Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Nie oślepiaj – jak ustawić światła drogowe?

Nie oślepiaj – jak ustawić światła drogowe?
mfind.pl

Instytut Transportu Samochodowego oszacował na podstawie badań pomiarowych, że prawidłowo ustawione światła ma zaledwie nikły procent pojazdów. Problemem jest za małe oświetlenie, różnice w działaniu reflektorów, np. jeden świeci mocniej, drugi słabiej, czy wreszcie zbyt intensywne światło, które może doprowadzić do oślepienia innych kierowców i w konsekwencji wypadku.

Źle ustawione światła – niebezpieczne dla innych i dla Ciebie!

Światła, które oświetlają zaledwie metr czy dwa przed maską samochodu to ryzyko poważnego zdarzenia drogowego i to nie tylko w nocy, ale w deszczu, czy przy gorszej widoczności. Opóźniają reakcje kierowcy, sprawiają, że przeszkody widzisz nawet 2-3 sekundy później niż przy prawidłowym oświetleniu. Uważasz, że to bez znaczenia? Niestety jesteś w błędzie. Wydłużenie drogi zatrzymania Twojego auta o kilku metrów w awaryjnej sytuacji to często różnica między poważnym wypadkiem, a porysowanym zderzakiem czy odrobiną stresu. Na szali kładziesz nie tylko koszty materialne, ale i ludzkie życie.

Światła zbyt jasne to podobne zagrożenia. Często zdarza się, że mocniej świeci jeden reflektor i to on właśnie oślepia rowerzystów, czy kierowców jadących z naprzeciwka. Światło odbite od szklanej powierzchni, przydrożnej reklamy, może oślepić także Ciebie.

Światła: lista grzechów głównych

Większość z nas nie wie, jak działają światła i jak się nimi posługiwać.  Nie używamy np. ręcznego korektora pochylenia reflektorów, który pozwala dopasować ustawienie świateł, gdy zmieni się obciążenie pojazdu.

Nie zwracamy także uwagi na to, jak światła świecą – a jest to koniecznością i powinno wejść w krew, szczególnie przed dłuższą podróżą. Jednym z elementów badania technicznego samochodu jest kontrola ustawienia przednich świateł, ale trzeba przyznać, że technicy do tego punktu podchodzą dość niedbale. Warto na to zwrócić uwagę przy przeglądzie technicznym!

Kolejnym grzechem jest montowanie reflektorów i źródeł światła bez homologacji. To skrajna nieodpowiedzialność!

Jak ustawić światła drogowe?

Najlepiej zrobić to w dobrym warsztacie, ale jeśli nie masz takiej możliwości, możesz najpierw sprawdzić światła sam.

Przede wszystkim reflektory powinny być czyste. Brudne, zabłocone, zawsze będą mniej skuteczne. Co zrobić poza tym? Aby ustawić światła, znajdź płaski, poziomy plac, najlepiej o długości ponad 10m, zakończony pionową, równomiernie pomalowaną płaszczyzną np. ścianą budynku o wysokości ok. 1-1,5 m, zależnie od wysokości zamocowania świateł w samochodzie.

Podczas pomiaru powinno być na tyle ciemno, żeby wiązka światła reflektorów była wyraźnie widoczna na ścianie, a zwłaszcza GRANICA ŚWIATŁA I CIENIA rozdzielająca dolną, jaśniejszą, część wiązki od górnej, ciemniejszej. Szczegółową instrukcję przygotował Instytut Transportu Samochodowego i znajdziesz ją tutaj.

Dbaj o wszystkie aspekty bezpieczeństwa, dobra polisa AC i obowiązkowe ubezpieczenie OC to za mało, byś zawsze bezpiecznie i pewnie dojeżdżał do celu. Myśl o tym kompleksowo. Dobrą polisę znajdziesz w naszej porównywarce mfind.pl, a wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w naszej Akademii!

Podsumowanie

 1. Większość kierowców ma źle ustawione światła drogowe!
 2. Źle oceniamy oświetlenie innych pojazdów, a sami przeważnie nie jesteśmy świadomi własnych problemów!
 3. Światła zbyt intensywne lub za słabe, to ryzyko poważnego wypadku
 4. Nie wolno montować reflektorów i żarówek bez homologacji, są niebezpieczne, a w razie kontroli grożą nam mandaty!
 5. Światła najlepiej ustawić w warsztacie przy okazji przeglądu lub skorzystać z instrukcji przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego!

Autor artykułu:

Redaktorka, pisarka, blogerka i mama. Doradzi na każdy temat. Lubi kawę i życie bez pośpiechu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Nie oślepiaj – jak ustawić światła drogowe?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Keks
Gość

Nie wiem co jest gorsze. Źle ustawione i rażące światła, czy ich „brak” u kierowców, którzy kupują niemal niewidoczne podczas używania LED’y na Allegro…

Maciej Putrzyński
Gość

Przede wszystkim edukacja w tym zakresie powinna stanowić główny oręż w walce z oślepiającym snopem światła, bądź ostrą oszczędnością finansów kierowców..stąd ten artykuł 😉

Pozdrawiam

wpDiscuz