Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kary za brak OC w 2017 roku. Zapłacisz nawet 4-6 tysięcy zł! [TABELA KAR]

Kary za brak OC w 2017 roku
mfind.pl

Grzywna za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC jest uzależniona od płacy minimalnej, której wysokość co roku ustala rząd. A ponieważ od 1 stycznia 2017 r. płaca minimalna wzrośnie z 1850 do 2000 złotych brutto, podrożeje też OC.

Kary za brak OC w 2017 roku [TABELA KAR]

Całkowita wysokość kary zależy od tego, jak duże będzie Twoje spóźnienie oraz od rodzaju pojazdu, którym się poruszasz. Kierowcy samochodów osobowych zapłacą maksymalnie 4000 złotych, czyli 300 złotych więcej niż w roku 2016. Maksymalna kara dotknie tych, których zwłoka wyniesie ponad 14 dni. Jeśli bez ważnego OC będziemy jeździć od 4 do 14 dni – zapłacimy 50% tej kwoty, czyli 2000 zł. Spóźnienie krótsze niż 3 dni będzie nas kosztowało 800 złotych, czyli 20% maksymalnej kary.

Kary za brak oc w 2017 roku

Większe auto, wyższa grzywna

Posiadacze samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów zapłacą jeszcze więcej – maksymalna kara wyniesie 6000 złotych. Wzrosną też kary dla właścicieli skuterów, motocykli i innych, mniejszych pojazdów. Będę musieli wydać nawet 670 złotych, czyli 50 więcej niż przed rokiem.

Brak OC – pozorna oszczędność

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od lat toczy wojnę z właścicielami pojazdów, którzy nie płacą za OC. A jest ich niemało, każdego roku nawet 100 tysięcy kierowców próbuje zaoszczędzić na braku polisy. Ale jest to oszczędność bardzo pozorna. Gdy spowodujemy wypadek, będziemy musieli zapłacić za naprawę zniszczonych pojazdów z własnej kieszeni, a do tego zostaniemy obciążeni karą za brak OC. Nasza „oszczędność” może więc kosztować nas dziesiątki tysięcy złotych. Nie mówiąc o szkodach osobowych, za które również poniesiemy odpowiedzialność.

Kiedy nie zapłacisz kary?

Dla przestraszonych kierowców mamy też dobre wieści. Jeśli od lat jeździsz tym samym samochodem, Twoje polisa OC przedłuży się automatycznie, o czym na pewno zawiadomi Cię Twój ubezpieczyciel lub agent ubezpieczeniowy. Nawet, jeśli nie opłacisz składki na czas, polisa będzie ważna. Oczywiście towarzystwo będzie wielokrotnie przypominać Ci o zaległościach, a gdy spowodujesz wypadek, wstrzyma wypłatę odszkodowania do czasu, gdy zapłacisz wszystkie zaległości. Ale nie będzie Ci groził żaden mandat.

Grzywna grozi Ci tylko wtedy, gdy automatyczne przedłużenie polisy nie działa, czyli:

 • Gdy kupiłeś samochód i korzystałeś z polisy poprzedniego właściciela (po jej wygaśnięciu musisz ubezpieczyć pojazd we własnym zakresie),
 • Gdy nie opłaciłeś składek za ubezpieczenie OC w ubiegłym roku i ubezpieczyciel wypowiedział umowę.

Nie tylko policja – kto nakłada kary za brak OC?

Pamiętaj, że karę na brak ważnej polisy OC, oprócz policji, może nałożyć też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na bieżąco monitoruje w systemie ciągłość wszystkich polis. List o nałożeniu grzywny możesz więc dostać także wtedy, gdy Twoje auto lub motocykl stoją nieużywane w garażu.

Nie jeżdżę – czy muszę kupować OC?

Na nic tłumaczenia, że Twoje auto od miesięcy stoi niesprawne w garażu. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Od tych przepisów nie ma żadnego odstępstwa i takie tłumaczenie na pewno nie pozwoli nam uniknąć mandatu. Jeśli nie chcesz płacić, sprzedaj pojazd lub zezłomuj i wyrejestruj.

 

Podsumowanie

 1. Rosną kary za brak ważnego OC w 2017 r. Maksymalnie za auto osobowe zapłacisz aż 4000 zł.
 2. Jazda bez ważnego OC nie opłaca się! W razie wypadku ponosisz wszelkie finansowe konsekwencje.
 3. Za brak ważnej polisy OC ukaże Cię policja lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Z wykształcenia psycholog i dziennikarz. Lubi pisać o ludziach i tym, co czyni ich życie lepszym i łatwiejszym. Swoje teksty publikuje w różnych miejscach w internecie. Po godzinach gotuje i zwiedza świat na dwóch kółkach.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Kary za brak OC w 2017 roku. Zapłacisz nawet 4-6 tysięcy zł! [TABELA KAR]"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Michał
Gość

„Gdy nie opłaciłeś składek za ubezpieczenie OC w ubiegłym roku i ubezpieczyciel wypowiedział umowę.” BZDURA towarzystwo nie może wypowiedzieć polisy oc jeśli kolejna rata nie zostanie opłacona polisa nie wznowi się

„Nawet, jeśli nie opłacisz składki na czas, polisa będzie ważna.” I kolejna Proama Link4 skasuję taką polisę

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
dokładnie o to chodzi w tekście 🙂 Jeśli chociaż część składki nie zostanie opłacona to w kolejnym roku umowa nie przedłuży się automatycznie, czyli ubezpieczyciel ją nam „wypowie”. Natomiast obecny okres jeśli jest opłacona chociaż część składki to ubezpieczyciel nie może takiej umowy wypowiedzieć, a jedynie żądać zapłaty składki + ewentualnych odsetek.

Pozdrawiam,
Łukasz

Beata
Gość

Mam pytanie chcialam kupić skuter ma on wazny preglad ale nie ma OC jest ono 5 dni po terminie . Czy kara grzywny przechodzi na mnie wraz z zakupem pojazdu czy nie ? Proszę o szybka odpowiedź , poniewaz nie wiem co mam zrobić w takiej sytuacji . Nie chciała bym się wkopac …

wpDiscuz