Z początkiem roku szkoły nauki jazdy przeżywały prawdziwe oblężenie. Dodatkową motywacją na jak najszybsze otrzymanie prawa jazdy były głośno zapowiadane zmiany w kursach dla młodych kierowców. Choć nowe przepisy jak dotąd nie weszły w życie, ośrodki szkolenia kierowców na nowo przeżywają boom. W końcu okres wakacyjny, to najlepszy czas na zdobycie upragnionego dokumentu. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2018 roku i z jakimi kosztami dodatkowymi musimy się liczyć.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Starania o otrzymanie dokumentu prawa jazdy można zacząć już na 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności. Zanim jednak wybierzemy konkretny ośrodek szkolenia kierowców, zróbmy małe rozeznanie i wybierzemy ten, który ma najbardziej kuszącą ofertę. Ta będzie przekonywała nas przede wszystkim ceną. Cena kursu prawa jazdy kategorii B będzie różniła się nie tylko w zależności od miasta, ale także samej szkoły. Średni koszt samego kursu oscyluje w granicach 1500 zł. Rozpiętość cenowa jest jednak spora – w Łodzi znajdziemy oferty zaczynające się już od 1200 zł, w Warszawie za ten sam kurs możemy zapłacić nawet 2000 zł.

To jednak nie wszystkie koszty, ponieważ wielu kandydatów na kierowców wykupuje dodatkowe jazdy doszkalające, następnie kilkakrotnie płaci za egzamin, w efekcie koszt uzyskania prawa jazdy może wynieść nawet około 4000 złotych.

Wybór szkoły nauki jazdy: na co zwrócić uwagę?

Okazuje się jednak, że przy wyborze konkretnej szkoły jazdy, kierowanie się tylko i wyłącznie ceną kursu, może okazać się zgubne. Najlepszym sposobem będzie poszukanie w Internecie opinii o danej placówce i przeprowadzenie małego dochodzenia. Wybierając kurs zwróć uwagę na to, co tak naprawdę zawiera jego cena. Czy jest to standardowy kurs obejmujący 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych, czy może cena obejmuje także materiały szkoleniowe, takiej jak książki i skrypty?

Przede wszystkim sprawdź, na jakich autach odbywają się zajęcia praktyczne. Jeśli przez cały kurs będziesz szkolony na starszych modelach aut, a na egzaminie przyjdzie Ci usiąść za kierownicą nowego Hyundaia i20 czy Skody Fabii, już na wstępie możesz przeżyć ogromny szok, na pewno będzie to też dla Ciebie stres.

Co jeszcze jest ważne to zorientowanie się w kwestii trwania kursu. Tak jak wspominaliśmy standardowy kurs na prawo jazdy obejmuje po 30 godzin zegarowych teorii i praktyki. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy szkoła przypadkiem nie skraca godziny zegarowej np. do 45 minut.

 

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym tekście: Jak wybrać szkołę nauki jazdy? 

 

Cena kursu prawa jazdy 2018: przykładowa kalkulacja

Jeśli planujesz zapisać się na prawo jazdy i szkoły kuszą Cię różnymi promocjami, pamiętaj też, że cena przez nie proponowana obejmuje tylko i wyłącznie sam kurs. Do tego musisz doliczyć jednak kilka innych wydatków. Tak naprawdę pierwszym krokiem przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy będzie wyrobienie numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.

O ile samo wyrobienie PKK jest bezpłatne, o tyle, aby go otrzymać musisz już ponieść pewne koszty. Pierwszym z nich będą badania lekarskie. Cena za nie jest odgórnie ustalona przez Ministra Zdrowia i wynosi 200 zł. Do tego musisz doliczyć koszt wyrobienia zdjęć, czyli dodatkowe 20-40 zł. Tym sposobem przechodzimy do sedna – ceny kursu prawa jazdy. Te są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od miejsca zamieszkania.

Przeprowadziliśmy małą kalkulację, z której wynika, że za kurs prawa jazdy w Warszawie zapłacimy średnio od 1400 zł do 2000 zł. Podobnie ceny nauki jazdy kształtują się w Krakowie. Te w Łomży będą już o około 200-300 zł tańsze. Jeśli jednak uczylibyśmy jeździć się po ulicach Łodzi – z naszego portfela upłynni się średnio 1200-1300 zł.

Po ukończeniu kursu, przychodzi czas na wydatki nieco przyjemniejsze, czyli koszt samego egzaminu. Ten łącznie wynosi 170 zł30 zł egzamin teoretyczny oraz 140 zł każde podejście do praktyki. Na koniec wydatek najprzyjemniejszy, czyli złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Na to przygotuj dokładnie 100,50 zł.

Kurs prawa jazdy: gdzie szukać oszczędności?

W powyższych wyliczeniach nie uwzględniliśmy kosztów z jakimi możesz spotkać się na przykład w sytuacji, gdy standardowe 30 godzin praktyki okażą się dla Ciebie niewystarczające. Wówczas do wszystkich wydatków dochodzi koszt jazd doszkalających – średnio 50-60 zł za godzinę. Zwykle kupując pakiet 10 godzin możesz zaoszczędzić co nieco, ale taką ofertę zaproponują Ci tylko niektóre szkoły. Zazwyczaj oferują one nieco tańsze godziny doszkalające dla swoich kursantów, niż dla „kogoś z ulicy”.

Wybierając szkołę jazdy warto jednak zwrócić uwagę, czy nie ma ona w swojej ofercie tzw. kursu rozszerzonego, który zamiast 30 godzin praktyki, obejmuje np. 40 godzin. Kurs rozszerzony może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy przed rozpoczęciem nauki nie mieli nawet okazji siedzieć za kierowcą i dowiedzieć się chociażby do czego służy sprzęgło. Zwykle wybierając taki kurs jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 200 zł. Gdzie jeszcze możemy szukać oszczędności? Co nieco zaoszczędzimy też wykonując badania dla przyszłych kierowców w ośrodku poleconym przez szkołę. Wiele z nich oferuje specjalne zniżki dla kierowców uczących się pod ich skrzydłami.