Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Rutynowa kontrola trzeźwości – poddaj się badaniu alkomatem! Policja ma prawo sprawdzić

Rutynowa kontrola trzeźwości – poddaj się badaniu alkomatem! Policja ma prawo sprawdzić
mfind.pl

Rutynowe kontrole trzeźwości – jak było do tej pory?

Z pewnością nie raz złapała Cię policja w celu tzw. „rutynowej kontroli drogowej” i przy okazji byłeś poddawany badaniu alkomatem. Jednak do niedawna funkcjonariusze nie mieli jasno sprecyzowanych uprawnień co do tego, by podczas takich kontroli badać trzeźwość kierowcy. Policjant musiał powiedzieć wyraźnie, że podejrzewa Cię o jazdę ,,po pijaku” i dopiero wtedy mógł dokonać badania. Z reguły jednak policjanci kazali dmuchać wszystkim, niezależnie od podejrzeń. A jeśli alkomat nic nie wykazał, badali również narkotestem.

Niewielu kierowców zdawało sobie sprawę z luki w prawie i odmawiało stosowania tych procedur, gdy policjant wyraźnie nie wskazał, że ma podejrzenia. Jakiś czas temu do akcji wkroczył Rzecznik Praw Obywatelskich, który podjął starania o zalegalizowanie takich działań policji. Sprawę nagłośniły też media. Rzecznik chciał, aby nie było już żadnych wątpliwości na gruncie prawnym i aby nikt nie przeszkadzał policji w badaniu alkomatem trzeźwości kierowców. Bo tego typu akcje znacznie zwiększyły bezpieczeństwo na drodze – jazda po pijaku to niestety nasza narodowa słabość. Od początku czerwca 2017 roku przepisy się zmieniły.

Kontrola drogowa policji bez powodu? Nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości

Aktualnie policja podczas kontroli drogowej może przeprowadzić badanie trzeźwości kierowcy w każdej sytuacji i bez podania przyczyny. Nie możesz więc odmówić poddania się takim badaniom. Zgodnie z art. 129ja kodeksu drogowego:

,,W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu”.

Co Ci grozi?

Zgodnie z polskim prawem, kierowca który prowadzi po spożyciu alkoholu, odpowiada jak za wykroczenie albo jak za przestępstwo. Kwalifikacja czynu zależy od ilości alkoholu we krwi.

Jeśli jest to powyżej 0,5 promila, mówimy o przestępstwie. Jeżeli mamy we krwi 0,2 do 0,5 promila, mówimy o wykroczeniu.

Inaczej sprawa się ma w przypadku substancji psychoaktywnych. Ustawa nie przewiduje żadnych norm stężenia substancji w organizmie. Oznacza to, że jeśli kierowca spożywał substancje odurzające dwa tygodnie przed kontrolą i ma ich śladowe ilości we krwi, odpowiada tak samo jak kierowca, który zażył substancję psychoaktywną 15 minut przed tym, jak wsiadł do auta. Rozróżnia się natomiast substancje odurzające i substancje podobne do działania alkoholu. Jeżeli biegły stwierdzi, że kierowca prowadził pod wpływem substancji odurzającej, popełnia przestępstwo. Jeżeli pod wpływem substancji podobnej do działania alkoholu, popełnia wykroczenie.

Surowsze kary za jazdę po pijanemu

Nowelizacja kodeksu drogowego przewiduje surowsze kary za jazdę po spożyciu alkoholu. Jeżeli spowodujesz wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub skutkujący ciężkim uszkodzeniem ciała, kara będzie nieunikniona. W takim przypadku pójdziesz do więzienia na minimum dwa lata. Sąd nie może zawiesić wykonania takiej kary.

Bądźmy zatem rozsądni i nawet jeśli spożywaliśmy alkohol dzień wcześniej, zastanówmy się, czy aby na pewno nie mamy go we krwi. To, jak szybko trzeźwiejesz zależy od wielu czynników. Mocna głowa to w wielu przypadkach mit. Badanie alkomatem można zrobić w każdym komisariacie, jeśli nie jesteś pewien, a czeka Cię dłuższa trasa. Przed jazdą odmawiaj też przysłowiowego skręta. Nie warto ryzykować! Konsekwencje mogą być surowe.

mfind.pl

 

Autor artykułu:

Absolwentka prawa i socjologii. Ukończyła również podyplomowe studia prawno-ubezpieczeniowe. Ze światem ubezpieczeń związana od 9 lat. Pracowała jako prawnik u Rzecznika Finansowego, od lutego odpowiada na pytania i rozwiązuje sprawy użytkowników mfind. Interesuje się również marketingiem internetowym, w mfind wspiera komunikację na Facebooku. Łączy więc prosty przekaz i bardzo trudne treści, by jak najlepiej odpowiadać na pytania czytelników. Prywatnie miłośniczka podróży, tańca i doskonałej kuchni.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

14 komentarzy do "Rutynowa kontrola trzeźwości – poddaj się badaniu alkomatem! Policja ma prawo sprawdzić"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
InternetowyRycerz
Gość

Zna ktoś jakieś przysłowie o skręcie?

Michał
Gość

Czyli jak zatrzymują każdego o 7 rano to mogą podejrzewać że dzień wcześniej ktoś pił i jest pod wpływem? I jak to jest w końcu? Zawsze myślałem że mogą badać tylko wtedy gdy złamie się przepisy? A co jak się odmówi ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Policja ma prawo skontrolować stan trzeźwości w każdej sytuacji i bez podania przyczyny. Nie można odmówić poddaniu się badaniom na obecność alkoholu/narkotyków.

Albin
Gość

Policja zgodnie z ustawą ma prawo skontrolować TYLKO stan trzeźwości „osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie”

A nie „w każdej sytuacji” – czy Pan umie czytać ze zrozumieniem?

Albin
Gość

Cofam to co powyżej… ;] Jeszcze się nie dobudziłem.

Przemek
Gość

jezu ale jazda. wcale jazda na gazie to nie jest naszą narodową słabością, w innych krajach jest gorzej i limity są wyższe. masowe kontrole nie zwiększyły też bezpieczeństwa. W ogóle walka z pijanymi kierowcami to bzdura, nic strasznego na drogach się nie dzieje.

Mirek Cichy
Gość
Szanowna Pani Urszulo – pisze Pani bzdury. W polskim prawodawstwie nie istnieje pojęcie „rutynowa kontrola” , to po pierwsze, po drugie dlaczego nie zacytowała Pani całego przepisu, tylko zostało najistotniejsze pominięte?? Art. 129ja, który Pani przywołuje jako podstawę prawną brzmi : „W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.” Kluczowe tu jest sformułowanie „w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie” Życzę dalszych sukcesów w zgłębianiu prawa, ale… Więcej »
Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Panie Marku, faktycznie kluczowe jest sformułowanie „w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie”, ale proszę zwrócić uwagę na to, że odnosi się do wspomnianej w przepisie innej osoby, która mogła kierować pojazdem. Nie chodzi o uzasadnione podejrzenie, że osoba kontrolowana jest pod wpływem alkoholu, tylko uzasadnione podejrzenie, że kierowała pojazdem.

Mimo wszystko na Pana życzenie dodaliśmy pominięty fragment. Natomiast sformułowanie rutynowa kontrola zostało w artykule użyte, jako najczęściej stosowane określenie kontroli ruchu drogowego. Nie twierdzimy, że jest to sformułowanie istniejące w polskim prawodawstwie.

January
Gość

Jadę zgodnie z przepisami.
Proszę o przykład (powód) „uzasadnionego podejrzenia”.

Bob
Gość

Powód przeprowadzenia kontroli drogowej znajdzie się zawsze np. Sprawdzenie dokumentów, a co do badania trzeźwości obecnie policjant „żąda” troszkę info tutaj http://badnet.pl/masz-kontrole-drogowa-zobacz-jak-sie-zachowac/

Ryszard
Gość

droga pani Urszulo Kodeks Drogowy Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: październik 2017r. mowi tucytuje Art.129.3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; zycze milej lektury

Don
Gość

Warto dodać: W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Ważne: „Uzasadnione podejrzenie”. Więc powód policjant musi podać.

Dumb
Gość

Podejrzenie kierowania pojazdem. Weź czlowieku czytaj że zrozumieniem.

Don
Gość
Policjant może poddać, ale nadal jeśli ma podejrzenia. Nie można rutynowo kontrolować wszystkich, ponieważ ogranicza to konstytucyjną wolność każdego obywatela. Po drugie wszędzie na Świecie funkcjonuje zasada domniemania niewinności (Polska również) w związku z tym, nadal możemy być kontrolowani tylko w uzasadnionych przypadkach. Np. gdy jedziemy bez świateł, złamaliśmy jakiś przepis, jedziemy zygzakiem, bądź w jakikolwiek sposób zachowujemy się na drodze w sposób niewłaściwy. Jakakolwiek rutynowa kontrola jest nielegalna i jest to pomysł komendanta który chce się wykazać w statystykach budżetowych. Jeśli nas zatrzymują żądamy uzasadnienia, każdorazowo żądajmy protokołu z dmuchania oraz przeprowadzonej kontroli. Podsumowując: Kontrola musi mieć uzasadnienie, a… Więcej »
wpDiscuz