Prędzej czy później taka sytuacja zdarza się w życiu każdego kierowcy. Spokojna jazda kończy się z chwilą nieoczekiwanego wyświetlenia się kontrolki na desce rozdzielczej. Czy to awaria silnika? A może posłuszeństwa odmówił któryś z ważnych systemów w aucie? Co zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Podpowiadamy znaczenie kontrolek w samochodzie i wyjaśniamy, na które z nich uważać w szczególności!
Nie każda kontrolka oznacza usterkę lub awarię jednego z podzespołów samochodu. – Bez względu na markę czy model pojazdu, kontrolki w aucie możemy podzielić na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze oraz ostrzegawcze.Te pierwsze z reguły są koloru zielonego. Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej, kontrolki informacyjno-ostrzegawcze mają kolor pomarańczowy, zaś ostrzegawcze czerwony – tłumaczy Przemysław Basiak, mechanik serwisu PS Garage.pl.
Kontrolki samochodowe – informacyjne
Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem takiej ikony w samochodzie jest informowanie kierowcy o uruchomieniu poszczególnych systemów lub funkcji w pojeździe. Ich zapalenie się nie wymaga od kierującego podjęcia żadnych dodatkowych działań. Najpopularniejsze z nich to kontrolki włączonych kierunkowskazów lub świateł mijania.
CZYTAJ TAKŻE:
Samochód z silnikiem Diesla: 10 błędów, których nie powinieneś popełniać
Klimatyzacja samochodowa – o tym musisz pamiętać
10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach
W nowszych i lepiej wyposażonych autach zielone kontrolki mogą informować także o uruchomieniu tempomatu czy jeździe w trybie ekonomicznym. – Jedynym wyjątkiem kolorystycznym od tej reguły jest kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych, czyli tzw. „długich”. W zdecydowanej większości aut jest ona koloru niebieskiego – dodaje Przemysław Basiak.
Co oznaczają kontrolki w samochodzie: informacyjno-ostrzegawcze
Tutaj sprawa już nie jest tak oczywista. Część z nich informuje o nieprawidłowościach w działaniu któregoś z podzespołów, zaś pozostałe kontrolki koloru żółtego wyświetlają się po akcji podjętej przez kierowcę. I tak np. włączenie ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych skutkuje właśnie zapaleniem się na desce rozdzielczej jednej z żółtych kontrolek.
Ale które z nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Przede wszystkim ikona silnika, lub, jak niektórzy twierdzą, helikoptera czy łodzi podwodnej. – Oznacza to awarię w układzie elektrycznym silnika, najczęściej jest to związane z nieprawidłowościami wykrytymi przez któryś z czujników. W nowszych autach, kontrolka Check Engine może także wiązać się z przejściem silnika w tryb awaryjny, co znacznie ogranicza prędkość maksymalną. Aby zdiagnozować usterkę, konieczna jest wtedy wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie. Jej zignorowanie może doprowadzić do kolejnych awarii – radzi Przemysław Basiak.
Ponadto, naszą uwagę powinny zwrócić lampki ostrzegawcze w samochodzie, sygnalizujące kłopoty z pracą układów ABS i ESP. Są to podstawowe systemy dbające o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli ich nie wyłączymy, a mimo to na desce rozdzielczej wyświetliły się te kontrolki to możemy być pewni, że w kluczowym momencie systemy te nie zadziałają. W takiej sytuacji również konieczna jest wizyta w warsztacie w celu diagnozy problemu i wykonania ewentualnej naprawy.
Nie zapominajmy także o kontrolce rezerwy paliwa. Bez niego żadne auto nie zajedzie daleko…
Oznaczenia kontrolek w samochodzie – ostrzegawcze
Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie, czyli te w kolorze czerwonym, najczęściej oznaczają poważną awarię i konieczność zatrzymania pojazdu. Choć od tej zasady także zdarzają się wyjątki. Przykładem są choćby kontrolki niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy otwartych drzwi/klapy bagażnika.
, warto wspomnieć o termometrze zanurzonym w wodzie. – Kontrolka ta zapala się w momencie osiągnięcia zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Jej zignorowanie i dalsza jazda grozi zatarciem silnika i bardzo kosztowną naprawą – tłumaczy Przemysław Basiak. Podobne konsekwencje grożą za zignorowanie kontrolki informującej o niskim ciśnieniu oleju. Symbolizuje ją oliwiarka z dużą kroplą. W obu tych sytuacjach należy możliwie jak najszybciej zatrzymać pojazd i w razie potrzeby wezwać pomoc drogową.
Co ciekawe, kontrolka symbolizowana przez znak ‚!’ w czerwonym kółku oznacza nie tylko zaciągnięty hamulec ręczny. Jej zapalenie się to także sygnał o tym, że w układzie hamulcowym znajduje się zbyt mała ilość cieczy. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się na najbliższej stacji paliw i zakupić odpowiedni płyn, a następnie uzupełnić brakującą ilość.
Najpopularniejsze kontrolki w samochodzie opisaliśmy na infografice. Jednak żadna z nich nie przypomni Ci o kończącej się polisie OC lub AC. Ale możemy zrobić to my! Wystarczy że wejdziesz na mfind.pl/kontakt/, zostawisz nam swój e-mail lub numer telefonu wraz z datą końca obecnej polisy, a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie znajdziemy najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.
Podsumowanie
- Lampki sygnalizacyjne w aucie dzielimy na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze i ostrzegawcze.
- Auto należy bezwzględnie zatrzymać po wyświetleniu się kontrolki informującej o zbyt wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej oraz niskiego ciśnienia oleju silnikowego.
- Niektóre kontrolki w samochodzie pełnią podwójne funkcje - np. informacyjne i ostrzegawcze.
- Jeśli nie jesteś pewien, co oznacza konkretna kontrolka w Twoim samochodzie, sięgnij do instrukcji obsługi pojazdu lub poszukaj informacji w internecie.
Autor artykułu: Przemysław Pepla
Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.
Dodaj komentarz