Oszustwa ubezpieczeniowe będą wykrywane na większą skalę! Ruszyła nowa platforma UFG

Aktualizacja:
wypadek

Sektor ubezpieczeń komunikacyjnych jest najbardziej narażony na oszustwa ubezpieczeniowe. Wyłudzanie odszkodowań to praktycznie codzienność, do której zakłady ubezpieczeniowe przyznają się niechętnie. Do tej pory, winy takiego stanu rzeczy mogliśmy upatrywać przede wszystkim w lukach w systemach, które właśnie zostały zapełnione. UFG uruchomiło platformę do identyfikowania przestępczości ubezpieczeniowej.

Powiedzieć, że oszustwa ubezpieczeniowe do tej pory uchodziły na sucho, to zbyt wiele. Faktem jednak jest, że spore grono kierowców, którzy dopuścili się wyłudzenia odszkodowania, przez bardzo długi czas cieszyli się bezkarnością. Według szacunków UFG, co dziesiąte roszczenie o odszkodowanie może nosić znamiona przestępstwa. Wszystko się jednak może zmienić, ponieważ 4 lutego 2019 roku ruszyła platforma UFG, której zadaniem jest identyfikacja oszustw ubezpieczeniowych oraz wsparcie rynku w ujawnianiu tego typu przestępstw i przeciwdziałanie im.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Kto skorzysta z platformy UFG?

Nowa platforma uruchomiona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to ukłon w stronę wszystkich ubezpieczycieli, którzy sprzedają w Polsce polisy komunikacyjne. Zamysłem UFG jest wskazywanie ubezpieczycielom powielających się schematów przestępczych, według jakich działają klienci dopuszczający się oszustw ubezpieczeniowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik, platforma ma pomóc w typowaniu roszczeń i wypłat odszkodowawczych, które mogłyby wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy na przykład jeden poszkodowany domaga się wypłaty świadczenia z dwóch różnych firm jednocześnie.

Czytaj także: Kosztowna jazda bez OC – oto regiony w Polsce, w których kierowcy nie płacą składek

A w jaki sposób praktyki niezgodne z prawem mają być namierzane? Podstawą będzie analiza danych, które znajdują się w prowadzonej przez UFG bazie polis komunikacyjnych, a także informacje o wypłaconych odszkodowaniach, wzbogacone o dane z rejestrów zewnętrznych. Twórcy nowej platformy UFG przewidują także w jej ramach dodatkowe usługi, które dotychczas oferowało sam UFG. Mowa tutaj o możliwości zweryfikowania polisy OC czy chociażby sprawdzenia ewentualnych szkód, jeśli kierowca chciałby się upewnić, czy kupowany przez niego pojazd nie ma za sobą „imponującej” historii szkodowej.

Baza wiedzy o przestępstwach ubezpieczeniowych

Wspomaganie wykrywania oszustw ubezpieczeniowych to jedynie ułamek całej działalności platformy. Oprócz tego, na stronie UFG znajdziemy bazę wiedzy o zjawiskach przestępczości ubezpieczeniowej „Nie daj się upolować”, która z kolei dedykowana jest kierowcom i posiadaczom pojazdów. Czym konkretniej jest owa baza wiedzy? Jest to zbiór opisanych zdarzeń, jakie mogą przytrafić się kierowcom, a które mogą nosić znamiona przestępczości ubezpieczeniowej. Dzięki niej każdy kierowca będzie mógł zasięgnąć informacji, co i jak robić, aby nie paść ofiarą oszusta. W bazie wiedzy znajdziemy informacje dotyczące np. wykorzystania polisy sprzedawcy samochodu do wyłudzenia odszkodowania, wymuszenia uznania winy, zgłaszania fikcyjnych szkód osobowych, czy chociażby nielegalnego wykorzystania danych osobowych. Jeśli zainteresuje nas któryś z tematów opisanych w bazie wiedzy, będziemy mogli pobrać wszystkie informacje „w pigułce” w pliku PDF.

Czytaj także: Przestępstwa ubezpieczeniowe – 7 sposobów na wyłudzenie odszkodowania z OC i AC

Najpopularniejsze praktyki oszustów ubezpieczeniowych

Tak, jak przestępstwo przestępstwu nierówne, tak nie możemy generalizować i wszystkich oszust ubezpieczeniowych wrzucać do jednego worka. Największy udział mają ubezpieczenia majątkowe, z których znakomity odsetek stanowią właśnie te komunikacyjne. Eksperci oceniają, że największym problemem są zorganizowane grupy przestępcze specjalizujące się w wyłudzaniu odszkodowań. Na jakiej zasadzie działają? Angażują w przestępczy proceder kilka osób, po czym celowo doprowadzają do kolizji. Bardzo często współpracują z warsztatami i dostawcami części. Kolizja jest efektem celowe go działania mającego na celu wyłudzenie odszkodowania.

Oszuści często ubezpieczają jeden pojazd w wielu firmach ubezpieczeniowych, z których później domagają się wypłaty odszkodowań. Historia ubezpieczeniowa zna już takie przypadki, kiedy ubezpieczyciel nie wiedząc, że dana osoba wystąpiła już z wnioskiem o odszkodowanie w jednej firmie ubezpieczeniowej, wypłacał świadczenie. Teraz praktyki te mają wychodzić na jaw automatycznie.

Bardzo częstym zabiegiem jest też uciekanie się do tzw. oszustwa „na stłuczkę”. To z kolei polega na takiej jeździe, w której wymuszamy na innych kierowcach spowodowanie stłuczki. Winnym pozostaje przypadkowy kierowcy, z OC którego przebiegły oszust będzie mógł naprawić swoje szkody.

Czytaj także: Sprawdzamy ważność OC! Zobacz, czy polisa jest nadal ważna!

Aplikacja UFG „Na wypadek”: jak postępować w razie zdarzenia drogowego?

Podsumowanie

  1. 4 lutego 2019 roku UFG uruchomiło platformę do identyfikowania przestępczości ubezpieczeniowej.
  2. Zadaniem nowej platformy UFG jest nie tylko rozpoznawanie przypadków oszustw ubezpieczeniowych, ale także wsparcie rynku w ujawnianiu tego typu przestępstw i przeciwdziałanie im.
  3. Nowa platforma uruchomiona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to ukłon w stronę wszystkich ubezpieczycieli, którzy sprzedają w Polsce polisy komunikacyjne. Z kolei baza wiedzy „Nie daj się upolować” dedykowana została wszystkim obywatelom.
  4. Według ekspertów największym problemem są zorganizowane grupy przestępcze specjalizujące się w wyłudzaniu odszkodowań.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej