Kodeks drogowy 2020 – lista nowych przepisów i planowane zmiany

Aktualizacja:
Kodeks-drogowy-2020

Pod względem zmian w Kodeksie drogowym rok 2020 był wyjątkowy – nowych regulacji wprowadzono wiele, a większość z nich ułatwia życie kierowcom. Przygotowaliśmy zestawienie wszystkich najistotniejszych zmian, podpowiadamy też, co czeka kierowców w nadchodzącym roku.

Kodeks drogowy – dwie zmiany w roku 2020

Nowe przepisy drogowe wchodzą w życie wraz z ustawą już 1 lipca 2020 roku. To ciąg dalszy serii zmian, które rozpoczęto w 2019 roku. Przypomnijmy:

– od 7 listopada 2019 obowiązują nowe regulacje w zakresie kontroli ruchu drogowego (rozporządzenie MSWiA), a najistotniejsze z nich mówią, że kierowca w chwili zatrzymania musi trzymać ręce na kierownicy, nie wykonywać gwałtownych ruchów oraz pozostawać w samochodzie; policja może pozostawić radiowóz w miejscu niedozwolonym, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu; w sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant kontrolujący nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy;

– od 6 grudnia 2019 obowiązują:

  • jazda na suwak – kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający (pojedynczo i naprzemiennie, a gdy zanikają dwa pasy, najpierw wpuszczamy pojazd z prawego, potem z lewego pasa, a następnie jedziemy dopiero my),
  • korytarz życia – przepuszczamy pojazd uprzywilejowany jadący do wypadku (kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, a prawym na prawo, jeśli natomiast pasów jest więcej, kierowcy ze skrajnego lewego pasa zjeżdżają na lewo, a pozostali na prawo).

Kolejne dwie zmiany to:

  1. Pierwszeństwo pieszego zbliżającego się do przejścia, czyli jeszcze przed wejściem na pasy.
  2. Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także nocą.

Nowe przepisy drogowe 2020: pieszy z pierwszeństwem

Dotychczas kodeks drogowy jasno wskazywał, że kierowca ustępuje pierwszeństwa pieszemu, gdy ten będzie już na pasach. Zmiany przepisów nakazują natomiast kierowcom zmniejszenie prędkości pojazdu już w momencie, gdy pieszy będzie zbliżał się do przejścia, czyli przed wejściem na pasy. Nowe regulacje wymuszają zatem na kierowcach baczne obserwowanie nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego otoczenia.

Czytaj także: Rejestracja pojazdów: „zielone tablice” i profesjonalne dowody rejestracyjne stały się faktem

Nowe przepisy drogowe 2020: w terenie zbudowanym 50 km/h także nocą

Dozwolona w Polsce prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h. Wyjątek stanowiła dotychczas pora nocna, kiedy to w godzinach od 23.00 do 5.00 mogliśmy jeździć z prędkością 60 km/h. Od 1 lipca zasady te ulegają jednak ujednoliceniu. Niezależnie od pory dnia i nocy dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h.

Czytaj także: Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC: wszystko, co musisz wiedzieć!

Zmiany w Kodeksie drogowym – prawo jazdy zbędne przy kontroli

Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez kierowców zmian w prawie było zniesienie obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. Od 1 października 2018 r., kierowcy nie muszą wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC. Od 5 grudnia 2020 r. okazywanie prawa jazdy podczas kontroli także nie jest wymagane. Jest to możliwe dzięki bazie CEPiK.

Czytaj także: Nowe przepisy dla pieszych – zmiany od września 2022 r!

mObywatel to „cyfrowy portfel na dokumenty i usługi”. Za pomocą tej aplikacji użytkownik może m.in. potwierdzić swoje uprawnienia kierowcy, sprawdzić punkty karne, czy zrealizować receptę bez podawania numeru PESEL.

Według niektórych specjalistów nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym 2020 w tym zakresie jest zbyt pochopna. Wiadomo, że w rejestrze udostępnionym policji zdarzają się niespójności, które mogą spowodować zatrzymanie prawa jazdy. Z tego względu kierowcom rekomenduje się sprawdzenie informacji znajdujących się w aplikacji mObywatel.

Prawo drogowe 2020 – bez wymiany dowodu rejestracyjnego

Wielu kierowców spotkało się z uciążliwością w postaci konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy:

  • w tym dokumencie skończyło się miejsce na pieczątki z badania technicznego,
  • doszło do zniszczenia tablic rejestracyjnych.

Nowe przepisy drogowe 2020, które obowiązują od 4 grudnia 2020 r., przewidują zwolnienie kierowców z tego obowiązku. Wymiana dowodu zarówno z powodu braku miejsca na pieczątkę, jak i przy wydawaniu wtórnika tablic rejestracyjnych nie jest już wymagana.

Ta nowa zmiana w kodeksie drogowym jest dla kierowców sporym ułatwieniem. Nie muszą oni tracić czasu na wyrabianie nowego dokumentu, a także zaoszczędzą pieniądze. Wymiana dowodu rejestracyjnego – niezależnie od powodu – zawsze wiąże się z opłatą, która obciąża właściciela samochodu.

Czytaj także: Wymiana dowodu rejestracyjnego – czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?

Nowe prawo drogowe a kwestie rejestracji pojazdu

Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje również łatwiejszą rejestrację pojazdów. Do 4 grudnia 2020 r. zgodnie z zapisami tej ustawy zarejestrowanie samochodu możliwe było jedynie w urzędzie, który był właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jego właściciela. Aktualnie posiadacze pojazdów mogą dokonać rejestracji auta również w urzędzie właściwym dla czasowego miejsca zamieszkania – dzięki temu oszczędzą czas.

Nowe prawo drogowe przewiduje, że właściciele pojazdów mogą zwrócić się o elektroniczny zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego do stacji kontroli pojazdów. Ten przepis obowiązuje od 4 października 2020 r.

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, do której doszło w 2020 r., stanowi duże ułatwienie dla osób mobilnych – studentów czy pracowników. Wprowadzone zmiany są podyktowane praktycznością. W Polsce już od dłuższego czasu z powodzeniem działa baza CEPiK, do której zasobów trafiają informacje o wszystkich pojazdach zarejestrowanych w polskich urzędach.

Prawo drogowe 2020 – lista zmian, które nie weszły w życie

Znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym 2020 miała zawierać znacznie więcej udogodnień dla kierowców oraz wprowadzić dodatkowe sankcje dla uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają przepisów. Na razie w czasie odsunięte zostało wprowadzenie:

  • zakończenia wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej przy rejestracji pojazdu – zniesienie tych dokumentów to oszczędności dla osób rejestrujących auta, ale przepis wejdzie w życie dopiero 4 września 2022 r.,
  • możliwości wycofania pojazdu z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, jeżeli doszło do uszkodzenia elementów nośnych jego konstrukcji – to pozwoli zaoszczędzić właścicielom na OC,
  • możliwości wnioskowania o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terenie Polski – to również oznacza mniejsze opłaty przy rejestracji.

Ustawodawca jednocześnie wycofał się z przepisów dotyczących odbierania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie niezabudowanym.

Co zmieni się w prawie o ruchu drogowym w najbliższym roku?

Nowe przepisy drogowe w 2020 r. to nie koniec zmian. Już dziś znana jest część nowych regulacji, które wejdą w życie w 2021 r. Należy do nich m.in. możliwość upoważnienia salonu sprzedaży samochodów, przyczep czy motorowerów do złożenia wniosku o rejestrację lub odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu. Dealerzy będą mogli rejestrować pojazdy od 4 czerwca 2021 r.

Z uwagi na to, że wprowadzenie części planowanych zmian odłożono w czasie, w 2021 r. kierowcy mogą spodziewać się kolejnych informacji o nowych przepisach.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej