dopisanego współwłaściciela, to Ubezpieczyciel przesłał Pani taką składkę do dopłaty. Jeśli ostatecznie został przedstawiony dokument potwierdzający przeniesienie części własności na inną osobę, to powinno zostać to skorygowane. Najlepiej będzie skontaktować się jeszcze raz w celu wyjaśnienia tej sprawy, bądź napisać pismo do Towarzystwa, wnioskując o obniżenie składki do odpowiedniej wartości.

Mich
Gość

Witam kupiłem auto z ważną polisa oc jeździłem nie zgłaszając tego. Sprzedawalem auto w trakcie trwania polisy i po sprzedaży nie zgłosiłem. Nie minęło 14dni. Nowy nabywca miał stłuczke.. co z tym zrobić?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam,
Proszę jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży. Szkoda zostanie wtedy przypisana nowemu właścicielowi auta.

Ryszrd
Gość
Witam, dostałem dziś od Ubezpieczyciela „Ostateczne Przedsądowe Wezwanie do Zapłaty” – chociaż wcześniejszych wezwań nie było. Ale nie w tym problem fakty są takie: – wcześniejszy właściciel zawarł z Ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia samochodu od dnia 25.07.2017 do 25.07.2018 r – samochód kupiłem z datą 18.09.2017r. – 26.09.2017r. kontaktowałem się z Ubezpieczycielem i wysłałem dane do aktualizacji, uzyskałem następujące informacje od Pani koordynator: – nr konta do wpłaty drugiej raty ubezpieczenia (którą dokonałem w lutym 2018) – zapytałem w trakcie rozmowy Panią koordynator czy pierwsza rata wspomnianej polisy została zapłacona (otrzymałem informację że nie, ale że nie jest to mój problem,… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Panie Ryszardzie, jeśli kontaktował się Pan z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i otrzymał Pan takie informacje, że opłacić należy jedynie kolejną ratę, to proszę skontaktować się z tym Ubezpieczycielem i wyjaśnić sprawę. Być może doszło do pomyłki i dlatego otrzymał Pan list z wezwaniem do zapłaty za pierwszą ratę. Dodatkowo rozmowy są rejestrowane, więc zawsze może się Pan powołać na słowa osoby, która udzieliła takich informacji.

Marek
Gość
Witam, mam 21lat i w tym tygodniu kupię samochód, od znajomego rzecz jasna. Moje pytania: – Polisa OC kończy się poprzedniemu właścicielowi w listopadzie, a sam właściciel jest o wiele starszą osobą ode mnie, z nabytymi już zniżkami. Samochód jest 17-letni, z pojemnością silnika 1.9l, czy w takim bądź razie muszę się liczyć z dużą dopłatą? – Jedyna osoba która mogłaby być właścicielem tego pojazdu (nie wliczając mojej osoby) jest moja mama, którą w tym roku kończy 43 lata. Nie posiada prawa jazdy, dlatego na jakie zniżki mogę liczyć, o ile na jakieś mogę, w przypadku rejestracji pojazdu na mamę?… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują rekalkulacji składki, a inne nie, więc jest to uzależnione od firmy, w której ubezpieczony został pojazd. Nie jestem w stanie określić, czy w razie rekalkulacji otrzymałby Pan dużą dopłatę i jaka byłaby to kwota. Po zakupie auta można skontaktować się z Ubezpieczycielem i dowiedzieć się jaka zostanie naliczona składka do dopłaty, gdyby była zbyt wielka, to takie ubezpieczenie można wypowiedzieć. Co do zniżek – jeśli mama nie posiadała nigdy ubezpieczenia, nie była wpisana jako właściciel/współwłaściciel, to nie będzie uwzględnionych zniżek w ubezpieczeniu.

Marek
Gość

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Patryk
Gość

Kupiłem auto z ważnym OC czy w tym OC trzeba zmienić na swoje imię i nazwisko itp na siebie? Czy można na poprzednim właścicielu OC jeździć aż do wyczerpania terminu?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Polisę po zbywcy powinno się przepisać, natomiast można też się poruszać z takim dokumentem – zbywca pojazdu zgłasza sprzedaż auta do Ubezpieczyciela i Towarzystwo wie, kto jest nowym właścicielem. Proszę też pamiętać, że może dojść do rekalkulacji składki i trzeba będzie albo dopłacić pewną różnicę w składce (na Pańskie dane mogłoby wyjść drożej niż na poprzedniego właściciela), albo wypowiedzieć tą umowę i zawrzeć nową na siebie, na cały rok.

Aneta
Gość

Witam.Kupilismy samochód z komisu od ,komisanta dostaliśmy miesięczne ubezpieczenie Oc i po tym czasie wykupilismy swoje .po pewnym czasie dostaliśmy pismo z innej firmy ubezpieczeniowej że właściciel który sprzedał samochód do komisu miał swoje oc(chociaż w umowie z komisantem wpisał że samochód nie posiada Pt i oc) i firma skierowała sprawę do windykacji twierdząc że za jego polisę musimy zapłacić my.Ale my mamy już swoją polisę co teraz powinniśmy zrobić.proszę o pomoc

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Pani Aneto, może Pani opłacić całość i korzystać z tej polisy, albo wypowiedzieć ubezpieczenie z artykułem 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast proszę pamiętać, że najprawdopodobniej trzeba będzie zapłacić za okres od kupna pojazdu, do złożenia wypowiedzenia.

Mariusz
Gość

Witam. Kupiłem tydzień temu samochód, którego polisa jest ważna do 16 maja bieżącego roku włącznie. Nie chcę tej polisy przedłużać, bo nie mam zniżek i zapewne zaproponują mi tam taką stawkę, że hej. Znalazłem ubezpieczenie w innej firmie po satysfakcjonującej mnie cenie. Rozumiem, że ta stara polisa mi się nie przedłuży automatycznie i mogę spokojnie czekać aż wygaśnie? Nowe ubezpieczenie zakupić z datą „startową” od 17 maja, czy bezpieczniej by zaczynało się już od 16? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie, Mariusz.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Panie Mariuszu, obecną polisę należy wypowiedzieć jeśli nie chce z niej Pan korzystać – z tego względu, że Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki w jakimś późniejszym terminie i wtedy otrzyma Pan pismo z informacją, że trzeba zapłacić za to ubezpieczenie. Proszę pamiętać, że jeśli dojdzie do rekalkulacji składki, to trzeba opłacić będzie za okres od daty zakupu auta, do momentu złożenia wypowiedzenia – więc lepiej jak najszybciej wypowiedzieć z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Poinformuję również, że należy zakupić nowe ubezpieczenie od takiego terminu, by nie doszło do przerwy w ubezpieczeniu.

Paulina
Gość

Dzień dobry, zwracam się z pytaniem kupiłam auto 16 kwietnia tego roku z ubezpieczeniem do końca kwietnia 2018r. Umowy nie chce kontynuować i na dalszy okres ubezpieczyłam w innym towarzystwie. w między czasie dostałam pismo z PZU , iż poprzedni właściciel poinformował o zbyciu pojazdu i wycofuje ubezpieczenie i ja mam dopłacić brakująca składkę za niego. Nie spotkałam się nigdy wcześniej z taka sytuacja kupuje auto ubezpieczone.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Po zakupie pojazdu z polisą wszystkie prawa i obowiązki płynące z tego ubezpieczenia przechodzą na nowego właściciela. Czasami zdarza się, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe dokonuje rekalkulacji składki i jeśli chce się kontynuować polisę po zbywcy, trzeba dopłacić wyliczoną przez Towarzystwo kwotę. Oczywiście nie musi Pani kontynuować takiej polisy – wtedy należy wypowiedzieć ją zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i zawrzeć nowe ubezpieczenie w dowolnej firmie. Proszę pamiętać, że jeśli wypowie Pani takie ubezpieczenie, to Ubezpieczyciel najprawdopodobniej upomni się o zapłatę składki za okres od momentu kupna auta, do złożenia wypowiedzenia.

Patryk
Gość

Witam 25.04.2018 zakupiłem auto z całkowicie oplaconym oc ważnym do 31.07.2018. Poprzedni właściciel nie zgłosił do dnia dzisiejszego sprzedaży auta w ubezpieczalni. Czy w takiej sytuacji mogę jeździć na tym oc do końca umowy i wykupić oc na siebie od 30.07.2018?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, można przepisać polisę na aktualnego właściciela i korzystać z niej do końca jej trwania. Jednak firma ubezpieczeniowa ma prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki, czyli uwzględnienia historii ubezpieczenia aktualnego posiadacza pojazdu.

kumpel
Gość

Witam. Kupiłem auto 06.05.018- polisa ważna do 25.03.2019 zapłacona w całości przez sprzedającego. 14.05.2018 przepisałem ją na siebie u agenta. dziś 16.05.2018 dzwoni poprzedni właściciel, że nie może odzyskać składek, bo nie wypowiedziałem umowy. czy coś źle zrobiłem? nic nie było umawiane, nic spisane.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, przechodzą na Pana wszelkie prawa i obowiązki związane z polisą OC. Poprzedni właściciel dostanie zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia obowiązkowego jeśli Pan złoży rezygnację z tej polisy. Jednak złożenie wypowiedzenia jest dobrą wolą nowego właściciela.

Antoni
Gość

A ja mam pytanie troszkę z innej beczki: jestem nowym właścicielem auta, mam aktualna polisę poprzednika i zamierzam na niej jeździć do końca okresu. W dokumencie z polisą jest jednak stary właściciel i numer rejestracyjny, a więc czy w razie kontroli będą z tej racji problemy czy wystarczy że polisa jest aktualna?

Nie chce dzwonić sam do ubezpieczyciela w celu zmiany danych żeby nie ryzykować rekalkulacją.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, polisa jest nadal ważna i można się poruszać pojazdem. Jednak do odbioru stałego dowodu rejestracyjnego może być niezbędne przepisanie polisy OC na aktualnego właściciela.

Michał
Gość

Dzień dobry, zakupiłem dzisiaj na fakturę VAT auto z polisą OC ważną do lutego 2019r. Poprzednia właścicielka poinformowała mnie że tego samego dnia wypowie ubezpieczenie. Moje pytanie brzmi. Czy mogę na aktualnej polisie jeździć do czasu zawarcia umowy z innym ubezpieczycielem? Czy powinienem o fakcie zmiany ubezpieczyciela powiadomić obecnego ubezpieczyciela? Jestem młodym kierowcą i zastanawiam się ile będę musiał dopłacić za każdy dzień przed zmianą ubezpieczenia.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, nabywając pojazd, przechodzą na Pana wszelkie prawa i obowiązki związane z polisą OC. Zbywca pojazdu nie ma prawa wypowiedzieć polisy, tylko nabywca ma taką możliwość. W przypadku gdyby Pan chciał zrezygnować z ubezpieczenia, należy złożyć rezygnację powołując się na art 31. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jan
Gość

Kupiłem auto 21-4-2018 zarejestrowałem na siebie 15-5-2018 to znaczy mam miękki dowód teraz , ubezpieczenie na poprzedniego właściciela jest do 27-7-2018 , do kiedy i jak mam ubezpieczyć na siebie auto ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Ma Pan możliwość korzystania z tej polisy do końca okresu ochrony, natomiast proszę pamiętać, że może otrzymać Pan pismo z informacją o konieczności opłaty części składki (jeśli dojdzie do rekalkulacji). Jeśli nie chce Pan korzystać z tego ubezpieczenia – po zbywcy, to w każdej chwili można takie ubezpieczenie wypowiedzieć, zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i zawrzeć nową polisę, w takim terminie, by nie było przerwy w ubezpieczeniu.

wpDiscuz