7 najbardziej awaryjnych aut - z tymi markami i modelami UWAŻAJ!

Aktualizacja:
najbardziej awaryjne samochody

Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego TÜV przygotowało coroczny raport, w którym znalazły się informacje na temat najbardziej i najmniej awaryjnych aut, które były poddawane obowiązkowym badaniom technicznym w Niemczech. Wybraliśmy spośród nich 7 najbardziej awaryjnych. Z tymi markami i modelami UWAŻAJ!

Niektóre marki samochodów cieszą się opinią niezawodnych, inne – słusznie czy niesłusznie – uważane są za awaryjne. Do pierwszej grupy często zaliczane są Toyoty, które dla wielu są synonimem niezawodności (co potwierdzają zresztą wyniki analiz instytutów badających rynek motoryzacyjny). W drugiej grupie znajdują się np. niektóre auta francuskie – na niezbyt zaszczytne miano „królowej lawet” zasłużył Renault Laguna drugiej generacji.

Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego TÜV przygotowuje swoje raporty na podstawie danych zebranych podczas obowiązkowych badań technicznych samochodów zarejestrowanych na terenie Niemiec. Raport za 2018 r. uwzględnia wyniki przeglądów aż 8,8 mln samochodów.

Czy te badania są wiarygodne? Cóż, zawsze można się do czegoś przyczepić, ale trzeba przyznać, że Niemcy do roboty zabierają się solidnie, a same dane wyglądają na bardzo rzetelne.

Jakie dane brane są pod uwagę?

Coroczne raporty TÜV powstają – jak napisaliśmy powyżej – na podstawie danych zbieranych przez diagnostów, którzy sprawdzają:

  • hamulce
  • oświetlenie
  • podwozie
  • amortyzatory
  • ogumienie
  • oraz korozję na elementach mających wpływ na bezpieczeństwo pojazdu.

Jak powstają rankingi?

W swoich raportach TÜV grupuje samochody według wieku na:

  • 2- i 3-letnie
  • 4- i 5-letnie
  • 6- i 7-letnie
  • 8- i 9-letnie
  • 10 i 11-letnie.

Dla każdej z grup TÜV określa odsetek egzemplarzy usterkowych (im jest on niższy, tym model jest bardziej niezawodny). Co ważne, w raportach uwzględniane są tylko te auta, z których w przeglądach na stacjach TÜV uczestniczyło co najmniej 10 000 egzemplarzy.

7 najbardziej awaryjnych aut wg TÜV

Sprawdziliśmy, które samochody są najbardziej awaryjne wg najnowszego raportu TÜV. Pod uwagę wzięliśmy po dwa auta z dwóch pierwszych grup wiekowych i po jednym z pozostałych trzech.

Najbardziej awaryjne samochody 2- i 3-letnie

Na pierwszym miejscu wśród najbardziej awaryjnych 2- i 3-letnich samochodów znalazła się Dacia Logan. Średni przebieg aut tej rumuńskiej marki badanych przez TÜV wyniósł 53 000 km, a odsetek poważnych usterek wyniósł 14,6 proc.

Dacia Logan to samochód z segmentu B produkowany od 2004 r. Początkowo auto oferowane było jedynie jako sedan. Od 2006 r. rozpoczęto produkcję wersji kombi, a od 2007 r. – także wersji pickup i van. Od 2012 r. produkowana jest druga generacja tego modelu.

Miejsce drugie – z odsetkiem poważnych usterek w wysokości 13 proc. – zajęło francuskie auto miejskie: Renault Clio. Średni przebieg tego samochodu wyniósł 36 tys. km.

Pierwsza generacja Renault Clio zadebiutowała w 1990 r. Auto dostępne jest obecnie jako 5-drzwiowy hatchback i jako 5-drzwiowe kombi (Clio Grandtour). Do tej pory powstały cztery generacje tego samochodu. Clio piątej generacji zademonstrowane zostało podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w marcu 2019 r.

Czytaj także: Dacia Sandero – opinie, zalety, historia, ubezpieczenie OC

Najbardziej awaryjne samochody 4- i 5-letnie

Najbardziej awaryjnym samochodem w grupie pojazdów 4- i 5-letnich jest Peugeot 206. W przypadku tego miejskiego auta odsetek poważnych usterek wyniósł aż 28 proc. Średni przebieg wynosi 53 tys. km.

Peugeot 206 produkowany był przez koncern PSA (Peugeot Société Anonyme) w latach 1998 – 2006. Samochód dostępny był jako 2 drzwiowe coupe-cabrio (od 1999 r.), 3- i 5-drzwiowy hatchback (od 1998 r.), 4-drzwiowy sedan (od 2005 r.) i 5-drzwiowe kombi (od 2001 r.). Następcą modelu jest Peugeot 207 i Peugeot 301 (sedan).

Na drugim miejscu – z odsetkiem poważnych usterek wynoszącym 21,8 proc. znalazły się dwa samochody – Dacia Logan (ze średnim przebiegiem wynoszącym 83 tys. km) i Chevrolet Spark (średni przebieg 48 tys. km).

Chevrolet Spark to następca popularnego w Polsce Daewoo Matiza. Samochód produkowany był w Korei w latach 2005 – 2009. Spark był 5-drzwiowym hatchbackiem zaliczanym do segmentu A. Samochód zaprojektował Giorgetto Giugiaro.

Najbardziej awaryjne samochody 6- i 7-letnie

Na pierwszym miejscu – podobnie jak w przypadku aut 2- i 3-letnich – znalazła się Dacia Logan. Odsetek poważnych usterek wyniósł w jej przypadku 30,9 proc., a średni przebieg – 99 tys. km.

Jakie części wymienić po zakupie używanego samochodu?

Najbardziej awaryjne samochody 8- i 9-letnie

Pierwsze miejsce przypadło Renault Kangoo. Średni przebieg w jego przypadku wyniósł 116 tys. km a odsetek poważnych awarii stwierdzonych w tym modelu przez ekspertów TÜV – 37,1 proc.

Renault Kangoo (znany też pod nazwą Nissan Kubistar) jest produkowany od 1998 r. Od 2008 r. produkowana jest druga generacja tego modelu, a w 2012 r. na bazie samochodu powstały: Dacia Dokker oraz Mercedes-Benz Citan.

Taki sam odsetek poważnych awarii odnotowany został też w przypadku Dacii Logan.

Najbardziej awaryjne samochody 10- i 11-letnie

W ostatniej porównywanej przez nas kategorii wiekowej najbardziej awaryjnym samochodem okazała się – po raz kolejny – Dacia Logan. Odsetek poważnych awarii wyniósł w przypadku tego modelu wyniósł 40,6 proc. Średni przebieg tego samochodu to 130 tys. km.

Informacje zbierane przez podczas przeglądów technicznych, na podstawie których przygotowywane są raporty, nie powinny być głównym elementem branym pod uwagę podczas zbierania informacji o używanym samochodzie. Dane z raportów TÜV trzeba traktować jako jedno ze źródeł informacji i uzupełniać je danymi np. z forów dyskusyjnych zrzeszających użytkowników danej marki.

Czytaj także:
Najmniej awaryjne auta
Przegląd samochodu: ile aut nie przechodzi obowiązkowych badań technicznych?

Jakie są wasze doświadczenia z najbardziej awaryjnymi modelami?! Podzielcie się w komentarzu!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej