Nieważny dowód osobisty – co robić?

Aktualizacja:
niewazny-dowod

Chociaż na co dzień rzadko używamy dowodu osobistego, to w kontaktach z bankiem czy urzędami jest on niezbędny. Problem pojawia się wówczas, gdy okazuje się, że dowód osobisty jest nieważny. Jaka jest kara za nieważny dowód osobisty? Jak wyrobić nowy dokument tożsamości?

Nieważny dowód osobisty – jak postępować?

Zorientowałeś się, że masz nieważny dowód osobisty? Zmieniłeś nazwisko? W takim razie musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Ponieważ życie pisze różne scenariusze, poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące nieważnego dowodu osobistego.

Nieważny dowód osobisty a wyjazd za granicę

Dopiero za granicą odkryłeś, że masz nieważny dowód osobisty? Jeżeli masz przy sobie ważny paszport, nie powinieneś panikować. Jeżeli jednak nieważny dowód osobisty za granicą jest Twoim jedynym dokumentem tożsamości, to powinieneś jak najszybciej wrócić do kraju. Mimo że przekroczenie granic większości krajów europejskich odbywa się na podstawie dowodu osobistego, to musi on być ważny. Inaczej w przypadku kontroli musisz spodziewać się zatrzymania aż do wyjaśnienia sprawy, czyli potwierdzenia Twojej tożsamości.

Nieważny dowód osobisty a konto bankowe

W banku można wnioskować nie tylko o kredyt bankowy, ale również o założenie rachunku bankowego. Czy otwarcie konta bankowego na podstawie nieważnego dowodu osobistego będzie możliwe? Nie – bank odmówi realizacji tej usługi. Również założenie rachunku przez internet nie będzie możliwe, gdyż każdy bank w swoich formularzach pyta o datę ważności dowodu osobistego.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Nieważny dowód osobisty a kredyt bankowy

Starając się o kredyt w banku, będziesz musiał złożyć wniosek oraz okazać dowód osobisty. Pracownik banku spisze Twoje dane osobowe z tego dokumentu. Jeżeli w momencie składania wniosku o kredyt Twój dowód osobisty będzie nieważny, otrzymasz decyzję negatywną – kredyt nie zostanie Ci przyznany. Analogicznie sytuacja będzie prezentować się w przypadku wnioskowania o pożyczkę pozabankową przez internet.

Rejestracja samochodu – nieważny dowód osobisty

Nieważny dowód osobisty może utrudnić rejestrację samochodu. Jeżeli złożyłeś już wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, komplet dokumentów o rejestrację auta najlepiej złożyć na jeden z dwóch sposobów – przez internet lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj jednocześnie, że dowód rejestracyjny zostanie Ci wydany dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości – prawo jazdy nim nie jest.

Czytaj także: Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny, OC i prawo jazdy?

Nieważny dowód osobisty a ubezpieczenie OC

Czy nieważny dowód osobisty może uniemożliwić zakup ubezpieczenia OC? Kupując ubezpieczenie OC przez internet, nie będziesz musiał podawać daty wydania czy ważności dowodu osobistego, ale agentowi ubezpieczeniowemu z pewnością łatwiej będzie spisać Twoje dane z dowodu. Jeżeli masz nieważny dowód osobisty, ale poprzednie ubezpieczenie OC kupiłeś na rok, to nie spotka Cię kara za brak OC – Twoje OC przedłuży się automatycznie.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC na miękki dowód

Kara za nieważny dowód osobisty 2020

Posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest niedopuszczalne. Co grozi za nieważny dowód osobisty? Ustawa o dowodach osobistych precyzuje: kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł.

Wysoka kara finansowa to nie jedyna uciążliwość dla osoby, która nie złoży wniosku o wymianę dowodu osobistego w terminie. Jak widać z powyższych przykładów, w wielu przypadkach niemożliwe będzie załatwienie podstawowych spraw w banku czy urzędzie. Inaczej mówiąc, nieważny dowód osobisty wiąże się z dużymi uciążliwościami.

Jak uniknąć kary za nieważny dowód osobisty?

Jedynym sposobem, aby uniknąć kary za nieważny dowód osobisty, jest złożenie wniosku o jego wydanie w odpowiednim momencie. Przepisy precyzują, że wniosek należy złożyć w terminie co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu tożsamości.

W przypadku osób pełnoletnich dowód osobisty wydawany jest na okres 10 lat. Od 4 marca 2019 r. wydawany jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Wniosek o dowód osobisty możesz – ale nie musisz – złożyć w urzędzie gminy (niezależnie od miejsca zameldowania). Alternatywą jest złożenie wniosku przez internet. W tym celu będziesz potrzebować profilu zaufanego (eGO). Złożony elektronicznie wniosek będziesz musiał podpisać na jeden z trzech sposobów: podpisem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym.

Wniosku złożonego zarówno elektronicznie, jak i osobiście nie trzeba opłacać – dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie. Po złożeniu wniosku możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy dokument został już przygotowany – zrobisz to przez internet, na stronie gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy. Podać będziesz musiał jedynie numer wniosku.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
14 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej