mfind mfind

Sprawdzamy, jaka darmowa aplikacja na telefon jest najlepsza. Oto kilka propozycji.

Najlepsza darmowa nawigacja na telefon z Androidem i iOS

Nawigacje samochodowe będące odrębnym urządzeniem odchodzą do lamusa. Obecnie niemal wszystko możemy wykonać, korzystając wyłącznie ze smartfona. Również w zakresie kwestii związanych z użytkowaniem i prowadzeniem samochodu. Tak przebiega m.in. rejestracja samochodu online, czy szybkie sprawdzenie, jaki pakiet OC i AC będzie dla nas najkorzystniejszą opcją.

Wśród darmowych nawigacji samochodowych na telefon wzięliśmy uwagę te, które można pobrać na smartfony wyposażone w Androida oraz na iPhone’y. Ocenie podlegały m.in. dokładność map i precyzja prowadzenia. Od tych czynników zależy szybkość i wygoda dotarcia do celu podróży. Równie ważną cechą nawigacji jest prowadzenie głosowe po polsku. Informacje o natężeniu ruchu i występujących korkach wymagają z kolei aktywnego połączenia internetowego – zawsze warto o tym pamiętać.

Wspólną zaletą wszystkich dostępnych za darmo aplikacji jest oczywiście to, że są bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że większość z nich bardzo obciąża system i powoduje szybsze zużycie baterii. A zastanawiając się, za co można stracić prawo jazdy, pamiętajmy o tym, by wyposażyć auto w specjalny uchwyt na smartfon. Korzystanie z nawigacji będzie nie tylko wygodniejsze, ale i zdecydowanie bezpieczniejsze.

Waze

Waze to aplikacja na smartfony z systemem Android oraz na iPhone’y. Została stworzona w 2006 roku, w 2013 kupiona przez Google. Użytkownicy cenią nawigację przede wszystkim za czytelny, estetyczny interfejs oraz dostępne funkcje. Nawigacja dobrze wylicza i podaje propozycje tras, wskazując najlepszą opcję drogi. Jedną z jej zalet jest dynamiczne korygowanie trasy w zależności od aktualnej sytuacji na drodze. Tutaj także znajdziemy przydatne informacje o fotoradarach na trasie, kontrolach policji, wypadkach, czy zamkniętych drogach. Waze działa jednak jedynie w trybie online.

Ciekawostka: Aplikacja umożliwia komunikowanie się z innymi użytkownikami nawigacji, a prowadzący w czasie jazdy głos to głos Batmana.

Google Maps

Mapy dostarczane przez Google są nie tylko dobre, ale także stale poprawiane i rozwijane. Użytkownicy aplikacji, których liczbę na całym świecie można zliczać w milionach, chwalą Mapy Google za pracę zarówno w trybie online, jak i offline. Nawigacja wyświetla informacje o korkach, aktualną prędkość, powiadamia o fotoradarach, pozwala na sprawdzenie widoku satelitarnego i terenowego miasta. Możemy w niej sprawdzić mapę jeszcze przed trasą, poznać przebieg drogi oraz czas, jaki zajmie nam dotarcie do celu. Co istotne, Mapy Google są najczęściej preinstalowane na wszystkich smartfonach z Androidem, dlatego nie ma konieczności pobierania aplikacji.

Yanosik

Yanosik to polska aplikacja, która powstała w 2010 roku i może obecnie pochwalić się największą społecznością użytkowników. Do pobrania zarówno na smartfony z systemem Android, jak i iOS, wykorzystywana jest głównie do informowania o fotoradarach i kontrolach drogowych – policyjnych oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Poza typowymi dla nawigacji samochodowej funkcjami ta aplikacja oferuje dodatkowo możliwość sprawdzenia historii samochodu, czy oszacowania jego wartości po zeskanowaniu kodu AZTEC. Wyposażenie w wideorejestrator eliminuje konieczność instalacji dodatkowej aplikacji.

Sygic GPS Navigation

Ta aplikacja pochodzi ze Słowacji i śmiało możemy określić ją kompletną. Dostaniemy w niej zarówno dokładne mapy, jak i wybór najlepszej trasy. Po przejściu w tryb online (nawigacja działa także w trybie offline) uzyskamy z kolei wszelkie informacje na temat korków, czy innych utrudnień na drodze. W przypadku pojawienia się takiej konieczności aplikacja szybko skoryguje trasę. Użytkownikom podoba się m.in. asystent pasa ruchu, który informuje podczas jazdy, jakiego pasa należy się trzymać, aby nie przegapić zjazdu. Ta aplikacja pomoże nam również znaleźć miejsce parkingowe, czy stację paliw, nagra też trasę podczas nawigowania.

Here WeGo

Ta propozycja to dobre rozwiązanie dla osób często poruszających się po dużym mieście. Aplikacja Here WeGo wyznacza trasy dla samochodu, roweru oraz pieszych. Dodatkowo wskazuje najbliższe przystanki środków transportu publicznego, pozwala znaleźć rower miejski, czy zamówić taksówkę, a nawet wspiera w poruszaniu się po centrach handlowych. Aplikację rozwijają najwięksi gracze rynku motoryzacyjnego, m.in. marki BMW czy Audi. Działa sprawnie, także w trybie offline.