Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC
mfind.pl

Sprzedaż lub kupno samochodu wydaje się banalną czynnością. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz Autocasco. Podstawowa kwestia, to czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać sprzedając lub kupując samochód.

Sprzedałem samochód, co z polisą OC?

Jeśli sprzedałeś pojazd z wykupioną polisą OC masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek! W piśmie podaj dane nabywcy pojazdu (znajdziesz je na umowie kupna-sprzedaży), a także numer polisy.

Jest to szczególnie ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za zapłatę składki. Aby nie płacić za ochronę, która nota bene już Cię nie dotyczy, najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty, sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty i mimo tego, że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tą ratę zapłacić.  – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

CZYTAJ TAKŻE

Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały

Co daje polisa AC? Jakie są składniki polisy autocasco?

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu. Jeśli kupujący wypowie umowę, Tobie jako sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.  Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie AC po sprzedaży auta

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu. Taka polisa wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta. To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych, jak np. NNW, szyb, opon czy Assistance.

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta. Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

 1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę biorąc pod uwagę m.in. twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd. Jeśli ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, wtedy najpewniej będzie konieczna dopłata. Za ewentualną dopłatę odpowiadasz od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej.

 

 1. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Porównaj oferty, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC, to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia jest właśnie jego cena.   

Pamiętaj, że auto nie może pozostać bez ważnej polisy choćby przez jeden dzień! W przypadku zakupu samochodu osobowego bez ważnej polisy OC, Twoim obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to blisko 800 zł. W najgorszym już prawie 4000 zł… Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!

Kupiłem sprowadzony samochód

Jeśli sprowadzony przez Ciebie pojazd nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta

W przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

mfind.pl

Podsumowanie

 1. Polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta.
 2. Jako sprzedający poinformuj ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dniu transakcji.
 3. Ubezpieczenia dobrowolne (np. AC, NNW czy Assistance) nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela wraz z zakupem pojazdu.
 4. Nie możesz nie mieć OC - w przeciwnym wypadku czeka Cię wysoka kara finansowa.

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź co dalej z ubezpieczeniem OC i AC"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Rafał
Gość

Chcę kupić auto i wiem że OC nie jest opłacane od 3-4 lat. Poprzedni właściciel na skutek choroby przestał nim jeździć, auto przestało ten czas w garażu. Czy kupując takie auto narażam się na karę? Czy jeżeli w dniu zawarcia umowy wykupię też OC to co z karą za kilkuletni brak OC?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert
Panie Rafale, Pan będzie odpowiedzialny za zachowanie ciągłości w OC od dnia zakupu pojazdu. Nikt nie będzie Pana karał za to, że poprzedni właściciel nie spełnił swojego obowiązku. Jeśli umowa będzie spisana z datą na przykład 8.10.2017, to z tą datą Pan jest odpowiedzialny, żeby na samochód było wykupione ubezpieczenie OC i Pan będzie rozliczany za to od tej daty. Przeszłość ubezpieczeniowa tego samochodu to problem poprzedniego właściciela i on za to będzie rozliczany. Proszę też pamiętać, że wspomniany 8 października to niedziela i będzie Pan miał utrudniony zakup polisy. Proponuję podpisać umowę z taką datą i o takiej godzinie,… Więcej »
rafał
Gość

witam kupiłem auto z ważną polisą jeszcze 7miesięcy. lecz po 2tyg padł silnik i nie opłaca się ładować.co w związku z dalszym oc? będzie należał mi się zwrot ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeżeli auto zostanie zezłomowane, to wtedy będzie mógł Pan się ubiegać o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Trzeba będzie w tej sprawie zgłosić się do Ubezpieczyciela.

Emilia
Gość

Witam!
Mam OC na raty, kolejna raty mi przypada do 28.02 , zapłaciłam ją i prawdopodobnie dzisiaj sprzedam samochód (27.02) . Co dalej będzie z tym OC? Nabywca będzie mógł jeździć na Niej do momentu zapłaty kolejnej raty?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, zgodnie z ustawą ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu i ma on prawo do jej kontynuacji. Oczywiście jest możliwość odzyskania środków za niewykorzystany okres ubezpieczenia wiąże się to z tym, że nabywca musi złożyć wypowiedzenie umowy.

wpDiscuz