Po Twoim aucie zostało już tylko wspomnienie. Kilka miesięcy temu zdecydowałeś się na rozstanie ze swoimi czterema kółkami, aż tu pewnego dnia przychodzi zdjęcie z fotoradaru, a do niego dołączony pewien świstek. Konkretniej mandat za przekroczenie prędkości. Sęk w tym, że winny temu jesteś nie Ty, a nowy właściciel Twojego starego samochodu. Co zrobić w sytuacji, gdy dostajesz mandat, który należy się nowemu właścicielowi? Co robić, gdy jest mandat po sprzedaży samochodu?

Sprzedaż auta: zgłoszenie zbycia pojazdu

Wydaje się, że podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu zamyka sprawę kupna samochodu. Na nabywcy używanego auta spoczywa jednak obowiązek jego przerejestrowania. Ma na to dokładnie 30 dni. Częstą praktyką jest jednak zaniechanie tej formalności, a wszystko dlatego że za nieprzerejestrowanie samochodu nie grożą żadne sankcje. Konsekwencje mogą być jednak inne…

Jeśli kupujący nie przerejestruje pojazdu, a sprzedający nie zgłosi tego faktu w wydziale komunikacji, w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako właściciel samochodu nadal widnieje poprzedni właściciel. Wobec tego wszelkie wezwania do zapłaty będą przychodzić właśnie na jego adres. Problem w tym, że wykroczenia dopuścił się już nowy właściciel samochodu. Aby uniknąć tego typu sytuacji wystarczy jedna wizyta w wydziale komunikacji urzędu, w którym auto jest zarejestrowane. Konieczna będzie jedynie umowa kupna-sprzedaży i dowód osobisty. Na dopełnienie tej formalności mamy 30 dni od momentu transakcji. Jeśli nie mamy możliwości osobistego załatwienia sprawy w urzędzie, formalności możemy dopełnić poprzez stronę obywatel.gov.pl. W tym celu będziemy jednak potrzebowali profilu zaufanego, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość. Po podaniu niezbędnych danych oraz przesłaniu skanu umowy, sprawa jest załatwiona. Od tego momentu wszelka korespondencja dotycząca na przykład przyszłych mandatów powinna przychodzić już do nowego właściciela samochodu.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

Mandat po sprzedaży auta: co robić?

Podsumowując – jeśli żadna ze stron nie zgłosi faktu kupna-sprzedaży auta do właściwego urzędu, powstanie pewna rozbieżność pomiędzy stanem prawnym, a dokumentacją pojazdu. W świetle prawa, właścicielem jest osoba, która właśnie auto kupiła, ale z puntu widzenia administracyjnego, właścicielem samochodu wciąż jest osoba, która właśnie się go pozbyła. Dlaczego? Ponieważ nadal to tylko ona figuruje we wszelkich dokumentach związanych z samochodem. Nic więc dziwnego, że wszystkie pisma związane z autem przychodzą właśnie do niej. Co więc robić w takiej sytuacji?

Mandat dostałeś. Nie Ty, tylko nowy właściciel samochodu. Jednak wezwanie przyszło do Ciebie. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli dostałeś wezwanie do zapłacenia mandatu już po sprzedaży pojazdu, musisz podjąć pewne kroki celem wyjaśnienia tej sytuacji. Przede wszystkim musisz wysłać do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumenty potwierdzające fakt zbycia pojazdu. Takim dokumentem będzie umowa kupna-sprzedaży, kopia faktury VAT czy chociażby akt darowizny. Nie zapomnij także o dopełnieniu formalności w wydziale komunikacji.