Średnia cena OC na progu 2019 roku wyniosła 1028 zł i nieznacznie różniła się od tej, którą zanotowaliśmy na początku 2018 roku. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w styczniu 2019 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, choć średnia cena polisy wciąż oscyluje wokół 1000 zł, są jednak kierowcy, którzy mogą liczyć na znacznie niższe wydatki związane z ubezpieczeniem swojego samochodu. Dlaczego? Bo jeżdżą samochodami określonych marek.

Jakie auta mają najtańsze ubezpieczenie OC?

Mniej za OC zapłacą posiadacze Dacii, Suzuki oraz Kii. Według danych naszego kalkulatora OC/AC z lat 2018-2019, średnia cena polis OC dla właścicieli aut tej marki wyniosła odpowiednio 661, 686 i 730 zł. Z kolei na przeciwległym biegunie znajdują się kierowcy Lexusa, którzy w tym samym okresie za ubezpieczenie OC musieli zapłacić średnio aż 1245 złote. Tuż za nimi uplasowali się właściciele BMW i Rovera. W ich przypadku średnie ceny polisy OC to ok. 1109 zł. Skąd tak duże rozbieżności pomiędzy stawkami dla poszczególnych marek?

Ubezpieczyciele dysponują obszernymi danymi historycznymi, m.in. statystykami wypadkowymi, i są w stanie dla każdej marki stworzyć dokładny profil kierowcy – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. – Samochodami marki BMW czy Audi jeździ bardzo wielu młodych, niedoświadczonych kierowców. Towarzystwa oferują im wyższe stawki, ponieważ w ich przypadku ryzyko szkody jest większe. Z kolei autami marki Dacia czy Suzuki poruszają się mniej brawurowi kierowcy.

Różnica w stawkach OC nie wynika jednak wyłącznie ze statystyk wypadków z udziałem pojazdów danej marki. Znaczenie mają także parametry techniczne tych samochodów. Przykładem tego jest nieujęty w naszym zestawieniu Smart. Zdecydowana większość aut tej marki wyposażona jest w małe silniki o pojemności poniżej 1 litra. Według danych z naszej porównywarki OC/AC, średnia cena polisy OC dla właścicieli Smartów wynosi 600 złotych, czyli sporo taniej niż płacą właściciele dużych samochodów o większej mocy.

Stawki OC dla najpopularniejszych marek

O ile Smart należy do niszowych marek na naszym rynku, o tyle zdecydowanie większą popularnością cieszą się Toyoty, Hyundaie czy Nissany. Ich właściciele średnio płacą za ubezpieczenie zbliżone kwoty, oscylujące pomiędzy 756 a 767 złotych. Tym samym marki te plasują się w połowie naszego zestawienia. Ten koszt musisz brać pod uwagę przy kupnie, popularna marka to łatwiejszy dostęp do serwisów i części, choć wcale nie najtańsze ubezpieczenie.

Najtańsze średnie ceny OC 2019

Ile kosztuje OC najpopularniejszego nowego auta w Polsce?

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2018 roku najczęściej kupowanym nowym samochodem w naszym kraju była Skoda. W naszym zestawieniu marka ta uplasowała się w grupie najtańszych polis OC. Jak wynika z danych porównywarki cen mfind.pl, uśredniona cena ubezpieczenia dla właściciela Skody to 785 zł.

Marki aut z najdroższym średnim OC

Co ciekawe, koszty polisy OC dla luksusowych pojazdów nie odbiegają znacząco od stawek proponowanych dla najpopularniejszych marek. Znaczenie mają także parametry techniczne tych samochodów – W przypadku BMW lub Audi częściej są to auta z dużo mocniejszymi silnikami niż np. w Kia – tłumaczy Salwiński. To właśnie z uwagi na to, właściciele tych aut muszą liczyć się z wyższymi kosztami obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Tak jak wspominaliśmy, z kalkulacji wykonanych przez klientów mfind.pl wynika, że najwięcej za OC zapłacą właściciele Lexusa, BMW czy Rovera. Średnia cena polisy dla aut z najdroższym OC zaczyna się od 916 zł.

Najdroższe średnie ceny OC 2019

Planujesz zakup auta? Weź pod uwagę koszty OC

Decydując się na zakup samochodu i analizując koszty związane z jego utrzymaniem, weź pod uwagę także ceny polis OC. Różnice pomiędzy poszczególnymi markami sięgają nawet kilkuset złotych. W perspektywie kilku lat, oszczędności można już liczyć w tysiącach. Nie wiesz, jak szybko porównać oferty? Zajrzyj na mfind i skalkuluj koszty ubezpieczenia.

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

[Widget_reklama_porownywarki]