Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?
mfind.pl

Prędzej czy później taka sytuacja zdarza się w życiu każdego kierowcy. Spokojna jazda kończy się z chwilą nieoczekiwanego wyświetlenia się kontrolki na desce rozdzielczej. Czy to awaria silnika? A może posłuszeństwa odmówił któryś z ważnych systemów w aucie? Co zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Podpowiadamy znaczenie kontrolek w samochodzie i wyjaśniamy, na które z nich uważać w szczególności!

Nie każda kontrolka oznacza usterkę lub awarię jednego z podzespołów samochodu. – Bez względu na markę czy model pojazdu, kontrolki w aucie możemy podzielić na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze oraz ostrzegawcze. Te pierwsze z reguły są koloru zielonego. Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej, kontrolki informacyjno-ostrzegawcze mają kolor pomarańczowy, zaś ostrzegawcze czerwony – tłumaczy Przemysław Basiak, mechanik serwisu PS Garage.pl.

Kontrolki w samochodzie – informacyjne

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tych kontrolek jest informowanie kierowcy o uruchomieniu poszczególnych systemów lub funkcji w pojeździe. Ich zapalenie się nie wymaga od kierującego podjęcia żadnych dodatkowych działań. Najpopularniejsze z nich to kontrolki włączonych kierunkowskazów lub świateł mijania.

CZYTAJ TAKŻE:

Samochód z silnikiem Diesla: 10 błędów, których nie powinieneś popełniać

Klimatyzacja samochodowa – o tym musisz pamiętać

10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

W nowszych i lepiej wyposażonych autach zielone kontrolki mogą informować także o uruchomieniu tempomatu czy jeździe w trybie ekonomicznym. – Jedynym wyjątkiem kolorystycznym od tej reguły jest kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych, czyli tzw. „długich”. W zdecydowanej większości aut jest ona koloru niebieskiego – dodaje Przemysław Basiak.

Kontrolki w samochodzie – informacyjno-ostrzegawcze

Tutaj sprawa już nie jest tak oczywista. Część z nich informuje o nieprawidłowościach w działaniu któregoś z podzespołów, zaś pozostałe kontrolki koloru żółtego wyświetlają się po akcji podjętej przez kierowcę. I tak np. włączenie ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych skutkuje właśnie zapaleniem się na desce rozdzielczej jednej z żółtych kontrolek.

Ale które z nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Przede wszystkim ikona silnika, lub, jak niektórzy twierdzą, helikoptera czy łodzi podwodnej. – Oznacza to awarię w układzie elektrycznym silnika, najczęściej jest to związane z nieprawidłowościami wykrytymi przez któryś z czujników. W nowszych autach, kontrolka Check Engine może także wiązać się z przejściem silnika w tryb awaryjny, co znacznie ogranicza prędkość maksymalną. Aby zdiagnozować usterkę, konieczna jest wtedy wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie. Jej zignorowanie może doprowadzić do kolejnych awarii – radzi Przemysław Basiak.

Kontrolki w samochodzie.pdf

kontrolki-w-samochodzie

Ponadto, naszą uwagę powinny zwrócić kontrolki działania układów ABS i ESP. Są to podstawowe systemy dbające o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli ich nie wyłączymy, a mimo to na desce rozdzielczej wyświetliły się te kontrolki  to możemy być pewni, że w kluczowym momencie systemy te nie zadziałają. W takiej sytuacji również konieczna jest wizyta w warsztacie w celu diagnozy problemu i wykonania ewentualnej naprawy.

Nie zapominajmy także o kontrolce rezerwy paliwa. Bez niego żadne auto nie zajedzie daleko…

Kontrolki w samochodzie – ostrzegawcze

Gdy zapalają się kontrolki ostrzegawcze, czyli te w kolorze czerwonym, najczęściej oznacza to poważną awarię i konieczność zatrzymania pojazdu. Choć od tej zasady także zdarzają się wyjątki. Przykładem są choćby kontrolki niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy otwartych drzwi/klapy bagażnika.

Spośród kontrolek informujących o awariach, warto wspomnieć o termometrze zanurzonym w wodzie. – Kontrolka ta zapala się w momencie osiągnięcia zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Jej zignorowanie i dalsza jazda grozi zatarciem silnika i bardzo kosztowną naprawą – tłumaczy Przemysław Basiak. Podobne konsekwencje grożą za zignorowanie kontrolki informującej o niskim ciśnieniu oleju. Symbolizuje ją oliwiarka z dużą kroplą. W obu tych sytuacjach należy możliwie jak najszybciej zatrzymać pojazd i w razie potrzeby wezwać pomoc drogową.

Co ciekawe, kontrolka symbolizowana przez znak ‚!’ w czerwonym kółku oznacza nie tylko zaciągnięty hamulec ręczny. Jej zapalenie się to także sygnał o tym, że w układzie hamulcowym znajduje się zbyt mała ilość cieczy. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się na najbliższej stacji paliw i zakupić odpowiedni płyn, a następnie uzupełnić brakującą ilość.

Najpopularniejsze kontrolki w samochodzie opisaliśmy na infografice. Jednak żadna z nich nie przypomni Ci o kończącej się polisie OC lub AC. Ale możemy zrobić to my! Wystarczy że wejdziesz na mfind.pl/kontakt/, zostawisz nam swój e-mail lub numer telefonu wraz z datą końca obecnej polisy, a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie znajdziemy najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.

mfind.pl

Podsumowanie

 1. Kontrolki w samochodzie dzielimy na informacyjne, informacyjno-ostrzegawcze i ostrzegawcze.
 2. Auto należy bezwzględnie zatrzymać po wyświetleniu się kontrolki informującej o zbyt wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej oraz niskiego ciśnienia oleju silnikowego.
 3. Niektóre kontrolki w samochodzie pełnią podwójne funkcje - np. informacyjne i ostrzegawcze.
 4. Jeśli nie jesteś pewien, co oznacza konkretna kontrolka w Twoim samochodzie, sięgnij do instrukcji obsługi pojazdu lub poszukaj informacji w internecie.

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
trackback

[…] Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie? […]

wpDiscuz