Żadne wykroczenie czy złamanie przepisów drogowych nie zasługuje na obronę czy usprawiedliwienie. Każdy kierowca poruszający się po drodze powinien przestrzegać panujących zasad, znaków drogowych oraz stosować się do sygnalizacji świetlnych. Przyjrzyjmy się właśnie tym ostatnim. Sprawdź, co grozi za przejazd na czerwonym świetle.

Przejazd na czerwonym świetle – konsekwencje

Przejazd na czerwonym świetle to najczęstsze w Polsce wykroczenie. Choć wiąże się z wysokimi karami, wciąż nie brakuje kierowców, którzy łamią te przepisy. Zastanawiasz się, ile wynosi mandat za przejazd na czerwonym świetle? Otóż, mandat za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej jest bardzo wysoki, wynosi od 300 do 500 zł. Dodatkowo kierowca otrzymuje 6 punktów karnych

Do niedawna mandat moglłeś otrzymać w sytuacji, gdy patrol policji był świadkiem zdarzenia. Teraz, niestety na terenie Polski działają rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, które w pewnym stopniu pomagają w pracy stróżom prawa i mogą zobaczyć to, czego oni sami nie są w stanie dojrzeć. 

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – czym są i jak działają?

W Polsce prawie od trzech lat, oprócz 400 fotoradarów i 29 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości, działają rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Zamontowane są na 20 skrzyżowaniach, gdzie, według raportów i analiz, najczęściej dochodziło do kolizji. Dzięki nim odnotowuje się około 300 wykroczeń dziennie. 

Zastosowano dwa rodzaje urządzeń do rejestrowania wykroczeń na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną:

  • pierwszym z nich jest system kamer. Składają się na niego dwa rejestratory uruchamiające się podczas zmiany sygnału z żółtego na czerwony. Umieszczone są na sygnalizatorze, a także przed nim. Jedna kamera rejestruje przód auta, tablice rejestracyjne pojazdu i linię zatrzymania. Druga rejestruje tył auta i wjazd samochodu na skrzyżowanie. 
  • Drugim urządzeniem jest system czujników w asfalcie. Są to zatopione pętle indukcyjne w asfalcie, znajdujące się za linią zatrzymania lub za sygnalizatorem. Kamera robiąca zdjęcia umieszczona jest na maszcie, który jest głównym elementem systemu. Kamera rejestruje przednią część pojazdu oraz pozwala stwierdzić czy auto przekroczyło tylko linię, czy przejechało skrzyżowanie na czerwonym świetle. 

Mandat za przejazd na czerwonym świetle – odwołanie

Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że prędzej czy później otrzyma swój pierwszy mandat. Sytuacje w życiu i na drodze bywają różne. Nawet, jeśli do tej pory jeździłeś ostrożnie, możesz w końcu stracić czujność. Chwila zamyślenia, zdenerwowanie, złe samopoczucie mogą wpłynąć na złamanie przez Ciebie przepisów, a co się z tym wiąże – otrzymanie mandatu. 

Na odwołanie się od mandatu masz 7 dni. Musisz wówczas złożyć wniosek w formie pisemnej do sądu rejonowego. Ważne,  by zawierał on:

  • Twoje podstawowe dane osobowe, 
  • numer i serię mandatu, 
  • dane samochodu,
  • szczegółowy opis zdarzenia, 
  • oraz to,  co najważniejsze, czyli uzasadnienie dlaczego uważasz, że zostałeś niesłusznie ukarany. 

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się otrzymać mandat za przejazd na czerwonym świetle?