Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?
mfind.pl

Kryteriów jest co najmniej kilka i warto je poznać. Nie zawsze najtańsze szkoły są najgorsze, a najdroższe zapewniają najwyższy poziom kształcenia. Dobre szkoły do tematu nauki jazdy podchodzą kompleksowo i nie ograniczają się wyłącznie do niezbędnego minimum.

Bardzo często przecenianym kryterium jest zdawalność egzaminu na prawo jazdy. Jeśli kursanci zdają go za pierwszym, drugim razem, uznajemy, że szkoła dobrze przygotowuje do prowadzenia samochodu, a to błąd.

Umiejętność parkowania równoległego, cofania czy prowadzenia samochodu wokół ośrodka szkolenia kierowców, gdzie najczęściej można spotkać auta z literką „L” nie równa się bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

O co więc pytać i na co zwrócić uwagę?

Gdzie odbywają się lekcje nauki jazdy i na jakich warunkach?

Instruktorzy i właściciele szkół nauki jazdy często do tematu nauki podchodzą w sposób uproszczony. Uczą więc głównie tego, co jest przedmiotem egzaminu. Jazda po placu, jazda po trasach egzaminacyjnych, w środku dnia i tylko w jednej lokalizacji.

Tak jest wygodniej i z pewnością oszczędniej, ale rutyna bywa śmiertelnym wrogiem prawdziwej nauki.

Zastanówmy się dobrze: w nauce jazdy nie chodzi wyłącznie o to, aby zdać egzamin na prawo jazdy, ale o to, by nauczyć się dobrze, bezpiecznie poruszać samochodem.

W codziennym życiu nie będziemy jeździć wyłącznie po okolicy ośrodka ruchu drogowego, zdarzy nam się jechać po zmroku, w deszczu, w mieście znacznie większym niż nasze, czy w okolicznościach, które mogą nas zaskoczyć. Im więcej takich doświadczeń zdobędziemy na kursie, tym bezpieczniejsi będziemy w przyszłości. Nauka jazdy na pamięć może nas dużo kosztować! Stąd potem bierze się najwięcej wypadków! I żadne OC i AC w pełni nas nie zabezpieczy!

Niektóre szkoły zastrzegają sobie limit, np. 10 czy 15 km jazdy w trakcie jednej godziny nauki, mówią także wprost, że szkolą tylko w jednej lokalizacji, a za dodatkowe opcje każą sobie słono płacić. Tych lepiej unikać. Im mniejsza elastyczność i otwartość tym większą podejrzliwość powinno to w nas budzić.

Cena kursu nauki jazdy

Dla wielu z nas jest istotnym kryterium, ale pamiętajmy, że ta najniższa to często ukryte koszty, dodatkowe opłaty za każdą opcję, mało zaangażowani instruktorzy czy kiepskie pojazdy.

Przed podpisaniem umowy koniecznie ją dokładnie przeczytaj. Zwróć uwagę na dodatkowe koszty, wymagania czy obostrzenia. Zdarza się, że szkoły każą sobie płacić za egzamin wewnętrzny, a bez niego nie wydają zaświadczenia o ukończeniu kursu. Jest to więc de facto koszt kursu, którego w pierwszej chwili nie widzimy, ale który i tak będziemy musieli ponieść.

Kiedy dodamy do siebie wszystkie te drobne kwoty, może się okazać, że tania szkoła, wcale nie jest taka tania.

Wysoka cena kursu także nie powinna usypiać naszej czujności. Także ona może nie zawierać pewnych opcji i nie jest automatycznym gwarantem wysokiej jakości.

Dobra szkoła jazdy – najważniejszy instruktor

Instruktor jest tak naprawdę najważniejszy, bo to on jest gwarantem tego, czego się nauczymy. Warto popytać znajomych o polecaną osobę, poczytać opinie w Internecie, a najlepiej samemu sprawdzić. Jeśli masz wątpliwości, a nie chcesz marnować czasu i pieniędzy, zapytaj w szkole nauki jazdy o możliwość  tzw. jazd obserwacyjnych. Polegają one na jeździe w samochodzie szkoleniowym jako pasażer. Daje to możliwość sprawdzenia kompetencji instruktora, sposobu jego komunikowania się z kursantem. Takie jazy nie powinny być płatne.

Warto także, by mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Choleryczny i mocno ekspresyjny instruktor wielu z nas może wprawić w nerwowy dygot, a w tych warunkach trudno się czegoś nauczyć.

Jeśli styl pracy instruktora Ci nie odpowiada, warto go zmienić i nie powinno to być problemem. Zanim zaczniesz kurs, spytaj o taką możliwość.

Dowiedz się też, czy szkoła ma wszelkie niezbędne ubezpieczenia! Dobra szkoła powinna dbać o Twoje bezpieczeństwo i oferować m.in. ubezpieczenie NNW dla Ciebie jako kursanta. Taką ofertę dla ośrodków jazdy ma np. PZU. Dla Ciebie to dodatkowy argument za określoną szkołą.

 

Podsumowanie

 • Szkoła nauki jazdy powinna uczyć prowadzenia auta, a nie wyłącznie przygotowywać do egzaminu!
 • Zwróć uwagę na to gdzie odbywają się jazdy i czy są jakieś ograniczenia w tym względzie
 • Cena jest ważnym kryterium, ale często ta najniższa oznacza niską jakość lub ukryte koszty
 • Instruktor to bardzo ważna osoba w twoim procesie uczenia się. Wybierz z polecenia, a najlepiej sam sprawdź jak pracuje, np. w czasie jazdy obserwacyjnej.

Autor artykułu:

Redaktor naczelna, content manager i specjalista ds. marketingu sieciowego z 10- letnim doświadczeniem w branży internetowej. Tworzy treści na strony internetowe, prowadzi bloga, pisze do prasy i doradza w zakresie social media.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
BożenkaW
Gość

Ja w pierwszej kolejności pytałam znajomych, później przeglądałam opinie w internecie, czytałam, poszłam zobaczyć biuro otd. wybrałam oes Kraków i było super. Jeździłam dobrymi autami, a nie jakąś rdzą i miałam fajną instruktorkę.

wpDiscuz