W ostatnich miesiącach ceny polis OC znacząco wzrosły. W styczniu 2016 roku średni koszt tego ubezpieczenia wynosił 659 złotych. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, 12 miesięcy później, dokładnie ten sam kierowca zapłaciłby za OC już 1024 złote. To wzrost aż o 55%! Są jednak kierowcy, którzy mogą liczyć na znacznie niższe wydatki związane z ubezpieczeniem swojego samochodu. Dlaczego? Bo jeżdżą samochodami określonych marek.

Jakie auta mają najtańsze ubezpieczenie OC?

Mniej za OC zapłacą posiadacze Suzuki, Chevroletów oraz Kii. Według danych naszego kalkulatora OC/AC z lat 2014-2017, średnia cena polis OC dla właścicieli aut tej marki wyniosła odpowiednio 626, 633 i 642 zł. Z kolei na przeciwległym biegunie znajdują się kierowcy BMW, którzy w tym samym okresie za ubezpieczenie OC musieli zapłacić średnio aż 1024 złote. Tuż za nimi uplasowali się właściciele Audi i Alfy Romeo. W ich przypadku średnie ceny polisy OC to ok. 860 zł. Skąd tak duże rozbieżności pomiędzy stawkami dla poszczególnych marek?

Ubezpieczyciele dysponują obszernymi danymi historycznymi, m.in. statystykami wypadkowymi, i są w stanie dla każdej marki stworzyć dokładny profil kierowcy – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. – Samochodami marki BMW czy Audi jeździ bardzo wielu młodych, niedoświadczonych kierowców. Towarzystwa oferują im wyższe stawki, ponieważ w ich przypadku ryzyko szkody jest większe. Z kolei autami marki Kia czy Chevrolet poruszają się mniej brawurowi kierowcy.

Różnica w stawkach OC nie wynika jednak wyłącznie ze statystyk wypadków z udziałem pojazdów danej marki. Znaczenie mają także parametry techniczne tych samochodów – W przypadku BMW lub Audi częściej są to auta z dużo mocniejszymi silnikami niż np. w Kia – tłumaczy Salwiński. Przykładem tego jest nieujęty w naszym zestawieniu Smart. Zdecydowana większość aut tej marki wyposażona jest w małe silniki o pojemności poniżej 1 litra. Według danych z naszej porównywarki OC/AC, średnia cena polisy OC dla właścicieli Smartów wynosi 600 złotych, czyli sporo taniej niż płacą właściciele dużych samochodów o większej mocy.

Stawki OC dla najpopularniejszych marek

O ile Smart należy do niszowych marek na naszym rynku, o tyle zdecydowanie większą popularnością cieszą się Volkswageny, Fordy oraz Ople. To właśnie dla tych pojazdów najczęściej wykonywano kalkulacje w porównywarce mfind.pl. Ich właściciele średnio płacą za ubezpieczenie zbliżone kwoty, oscylujące pomiędzy 738 a 749 złotych. Tym samym marki te plasują się w połowie naszego zestawienia. Ten koszt musisz brać pod uwagę przy kupnie, popularna marka to łatwiejszy dostęp do serwisów i części, choć wcale nie najtańsze ubezpieczenie.

Średnie ceny OC według marek samochodów - infografika mfind

Ile kosztuje OC najpopularniejszego nowego auta w Polsce?

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2016 roku najczęściej kupowanym nowym samochodem w naszym kraju była Skoda. W naszym zestawieniu marka ta uplasowała się w grupie najtańszych polis OC. Jak wynika z danych porównywarki cen mfind.pl, uśredniona cena ubezpieczenia dla właściciela Skody to 655 zł.

Marki luksusowe a koszt ubezpieczenia OC

Co ciekawe, koszty polisy OC dla luksusowych pojazdów nie odbiegają znacząco od stawek proponowanych dla najpopularniejszych marek. Przykład? Średnia cena ubezpieczenia OC dla Porsche, Maserati czy Astona Martina wynosi około 1,2 tys. zł. Najwięcej, bo aż 2430 złotych, muszą zapłacić posiadacze Ferrari.

Planujesz zakup auta? Weź pod uwagę koszty OC

Decydując się na zakup samochodu i analizując koszty związane z jego utrzymaniem, weź pod uwagę także ceny polis OC. Różnice pomiędzy poszczególnymi markami sięgają nawet kilkuset złotych. W perspektywie kilku lat, oszczędności można już liczyć w tysiącach. Nie wiesz, jak szybko porównać oferty? Zajrzyj na mfind i skalkuluj koszty ubezpieczenia.

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

[Widget_reklama_porownywarki]