Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kontrola drogowa. Co może, a czego nie może policjant z drogówki?

Kontrola drogowa. Co może, a czego nie może policjant z drogówki?
mfind.pl

Policyjna kontrola drogowa postrzegana jest przez polskich kierowców jako nieprzyjemne zdarzenie w czasie podróży, pod względem dotkliwości porównywalne ze złapaniem “kapcia”. Z czego wynika ten, powiedzmy,…dystans do działania policji drogowej? Kontrola drogowa jest swego rodzaju testem. Sprawdzane jest Twoje poszanowanie dla przepisów kodeksu drogowego i to, jak dbasz o swój samochód. Na domiar złego może się okazać że policjant nie dość że udowodni Twoje przewinienia (“bez przesady, to tylko 15 km/h więcej niż można…”), to wystawi mandat karny. A tego to już na pewno nikt nie lubi. Niestety kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość, a stan ich pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Jeśli Twój samochód jest dopieszczonym cacuszkiem a Ty sam nie przekraczasz określonych przez prawo granic, to kontrola drogowa powinna być dla Ciebie czynnością tak naturalną jak wizyta u wulkanizatora przed sezonem zimowym. Dobrze jednak (na wszelki wypadek) dowiedzieć się trochę o samej kontroli i jej możliwych konsekwencjach.

Prawa i obowiązki kierowcy podczas kontroli drogowej

Do zatrzymania Twojego pojazdu upoważniony jest każdy policjant, niezależnie od tego, czy jest umundurowany, czy nie i czy pracuje w wydziale ruchu drogowego, czy w zupełnie innym. Różnica jest tylko taka, że nieumundurowany funkcjonariusz może zatrzymać Cię tylko w terenie zabudowanym. Możesz się zdziwić, kiedy Twoje auto będą chcieli skontrolować przedstawiciele innych służb. Musisz zatrzymać się i poddać kontroli jeżeli wezwie Cię do tego:

 • straż miejska
 • straż graniczna
 • służba celna

Służby te mają co prawda ograniczone uprawnienia w porównaniu z policją, ale wydaje mi się, że szczegółowe dyskusje na temat kompetencji i uprawnień w przypadku kontroli drogowej mogą Ci się nie przysłużyć w ostatecznym rozrachunku.

Co do samej kontroli, to przede wszystkim musi dojść do zatrzymania. Procedury dokładnie określają, w jaki sposób policjant może doprowadzić do zatrzymania Twojego samochodu. Musi się to odbyć w sposób dla Ciebie czytelny.

 • W przypadku umundurowanego funkcjonariusza wystarczające będzie, kiedy skinie ręką lub da sygnał popularnym lizakiem.
 • Policjant nieumundurowany zawsze musi użyć lizaka.
 • Jeżeli warunki na drodze ograniczają widoczność, to policjant powinien skorzystać z latarki z czerwonym światłem.
 • Jeżeli zatrzymania dokonują funkcjonariusze w radiowozie lub innym pojeździe policyjnym, to konieczne jest użycie sygnalizatora (tzw. koguta) świetlnego oraz dźwiękowego.

Pamiętaj, że kiedy zatrzymujesz się na wezwanie policji, nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Nie zatrzymuj się na środku torów, przejściu dla pieszych czy na wjeździe do podziemnego garażu. Wybierz miejsce bezpieczne.

Nie możesz wysiąść z samochodu, aby porozmawiać z nadchodzącym policjantem. Przepisy mówią wyraźnie, że powinieneś czekać siedząc z rękoma na kierownicy. Wrzuć w tym czasie luz i otwórz szybę.

Jakie uprawnienia ma policjant dokonujący kontroli?

Pierwszy Twój kontakt z policjantem podczas rutynowej kontroli drogowej jest ściśle określony w przepisach.

policyjna kontrola drogowaŹródło: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie kontroli drogowych

Policjanci mogą zażądać od Ciebie między innymi:

 • wyłączenia silnika
 • opuszczenia pojazdu (tylko jeżeli czynności związane z kontrolą tego wymagają)
 • okazania dokumentów samochodu lub np potwierdzających Twoje uprawnienia do prowadzenia
 • podejścia do radiowozu w celu kontroli trzeźwości lub przedstawienia Twojej brawurowej jazdy na wideorejestratorze

Policjant może „pobawić się” w mechanika samochodowego sprawdzając stan techniczny Twojego samochodu z najdrobniejszymi szczegółami, aby wykryć np. wyciek płynów eksploatacyjnych. Nie możesz się obrazić kiedy funkcjonariusze sprawdzą zabezpieczenie przewożonego towaru, zapis na rejestratorze czasu pracy (jeśli jesteś zawodowym kierowcą), czy też dokumenty przewozowe.

Pamiętaj jednak, że żeby dokonać kontroli osobistej albo przeszukania pojazdu policjant musi mieć do tego poważne przesłanki. W takim przypadku możesz i powinieneś zażądać sporządzenia protokołu z przeszukania.

Możesz nie zgodzić się na ukaranie mandatem – wtedy sprawa trafi do sądu rejonowego.

Mandaty za wykroczenia drogowe

Niestety jest tak, że często jak policja Cię zatrzymuje, to już coś na Ciebie ma. Może to być przekroczenie prędkości albo wyprzedzanie na ciągłej linii. W tych dwóch przypadkach, jak i wielu innych, kara Cię nie ominie. Kary finansowe i liczbę punktów karnych za poszczególne wykroczenia określa Rozporządznie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Poniżej przedstawiamy tabelę z przykładowymi karami za popularne wykroczenia drogowe:

Rodzaj wykroczeniaKara
pieniężna
Liczba
punktów
karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości: do 10 km/hdo 50 zł1
o 11-20 km/h50 - 100 zł2
o 21-30 km/h100 - 200 zł4
o 31-40 km/h200 - 300 zł6
o 41-50 km/h300 - 400 zł8
o 51 km/h i więcej400 - 500 zł10
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych
lub bezpośrednio przed nimi
200 zł10
Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach300 zł5
Nieustąpienie przez kierującego pojazdem
pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu
350 zł8
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu200 zł4
Przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego150 zł6
Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające
trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku
przez kierującego pojazdem
200 zł5
Nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi
lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się
do ruchu
300 zł5

Prezentowany taryfikator został uznany za zbyt liberalny, co ma doprowadzić do jego zmiany w 2015 roku. Przede wszystkim mandaty pieniężne nakładane na kierowców mają być uzależnione od wysokości średniej krajowej pensji  i na tej podstawie ich wysokość ma być co rok modyfikowana. W projekcie ustawy znalazł się także zapis dotyczący możliwości czasowej utraty prawa jazdy jako kara za drastyczne przekroczenie dozwolonej prędkości.

Nowością będzie zdecydowanie zróżnicowanie kar od miejsca wykroczenia – kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym mają być nawet dwa razy wyższe niż w niezabudowanym.

Obecny taryfikator przewiduje najwyższą karę pieniężną w wysokości 500 zł. Po proponowanych zmianach, które mają wejść w życie przed wakacjami będzie to nawet 2000 zł. Czas się zastanowić czy nie warto zdjąć nogę z gazu dla bezpieczeństwa i z oszczędności.

[EDIT: Rzeczywiście niektóre kary uległy zaostrzeniu w 2015 roku, z czego do najważniejszych należy utrata prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym.]

Policja może sprawdzić stan techniczny auta

Policja podczas kontroli drogowej może Cię ukarać w inny sposób niż nałożeniem mandatu karnego czy punktów karnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie kontroli drogowych policjant ma prawo dokładnie skontrolować Twój samochód pod względem sprawności technicznej. Sprawdzony może być układ hamulcowy, oświetlenie, stan szyb, silnik itd. Jeżeli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd nie jest na tyle sprawny, aby kontynuować dalszą jazdę, to może zatrzymać dowód rejestracyjny, wydając stosowne pokwitowanie. Jeżeli usterka nie jest bardzo poważna w ocenie policjanta, to może Ci na pokwitowaniu zaznaczyć możliwość jazdy autem np. do 7 dni od wystawienia pokwitowania. Często jednak kończy się na tym, że auto musisz odholować do warsztatu, gdzie usunięta zostanie usterka uniemożliwiająca jazdę. Ty sam z potwierdzeniem usunięcia wady udasz się do wydziału komunikacji, w którym pojazd był rejestrowany i odbierzesz dowód rejestracyjny.

Karą zatrzymania dowodu rejestracyjnego może zakończyć się także poruszanie się bez ważnego przeglądu technicznego. To doskonale obrazuje, jak możesz wpakować się w kłopoty poprzez swoją nieuwagę.

Kary za brak OC

A co z ubezpieczeniem OC? Też jest obowiązkowe. Czy policjant zażąda od Ciebie potwierdzenia, że masz wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Możesz być tego pewien. A co, jeżeli zapomniałeś? Nie myśl, że skończy się na upomnieniu. W przypadku braku OC policja złoży wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) o ukaranie Cię mandatem. Kara za brak ważnej polisy to w przypadku samochodu osobowego 4000 zł. Kara może być niższa, jeżeli nie masz ważnej polisy krócej niż 14 dni – 2000 zł, lub do 3 dni – 800 zł.

 

Może się oczywiście zdarzyć, że ubezpieczenie masz, ale nie wziąłeś ze sobą polisy ani potwierdzenia opłaty składki. W tym wypadku policjant sprawdzi Twoją polisę w systemie informatycznym i jeśli okaże się, że masz ważne ubezpieczenie, to kara za „gapowe” wyniesie 50 zł.

Musisz mieć świadomość, że brak OC może mieć dla Ciebie niewyobrażalne konsekwencje w razie wypadku. Okazać się może bowiem, że oprócz obrażeń ciała i poczucia winy poważnie ucierpi Twój budżet, jeżeli zostaniesz zmuszony do zapłacenia kilkudziesięciu tysięcy złotych w celu pokrycia strat poniesionych w wypadku, którego Ty byłeś sprawcą.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

SZUKASZ NAJTAŃSZEGO UBEZPIECZENIA OC I NAJLEPIEJ DOPASOWANEGO AC? PORÓWNAJ OFERTY WIELU TOWARZYSTW W PORÓWNYWARCE MFIND I KUP POLISĘ ONLINE

Podsumowanie

 • Twoje auto może skontrolować na drodze nie tylko policja, ale też straż miejska, straż graniczna i służba celna.
 • Nie możesz wysiąść z samochodu, aby porozmawiać z policjantem. Powinieneś pozostać wewnątrz.
 • W przypadku braku OC policja złoży do UFG wniosek o ukaranie Cię mandatem.
 • Jeśli tylko nie masz przy sobie dokumentu OC, zapłacisz mandat w wysokości 50 zł.

Autor artykułu:

Zawodowo jestem specjalistą ds. ubezpieczeń w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych oraz projektuję strony internetowe. Dodatkowo staram się pomagać innym w zrozumieniu zawiłości ubezpieczeń. Prywatnie jestem wielkim entuzjastą życia rodzinnego i celebrowania każdej chwili spędzanej z żoną i córkami. Interesuję się nowymi technologiami, fotografią przyrodniczą oraz muzyką rockową.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

47 komentarzy do "Kontrola drogowa. Co może, a czego nie może policjant z drogówki?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Andrzej
Gość

Witam, mam takie pytanie, czy Policjant dokonując kontroli pojazdu może zażądać wyłączenia telefonu???

Dominika
Gość

Czy policjant może sprawdzić akumulator i ukarać mandatem za brak osłony?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Policjant ma prawo sprawdzić stan techniczny pojazdu, natomiast ciężko mi określić, czy w przypadku braku osłony może nałożyć mandat. Proszę pamiętać, że mandatu nie trzeba przyjmować, natomiast wtedy sprawa kierowana jest na drogę sądową.

rafal
Gość

czy policjIan może zatrzymać pojazd jeśli pasazer pokaże im język?

Dominika
Gość

Czy policja ma wgląd do tego czy paszport obywatela Polski był ważny w chwili zdawania prawa jazdy za granicą?

Rafał
Gość
Mam pytanie….. z góry dziękuję za odpowiedź !! Otóż sprawa dotyczy zatrzymania dowodu rejestracyjnego za tzw. ‚wycieki’…. Akurat feralnego dnia dolewałem oleju silnikowego ponieważ stan był odrobinę poniżej miarki. Oczywiście poprzez niezdarność kilka kropel zostało na silniku,wziąłem więc szmatkę i przetarłem cały silnik z góry. Olej wiadomo jest tłusty więc ślad pozostał. Przed dalszym wyjazdem zawsze wszystko sprawdzam czy jest ok. Podczas podróży zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli.. dokumenty ok.. alkomat ok.. światła ok… i Pan policjant widząc się nie wykaże przed przełożonymi kazał podnieść maskę… a tam silnik się świeci od oleju w śladowej ilości… Pan policjant uśmiechnięty zatrzymuje… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Niestety nie ma jasno określonych przepisów odnośnie naruszenia przez pojazd norm ochrony środowiska. Policjant oczywiście miał prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego kiedy stwierdził, że na silniku jest olej. Funkcjonariusz nie był w stanie stwierdzić czy olej wyciekł z powodu usterki pojazdu czy z powodu który Pan opisał wyżej. W tym przypadku należy wykonać badania technicznie i z odpowiednim zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów udać się do wydziału komunikacji.

Agnieszka
Gość

Ja miałam takie zdarzenie.Jechałam ligierem,który ma takie parametry,że można go prowadzić bez jakichkolwiek uprawnień. Zatrzymała mnie drogówka. Policjant stwierdził,że „na oko” wydaje mu się,że pojazd waży więcej niż wskazuje wpis w dowodzie rejestracyjnym. Powiedział,że jest niedziela i nie ma możliwości aby gdziekolwiek podjechać i zważyć pojazd ale jeśli spotkają mnie w tygodniu,to każą mi ważyć ligiera. Czy mają takie prawo?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeżeli zdarza się ważenie aut, jest to dokonywane najczęściej na pojazdach dostawczych, ciężarowych, itp. Natomiast jeżeli policja stwierdzi, że obecny stan auta może zagrażać w ruchu drogowym, wtedy może dokonać kontroli.

pawel
Gość

Jestem kierowca zawodowym i uważam że żeby popelniac takie wykroczenia to trzeba byc idiotą. ciagle linie, przejscia dla pieszych SĄ ŚWIĘTE I TRZEBA je RESPEKTOWAĆ

Władysław
Gość

Czy policjant ma prawo do ukarania mandatem karnym kiedy wezwany został przez jedną ze stron sporu, że drugi użytkownik drogi był winien okoliczności, że uszkodził sobie felgę chociaż nie wiem czy takie uszkodzenie miało miejsce, przy czym jeden z pojazdów znajdował się na chodniku a drugi na podwórku.

Urszula Borowiecka
Gość

Osoba wezwana do zapłaty mandatu może go nie przyjąć. Wtedy sąd określi zasadność kary.

Oliwier
Gość

Mam zastrzeżenie co do tego tekstu
„Pamiętaj jednak że żeby dokonać przeszukania Ciebie lub pojazdu policjant musi mieć do tego poważne przesłanki. W takim przypadku możesz i powinieneś zażądać sporządzenia protokołu z przeszukania.

Możesz nie zgodzić się na ukaranie mandatem – wtedy sprawa trafi do sądu rejonowego.”

Chodzi o kontrolę osobistą która jest czynnością poza procesową i jest zawarta w Ustawie o Policji Art 15 1. 5). Natomiast przeszukanie jest czynnością procesową i wymaga zatwierdzenia przez organ procesowy lub jest wykonywana na jego polecenie.
Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

Urszula Borowiecka
Gość

Dziękujemy bardzo za zainteresowanie i uwagi 🙂 Już aktualizujemy treść.

Róża
Gość

Witam
Jak długo w systemie widnieje informacja o kontroli drogowej, w której nic nie stwierdzono i nie nałożono żadnego mandatu?

Urszula Borowiecka
Gość

W celu uzyskania ww. informacji proszę skontaktować się z komendą policji.

Mateusz
Gość

Witam. Czy jeśli pojadę samochodem tydzień po zdaniu prawa jazdy ale jeszcze nie mając go przy sobie narażam się na większe problemy niż 50zł za nie posiadanie dokumentu przy sobie? Status dokumentu to „dokument został zamówiony”.

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, ponieważ najprawdopodobniej nie figuruje Pan jeszcze w CEPiKu, co oznacza, że mimo zdanego egzaminu, nie jest Pan traktowany jako ,,prawowity kierowca”. Grozi Panu grzywna w wysokości 500 zł.

iza
Gość

Witam czy policja może przeprowadzać kontrole na drodze wewnętrznej?? I do tego trzeba zjechać na prywatna posesje?? A dokładnie zatrzymują pojazdy poruszające sie po droge wojewódzkiej na wewnetrzna, a na koniec posesje prywatną.

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli droga wojewódzka umożliwia na tamtym odcinku kontrolę to jest to możliwe ze względu na zachowanie środków bezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi.

wiosna
Gość

A na jakiej podstawie policja sprawdza OC skoro nie jest utrzymywana z pieniędzy firmy ubezpieczeniowej
tylko z kieszeni podatnika którego firmy ubezpieczeniowe równo kroją na kasę ???

damian
Gość

Witam,
co dzieje sie w przypadku gdy polisa zostala przedłuzona automatycznie, mam ze soba blankiet oc, lecz nie zdazyłem jeszcze jej opłacić? (wg. ubezpieczyciela polisa jest „aktywna”). Jak to wyglada przy kontroli drogowej? Czy policja wystawia w takich przypadkach mandat czy kieruje sprawe do UFG, lub dziala w jakis inny sposob?
Pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Gość

Skoro ma Pan zawartą umowę OC i ochrona ubezpieczeniowa jest aktywna, a potwierdzenie zawarcia umowy ma Pan ze sobą, policja nie będzie miała powodu, by wystawić mandat i skierować sprawę do UFG. Mimo to, sugeruję jak najszybciej uregulować płatność, by w przyszłości nie było żadnych wątpliwości.

Gość
Gość

Proszę o podanie podstawy prawnej do zatrzymania pojazdu celem kontroli przez strażnika miejskiego. Dziękuję i pozdrawiam.

Karol
Gość

Czy jeśli moje auto fabrycznie nie jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie to mogę dostać mandat za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów? I co w sytuacji gdy jadę z dzieckiem? Rozumiem że powinienem posadzić go na przednim fotelu ze względu na możliwość zapięcia pasów, czy tak?

Gość
Gość

Karolu, moim zadaniem bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Jeśli miałbym do wyboru przewozić dziecko na tylnym fotelu bez pasów lub na przednim fotelu z pasami to oczywiście przewoziłby dziecko z pasami.

Dorota
Gość

Czy policja ma prawo wystawić mandat za brak pasów i fotelika dla dziecka, gdy jestem już poza samochodem? Np. Wjechałam na parking zatrzymałam się, wysiadłam i zamknęłam samochodu i wtedy podchodzi do mnie policjant z którym się mijałam na drodze.

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

jeśli policjant widział Panią poruszającą się po drodze i popełniającą wykroczenie, to w mojej ocenie ma pełne prawo do wystawienia mandatu.

Pozdrawiam

Adrian
Gość

Taki […]. Nie ma prawa.

Anna
Gość

A co z rutynowym zatrzymaniem kierowcy kiedy nie zachodzi podejrzenie popełnienie przestępstwa? Czy policjant rutynowo może nas zatrzymać na „dmuchanie”?

Maciej Putrzyński
Użytkownik
Dzień dobry ostatnio kwestionowanych jest dużo kompetencji policji, w tym m.in. : zatrzymanie pojazdu w celu sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy. Można znaleźć historie wielu osób, które oparły się kontroli i po długich rozmowach z funkcjonariuszami odjechały. Inne kończyły się jednak interwencją policjanta i dowiezieniem kierowcy na badanie krwi. Jednak po co się mu opierać, kiedy pojazd prowadzi się w stanie trzeźwości ? Jeśli nie zatrzyma się Pani do kontroli, to rozpocznie się pościg, bo będzie podejrzenie popełnienia przestępstwa, do tego jeśli będzie się Pani opierać już przy kontroli, to zajmie to Pani dużo więcej czasu niż sama kontrola, która potrafi… Więcej »
Marek
Gość
Zarówno takie kontrole rutynowe jak i samo się poddawanie im to zniewolenie społeczeństwa. A pseudoeksperci jeszcze to popierają. Po pierwsze ustawodawca nie dał bezpośredniego prawa policji do takich działań. Dlatego też, jest jasno sformułowane , że w wypadku uzasadnionego podejrzenia. A jakie to jest uzasadnione podejrzenie, że wyskakuje z krzaków z lizakiem i podaje powód: rutynowa kontrola trzeźwości. Najpierw żeby zatrzymać to ma mieć powód. W okupowanych krajach patrole zatrzymują, żeby coś wynaleźć. Ale tu , to skandal. Oczywiście nie jestem za jazdą po pijaku. Ale prawo jest prawem i stróże prawa mają go przestrzegać. Jeśli ustawodawca chciałby dać bezpośrednie… Więcej »
Józek
Gość

Rutynowe kontrole to przeprowadzała żandarmeria wermachtu w okupowanym kraju w celu wywarcia nacisku na zniewolone społeczeństwo u utrudnienia oporu przeciwko okupacji. w Każdym cywilizowanym kraju obywatelowi nie popełniającemu wykroczenia lub przestępstwa przysługuje domniemanie niewinności. W Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jednak na każdym obywatelu ciąży podejrzenie że jest czegoś winny. A ostatnie przypadki nadużyć policji świadczą o jej okupacyjnym charakterze w stosunku do reszty społeczeństwa. To musi się zmienić.

Paulina
Gość

Co w sytuacji gdy nie posiadałam przy sobie dokumentów (brak portfela) a zostalam zatrzymana tuż przed bramą wjazdowa na swoja posesje i dokumenty dostarczył maz w trakcie trwania kontroli? Dodam że nie popelnilam zadnego wykroczenia. Nic na mnie nie mieli tylko te nieszczęsne dokumenty.

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

w tym przypadku to raczej kwestia „dobrej lub złej woli” policjantów, którzy podjęli się kontroli. Przepisy mówią o obowiązku posiadania dokumentów w trakcie kontroli, więc decyzja o przyznaniu Pani mandatu należy tylko do nich.

Pozdrawiam

żelka
Gość

Witam, mam pytanie. Czy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny za brak swiateł pozycyjnych i brak osłony świateł tablicy? Jesli tak to czy mógł również zakazać dalszej jazdy, oraz nakazać dodatkowe badanie techniczne na podstawie 81 ust 11 pkt 1a Pord, gdzie w artykule napisane jest ze nakazując na dodatkowe badanie samochód musi zagrażać bezpieczeństwu lub środowisku?
Bardzo proszę o odpowiedź

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
jeśli policant w trakcie kontroli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu (np. przez brak świateł pozycyjnych, oraz nie było możliwości wymiany żarówek lub naprawy na miejscu kontroli) mógł zabrać dowód i skierować na dodatkowe badanie zwłaszcza jeśli nie działały np. wszystkie światła co świadczyłoby o poważnej usterce. Tutaj jednak zależy wiele od interpretacji kontrolującego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Bozena
Gość
wczoraj policjan zatrzymał nas do kontroli przedstawil sie i powiedział ze powód zatrzymania to rutyna sprawdził dokumenty potrzebne i bylo ok,potem kazał hamule nacisnac i stanoł obok auta poruszajac nim zdziwiło nas to powiedzial ze hamulce ok potem kazal swiatła pokolei załanczac i nie zapaliły sie pozycyjne reszta swiateł ok było chcielismy wymienic zarówkie bo wczoraj dzialała a dzis niezobaczylismy kiedy zgasla ale pan policjan powiedzial ze to mozemy w domu wymienic,dalej sprawdzajac auto kazał maskie otworzyc stwierdził ze widzi ze niemam wycieków autko czyste,to zaczal dalej szukac i ruszac np.akumulator ktory idzie powiedziec znajduje sie w kieszeni schowany klapka… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli policjant w trakcie kontroli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu mógł zabrać dowód i skierować na dodatkowe badanie. Według mnie zatem, w opisanej przez Panią sytuacji, policjant działał zgodnie z prawem.

Bozena
Gość

gdzie tu jest zagrożenie ze zarówka sie wypalila my chcielismy wymienic powiedzial ze pózniej mamy sobie wymienić chyba pani zle przeczytala moje pytanie akumulator w aucie tez nie zagrazal poniewaz znajdował sie w kieszeni przykryty listwa maskujaca podmaskaalampa tylnia z boku mała dziurka i gdzie tu zagrożenie ,kazdy komu to mówimy to dziwi sie ze to nie zagraza niczemu niech pani dobrze czyta ze zrozumienie prosze o eksperta doswiadczonego i opisanie gdzie tu widzi zagrożenie to zaraz wymienilismy pojechalismy na przeglad tez sie dziwil i teraz czekamy na dowód rejestracyjny który jeszcze w urzedzie niemaja a czas leci

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli ma Pani wątpliwości co do oceny technicznej samochodu przez policjanta, może Pani zwrócić się z wnioskiem o opinię do rzeczoznawcy techniki samochodowej – on, po dokonaniu oceny technicznej samochodu, będzie w stanie stwierdzić, czy stan samochodu zagrażał bezpieczeństwu.

Łukasz
Gość

Witam czy podczas kontroli trzeba okazywać dokument tożsamości czy tylko prawo jazdy dowód rejestracyjny i ubezpieczenie oc. Brak dokumenty tożsamości jest karalne?

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
do kontroli zazwyczaj wystarcza prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczenia OC. Brak dokumentu tożsamości nie jest karalny jednak w razie problemów z jej ustaleniem kontrolowany może zostać zatrzymany.

Pozdrawiam,
Łukasz

Grzegorz
Gość

Czy policja może na przykład jechać za kierowca i kilkukrotnie mierzyć prędkość czy ma obowiązek zatrzymania po wykryciu pierwszego przekroczenia prędkości

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
w teorii policja powinna zatrzymać kierowcę po zarejestrowaniu pierwszego wykroczenia (lub serii wykroczeń jeśli było to np. wyprzedzanie na przejściu + przekroczenie prędkości). Jednak w przypadku braku możliwości zatrzymania np. ze względu na warunki pogodowe lub utrudnienia w ruchu policja może kontynuować pomiar i w razie popełnienia w tym czasie kolejnych wykroczeń również nałożyć mandat.

Pozdrawiam,
Łukasz

Marian
Gość

A jaką karę może otrzymać właściciel pojazdu który np. nie posiadał ubezpieczenia OC np. od kilku lat?(o czym to sobie przypomniał podczas policyjnej kontroli). Czy UFG ukara takiego właściciela kwotą za jeden ostatni rok? czy za każdy wstecz z osobna? Po jakim okresie taka kara ulega przedawnieniu?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam

kara nakładana jest za rok, w którym dokonano kontroli, okres przedawnienia wynosi 3 lata i maksymalna wysokość kary w tym roku dla samochodów osobowych to 3 700 + ustawowe odsetki.

Pozdrawiam

wpDiscuz