Wyjazd już za parę chwil. Tak, jak przygotowujemy listę rzeczy do zabrania, tak co ambitniejsi kierowcy planują trasę przejazdu. Niezależnie od celu swojej podróży powinni mieć jednak na uwadze wyjątkową sytuację na drogach. Zarówno przed jak i po długim weekendzie, ruch na drogach będzie wzmożony. Wytężona praca czeka też policjantów z drogówki. Na jakich trasach można ich najczęściej spotkać? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali eksperci Yanosika, którzy na podstawie analizy zgłoszeń użytkowników aplikacji, przygotowali zestawienie najczęściej kontrolowanych tras. Dane dotyczą dróg krajowych z całej Polski i obejmują piątki, soboty i niedziele od 1 stycznia do 14 kwietnia 2019 roku.

Najczęściej kontrolowana droga w Polsce to…

Droga krajowa nr 7 okazała się najbardziej kontrolowaną w Polsce. Ze zgłoszeń kierowców wynika, że na drodze tej od początku roku w dni weekendowe przypadło 20 kontroli prędkości na 1 kilometr drogi. Krajowa „siódemka” prowadzi z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Droga ta przez samych kierowców uważana jest za skrajnie niebezpieczną. Od mazowieckiego przez warmińsko-mazurskie jest to głównie jednopasmówka, w niektórych miejscach z szerszym poboczem. To z kolei, przez niektórych traktowane jest jako dodatkowy pas ruchu służący głównie… wyprzedzaniu. Co więcej, także z raportu Policji wynika, że omawiana „siódemka” jest najbardziej niebezpieczną drogą w Polsce. To właśnie na tej trasie dochodzi do największej liczby wypadków, w których ginie coraz więcej osób.

Równie często kontrolowaną drogą okazała się krajowa „jedynka”. Na niej, na 1 kilometr drogi przypadło niecałe 20 kontroli (według statystyk Yanosika 19,6). Popularna „jedynka” to jedna z największych polskich dróg krajowych. Stanowi ważne połączenie pomiędzy Gdańskiem i Zwardoniem, w którym znajduje się granica ze Słowacją i który jest jednocześnie końcem tej trasy. Na odcinku Piotrków Trybunalski – Podwarpie stanowi fragment popularnej „Gierkówki”, która wiedzie z Warszawy do Katowic.

Brązowy medal i trzecie miejsce pod kątem częstotliwości kontroli prędkości przypada DK 80, na której na 1 kilometr przeprowadzono niemal 19 kontroli policji. Krajowa „osiemdziesiątka” leży na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego i liczy sobie ok. 66 kilometrów. Jej początek znajduje się przy drodze krajowej nr 10, na przedmieściach Bydgoszczy.

Częstych kontroli drogowych mogą spodziewać się także kierowcy, którzy podróżują drogami krajowymi nr 47 i 86. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się także drogi nr 6, 2, 10, 81 czy 17. Te ostatnie wyróżniają się jednak nieporównywalnie mniejszą częstotliwością kontroli – dla porównania, na tej ostatniej, na 1 kilometr drogi przypadło 9 kontroli.

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

Źródło: Yanosik

„Drogówka” jest najbardziej aktywna w województwie…

Zestawienie przygotowane przez Yanosika obejmowało także kontrole prędkości z podziałem na konkretne województwa. Co najciekawsze – tutaj widoczne jest już większe rozróżnienie. Najwięcej pomiarów prędkości odnotowano w Małopolsce oraz na Śląsku – tam, na 1 kilometr drogi przypadało aż 9 kontroli. Nogę z gazu powinni zdjąć także kierowcy w województwie kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim – tam drogówka jest równie aktywna. Najmniejszą aktywność mundurowych odnotowano natomiast w województwie opolskim i łódzkim, gdzie jest ponad 6-krotnie mniej pomiarów prędkości niż w województwie małopolskim – tam kolejno liczba kontroli wyniosła 1,5 i 1,3 na kilometr trasy.

Najczęściej kontrolowane województwa

Źródło: Yanosik

Najczęściej kontrolowane odcinki w Polsce to…

Na podstawie zebranych danych Yanosik wyodrębnił także konkretne odcinki dróg krajowych, w których najczęściej możemy spotkać policję. Eksperci podzielili te trasy na odcinki odpowiadające gminom. Przejeżdżając przez te tereny, musimy liczyć się z kontrą policji.

Najczęściej kontrolowane odcinki dróg w Polsce

Źródło: Yanosik