Zdecydowanie większą wagę przywiązujemy do przygotowania auta do zimy. Nieco po macoszemu traktujemy jego gotowość do nadejścia wiosny. Okres zimowy może jednak odcisnąć trwały ślad na ogólnym stanie naszych czterech kółek. Jeśli chcemy cieszyć się dłuższą żywotnością auta, bezpieczną i przyjemną jazdą, warto zadbać o auto także po zimie. W jaki sposób?

Mycie samochodu

Pierwszym krokiem dbałości o nasze cztery kółka i zasadniczym elementem przygotowania samochodu do wiosny będzie dokładne mycie pojazdu. Tutaj warto zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że czystość auta nie jest tylko kwestią estetyki. Nie do końca chodzi też o lśniący lakier i dokładnie wypolerowane nadwozie – równie ważne jest umycie części, o której często zapominamy, ponieważ jej nie widać. Mowa tutaj oczywiście o podwoziu. Choć umycie podwozia, ze względu na trudną dostępność, może nam nastręczyć nieco problemów, warto to zrobić. W tym celu będziemy potrzebowali dostępu do kanału lub najazdu. Pamiętajmy, że pozostałości pośniegowego błota, soli i innych zabrudzeń są pierwszym czynnikiem sprzyjającym rozwoju korozji. A ponieważ tej chcielibyśmy uniknąć, o mycie auta warto zadbać zawczasu. Miejmy też na uwadze fakt, że samochody potrzebują okresowej kontroli zawieszenia i innych elementów zlokalizowanych pod pojazdem, a mycie auta na kanale będzie do tego doskonałą okazją.

Jeśli zdecydujemy się na mycie samochodu na własną rękę, w tym celu będziemy potrzebowali  wody, szamponu i wosku, dużej gąbki oraz szmatki. Bardzo ważne jest, aby w początkowej fazie mycia zachować szczególną ostrożność i robić to delikatnie. Najlepszym, rozwiązaniem będzie zmycie pierwszej warstwy brudu za pomocą myjki ciśnieniowej. Szorując karoserię gąbką, cząstki brudu mogą ją dodatkowo porysować. Na koniec dokładnie spłuczmy szampon i wytrzyjmy auto do sucha. W ten sposób unikniemy nieestetycznych plan po zaschniętej wodzie. Zwróćmy szczególną uwagę na kanały odpływowe z podszybia. Zwieńczeniem całości będzie zabezpieczenie karoserii woskiem.

Wymiana wycieraczek samochodowych

Wycieraczki bardzo często są pomijanym detalem wyposażenia samochodu. Panuje błędne przekonanie, że dopóki działają, nie ma konieczności ich wymiany. Tymczasem zużycie piór wycieraczek jest naturalną konsekwencją ich używania, która może także przekładać się na bezpieczeństwo jazdy. Przyjęło się, że celem zapewniania odpowiedniej efektywności wycieraczek samochodowych, należy je wymieniać dwa razy do roku. Pamiętajmy też, że to w okresie jesienno-zimowym są one najbardziej eksploatowane, a nadejście wiosny jest idealnym czasem na zainwestowanie w nowy komplet. Dodatkowym sygnałem mówiącym o tym, że nadszedł czas wymiany wycieraczek są smugi pozostawiane na szybie, piszczenie wycieraczek podczas pracy czy chociażby zdeformowane pióra.

Jak wybrać i wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wymiana opon z zimowych na letnie

Kolejnym punktem obowiązkowym jest wymiana opon. Różnice pomiędzy ogumieniem na sezon letni i zimowy znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Choć o zmianie opon pamiętamy, jedynym problemem z tym związanym jest wybranie najlepszego czasu. Przyjęło się, że najlepszym wyznacznikiem jest temperatura. Jeśli średniodobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza, a w nocy utrzymuje się powyżej 4-6 stopni przez okres 1-2 tygodni, powinniśmy przymierzyć się do wymiany opon na letnie.

Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Sprawdź stan układu hamulcowego

Zima to wyjątkowo trudny czas dla układu hamulcowego. To, co warto o nim wiedzieć, to fakt, że płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, co oznacza, że łatwo pochłania wilgoć z otoczenia. Przyjmuje się, że 1 proc. wody w płynie hamulcowym może zmniejszyć skuteczność hamowania nawet o 15 proc. Jak wiadomo, w okresie zimowym od wilgoci się nie uchronimy, dlatego tak ważne jest, aby wraz z nadejściem wiosny skontrolować parametry płynu. Cząstki wody zmniejszają też temperaturę wrzenia płynu, co może skutkować traceniem siły podczas hamowania w jednym, a nawet w kilku kołach. Stan płynu hamulcowego możemy łatwo sprawdzić na własną rękę. Wystarczy, że zainwestujemy w specjalny miernik sprawdzający temperaturę wrzenia. Sygnałem, że z płynem jest coś nie tak, będzie też poczucie, że pedał hamulca działa zdecydowanie łagodniej, niż wcześniej.

Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?

Płyny eksploatacyjne

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych, ale w całym tym szale wiosennych porządków związanych z naszym autem nie powinniśmy zapominać także o sprawdzeniu stanu płynów eksploatacyjnych. Warto zadbać o wymianę płynu do spryskiwaczy. I choć pozostałości zimowego płynu w zbiorniczku nie przyniosą takich szkód, jak używanie letniego płynu w okresie zimowym, warto jednak pamiętać o jego sezonowej wymianie. Na koniec skontrolujmy poziom płynu chłodniczego.

Odgrzybienie klimatyzacji i wymiana filtrów powietrza

Zwieńczeniem procesu przygotowań auta do sezonu wiosennego będzie zadbanie o jego wnętrze. Tutaj nie wystarczy jednak wywietrzenie pojazdu. Pamiętajmy także o wyczyszczeniu kanałów nawiewu. W okresie zimowym, klimatyzacja działa intensywniej, pochłania więcej wilgoci, co z kolei prowadzi do namnażania się nie tylko brudu, ale przede wszystkim bakterii i grzybów. Nawiew możemy wyczyścić w serwisie, ale możemy też zająć się tym na własną rękę przy użyciu środków bakteriobójczych.

Klimatyzacja samochodowa – o tym musisz pamiętać