Przepływomierz zapewnia pomiar masy powietrza, która trafia do kanału dolotowego w silniku. W ten sposób informacja ta trafia do ECU, czyli elektronicznego modułu sterującego w samochodzie. To jednostka, która nadzoruje prawidłową pracę silnika w pojeździe oraz podzespołów takich jak:
- układ elektroniczny,
- systemy ABS, ESP, TCS,
- elementy wyposażenia – np. klimatyzacja.
I choć to właśnie one przyciągają największą uwagę kierowcy w kontekście użytkowania samochodu, właśnie działanie przepływomierza powietrza przekłada się na kluczową kwestię – same możliwości jezdne.
Dzieje się tak dzięki generowaniu sygnału wyjściowego z czujnika przepływomierza. On jest bazą do ustalenia optymalnej dawki paliwa, które zostaje poddane wtryskowi. W ten sposób automat panuje nad możliwie najbardziej ekonomicznym spalaniem, a zarazem osiągami silnika. Nie dotyczy to wyłącznie samej ekonomiki. Prawidłowe działanie przepływomierza powietrza to również bezpieczeństwo – pewność, że np. podczas wyprzedzania samochód będzie miał wystarczający potencjał do tego, by wykonać manewr, który zaplanował kierowca. Czyszczenie przepływomierza pozwala uniknąć takiego problemu.
Awarie przepływomierza powietrza
Podstawową przyczyną uszkodzenia przepływomierza jest zanieczyszczenie tego elementu. To efekt przedostających się do wnętrza kurzu, nieczystości i innych drobnych elementów unoszących się w powietrzu. Stopniowo ograniczają one np. prawidłowe działanie czujnika przepływomierza, prowadząc do awarii. Jej skutkiem najczęściej jest wymiana tego podzespołu.
Inne objawy awarii przepływomierza to:
- mechaniczne uszkodzenie elementów pomiarowych,
- przesunięcia podzespołów np. na skutek kolizji,
- zmiany w układzie spowodowane wibracjami mechanicznymi.
Jak sprawdzić działanie przepływomierza?
Przede wszystkim – warto regularnie obserwować działanie samochodu.
O potencjalnej awarii przepływomierza świadczą: |
---|
specyficzna praca silnika na biegu jałowym – nierównomierna, inna od tradycyjnej |
nagłe gaśnięcie silnika bez jakiegokolwiek wpływu ze strony kierowcy |
wyraźnie zwiększone zapotrzebowanie na paliwo |
mniejsza moc samochodu podczas przyspieszania |
wibrowanie auta – szczególnie na biegu jałowym |
odnotowywane zmiany obrotów silnika |
Oczywiście należy również zwrócić uwagę na sygnalizację kontrolki – awaria przepływomierza będzie sygnalizowana przez system samochodu.
Jak sprawdzić działanie przepływomierza?
Test działania i podstawowe czynności serwisowe można wykonać samodzielnie. Jeśli kierowca dysponuje właściwym urządzeniem diagnostycznym, wystarczy do tego sprawdzian działania czujnika poprzez sterownik silnika. Warto również zweryfikować wszystkie elementy i podzespoły pod względem położenia oraz tego, czy nie doszło do ich nienaturalnego przesunięcia. Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony?
Samodzielnie i bez udziału mechanika możliwości ograniczają się głównie do weryfikacji dotykowej oraz zastosowaniu wspomnianego urządzenia pomiarowego – ważne jednak, aby wiedzieć, jak sprawdzić przepływomierz miernikiem i nie popełnić błędu. To m.in. kwestia zwrócenia uwagi na parametry napięcia wyjściowego czy działania podczas pracy (właściwa wartość to 0,5V, 0-12.000 Hz).
Inną metodą jest kontrola napięcia zasilającego. Powinna odbywać się ona przy włączonym zapłonie samochodu. Optymalna wartość napięcia generowana przez auto powinna sięgać 7,5-14V.
Samodzielna weryfikacja stanu przepływomierza zalecana jest wyłącznie w przypadku osób, które mają już doświadczenie w drobnym serwisowaniu samochodu czy ocenie jego stanu technicznego. Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić przepływomierz, udaj się do zakładu mechanicznego.
Autor artykułu: mfind
Mfind to miejsce w sieci, gdzie kupisz produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych: ubezpieczenie samochodu, zdrowia, abonament medyczny, ubezpieczenie mieszkania czy podróży. Bezpiecznie poprowadzi Cię przez świat ubezpieczeń i będzie towarzyszył Ci od momentu rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej polisy, aż do sfinalizowania transakcji. Jednocześnie mfind, jest twórcą Akademii - największej na polskim rynku bazy wiedzy na temat ubezpieczeń, którą miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników.
Dodaj komentarz