Assistance komunikacyjne na pierwszym miejscu: rośnie popularność usług pomocowo-ratunkowych

Aktualizacja:
assistance-komunikacyjne

Popularność assistance rośnie z roku na rok. Polacy coraz bardziej doceniają tego rodzaju usługi i coraz chętniej się na nie decydują. Najpopularniejsze pozostaje assistance komunikacyjne, ale rośnie także zainteresowanie usługami medycznymi czy assistance domowym. Z raportu „Rynek usług assistance widziany oczami klientów” wynika, że w 2018 roku z assistance skorzystało ponad 2,3 mln Polaków.

Cieszy sam fakt rosnącej świadomości ubezpieczeniowej Polaków. Jednak największe wrażenie robi liczba osób, które w  2018 roku skorzystały z dobrowolnych ubezpieczeń, a konkretniej z usług assistance. 2,3 mln Polaków – w skali całego kraju wydaje się mało? Być może. Jednak w ciągu ostatnich 5 lat, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. Największym uznaniem cieszy się oczywiście assistance komunikacyjne. Więcej o upodobaniach Polaków względem assistance znajdziemy w raporcie „Rynek usług assistance widziany oczami klientów”. Badanie zostało zrealizowane przez Ipos na zlecenie Mondial Assistance.

Rynek ubezpieczeń w Polsce…

… jest rynkiem stosunkowo młodym. Na przestrzeni lat świadomość ubezpieczeniowa Polaków znacznie wzrosła, jednak nadal sporo brakuje nam do średniej europejskiej. Blisko co dziesiąty Polak nie ma żadnego ubezpieczenia. Dlaczego? Większość z nas uważa, że są one po prostu za drogie. Jeszcze inni swoją decyzję będą tłumaczyć tym, że wszelkie ryzyko w życiu podejmuje świadomie, albo ochrony po prostu nie potrzebuje, bo nic złego zdarzyć się nie może. Są też bardziej skrajne przypadki, czyli takie, w których swoją świadomą decyzję o braku ubezpieczenia będziemy tłumaczyli tym, że ochroną na wypadek różnych zdarzeń… te zdarzenia możemy po prostu na siebie ściągnąć.

Patrząc prawdzie w oczy – jako kierowcy jesteśmy zmuszeni do obowiązkowego ubezpieczenia OC i niechętnie, ale go kupujemy. Inne, dobrowolne ubezpieczenia traktujemy jako zło (nie)konieczne. I właśnie w obliczu takiego podejścia, statystyki mówiące o liczbie osób decydujących się na skorzystanie z usług assistance naprawdę cieszą.

Assistance komunikacyjne na pierwszym miejscu

Nie jest zaskoczeniem, że największym powodzeniem cieszy się assistance komunikacyjne (74 proc. respondentów). Stłuczka, awaria akumulatora, brak benzyny czy chociażby zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie – z tym spotkać może się nawet najbardziej wytrawny kierowca. To właśnie w takich przypadkach usługi assistance cenimy sobie najbardziej. Nieco mniejszą popularnością cieszy się assistance medyczne (73 proc. ankietowanych) obejmujące domowe wizyty lekarskie czy rehabilitacje. Według badania Ipos, na trzecim miejscu znalazło się assistance turystyczne (65 proc.), które zapewnia pomoc np. w organizacji leczenia podczas zagranicznej podróży, zagubionego bagażu czy opóźnionego lotu. Zaraz za podium, na miejscu czwartym, uplasowało się assistance domowe, które pomoże w przypadku awarii domowej i zapewni wsparcie fachowca.

57 proc. respondetów wskazało assistance domowe jako to o największej wartości. To wzrost aż o 10 proc. w porównaniu do 2017 roku. Ten rodzaj usług, może nie jest jeszcze tak popularny, jak assistance dla samochodu, ale z roku na rok coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać te usługi i je cenić –  podsumowuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Jak wybrać assistance krótkoterminowe na wyjazd?

Co to jest assistance i jaką pomoc zapewnia?

Zacznijmy jednak od początku, a konkretniej – czym jest assistance? Pytanie niby błahe, tymczasem okazuje się, że jeszcze nie tak dawno znakomita większość z nas nie wiedziała, z jakich usług może skorzystać w ramach pakietu assistance. Nic więc dziwnego, że na pomoc tego typu się nie decydowaliśmy. Jednak świadomość samego assistance, jak i całego rynku ubezpieczeniowego rośnie z roku na rok. Okazuje się, że dziś świadomość istnienia tego rodzaju usług oraz zrozumienie ich zakresu deklaruje już 81 proc. Polaków.

    Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnić osobie ubezpieczonej określony rodzaj pomocy w zakresie medycznym, technicznym czy informacyjnym. W ramach pakietu assistance, ubezpieczony może liczyć także na wsparcie prawne w sytuacji awaryjnej. Obszary, które obejmuje assistance to najczęściej transport samochodowy, zdrowie, dom czy podróże.

Zakres ubezpieczenie assistance będzie różnił się w zależności od towarzystwa. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na tego typu pomoc, dokładnie zapoznać się z OWU i sprawdzić, na jakiego rodzaju wsparcie możemy liczyć w ramach umowy.

Świadomość Polaków – co wiemy o assistance?

Z przytoczonego badania wynika, że ponad 14 mln Polaków, z pośród niespełna 18 mln posiadających usługi finansowo-ubezpieczeniowe rozumie specyfikę samego assistance.  Najczęściej oceniają oni, że są to usługi ratunkowo-pomocowe. 42 proc. respondentów określiło assistance jako usługi towarzyszące innym ubezpieczeniom.

Czytaj także: Ubezpieczenie assistance w podróży zagranicznej ✈ Kup polisę online

    W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na jedną rzecz – część Polaków posiada w ramach swojego ubezpieczenia, np. nieruchomości, pakiet usług assistance, ale nie jest tego świadomych.

Ubezpieczyciele często nie informują klienta o prawach jakie przysługują mu z tytułu umowy ubezpieczenia, a my sami OWU czytamy bardzo pobieżnie. W tym wszystkim cieszy jednak sam fakt, że w porównaniu do roku ubiegłego, grono Polaków świadomych specyfiki usług assistance wzrosła aż o 603 tys. osób.

Profil konsumenta: kto korzysta z assistance?

Typowym konsumentem usług assistance jest mężczyzna w wieku około 30-49 lat, mieszkający w dużym mieście, liczącym powyżej 200 tys. mieszkańców. Mężczyzna ten jest dobrze sytuowany, sprawuje funkcje kierownicze lub specjalistyczne, posiada dochód blisko 5 tys. złotych i mieszka w dwu- lub trzyosobowym gospodarstwie domowym.

Czytaj także: Mondial Assistance – ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie assistance: całodobowa pomoc na drodze

Podsumowanie

  1. Największym uznaniem cieszy się assistance komunikacyjne. Na drugim miejscu znalazły się usługi medyczne, a zaraz za nimi uplasowało się assistance podróżne.
  2. Coraz większą popularnością cieszy się assistance domowe zapewniające wsparcie fachowców w przypadku awarii.
  3. Część Polaków posiada w ramach swojego ubezpieczenia pakiet usług assistance, ale nie jest tego świadomych. Ubezpieczyciele często nie informują klienta o prawach jakie przysługują mu z tytułu umowy ubezpieczenia, dlatego warto to zweryfikować.
  4. Typowym konsumentem usług assistance jest dobrze sytuowany mężczyzna w wieku około 30-49 lat, mieszkający w dużym mieście i pracujący na stanowisku kierowniczym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej