Kategorie prawa jazdy – uprawnienia, wymagany wiek

Aktualizacja:
kategorie-prawa-jazdy

Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.

Zanim jednak wymienimy rodzaje prawa jazdy, które cieszą się największym zainteresowaniem, warto wspomnieć, że zdobycie konkretnych uprawnień to już otwarta droga do zakupu wymarzonego samochodu czy motocykla. Każdy pojazd trzeba jednak ubezpieczyć. I choć zdobycie prawa jazdy jest pewnym obciążeniem finansowym, ubezpieczenie pojazdu już nie musi. Internetowy kalkulator OC AC z pewnością pomoże znaleźć najkorzystniejszą polisę, która nie nadwyręży budżetu młodego kierowcy.

Prawo jazdy kategorii A – na co jest?

Wymieniając poszczególne rodzaje prawa jazdy, zaczniemy oczywiście od kategorii A. W dużym skrócie, kategoria A to prawo jazdy na motor, a dokładnie na wszystkie rodzaje motocykli oraz pojazdy z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki, np. mały quad, oraz wymienione pojazdy połączone z przyczepą). Jeśli jesteś fanem motocykli, ta kategoria jest z pewnością dla Ciebie.

W tym przypadku możesz zdobyć uprawnienia do kierowania wymienionymi pojazdami jeśli ukończyłeś 20 lat i posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Jeśli nie dysponujesz tego typu uprawnieniami, z kursem na prawo jazdy kategorii A będziesz musiał zaczekać do momentu, aż skończysz 24 lata.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Jakie kategorie prawa jazdy są najpopularniejsze? Obok kategorii A jest to oczywiście prawo jazdy kat. B. W tym przypadku większości przyszłych kierowców zależy na zyskaniu możliwości kierowania „osobówkami”. Uprawnienia możesz zdobyć mając ukończone 18 lat. Po zdanym egzaminie będziesz mógł jeździć następującymi pojazdami:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla), w tym z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – są to zatem przede wszystkim samochody osobowe;
  • pojazdami z kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg – warunek konieczny to posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat;
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym (np. walcem) oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – tylko na terenie RP;
  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka, jeśli dmc takiego zespołu pojazdów nie przekroczy 4250 kg – warunek to zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego (adnotacja o takim fakcie znajdzie się w Twoim prawo jazdy).

Czytaj także: Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2022 roku?

Prawo jazdy kategorii C – prawo jazdy na tira

Kategoria C jest przewidziana dla osób, które ukończyły 21 lat i posiadają już prawo jazdy kategorii B. Zdobyte uprawnienia pozwolą Ci np. podjąć pracę w charakterze kierowcy dużej ciężarówki, ponieważ po zdanym egzaminie będziesz mógł prowadzić pojazd samochodowy o dmc przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusów). Ta kategoria prawa jazdy uprawnia także do kierowania pojazdami z kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg), ale wyłącznie na terenie RP.

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy – czy kierowanie „na dowód osobisty” jest możliwe?

Prawo jazdy kategorii D – do czego uprawnia?

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania autobusem, konieczne będzie prawo jazdy kategorii D. W tym przypadku warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie 24. roku życia oraz posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jakie przewiduje kategoria B (zatem prowadzenia samochodów osobowych, pojazdów z kategorii AM, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz zespołów pojazdów złożonych z wymienionych pojazdów wraz z przyczepą lekką do 750 kg).

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujesz, zdobycie uprawnień do kierowania konkretną grupą pojazdów zawsze wygląda tak samo. Czeka Cię kurs, a następnie konieczność zdania egzaminu potwierdzającego Twoje umiejętności. Pozytywny wynik pozwoli Ci otrzymać dokument. O tym, jak wygląda tego typu procedura, pisaliśmy w artykule Zdałem prawo jazdy – co dalej? Pamiętaj, że bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz samodzielnie jeździć pojazdem. Uprawniać do tego będzie Cię dopiero wydany dokument, czyli prawo jazdy.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej