Przygotowanie samochodu do wiosny: jak zadbać o auto?

Aktualizacja:
przygotowanie-auta-do-wiosny

Zima to najcięższy okres dla naszych samochodów. Odwilż, sól i błoto pośniegowe oddziałują na wszystkie podzespoły auta. Choć czas ten już niedługo odejdzie w zapomnienie, może on zostawić trwały ślad na naszych czterech kółkach. W związku z tym, przeprowadzając wiosenne porządki, warto pamiętać także o naszym pojeździe. Jak zadbać o auto po zimie? Jak powinno wyglądać przygotowanie samochodu do wiosny?

Zdecydowanie większą wagę przywiązujemy do przygotowania auta do zimy. Nieco po macoszemu traktujemy jego gotowość do nadejścia wiosny. Okres zimowy może jednak odcisnąć trwały ślad na ogólnym stanie naszych czterech kółek. Jeśli chcemy cieszyć się dłuższą żywotnością auta, bezpieczną i przyjemną jazdą, warto zadbać o auto także po zimie. W jaki sposób?

Mycie samochodu

Pierwszym krokiem dbałości o nasze cztery kółka i zasadniczym elementem przygotowania samochodu do wiosny będzie dokładne mycie pojazdu. Tutaj warto zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że czystość auta nie jest tylko kwestią estetyki. Nie do końca chodzi też o lśniący lakier i dokładnie wypolerowane nadwozie – równie ważne jest umycie części, o której często zapominamy, ponieważ jej nie widać. Mowa tutaj oczywiście o podwoziu. Choć umycie podwozia, ze względu na trudną dostępność, może nam nastręczyć nieco problemów, warto to zrobić. W tym celu będziemy potrzebowali dostępu do kanału lub najazdu. Pamiętajmy, że pozostałości pośniegowego błota, soli i innych zabrudzeń są pierwszym czynnikiem sprzyjającym rozwoju korozji. A ponieważ tej chcielibyśmy uniknąć, o mycie auta warto zadbać zawczasu. Miejmy też na uwadze fakt, że samochody potrzebują okresowej kontroli zawieszenia i innych elementów zlokalizowanych pod pojazdem, a mycie auta na kanale będzie do tego doskonałą okazją.

Jeśli zdecydujemy się na mycie samochodu na własną rękę, w tym celu będziemy potrzebowali  wody, szamponu i wosku, dużej gąbki oraz szmatki. Bardzo ważne jest, aby w początkowej fazie mycia zachować szczególną ostrożność i robić to delikatnie. Najlepszym, rozwiązaniem będzie zmycie pierwszej warstwy brudu za pomocą myjki ciśnieniowej. Szorując karoserię gąbką, cząstki brudu mogą ją dodatkowo porysować. Na koniec dokładnie spłuczmy szampon i wytrzyjmy auto do sucha. W ten sposób unikniemy nieestetycznych plan po zaschniętej wodzie. Zwróćmy szczególną uwagę na kanały odpływowe z podszybia. Zwieńczeniem całości będzie zabezpieczenie karoserii woskiem.

Wymiana wycieraczek samochodowych

Wycieraczki bardzo często są pomijanym detalem wyposażenia samochodu. Panuje błędne przekonanie, że dopóki działają, nie ma konieczności ich wymiany. Tymczasem zużycie piór wycieraczek jest naturalną konsekwencją ich używania, która może także przekładać się na bezpieczeństwo jazdy. Przyjęło się, że celem zapewniania odpowiedniej efektywności wycieraczek samochodowych, należy je wymieniać dwa razy do roku. Pamiętajmy też, że to w okresie jesienno-zimowym są one najbardziej eksploatowane, a nadejście wiosny jest idealnym czasem na zainwestowanie w nowy komplet. Dodatkowym sygnałem mówiącym o tym, że nadszedł czas wymiany wycieraczek są smugi pozostawiane na szybie, piszczenie wycieraczek podczas pracy czy chociażby zdeformowane pióra.

Jak wybrać i wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wymiana opon z zimowych na letnie

Kolejnym punktem obowiązkowym jest wymiana opon. Różnice pomiędzy ogumieniem na sezon letni i zimowy znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Choć o zmianie opon pamiętamy, jedynym problemem z tym związanym jest wybranie najlepszego czasu. Przyjęło się, że najlepszym wyznacznikiem jest temperatura. Jeśli średniodobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza, a w nocy utrzymuje się powyżej 4-6 stopni przez okres 1-2 tygodni, powinniśmy przymierzyć się do wymiany opon na letnie.

Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Sprawdź stan układu hamulcowego

Zima to wyjątkowo trudny czas dla układu hamulcowego. To, co warto o nim wiedzieć, to fakt, że płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, co oznacza, że łatwo pochłania wilgoć z otoczenia. Przyjmuje się, że 1 proc. wody w płynie hamulcowym może zmniejszyć skuteczność hamowania nawet o 15 proc. Jak wiadomo, w okresie zimowym od wilgoci się nie uchronimy, dlatego tak ważne jest, aby wraz z nadejściem wiosny skontrolować parametry płynu. Cząstki wody zmniejszają też temperaturę wrzenia płynu, co może skutkować traceniem siły podczas hamowania w jednym, a nawet w kilku kołach. Stan płynu hamulcowego możemy łatwo sprawdzić na własną rękę. Wystarczy, że zainwestujemy w specjalny miernik sprawdzający temperaturę wrzenia. Sygnałem, że z płynem jest coś nie tak, będzie też poczucie, że pedał hamulca działa zdecydowanie łagodniej, niż wcześniej.

Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?

Płyny eksploatacyjne

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych, ale w całym tym szale wiosennych porządków związanych z naszym autem nie powinniśmy zapominać także o sprawdzeniu stanu płynów eksploatacyjnych. Warto zadbać o wymianę płynu do spryskiwaczy. I choć pozostałości zimowego płynu w zbiorniczku nie przyniosą takich szkód, jak używanie letniego płynu w okresie zimowym, warto jednak pamiętać o jego sezonowej wymianie. Na koniec skontrolujmy poziom płynu chłodniczego.

Odgrzybienie klimatyzacji i wymiana filtrów powietrza

Zwieńczeniem procesu przygotowań auta do sezonu wiosennego będzie zadbanie o jego wnętrze. Tutaj nie wystarczy jednak wywietrzenie pojazdu. Pamiętajmy także o wyczyszczeniu kanałów nawiewu. W okresie zimowym, klimatyzacja działa intensywniej, pochłania więcej wilgoci, co z kolei prowadzi do namnażania się nie tylko brudu, ale przede wszystkim bakterii i grzybów. Nawiew możemy wyczyścić w serwisie, ale możemy też zająć się tym na własną rękę przy użyciu środków bakteriobójczych.

Klimatyzacja samochodowa – o tym musisz pamiętać

 

Podsumowanie

  1. Okres zimowy wystawia nasze auto na ciężką próbę. Tak, jak ważne jest przygotowanie samochodu do zimy, tak istotne jest zadbanie o auto przed nadejściem wiosny.
  2. Pierwszym krokiem dbałości o auto po zimie jest dokładne mycie i woskowanie samochodu.
  3. Wycieraczki samochodowe są najbardziej eksploatowane w okresie jesienno-zimowym, dlatego też nadejście wiosny jest idealnym czasem na zainwestowanie w nowy komplet.
  4. Najlepszym wyznacznikiem nadejścia czasu na wymianę opon na letnie jest temperatura. Jeśli średniodobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza – czas najwyższym wymienić opony.
  5. Płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, co oznacza, że łatwo pochłania wilgoć z otoczenia. Dlatego tak ważna jest jego sprawdzenie po zimie. Przyjęło się, że już 1 proc. wody w płynie hamulcowym może zmniejszyć skuteczność hamowania nawet o 15 proc
  6. W okresie zimowym, klimatyzacja działa intensywniej, pochłania więc więcej wilgoci, co z kolei prowadzi do namnażania się nie tylko brudu, ale przede wszystkim bakterii i grzybów. Z uwagi na to warto zadbać o odgrzybienie nawiewu i wymianę filtra.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej