Jazda na suwak – kolejne zmiany w Kodeksie drogowym

Aktualizacja:
jazda-na-suwak

W życiu kierowców nie ma nudy. Co jakiś czas słychać głosy o kolejnych zmianach w Kodeksie drogowym. Jedne budzą mniej kontrowersji, inne nieco więcej. Żadna jednak nie pozostaje bez wpływu na codzienność zmotoryzowanych. Tym razem obowiązkowa będzie prawdopodobnie tzw. jazda na suwak. Dzięki niej korki przed zwężeniami mają rozładowywać się płynniej. Kiedy zmiana wejdzie w życie i na czym dokładnie polega?

Nagłówki głoszące „zmiany w przepisach kierowców” systematycznie bombardują nas ze wszystkich stron. Tym razem głośno zrobiło się o nowym przepisie, który jeszcze w tym roku ma znaleźć się w Kodeksie drogowym. Mowa o obowiązku tzw. jazdy na suwak. Na czym polega jazda na suwak, nazywana też metodą zamka błyskawicznego i czemu ma służyć?

Warszawiacy spędzają w korkach 7 dni w roku

Najbardziej zakorkowane miasta świata to Bogota – stolica Kolumbii, Rzym i Dublin. Jednak polscy kierowcy też nie mają powodów do zadowolenia. Warszawa znalazła się na 21. miejscu zestawienia. Nieco lepiej, ale też bez powodu do dumy – Kraków – ten uplasował się na 79. miejscu najbardziej zatłoczonych miast – wynika z raportu amerykańskiej firmy Inrix, obejmującego 220 miast z 38 krajów. Jeśli sama pozycja w rankingu nie robi na nas większego wrażenia, to spróbujmy inaczej…

    Warszawiacy spędzają w korkach rocznie… 173 godziny, czyli ponad 7 dni. Mieszkańcy małopolski oszczędzają „aż” 48 godzin, spędzając na zakorkowanej ulicy „jedynie” 125 godzin rocznie.

Czy mimo wszystko możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość? Chyba jedynie przez różowe okulary… według Inrix, kierowcy w Warszawie spędzili w korkach w 2018 roku o 7 proc. czasu więcej, niż w roku poprzednim.

Sposób na korki a nowy obowiązek kierowcy

Zostawić samochód w domu i przesiąść się w komunikację miejską? Tak czy inaczej, w korku i tak utkniemy. Jednym z rozwiązań mających ułatwić życie kierowcom i zminimalizować czas spędzony w korkach jest jazda na suwak, będąca tak naprawdę bardziej uprzejmą jazdą kierowców. Dziś prawo stanowi, że pojazd wjeżdżający na pas musi ustąpić pierwszeństwa temu, który się nim porusza. Aktualnie metoda jazdy na suwak jest jedynie zalecanym zachowaniem i dobrym obyczajem, ale w dalszym ciągu rzadko praktykowanym. Wciąż na polskich drogach przeważają „strażnicy”, którzy pilnując własnego pasa, nie wpuszczają na niego kierowców z pasa zwężającego się. Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić pewne zmiany w Kodeksie drogowym. Zmiany te będą dotyczyć właśnie obowiązkowej jazdy na suwak. Za niestosowanie się do nowych przepisów, kierowca dostanie mandat. Ale na czym tak naprawdę polega jazda na suwak i czemu ma służyć?

Na czym polega jazda na suwak?

Metoda ta polega na naprzemiennej jeździe kierowców raz z lewego, raz z prawego pasa w  miejscu, w którym dochodzi do zwężenia drogi. Dzięki temu ruch odbywa się płynnie na wszystkich pasach ruchu i nie dochodzi do sytuacji, w której kierowcy poruszający się drogą, gdzie dochodzi do zwężenia stoją w kilometrowych korkach, ponieważ inni nie wpuszczają ich na swój pas ruchu. Cała sztuka polega na tym, aby kierowcy przepuszczali się wzajemnie po jednym samochodzie. W takiej sytuacji zostanie zachowana płynność ruchu.

Metoda zamka błyskawicznego: jak prawidłowo wykonać?

Kierowca, który wykaże się dobrym sercem i najwyższą kulturą jazdy, wpuszczając przed siebie kilka samochodów, wcale nie upłynni ruchu. Wręcz przeciwnie. Dlatego ważne jest, aby zasady obowiązujące przy jeździe na suwak znał zarówno kierowca wpuszczany, jak i ten wpuszczający. Zatem jak powinni oni zachować się na drodze? Pojazd poruszający się pasem, który zanika, nie zjeżdża na pas sąsiedni wcześniej niż przed końcem swojego pasa jezdni. Jeśli zostanie już wpuszczony, nie ustępuje miejsca nikomu innemu. Z kolei pojazd wpuszczający, powinien wpuścić jedynie jeden samochód i zrobić to dopiero przy końcu zanikającego pasa. Zobowiązany jest także do zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy wpuszczanym samochodem.

Według zapowiedzi, prawne uregulowanie jazdy na suwak jeszcze w tym roku ma trafić do Rządowego Centrum Legislacji. Dziś obowiązujące znaki informujące o jeździe na suwak są jedynie zaleceniem takiego zachowania, a nie nakazem. Po zmianach, kierowcy, którzy się do nich nie zastosują, zostaną ukarani mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych. Warto wiedzieć, że przykładowo w Austrii czy Niemczech, metoda zamka błyskawicznego została już uregulowana prawnie w kodeksie drogowym.

Podsumowanie

  1. Warszawa znalazła się na 21. miejscu światowego zestawienia najbardziej zakorkowanych miast świata. Nieco lepiej, ale też bez powodu do dumy – Kraków – 79. miejsce.
  2. Warszawiacy spędzają rocznie 173 godziny stojąc w korku, mieszkańcy Krakowa – 125 godzin rocznie.
  3. Jazda na suwak ma stać prawnie regulowanym obowiązkiem każdego kierowcy. Za niedostosowanie się do przepisów będą grozić wysokie mandaty.
  4. Jazda na suwak polega na tym, że kierowcy z głównego pasa mogą jechać płynnie, ale muszą wpuścić kierowcę poruszającego się pasem, który się kończy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej