Jak jeździć w upały? Oto 6 rad dla kierowców

Aktualizacja:
jazda w upały

Żar leje się z nieba, a Ty akurat wyruszasz w podróż? Sprawdź, jak jeździć w upały, aby dotrzeć do celu przyjemnie i bezpiecznie!

Podróż w upalne, letnie dni bywa wbrew pozorom niebezpieczna. Najwięcej wypadków zdarza się właśnie przy pięknej pogodzie, kiedy spada koncentracja i narasta zmęczenie. W upał dodatkowo grozi Ci przegrzanie lub odwodnienie w czasie długiej jazdy. Może to doprowadzić do zasłabnięcia, udaru, a w konsekwencji przyczynić się do groźnego w skutkach wypadku! Jak temu zapobiec?

Używaj klimatyzacji… z głową!

Klimatyzacja w czasie upałów to prawdziwe wybawienie! Stosuj ją jednak z umiarem i nie nastawiaj na maksymalne chłodzenie od razu, gdy wsiądziesz do auta. Najlepsza temperatura w kabinie, nawet gdy na zewnątrz leje się żar, to ok. 22 stopnie. Da Ci przyjemny chłód, ale nie wywoła szoku, kiedy wysiądziesz z samochodu. Nie ruszaj od razu mocno nagrzanym autem, otwórz okna i pozwól, aby gorące powietrze wydostało się przez nie.

Nigdy nie pozostawiaj dzieci ani zwierząt w środku! Apeli co roku jest sporo, ale nadal zdarzają się tego typu wypadki. Samochód na słońcu to piekarnik, a śmierć w nim jest straszna.

Jazda samochodem w upale bez klimatyzacji?

Niestety część z aut spotykanych na polskich drogach ciągle nie ma klimatyzacji. Oczywiście jest wielu jej przeciwników i mówi się często o tym, że może szkodzić. Mimo wszystko jazdę w upale bez tego wynalazku trudno uznać za przyjemną.

Jeśli wybierasz się w dalszą podróż, stanowczo rozważ podróżowanie wcześnie rano lub wieczorem. Słońce grzejące przez samochodową szybę sprawia, że nawet mimo otwartych okien czujemy się jak na patelni. To wpływa na szybkość reakcji, może otępiać. Pamiętaj o piciu wody. To podstawa. Zabierz ze sobą butelkę i pij tak często jak to możliwe, najlepiej niewielkimi łykami.

Słońce oślepia – używaj daszków i okularów!

Bez względu na to, czy dysponujesz klimatyzacją czy nie, używaj daszków przeciwsłonecznych i okularów. Słońce operuje w upalne dni ze sporą mocą, a to oznacza, że widzisz mniej dokładnie i możesz reagować na przeszkody czy zagrożenia z opóźnieniem.

Przed wyjazdem zadbaj o szyby i umyj je dokładnie. Tłuste smugi od wewnątrz i kurz z zewnątrz w słońcu skutecznie ograniczają widoczność.

Rób przerwy!

W ciągu najbardziej upalnych godzin rób częstsze przystanki. Zatrzymaj się, jeśli poczujesz znużenie, a oczy same będą się kleiły. Gorąco wpływa na nas usypiająco, zwłaszcza po posiłku. Przy obniżonej koncentracji innych użytkowników drogi, oślepiającym słońcu i temperaturze przy drodze w okolicach 40 stopni, naprawdę łatwo o groźne zdarzenia! W upał spiesz się więc powoli, bezpieczeństwo jest najważniejsze! Znajdź spokojne, zacienione miejsce i odetchnij.

Podsumowanie

• Jeśli jeździsz w upały, używaj klimatyzacji - ale nie przesadzaj z niskimi temperaturami! • Jeśli nie dysponujesz „klimą”, lepiej podróżuj rano lub wieczorem, kiedy słońce nie operuje tak intensywnie! • Pamiętaj o piciu wody! Odwodnienie jest bardzo groźne! • Używaj daszków i okularów przeciwsłonecznych • Nigdy nie pozostawiaj dzieci i zwierząt w pojeździe w upał! • Rób przerwy w podróży, a w przypadku problemów z koncentracją koniecznie się zatrzymaj!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej