mfind mfind

Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)? To instytucja, która została powołana w konsekwencji rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego. Wśród zadań UFG znajduje się wykrywanie nieubezpieczonych pojazdów i nakładanie kar finansowych na ich właścicieli. UFG udostępnia też narzędzia, za pomocą których można sprawdzić, czy auto ma OC.

Ubezpieczenie OC – do kiedy ważne?

Sprawdzenie polisy OC jest dziś możliwe na kilka sposobów, w tym przez stronę internetową UFG. Można to zrobić, podając w formularzu zapytania:

  • numer rejestracyjny pojazdu – sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym,
  • numer VIN pojazdu – sprawdzenie polisy OC po numerze VIN.

W kolejnym kroku należy podać dzień (datę), na który polisa ma zostać sprawdzona. Użytkownik musi też wpisać kod z obrazka. W odpowiedzi system wskaże, czy pojazd w danym dniu jest lub był ubezpieczony. Jeżeli tak, to użytkownik otrzyma również:

  • informację o firmie ubezpieczeniowej, z którą właściciel pojazdu zawarł umowę ubezpieczenia,
  • numer polisy OC.

Dodatkowo ze strony UFG można pobrać identyfikację umowy w pliku PDF. Informacja wygenerowana przez system UFG może zostać również wydrukowana.

Czy wiesz, że najtańsze OC możesz znaleźć za pomocą naszej porównywarki? Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, a przedstawimy Ci propozycje wielu firm ubezpieczeniowych. Za pomocą naszej porównywarki możesz też znaleźć dodatkowe ubezpieczenia, w tym takie, które ochroną ubezpieczeniową obejmą zamontowany w pojeździe fotelik RWF.

Sprawdzenie OC za pomocą narzędzia zamieszczonego na stronie internetowej UFG jest bezpłatne. Skorzystać z niego może każda osoba, która chce się upewnić, że dany pojazd jest ubezpieczony.

Jak sprawdzić OC za pomocą aplikacji UFG „Na wypadek”?

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym lub VIN jest też możliwe za pomocą przygotowanej przez UFG aplikacji „Na wypadek”. Aplikacja polecana jest przede wszystkim kierowcom. Pozwala ona nie tylko sprawdzić ubezpieczenie OC swojego pojazdu lub innego auta poruszającego się po drodze, ale również pomaga w przypadku kolizji czy wypadku. W jaki sposób?

Ubezpieczyciele informację o zawarciu umowy ubezpieczenia muszą przekazać do UFG w ciągu 14 dni. Może się zatem zdarzyć, że polisa nie będzie widoczna w bazie UFG, mimo że kierowca ją posiada – wynik wyszukiwania będzie negatywny.

Aplikacja „Na wypadek” asystuje kierowcy w procesie dokumentowania szkody. Pomaga mu m.in. wykonać materiał fotograficzny czy spisać wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu proces likwidacji szkody odbywa się sprawniej – firma ubezpieczeniowa nie będzie wymagać uzupełnienia dokumentacji. Dla poszkodowanego oznacza to, że szybciej otrzyma on pieniądze z polisy sprawcy.

Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Jesteś w trakcie zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami? Sprawdź numer druku prawa jazdy.

Jak sprawdzić ważność OC za pomocą aplikacji UFG „Na wypadek”? To bardzo proste – po zainstalowaniu aplikacji, wystarczy jedynie zeskanować kod QR znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym. Po zeskanowaniu kodu aplikacja prezentuje informacje o pojeździe:

  • numer rejestracyjny i VIN,
  • marka i model pojazdu,
  • rok produkcji pojazdu,
  • pojemność i moc silnika.

W kolejnym kroku użytkownik może pobrać polisę OC z UFG.

Kiedy warto sprawdzić ważność OC?

Sprawdzenia OC pojazdu powinno się dokonywać nie tylko po kolizji czy wypadku samochodowym. Inne sytuacje, gdy warto upewnić się, że samochód jest ubezpieczony, to:

  • zakup auta – sprawdzanie OC przed podpisaniem umowy kupna samochodu jest rekomendowane przez wszystkich specjalistów, gdyż to prosty sposób, aby ustrzec się przed jazdą nieubezpieczonym pojazdem,
  • zgubienie polisy OC – chociaż istnieje mechanizm automatycznego przedłużenia polisy, który chroni przed brakiem ubezpieczenia, warto mieć świadomość, do kiedy zakupione ubezpieczenie jest ważne.

W każdym przypadku sprawdzanie OC odbywa się bezpłatnie i szybko – z reguły zajmuje ok. minuty.

UFG – jakie nowości pojawiły się w 2020 roku?

Za pomocą narzędzia udostępnionego przez UFG kierowcy mogą sprawdzić, do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC. To jednak nie wszystko, gdy instytucja ta angażuje się w budowę nowych rozwiązań. W 2020 r. pojawiły się nowości dedykowane firmom ubezpieczeniowym. Dzięki współpracy UFG z Ministerstwem Cyfryzacji ubezpieczyciele mogą pozyskiwać dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) drogą online.

Dzięki możliwości pozyskania informacji z CEP ubezpieczyciele będą mogli sprawdzić dane deklarowane przez kierowcę. Firma ubezpieczeniowa otrzyma m.in. informację o tym, czy potencjalny klient posiada ważne badanie techniczne pojazdu.