Odmowa przyjęcia mandatu – dziś i po zmianie przepisów

Aktualizacja:
odmowa-przyjecia-mandatu

Czy w zakresie przepisów dotyczących karania mandatem czeka nas rewolucja? Wiele na to wskazuje. Dzisiaj każdy ma prawo odmowy przyjęcia mandatu, ale jeśli planowane przez rząd zmiany wejdą w życie, stracimy taką możliwość. Samo odwołanie się od decyzji funkcjonariuszy będzie z kolei bardzo trudne. Czy i jak to się zmieni?

Nieprzyjęcie mandatu – jak to działa dziś?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, policjant zatrzymujący kierowcę i karzący go za wykroczenie mandatem, ma obowiązek poinformować o możliwości jego nieprzyjęcia przez ukaranego. W takiej sytuacji odmowa przyjęcia mandatu oznaczać będzie, że to organ, którego funkcjonariusz wystawił mandat, wystąpi do sądu (właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia) z wnioskiem o ukaranie. Co istotne, według obowiązujących regulacji w tym zakresie, teraz nie występuje 7-dniowy termin na wskazanie dowodów niewinności ukaranego.

Nieprzyjęcie mandatu, np. za przekroczenie prędkości, to całkiem powszechne zjawisko wśród kierowców. Często zdarza się tak, że kierowca nie uznaje, że wykroczenie popełnił, lub że jego wina jest mniejsza niż twierdzi policjant. Ma to znaczenie np. w zakresie wskazanej wysokości mandatu. Wystarczy spojrzeć na taryfikator mandatów, aby przekonać się, że różnica zdań pomiędzy funkcjonariuszem, a kierowcą może realnie przekładać się na to, jak wysoka będzie kara finansowa. Co więcej, w sytuacji takiego sporu, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok sądu, kierowca czy też inny oskarżony, który zdecydował się na nieprzyjęcie mandatu, traktowani są jako osoby niewinne.

Czytaj także: Ile jest czasu na zapłacenie mandatu?

Odmowa mandatu po zmianach

Nie wiemy, czy i kiedy nowelizacja ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia wejdzie w życie. Wiemy jednak, jak może zmienić się procedura karania mandatem, jeśli rząd zrealizuje swoje plany w tym zakresie. Podstawową kwestią będzie, że mandat stanie się bezwzględnie obowiązkowy do przyjęcia, jak chociażby obowiązkowe jest ubezpieczenie OC. Odmowa przyjęcia mandatu karnego będzie więc niemożliwa.

Nieprzyjęcie mandatu od policji sprawi, że funkcjonariusz zamieści na mandacie odpowiednią adnotację, na podstawie której mandat będzie uznany za odebrany (policja pokwituje odbiór mandatu w naszym imieniu). Jakie to niesie ze sobą konsekwencje? Przede wszystkim takie, że bez względu na to, czy będziemy winni czy niewinni popełnienia danego wykroczenia, mandat trzeba będzie zapłacić. Nie jest tajemnicą, że dla wielu osób, biorąc pod uwagę obowiązujący taryfikator mandatów, taka sytuacja będzie wyjątkowo trudna, a szybkie opłacenie mandatu – po prostu niemożliwe. Z kolei skorzystanie z pomocy prawnika może w takich realiach okazać się nieopłacalne, jeśli na przykład cena usługi prawnej będzie przewyższać kwotę widniejącą na mandacie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do aktualnie obowiązujących przepisów, to my będziemy musieli udowodnić naszą niewinność przed sądem (o ile zdecydujemy się odwołać od decyzji funkcjonariusza). Na tę chwilę to zadaniem sądu jest udowodnienie naszej winy w sytuacji, gdy nastąpiła odmowa przyjęcia mandatu karnego.

Odmówienie mandatu w świetle planowanych zmian przepisów wiązać się będzie z przerzuceniem ciężaru dowodowego na obwinionego. Otóż w ciągu 7 dni od ukarania możliwe będzie zaskarżenie nałożonego mandatu karnego, zarówno co do winy, jak i kary. Konieczne będzie wskazanie dowodów niewinności, na które będziemy powoływać się przed sądem. Co bardzo ważne, wykorzystywać będzie można wyłącznie dowody wskazane w odwołaniu – wyjątek będą stanowić sytuacje, w których dowód nie był znany obwinionemu w chwili wnoszenia odwołania.

Warto także wspomnieć, że do momentu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem mandat pozostanie prawomocny (do czasu jego ewentualnego uchylenia) i wykonalny. W praktyce oznacza to, że nie unikniemy jego zapłacenia.

Czytaj także: Rekordowe mandaty drogowe

Nie przyjąłem mandatu – co dalej?

Obecnie odmówienie przyjęcia mandatu, np. za spowodowanie kolizji, niesie ze sobą konsekwencje w postaci postępowania przed sądem, w trakcie którego oskarżyciel musi udowodnić nam winę. Wysokość kary może zostać obniżona, sankcja może zostać zaostrzona lub sąd może uznać naszą niewinność, czyli przekreślić rozstrzygnięcie zaproponowane przez policję. Zatem do czasu wyroku sądowego, kwestia nałożonego mandatu pozostaje nierozstrzygnięta, a sam mandat niewykonalny. Tym samym z zapłaceniem mandatu nie trzeba się spieszyć. Nie musimy również w terminie 7 dni składać odwołania i wskazywać dowodów naszej niewinności.

Czytaj także: Tańsze OC


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej