Co trzeci kradziony w Polsce pojazd ginie w Warszawie. Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą auta?

Aktualizacja:
kradzieże aut warszawa

Obawiasz się, że Twój pojazd może paść łupem złodzieja? Przechowujesz swoje auto na parkingu niestrzeżonym lub w miejscu, które nie jest objęte monitoringiem? Zabezpiecz się przed ewentualną kradzieżą! Ubezpieczenie AC nie kosztuje dużo, a może Ci pomóc w sytuacji kradzieży. Jakie sposoby antykradzieżowe warto zastosować? Sprawdź!

Coraz częściej słyszy się o skradzionych autach. Złodzieje nie mają skrupułów – potrafią gwizdnąć auto spod domu jego właściciela nawet w biały dzień, a cała akcja trwa kilka sekund. Gdzie dochodzi do największej liczby kradzieży? Jak można się przed tym ustrzec? Podpowiadamy!

Statystyki policyjne – gdzie i ile pojazdów zostało skradzionych?

Statystyki policyjne są obiecujące – liczba kradzieży pojazdów w 2018 zmalała w porównaniu do roku poprzedniego. W ubiegłym roku skradziono w Polsce 9215 pojazdów, gdzie w 2017 roku było ich 10 042. Różnica nie jest ogromna, ale daje nadzieję na to, że złodzieje czują coraz większe obawy przed przywłaszczeniem sobie cudzej własności. Gdzie kradną najczęściej?

Najwięcej aut zostało skradzionych w Warszawie i okolicy – to niestety niezmienna pozycja numer jeden w statystykach. W 2018 roku łupem złodziei padło aż 2 689 pojazdów ze stolicy Polski i sąsiadujących powiatów. Najmniej kradzieży odnotowano zaś na terenie województwa podkarpackiego. Ich liczba wyniosła 73.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz ograniczyć ryzyko kradzieży Twojego pojazdu. Przeczytaj o nich poniżej i chroń swoje auto przed złodziejami!

1. Odpowiednio przechowuj kluczyk do auta

Nowe technologie nie zawsze idą w parze z bezpieczeństwem. To właśnie te nowe modele pojazdów, z bezkluczykową obsługą, stanowią dla złodzieja najmniejszą przeszkodę. Dlaczego? Wystarczy posiadać specjalistyczne urządzenia, dzięki którym dostanie się do auta będzie jak bułka z masłem. A takie sprzęty rozchodzą się na czarnym rynku jak świeże bułeczki. Wykorzystują one sygnał przesyłany przez elektroniczny kluczyk – wzmacniają go i przesyłają do urządzenia naśladującego prawdziwy kluczyk. Złodziej, znajdujący się przy pojeździe, wyłapuje ten sygnał, otwiera auto i jest w stanie włączyć silnik jakimkolwiek przedmiotem, np. śrubokrętem. Finał jest prosty: już po kilku sekundach włamywacz odjedzie Twoim autem w siną dal.

Co więc możesz zrobić? Przechowywać swój kluczyk daleko od drzwi wejściowych oraz okiem i zakłócić wysyłane przez niego dane, przechowując go w pudełku blokującym sygnał lub owijając go folią aluminiową.

2. Zamykaj na klucz bramę i drzwi do domu

Złodzieje często wykorzystują okazję, obserwują sytuację w domu „ofiary” i dostają się do środka w celu szybkiego rabunku. Jeśli rzucasz swoje kluczyki nieopodal wejścia, kładziesz je na szafce na buty lub wieszasz w specjalnej gablotce na klucze tuż przy drzwiach wejściowych, to jest większe prawdopodobieństwo, że padną one łupem złodzieja, którego nawet nie usłyszysz i nie zauważysz. Dlatego pamiętaj, by zawsze zamykać na klucz bramę oraz drzwi wejściowe do domu, by nikt obcy nie dostał się do wewnątrz.

3. Stosuj zabezpieczenia w aucie

Warto zastosować niestandardowe zabezpieczenia chroniące przed kradzieżą. Należą do takich np. blokada zapłonu, blokada pedałów, skrzyni biegów czy kierownicy. W zależności od rodzaju auta za zakup blokady wraz z montażem zapłacisz od 600 do ok. 1 500 zł. Jest to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych dostępnych obecnie na rynku – nikt poza Tobą nie uruchomi pojazdu z taką blokadą.

4. Zainstaluj lokalizator GPS

Dzięki nadajnikom zamontowanym w pojeździe możesz na bieżąco kontrolować jego położenie. Niestety, złodzieje mają swoje tricki – stosują specjalne urządzenia zagłuszające sygnał GPS. Dlatego decydując się na jego zakup, wybierz taki z funkcją antyzagłuszacza. Zapłacisz za niego więcej, ale w zamian otrzymasz większą ochronę – będziesz mógł zlokalizować swój pojazd.

5. Zakup ubezpieczenia AC

Jeśli posiadasz auto, które może być dobrym łupem dla złodzieja, warto, byś, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, zakupił również polisę autocasco. Jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które obejmuje zarówno auto, jak i jego wyposażenie, przed uszkodzeniem, zniszczeniem, a także przed kradzieżą. Warto, byś skorzystał z porównywarki ubezpieczeń samochodowych, by wybrać ofertę najlepszą cenowo oraz posiadającą szeroki zakres ochrony. Ten szczegółowo opisany jest w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

AC wbrew pozorom wcale nie jest takie drogie –  za pakiet zapłacisz około 20 – 30 % więcej niż za samo OC. Czy Cię na to stać? A stać Cię na utratę auta? Co prawda liczba kradzieży samochodów się zmniejsza, ale nigdy nie wiesz, cz to nie Twój padnie ofiarą złodzieja.

 

 

Podsumowanie

  1. W 2018 roku skradziono w Polsce 9215 pojazdów.
  2. Najwięcej kradzieży miało miejsce w Warszawie oraz sąsiednich powiatach.
  3. Warto stosować w swoim aucie zabezpieczenia antykradzieżowe, odpowiednio przechowywać kluczyk oraz zamontować lokalizator GPS, informujący o położeniu pojazdu.
  4. Dobrym wyborem jest również zakup polisy AC, która pomoże np. w sytuacji kradzieży samochodu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej