Karta kierowcy – czym dokładnie jest i jakich uprawnień dostarcza?
Karta kierowcy to dokument pozwalający zidentyfikować kierowcę i przypisać mu dane dotyczące przejazdów rejestrowanych przez tachograf cyfrowy. Zakres, sposób wydawania, czy uprawnienia wynikające z karty kierowcy regulują przepisy Rozporządzenia Parlamentu i Rady UE Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Stąd też konieczność posiadania karty przez kierowców prowadzących pojazdy o DMC przekraczającej 3,5 tony, czy też w przypadku przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 osób wraz z kierowcą, obowiązuje nie tylko w naszym kraju, ale i na terenie całej Unii Europejskiej.
Karta kierowcy niezbędna do tachografu cyfrowego wydawana jest na wniosek kierowcy (tutaj ważne: pracodawca nie może złożyć takiego wniosku w imieniu kierowcy, którego zatrudnia! Może jednak zrefundować koszt wyrobienia dokumentu, czyli 172,20 zł) na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż okres ważności prawa jazdy, jakim dysponuje kierowca. Kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Na karcie kierowcy zapisywane są m.in. informacje o używanym pojeździe, informacje dotyczące kraju, czyli miejsca rozpoczęcia / zakończenia dziennego okresu pracy, czy też informacje o zdarzeniach, takich jak włożenie karty do tachografu podczas jazdy, usterki na karcie, bądź też przerwy w zasilaniu (z datą, godziną i typem takiej usterki / zdarzenia).
Jak wyrobić kartę kierowcy?
Wyrobienie karty kierowcy jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Tutaj w zasadzie wszystko odbywa się przez internet, podobnie zresztą, jak w przypadku kalkulacji ceny ubezpieczenia OC. Już nie trzeba więc spotykać się z agentem ubezpieczeniowym, aby sprawdzić i porównać ceny polis – a różnice w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych bywają naprawdę spore.
Jak zatem i gdzie wyrobić kartę kierowcy?
Jeśli posiadasz uprawnienia do prowadzenia pojazdu (prawo jazdy), jedyne co musisz zrobić, aby uzyskać kartę kierowcy, to:
- wejść na stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a następnie wypełnić dostępny tam wniosek elektroniczny i złożyć go online (w takim przypadku potrzebne jest dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym),
- dokonać wpłaty kwoty 172,20 zł na rachunek bankowy 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545, wpisując w tytule przelewu: opłata za kartę kierowcy (tutaj imię i nazwisko), numer NIP (bez kresek!),
- dołączyć do wniosku kopię ważnego prawa jazdy, fotografię oraz potwierdzenie dokonania płatności za wydanie karty kierowcy.
Wniosek możesz także pobrać i wypełnić w formie papierowej, a następnie przesłać tradycyjną pocztą na adres: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. ul. Karczunkowska 30, 02-871 Warszawa z dopiskiem „STC”.
Czas oczekiwania na kartę kierowcy wynosi maksymalnie 30 dni roboczych. W praktyce jednak, w przypadku złożenia wniosku w formie papierowej, okres oczekiwania na dokumenty wynosi do 3 tygodni. Z kolei składając wniosek w formie elektronicznej możesz spodziewać się karty kierowcy w ciągu 7 dni.
Autor artykułu: mfind
Mfind to miejsce w sieci, gdzie kupisz produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych: ubezpieczenie samochodu, zdrowia, abonament medyczny, ubezpieczenie mieszkania czy podróży. Bezpiecznie poprowadzi Cię przez świat ubezpieczeń i będzie towarzyszył Ci od momentu rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej polisy, aż do sfinalizowania transakcji. Jednocześnie mfind, jest twórcą Akademii - największej na polskim rynku bazy wiedzy na temat ubezpieczeń, którą miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników.
Dodaj komentarz